Jump to content

Шта чинити са освештаним стварима којима је "истекао рок" ?


Препоручена порука

Главно је да домаћица направи леп,укусан колач,да се сваком госту подели парче колача славског,и нема шта да остане.Не држи се славски колач на столу као украс,већ се једе.Или стоји са стране док се уз славску трпезу једе само куповни хлеб.

Обично домаћин пази да сваки гост добије парче колача.И нема онда шта да остане.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, pa zato mi on valjda i rek`o ne na zemlju, nego u neku zatvorenu saksiju, gde samo vrapci mogu da pridju, i gde ne moze da se razbaca...

Птице забадају главом када кљуцају, и увек пола разбацају наоколо. Или ће врапцу која мрва да испадне док буде летео са њом у кљуну. Немогуће је да га покљуцају тако педантно да ништа не одлети са стране.

По мени је најлогичније решење закопати негде, па да иструли у земљи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У неким од оних парохијских писама које поједини храмови издају, а мислим да је за конкретан случај у питању писмо Храма Светог Александра Невског, писало је, колико ми се чини да сваку освештану ствар "којој је истекао рок", како већ гласи ова тема, треба донети свештенику, који ће то спалити у некаквој црквеној пећи, ако ме сећање не вара!? Ово се односило на разне бројанице, оне мале картонске иконице, и слично што се похаба... Што се тиче славског колача, што рече Мирођија, колач се подели свим гостима и на крају га поједу укућани, ако претекне.. Исто и са житом... Код мене брате не остаје поједе се све... И у цркви ако остане нафоре, поједе хор или певница... Углавном не остаје...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam primetio na nekim slavama da љudi u većini izbegavaju da uzmu slavski kolač , iako je lijep ki upisan.

И то такву фацу направе кад их понудиш да узму парче славског колача као да им нудиш нешто најгаднијег укуса и изгледа...

И онда после три дана неће га нико, укућанима доста и јела и пића , па прође ту још и 5-6 дана , на крају људи не знају шта ће са колачем, да га баце неиде да га једну скаменио се једино да га рендају или за двопек што каже фебеле... Али у урбаним срединама, варошима и градовима , немају ни могућност да га наложе ко ми по селима и салашима и онда не знају шта да раде са њим. Иначе да се не лажемо већина савремених Србаља остатке освећеног колача ладно баци у контејнер, па џипсији касније ваде и носеду свињама ( тај посо, џипсији, пребирање по контејнерима зову: "Оћемол на канте" ).

Иначе мрвице од наоре ја истресем на ливаду па врапци поједу , а пошто код нас често литургија, врапци све дебљи и дебљи...или је то можда због доласка зиме.. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam primetio na nekim slavama da qudi u većini izbegavaju da uzmu slavski kolač , iako je lijep ki upisan.

To sam i ja primetio. Zašto je to tako? Da li zato što je malo preliven (poliven) vinom?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod mene se vodi racuna da se pojede prrvo slavki kolac,a za koljivo ne treba da brinem nikad :D

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To sam i ja primetio. Zašto je to tako? Da li zato što je malo preliven (poliven) vinom?

Мислим да је до људи.

Рецимо ситувација, један старији поп ајдук упада у кућу за славске водице, троје деце се игра у кући док поп није улетео ко муња, кад је ушао двоје истрчи напоље а једно остане.

Поп ладно каже домаћину ( јако добар српско-ајдучки начин мисионарења) : "Ај се кладимо да знам која су ти деца крштена." А домаћин чувши реч "деца" прихвати опкладу. Затим поп дода :" Крштена ти је само ова девојчица што је остала у кући."

Домаћин изненађен али изгубио опкладу. Поп је погодио , крштено је само једно дете. Оно двоје што су шмугнули су некрштени.

Добро какве сад ово има везе са освештаним колачем ?

Еееееееееее... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima, ima...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда није питање за ову тему али да пробам.

Добио сам од пријатеља тамјан,брикет и кадионицу малу.Да ли сме да се пали тамјан у кући и када није недеља или неки светац?(Тај који ми је поклонио,каже да не сме а мени је то чудно па рекох ај да питам )

Пс.Ако је неком глупо питање или смешно,нека га заобиђе а ко зна нека помогне,хвала! :)

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сме.

Молим, нема на чему.

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam primetio na nekim slavama da љudi u većini izbegavaju da uzmu slavski kolač , iako je lijep ki upisan. И то такву фацу направе кад их понудиш да узму парче славског колача као да им нудиш нешто најгаднијег укуса и изгледа...

Вероватно су имали лоше искуство! gringrin Знају домаћице да ненормално осоле оне украсе на колачу како би остали беле боје. Со не дозвољава да тесто потамни приликом печења, па се тако украси лепше виде. Ако су набасали на такав колач, није ни чудо што слажу фаце и с неверицом га узимају на другим славама. 4chsmu1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда није питање за ову тему али да пробам.

Добио сам од пријатеља тамјан,брикет и кадионицу малу.Да ли сме да се пали тамјан у кући и када није недеља или неки светац?(Тај који ми је поклонио,каже да не сме а мени је то чудно па рекох ај да питам )

Пс.Ако је неком глупо питање или смешно,нека га заобиђе а ко зна нека помогне,хвала! :)

Ne samo da sme, nego u tome nema nikakvih vremenskih ogranicenja...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас у Македонији ради се овако:

Јаје чувар - куќе закопава се у лозје или под неко дрво.

Колач, нафора и пшеница даје се птицама (најбоље голубима). Никако сисарима.

Света вода тура се у цвеќе. Најбоље саксиско.

Иконе од календара се спаљивају.

  • Волим 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И бацање обичног (неосвећеног) хлеба некада се сматрало великим грехом. Подсетила ме ова дискусија на причу Моме Капора:

http://www.politika.rs/rubrike/Tema-nedelje/Nemastina/Imati-i-nemati.lt.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...