Jump to content

Nadbiskup Hočevar: Papa neće posetiti Jasenovac dok Srbi i Hrvati ne utvrde istinu o njemu

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ја да сам неки врховник у СПЦ сваки дан бих причао о Јасеновцу, апсолутно сваки, инсистирао бих на томе, мора се показати и доказати да нам је Јасеновац али не само Јасеновац већ и друга места страдања невиних људи БИТНО. Мора се показати свима у Свету како се страдало због нације и вере. Иначе ово пискарање једном у годину дана није ни кап у мору.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar izjavio je da papa neće posetiti Jasenovac dok god srpska i hrvatska strana ne utvrde neporecivu istinu o tom logoru i stave istorijsku tačku na to stratište.

221490_papa-benedikt-xvi-afp_f.jpg?ver=1
Ne želi u Jasenovac dok se ne utvrdi istina: Papa Benedikt XVI

- Nije realno očekivati od Svetog Oca da obidje Jasenovac dok god dve strane koriste to stratište za međusobna prepucavanja, umesto da se bore i izbore za neporecivu istinu - rekao je nadbiskup Hočevar u intervjuu novosadskom “Dnevniku”.


On je upitao “zbog čega Hrvatska i Srbija konačno ne oforme zajedničku komisiju koja će staviti tačku na različita viđenja jasenovačkog logora, na licitiranje brojem žrtava”, i zašto se “prebacuje Crkvi za nešto što bi prethodno moralo da uradi društvo”.

 

 

 

224177_jasenovac-viki_f.jpg?ver=13562588
I danas izaziva međusobna prepucavanja Srba i Hrvata: Jasenovac


Povodom stava mitropolita zagrebačkog Jovana da bi papina poseta Srbiji donela korist Srbiji ali da bi poglavar rimokatoličke crkve pre toga morao da se pokloni senima stradalnika u Jasenovcu, kao što je prilikom posete Poljskoj odao poštu žrtvama Aušvica, Hočevar je rekao da ne može da razume zbog čega se to toliko naglašava.


- Pre svega, Katolička crkva je više puta izričito poručila da je važno međusobno praštanje i pomirenje - istakao je beogradski nadbiskup i naglasio da je papa Jovan Pavle Drugi, u Rimu 2000. godine, “zamolio za oproštaj za sve što su katolici u bilo kojoj zemlji, na bilo kojem kontinentu bilo kome loše učinili”.

 

Papa želi da dođe u Srbiju

 

232154_hocevar-foto--fonet_f.jpg?ver=135
Stanislav Hočevar


Hočevar je napomenuo da “Sveti Otac želi da poseti Srbiju, ali uslovi za to su uvek isti” i dodao da papa “dolazi ne samo kao poglavar katoličke crkve već i kao prvi na nivou svih hrišćanskih crkava, ali i kao najviši predstavnik države Vatikan”.


Da bi ta poseta bila ostvarena “nužno je da celo društvo za to bude spremno”, rekao je Hočevar i dodao da je šteta što nisu pravovremeno započeti procesi u tom pravcu i što “nisu išli dovoljno sinergično napred”.


On je ocenio da nije bilo realno da u poslednjem momentu bude napravljen objedinjeni program, pravoslavaca i katolika u Srbiji, za obeležavanje jubileja 17 vekova od Milanskog edikta, napominjući da je važnije istaći “da ćemo u mnogo čemu biti zajedno”.

Blic

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 kao prvi na nivou svih hrišćanskih crkava

 

За мене никад неће бити први.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako bi to rekli ljudi - "sio mi ga Djuro, pa mi ispalo tesno"...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne razumijem što se uopšte pravi tolika frka hoće li papa da se izvini za Jasenovac. Nikad mi neće biti jasno- da nije papa podsticao na ubijanje Srba i Jevreja? Ako neko treba da se izvinjava, to nije papa. Pa nije papa slao ljude u Jasenovac nego ustaše. Ne može papa biti odgovoran za sve što katolici rade. Treba li možda i srpski patrijarh da se izvinjava za Srebrenicu? Je li SPC  podsticala na takve zločine i opravdavala ubistva? Zar su fašizam i nacizam i užasi koji su iz njih potekli djelo Katoličke Crkve? A što se tiče dolaska pape ,neka dođe. Šta je to bitno? I tako dolaze razni mujezini, hodže, istočnjački učitelji, Jehovini svjedoci i adventisti i Bog zna ko sve, pa u čemu je problem da dođe i papa koji ima svoje vjernike u Srbiji? 

  • Волим 1

De Maria Numquam Satis

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није Папа, ал јест његов кардинал и цела Католичка црква у Хрватској. И немогуће да централа није знала за она масовна насилна покрштавања и злочине, за које су крвници добили и благослов и опрост.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hočevar je napomenuo da “Sveti Otac želi da poseti Srbiju, ali uslovi za to su uvek isti” i dodao da papa “dolazi ne samo kao poglavar katoličke crkve već i kao prvi na nivou svih hrišćanskih crkava, ali i kao najviši predstavnik države Vatikan”.       sHa_sarcasticlol

 

Искрено ми је драго што неће доћи, док не укапирају да није нај важније бити први.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako bi to rekli ljudi - "sio mi ga Djuro, pa mi ispalo tesno"...

Код нас се каже, шио ми га Ђуро плавим концем...

  • Волим 1

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није Папа, ал јест његов кардинал и цела Католичка црква у Хрватској. И немогуће да централа није знала за она масовна насилна покрштавања и злочине, за које су крвници добили и благослов и опрост.

Nisam siguran u takve generalizacije. Nisu hrvati mjerilo katoličke crkve. Nije grupa bivšiih franjevaca i monstruma u mantiji koji su klali koga su stigli mjerilo KC. Sama ta KC isto kao i Pravoslavna Crkva ima sijaset mučenika postradalih od nacista. 

De Maria Numquam Satis

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам ни рекао да јесте мерило, далеко од тога. Нити мислим и да су усташе мерило Хрвата као народа.

 

Али не може се рећи да КЦ није знала шта јој чини кардинал и цела црква у Хрватској (јер су такве појаве биле масовне, а покрштавања систематска).

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam siguran u takve generalizacije. Nisu hrvati mjerilo katoličke crkve. Nije grupa bivšiih franjevaca i monstruma u mantiji koji su klali koga su stigli mjerilo KC. Sama ta KC isto kao i Pravoslavna Crkva ima sijaset mučenika postradalih od nacista. 

 

Kakve generalizacije? Hoces da kazes da ondasnji papa prosto nije imao pojma o tim zlocinima?

Nije pametno niti covecno da se pravimo nevesti...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam siguran u takve generalizacije. Nisu hrvati mjerilo katoličke crkve. Nije grupa bivšiih franjevaca i monstruma u mantiji koji su klali koga su stigli mjerilo KC. Sama ta KC isto kao i Pravoslavna Crkva ima sijaset mučenika postradalih od nacista. 

Нису, али неки злочини су рађени под благословом римокатоличких првака, никада нису ништа урадили на помирењу и на опроштају за те који су благословили злочине, једино пошто волимо да се извињавамо, лепо наша Црква да се извини што су нас убијали, па да онда лепо папа може да дође. Још ми је овај текст одвратан када каже да папа нема ништа са тиме, него да се римокатоличка црква из Хрватске и СПЦ договоре о помирењу. А чији је он поглавар, ако није њихов. Значи да је одговоран и за њих.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ради се о томе да је НДХ била готово клерикална држава, и имали су велику подршку Ватикана. Слали су извештаје о успешности мисије међу шизматицима и масовном преласку на римокатолицизам. Не треба заборавити ни улогу Ватикана у скривању и помагању усташа чак и по крају владавине Павелића. За њих су усташе биле антикомунистички и хришћански покрет. Имате филм: Бог и хрвати.

 

Дакле не може се рећи да су усташе били само декларативни римокатолици. Они су били веома активни римокатолици, попут инквизиције у ранијим вековима, задужени за ширење римокатолицизма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Деценије нас деле од правог и конкретног дијалога са Римокатолицима. Морамо се сами потрудити да ову браћу усмеримо на одлучујућа питања.

 

Можда је промисао Божија да се до средине нашег века успостави темељ таквог дијалога. Ствари ће се потом одвијати веома динамично и са правим резултатима.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...