Jump to content

свештеник Љуба Милошевић (сајт Светосавље) о екуменизму Епископа Григорија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ne vjerujem da si baš ti ta odgovorna osoba u pravoslavlju kompetentna za dijeljenje naljepnica pravovjernosti. Otkud ti možeš znati šta je pravoslavno a šta nije? Otkud tebi pravo da govoriš u ime svih pravoslavnih današnjih patrijarha, episkopa i iarhiepiskopa što postoje na svijetu? Imaš li ti ikakve papire na to, autorizaciju nekakvu, pravo i ovlašćenje?

 

Ја уопште не говорим у њихово име. Одговарам теби својим мишљењем. Твоје питање можда произилази из Римокатоличког поимања места и улоге верника у вашој цркви, где је Папа све и сва и из њега извире сав ауторитет. Код нас то није тако. Народ је битан део Цркве чији се глас у свему слуша. Ја не тврдим да сам богословски стручњак, али није да баш ништа не знам, слободно сам биће којем је човек дао ум, па ваљда могу и да кажем шта ми је на уму?

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok,izgleda da ne kapiraš stvari isad možemo u nedogled u krug..

Prvo imaš rimski ekumenizam,ženevski ekumenizam,pravoslavni ekumenizam.

Zajednička molitva podrazumeva samo kada se pričešćuješ iz iste čaše,nije liturgija zajednička molitva zato što smo se fizički skupili na isto9m mestu ,jer i nije to,zajednička je jer sam se ja u NS,grk u Solunu,amer u Vašingtonu pričestili istim Hristom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok,izgleda da ne kapiraš stvari isad možemo u nedogled u krug..

Prvo imaš rimski ekumenizam,ženevski ekumenizam,pravoslavni ekumenizam.

Zajednička molitva podrazumeva samo kada se pričešćuješ iz iste čaše,nije liturgija zajednička molitva zato što smo se fizički skupili na isto9m mestu ,jer i nije to,zajednička je jer sam se ja u NS,grk u Solunu,amer u Vašingtonu pričestili istim Hristom.

Cemu zajednicka liturgija ako nema zajednicok pricesca? ne igramo se mi PEC PEC pa smo posle liturgije na vreme sklonili prste od vatre citaj Chase. Zaiste me dobronamerno zanima cemu zajednicka liturgija bez pricesca.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А где пише да то мора да буде у Литургији? 45. канон говори о заједничкој молитви, а свети Јустин каже да се ради о било којој, па и о појединачној молитви. Ко тумачи да се овај канон односи само на служење литургије?

 

 

То се, једноставно, подразумева. Литургија је основ црквеног јединства и молитвене везе међу њеним члановима. Онај ко је са нама ван тог литургијског општења, тај је и ван Цркве. Дотични канон забрањује молитву са онима који су из Цркве искључени (јеретици), у литургијском смислу. Дакле, забрањује литургијско општење са њима. Јер, у том случају би Црква противуречила сама себи: потврђивала би црквеност некоме кога је из те црквености изопштила. Међутим, ја не видим ништа спорно да наш епископ стоји са неким пред Богом, са неким који верује у истога Бога као и он а са којим не постоји литургијско јединство, молећи се да се несугласице превазиђу и да до јединства дође. Није довољно само рецитовати канон и давати му својевољно тумачење, треба појаснити каквог зла има у свему овоме? Ти исти канони признају Крштење као Свету Тајну, оних који су у расколу, под условом да је обављена како треба (уз призив три божанске Личности). Е сада ја све вас, вајне канонисте, питам: одакле Света Тајна тамо где нема канонске Цркве? Или, где су границе Цркве? Где су границе дувања Духа Светог? Признати нечије Крштење значи признати му, у одређеном смислу, еклисијалност (црквеност). То је много већи "преступ" него стати са њим на молитву ради тражења помоћи од Бога за превазилажење раскола. Много већи "проблем", јер признавање и постојање Свете Тајне сведочи постојање литургијског, црквеног идентитета и апостолског прјемства.

Канони се тумаче животом Цркве, а не као мртво, укочено слово. Када схватимо "логику" Свете Литургија и заживимо етос који из ње извире - онда и добијамо праву лупу за читање и тумачење свештених канона Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја уопште не говорим у њихово име. Одговарам теби својим мишљењем. Твоје питање можда произилази из Римокатоличког поимања места и улоге верника у вашој цркви, где је Папа све и сва и из њега извире сав ауторитет. Код нас то није тако. Народ је битан део Цркве чији се глас у свему слуша. Ја не тврдим да сам богословски стручњак, али није да баш ништа не знам, слободно сам биће којем је човек дао ум, па ваљда могу и да кажем шта ми је на уму?

 

Nisi se strefio uopšte. Ostavi ti sad katoličko poimanje uloge vjernika, uopšte o tom nije bila riječ. ja znam bolje od tebe kakvo je katoličko učenje uo ulozi laikata, ne moraš me o tom poučavati. Radije mi odgpvori na ovo pitanje koje sam ti postavio a postavio sam ga tačno iz pozicija pravoslavne sabornosti: da svi vaši patrijarsi, episkopi i arhiepiskopi odobravaju svojim kliricima učešće u molitvenim osminama, nijedan od njih to ne čini na svoju ruku. Ako imaš dokaz da to nije tako onda ga pokaži i prednesi da ga svi vidimo. Dakle kako ti možeš sam govoriti u ime svih ovih poglavara pravoslavnih crkvi, u ime svih ovih episkopa, arhiepiskopa i mitropolita i u ime svih ovih naroda koje oni predvode kao njihovi arcipastiri bivajući s njima također u sabornom saglasju - konsenzusu po tom pitanju. Svi su saborno za ekumenizam a ne protiv ekumenizma. Oni koji su protiv najčešće se danas iz raznih razloga nalaze de facto izvan Crkve.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cemu zajednicka liturgija ako nema zajednicok pricesca? ne igramo se mi PEC PEC pa smo posle liturgije na vreme sklonili prste od vatre citaj Chase. Zaiste me dobronamerno zanima cemu zajednicka liturgija bez pricesca.

Liturgija i ne može biti zajednička bez pričešća.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Александар је мене напао, покушао да удари на мој кредибилитет, помињао моје нестизање да читам Писмо и слично. Сада дођосмо до тога да њега неко напада а он одаје славу Богу и слично. Ја се осећам као жртва али сам вама мање битан?! Можда јер нећу предавати на Богословском?!

 

Нисам те напао. То је само твој осећај. Такав осећај не би требао, као хришћанину, да ти буде друг. Јер, такав осећај сведочи присуство самољубља. Лично се борим са тим кореном сваког греха.

Оно што код тебе постоји је контрадикторност, у најмању руку. У једном посту тврдиш, односно питаш се "зашто би нас римокатлици интересовали" и онда распалиш по свима нама које они интересују. После тога тврди да "ниси против дијалога" и питаше се "где си ти то говорио да си против". Дакле, контрадикторан си. Мораш се потрудити да будеш одређенији и јаснији у својим ставовима и онда ћемо избећи непотребне неспоразуме.

Друго, ако под екуменизмом подразумеш синкретизам (мешање свега и свачега по сваку цену), онда позови - и ја ћу устати против, заједно са тобом. Међутим, екуменизам није синкретизам. Јединства међу хришћанима нема и неће бити уколико не буде превазилажења спорних питања која нас деле.

 

А ко каже да ћу ја предвати на Богословском факултету? Ево, породицу си ми обрадовао. Ако нешто знаш, реци, јер би то заиста променило наше животе? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Од када је ова дефиниција?

 

Од када постоји и Црква. Литургија је та "кинониа", заједница многих у једном Телу Христовом. Нема друге црквене заједнице и појма заједништва у Цркви мимо литургијског јединства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sasvim suvišno, bezrazložno i nepotrebno skandalizujete i taj Dubrovnik i vašeg sopstvenog episkopa +Geigorija. Ja sam mišljenja da on ne zaslužuje takav odnos kako se sad prema njemu neki ponašate i šta sve o njemu pišete, kakve sve besmislice i trivijalnosti tamo po novinama, internetu i po FB. Uglavnom se iz njih vidi vaše neznanje i nepoznavanje temeljnih stvari iz teologije, liturgike, ne vladate ni nazivoslovljem ni osnovnim pojmovima a kamo li šta drugo itd. ali si zato dajete za pravo da poučavate episkope. Ali ima i drugo što važi: svaki pastir ima stado kakvo zaslužuje, tako da za njega to samo znači da još mnogo neobavljenog posla ima pred sobom. Fali vama poštovanja prema svojim sopstvenim episkopima i kliricima, to je ono čega vama fali sada najviše. A to je i taj pravi izvor vaših problema a ne nikakav ekumenizam, malo reda, discipline i poslušnosti, previše anarhije i "svoje glave", kad si svaki drugi umisli da je episkopom ili nečom takvim i da ima pravo određuvati šta je pravoslavno a šta nije, zato toliki raskoli među vama. razmahujete se stalno s kanonima nekakvim a ti svi janoni su vam bez episkopa k ničemu, niti pozivanje na njih kad episkope ne poštijete.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisi se strefio uopšte. Ostavi ti sad katoličko poimanje uloge vjernika, uopšte o tom nije bila riječ. ja znam bolje od tebe kakvo je katoličko učenje uo ulozi laikata, ne moraš me o tom poučavati. Radije mi odgpvori na ovo pitanje koje sam ti postavio a postavio sam ga tačno iz pozicija pravoslavne sabornosti: da svi vaši patrijarsi, episkopi i arhiepiskopi odobravaju svojim kliricima učešće u molitvenim osminama, nijedan od njih to ne čini na svoju ruku. Ako imaš dokaz da to nije tako onda ga pokaži i prednesi da ga svi vidimo. Dakle kako ti možeš sam govoriti u ime svih ovih poglavara pravoslavnih crkvi, u ime svih ovih episkopa, arhiepiskopa i mitropolita i u ime svih ovih naroda koje oni predvode kao njihovi arcipastiri bivajući s njima također u sabornom saglasju - konsenzusu po tom pitanju. Svi su saborno za ekumenizam a ne protiv ekumenizma. Oni koji su protiv najčešće se danas iz raznih razloga nalaze de facto izvan Crkve.

 

Лепо сам ти рекао да немам претензију да говорим у било чије име, поготово не патријараха. Зашто ти је тешко да схавтиш да овде говорим у своје име о темама које се тичу свих нас? У чему је ту проблем? 

И није тачно да су сви православни и све Православне Цркве за екуменизам! Грузијска Православна Црква је иступила из Светског Савета Цркава а колико ми је познато ни Бугарска Православна Црква не учествује у екуменском дијалогу. 

И опет ћу ти рећи. То што екуменски дијалог траје, не 50, већ 100 година, и то што су у њега укључене многе Православне Цркве не значи да је екуменски дијалог тиме мање штетан. Ако милион атеиста каже да Христос није васкрсао, или да Бог не постоји, па чак ако и нађу многе свештенике и епископе који ће да кажу да Бог не постоји,као што су чинили комунисти у Совјетском Савезу, да ли то значи да ћеш ти да прихватиш то само зато што већина то тврди?! Наравно да нећеш! Иста ствар је и са екуменизмом.

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sasvim suvišno skandalizujete i taj Dubrovnik i vašeg sopstvenog episkopa +Geigorija, ja sam mišljenja da on ne zaslužuje takav odnos kako se sad prema njemu neki ponašate i šta sve o njemu pišete, kakve sve besmislice i trivijalnosti tamo po novinama, internetu i po FB. Uglavnom se iz njih vidi vaše neznanje i nepoznavanje osnovnoh stvari iz teologije, liturgike itd. Ali ima i drugo: svaki pastir ima stado kakvo zaslužuje, tako da za njega to samo znači da još mnogo neobavljenog posla ima pred sobom.

Ima hvala Bogu obavice ga bicete zadovoljni :) ako moze mala sala :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Грузијска Православна Црква је иступила из Светског Савета Цркава а колико ми је познато ни Бугарска Православна Црква не учествује у екуменском дијалогу.

Katolička crkva tu nikada nije ni bila
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...