Jump to content

свештеник Љуба Милошевић (сајт Светосавље) о екуменизму Епископа Григорија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ako je mogao sveti Vasilije da daje pravoslavne hramove na upotrebu unijatima,

 

Баш ме занима одакле ти тај податак. Знам да је академик Јован Радонић у својој студији Папска Курија и Балканске земље од 16. до 19. века на основу неких архивских података Конгрегације за пропаганду вере у Риму тврдио да је Василије Острошки чак и примао језуите и тражио од њих помоћ, али је Никодим Милаш у својим студијама доказао да то није тачно.

Зато питам, одакле ти ти подаци које ти износиш о светом Василију. 

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oni mogu da salužuju samo u Liturgiji,to jest da zajedno činodejstvuju .Ovo je sasvim nešto drugo.Ako je mogao sveti Vasilije da daje pravoslavne hramove na upotrebu unijatima,pa je naš najpoznatiji svetitelj i celebnik,i pravi primer ekumeniste,jer se kod njega leče i katolici i muslimani i svi, i tamo se za njih moli Bogu,mole se i oni sami za sebe ,jes da krše kanone al šta ćeš... :D

 

Liturgija, brate, nije samo onih sat i po nedeljom i praznikom. To je jedna rec koja obuhvata celinu svih bogosluzenja u Crkvi.

Ako ima nekog razumnog da ovo razume...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre svega, u Svetoj Trojici ne postoji nista ni nalik bilo kakvom primatu, daleko bilo. Monarhija Boga Oca (ako na to mislis) je nesto potuno, potpuno deseto.

 

Примат у православној Цркви је када неко заузима прво место у служењу. То је примат који подразумева љубав.

 

Такво учење имамо од Свете Тројице - Бога нашега. Иако се о Тројици говори као о једнаким Личностима, ипак постоји градација која указује на првога - тј. Оца.

 

Таква власт постоји и у Црквеном поретку. Први треба да буде отац (што значи папа) који зависи од сабрања, као што и Отац небески зависи од друге Две Личности. (Такве заједнице почивају на три нивоа, локалном, регионалном и васељенском.)

 

Бог је Љубав зато што постоји заједница личности (у множини), која је нераздељива. Такву љубав сведочи и изображава Црква својим поретком - дакле, власт је у рукама првога који ништа не чини без заједнице.

 

То су теме о којима треба говорити. Дијалог са римокатолицима треба да буде усмерен у том правцу.

 

Ми овде не треба ни о чему другом да говоримо до управо о тим стварима. На жалост, зато се показују велики изазови и искушења.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma ja se divim ljudima koji krenu u zblizavanje i pomirenje Hriscanskih Crkava bez ikakve osnove i promene u stavovima koje su i napravile raskol. Nisam protiv pomirenja ali jesam za usiljeno i farisejsko ponasanje.

 

Pa da, sasvim to isto tvrde i naši tridenrincu i FSSPX: neposlušnost, svojeglavost i oholost istočnih jerarha je dovela do raskola. I kako se sad mi s tim pravoslavcima možemo ekumenisat ako se farizejski uporno prenebregava ova ključna činjenica. Možda bude najbolje da onda raspravite to ravno s njima, kad i jedni i drugi znate te prave razloga raskola. Tako da će vaši razgovori sigurno biti daleko iskreniji a ne nekakvi farizejski.  Možda vi i uspijete čak bolje tako u ekumenizmu od nas. Kad si tako reknete ravno a na puna pluća bez okolišanja i "farizejštine" šta si mislite jedni o drugima, bude to vrlo zanimljivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Примат у православној Цркви је када неко заузима прво место у служењу. То је примат који подразумева љубав.

 

Такво учење имамо од Свете Тројице - Бога нашега. Иако се о Тројици говори као о једнаким Личностима, ипак постоји градација која указује на првога - тј. Оца.

 

Таква власт постоји и у Црквеном поретку. Први треба да буде отац (што значи папа) који зависи од сабрања, као што и Отац небески зависи од друге Две Личности. (Такве заједнице почивају на три новоа, локалном, регионалном и васељенском.)

 

Бог је Љубав зато што постоји заједница личности (у множини), која је нераздељива. Такву љубав сведочи и изображава Црква својим поретком - дакле, власт је у рукама првога који ништа не чини без заједнице.

 

То су теме о којима треба говорити. Дијалог са римокатолицима треба да буде усмерен у том правцу.

 

Ми овде не треба ни о чему другом да говоримо до управо о тим стварима. На жалост, зато се показују велики изазови и искушења.

Па како православље функционише већ толико без папског или неког другог примата?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako ima nekog razumnog da ovo razume...

 

Наравно да размуеду, па Митрополит Зизијулас о томе пише. 

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da, sasvim to isto tvrde i naši tridenrincu i FSSPX: neposlušnost, svojeglavost i oholost istočnih jerarha je dovela do raskola. I kako se sad mi s tim pravoslavcima možemo ekumenisat ako se farizejski uporno prenebregava ova ključna činjenica. Možda bude najbolje da onda raspravite to ravno s njima, kad i jedni i drugi znate te prave razloga raskola. Tako da će vaši razgovori sigurno biti daleko otvoreniji ane nekakvi farizejski. 

 

Зато је потребно да разговарамо са смирењем. Верујемо да ће нам Дух Свети открити како да решимо неспоразуме.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па како православље функционише већ толико без папског или неког другог примата?

 

Подразумева се да имамо примат, рецимо на помесним саборима, примат има патријарх, али то је потпуно другачије од римског примата, и шта они подразумевају под тим.

 

Сваки скуп има председавајућег, то је неки "примат".

 

У служењу, само један епископ служи, остали саслужују, опет нешто као "примат", али тотално другачије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Liturgija, brate, nije samo onih sat i po nedeljom i praznikom. To je jedna rec koja obuhvata celinu svih bogosluzenja u Crkvi.

Ako ima nekog razumnog da ovo razume...

Ima brate,dodje vladika sa svojom biskup sa svojom.

To ti je kao dva balona koji se mole Bogu da načini čudo i spoji ih u jedan...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da, sasvim to isto tvrde i naši tridenrincu i FSSPX: neposlušnost, svojeglavost i oholost istočnih jerarha je dovela do raskola. I kako se sad mi s tim pravoslavcima možemo ekumenisat ako se farizejski uporno prenebregava ova ključna činjenica. Možda bude najbolje da onda raspravite to ravno s njima, kad i jedni i drugi znate te prave razloga raskola.

Progutacu svojeglavost oholost i neposlusnost :) Da je postojala mogucnost da papa da ostavku mozda bi istocni sveti Oci i pristali na zajednistvo :) sve u svemu ako mogu da zakljucim Ne verujem da je Bog dozvolio dve Hriscanske Crkve sudice i nama i vama jer to je ljudskog dela ruku. Osudjeni smo da Istinu trazimo prvenstveno sami u sebi i da se nadamo da Sveti Duh ispuni prave zajednicare koji ce razresiti vekovnu borbu unutar Jednog Imena. A takvo nesto bez ikakvih promena stavova je za sada nemoguce i to treba priznati. Hriscanstvo mora i treba imati Jednu Crkvu!! Pravoslavac sam jer sam pre svega Hriscanin! Dugovacemo Bogu Istinu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па како православље функционише већ толико без папског или неког другог примата?

 

Васељенски ниво изображава Сабор Поглавара (или представника) Православних Цркава са председавајућим Цариградским Патријархом - Првим међу њима.

 

Чини ми се да је наш проблем у томе што мало разумемо и неозбиљно схватамо појам ,,првога''.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Подразумева се да имамо примат, рецимо на помесним саборима, примат има патријарх, али то је потпуно другачије од римског примата, и шта они подразумевају под тим.

 

Управо тако. Примат или служба Првог мора да постоји у Цркви, како на локалном тако и на васељенском нивоу. Међутим, око схватања саме те службе ми и римокатилици се не слажемо. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Примат у православној Цркви је када неко заузима прво место у служењу. То је примат који подразумева љубав.

 

Такво учење имамо од Свете Тројице - Бога нашега. Иако се о Тројици говори као о једнаким Личностима, ипак постоји градација која указује на првога - тј. Оца.

 

Таква власт постоји и у Црквеном поретку. Први треба да буде отац (што значи папа) који зависи од сабрања, као што и Отац небески зависи од друге Две Личности. (Такве заједнице почивају на три нивоа, локалном, регионалном и васељенском.)

 

Бог је Љубав зато што постоји заједница личности (у множини), која је нераздељива. Такву љубав сведочи и изображава Црква својим поретком - дакле, власт је у рукама првога који ништа не чини без заједнице.

 

То су теме о којима треба говорити. Дијалог са римокатолицима треба да буде усмерен у том правцу.

 

Ми овде не треба ни о чему другом да говоримо до управо о тим стварима. На жалост, зато се показују велики изазови и искушења.

 

1) Nije to nikakav primat nego harizma, dar. Svako sluzi prema daru koji mu je dat. To je sve.

 

2) Daleko bilo, kakva crna gradacija? U vlasti? Zar su Oci malo o tome pisali, da se opet saplicemo?

 

3) Katastrofa. To je sve sto mogu da ti kazem o ovom delu. Za dalje vidi pod 2.

 

4) Kakva vlast je u rukama prvog, crni Milane?!?! Jesi ti nekad cuo za sveti arhijerejski sabor?!

 

5) U kom pravcu? Postavljanja crvenog tepiha papi?

 

6) Neka hvala, zadrzacu svoju slobodu da govorim o onom o cemu mislim da treba...

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тријадологија је апсолутни и једини прави обаразац црквеног јединства и улоге Првог у Цркви. Ипак, то је друга и веома озбиљна тема тако да нећемо ништа добити ако је успут овде поменемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...