Jump to content

Manastir Ilinje - otac Isaija


Препоручена порука

Не, него да су апостоли описали догађаје којима су присуствовали на начин на који су могли и умели да их посведоче, на основу својих знања, образовања, схватања и претпоставки.

Па добро бре,шта је са вама више??

На основу својих знања,образовања??

Духом Светим су били просвећени,ушли у велике тајне,па зар да не знају је ли Господ излечио демонизованог или умноболног??

Па и данас имамо случајеве схизофреније и случајеве поседнутости.Постоји разлика,јасна и прецизна.

Наш пријатељ свештеник,млад човек,био је на пракси чим се рукоположио,у манастиру Студеници.Лично је присуствовао егзорцизму,када је човек,БУКВАЛНО,усправно ишао зидовима.Ко не верује нека пита оца Тихона,Архимандрита.

Ја заиста не могу да верујем,шта сам све прочитала овде у последње време....

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 343
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Па добро бре,шта је са вама више??

На основу својих знања,образовања??

Духом Светим су били просвећени,ушли у велике тајне,па зар да не знају је ли Господ излечио демонизованог или умноболног??

Па и данас имамо случајеве схизофреније и случајеве поседнутости.Постоји разлика,јасна и прецизна.

Наш пријатељ свештеник,млад човек,био је на пракси чим се рукоположио,у манастиру Студеници.Лично је присуствовао егзорцизму,када је човек,БУКВАЛНО,усправно ишао зидовима.Ко не верује нека пита оца Тихона,Архимандрита.

Ја заиста не могу да верујем,шта сам све прочитала овде у последње време....

klapklap

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О овоме смо већ причали пре неки дан...

Православна демонологија није тако једноставна ствар. Као што су наша сазнања о неурологији напредовала, па данас знамо да, на пример, епилепсија, није стање поседнутости демоном, као што се мислило у Христово време (види - Лк. 9, 38 - 42), тако знамо и много штошта више о томе на који начин демони делују на човека, и (требало би да) можемо да оваква стања боље разликујемо. То, наравно, не значи да је Исус лагао - то само значи да се својим савременицима обраћао језиком и терминологијом коју су могли да разумеју, будући да се у то време за свако обољењље за које се није знао конкретан повод говорило да је у питању обузетост злим духом - што не значи нужно и демоном.

Богато искуство подвижника првих векова, а и оних каснијих, учи нас да демони немају могућност да надјачају слободну вољу коју је човеку Бог даровао. О томе, на пример, сведочи и старац Клеопа:

Tim metodom sam obmanuo vrlo mnoge. Ubacujem im pomisao, jer drugu silu nemam! Druga nam se sila nije dala iz pakla. Rajski anđeli imaju od boga silu samo da ubacuju čoveku misao da čini dobro. Mi imamo silu samo da ubacujemo čoveku pomisao da čini zlo. Ali da ga prisilimo ne možemo, jer čovek ima samovlasnost koju mu je bog dao. Ne možemo da ga prinudimo da zgreši; samo ako je glup i sluša misao koju mu ubacujemo.

Ни код других Светих Отаца, као што је, на пример, Свети Јован Лествичник, за којег се слободно може рећи да је васељенски ауторитет по питању подвижништва, и који је у Лествици сакупио целокупно вишевековно искуство египатских монаха, нећете нигде наићи случај да ђаво овладава човеком на овај начин.

Ниши, мислим да оно плаво нипошто не смемо занемарити. Зар нема глупих који такве помисли слушају? Моје искуство говори да их је, на жалост, много који радије слушају прво што им пада на памет него здрав разум. Тако да старац Клеопа апсолутно не негира ту појаву, напротив-прецизно објашњава код ког типа особа се појављује...

Нпр, имаш апостола Павла и жену са погађачким духом у Д.Ап.16. Потпуно одговарајуће речима старца. Овде није реч о надјачавању слободне воље човека, већ својевољном предавању човека демонској сили, често из разлога сличног Евином при узимању плода Дрвета Познања Добра и Зла...

Дакле, та слободна воља бива накнадно раслабљивана све чешћим општењем са "онима", док не буде толико раслабљена да практично потпадне у ропско стање. Попут воље наркомана и дроге...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, хајде онда овако - како замишљаш да се моли и да пости неко ко је опседнут демоном?!

Моли се и пости онај који хоће да изгони а не онај који је опседнут.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali ja pricam o onome sta je Hristos rekao ili smatras da oni nisu to bas adekvatno preneli pa sad moze i ovako i onako da se tumaci?Hristos se obraca necistom duhu i kaze mu da izadje iz coveka i ode u svinje.O kakvom znanju ti pricas?Savremenom znanju?

Mozda ga je Hristos operisao ili mu dao neki lek a ovi to nisu razumeli?

Не знам колико си читао Свето Писмо, али међу јеванђелистима постоје бројна неслагања око разноразних ствари - наравно, ни једна није од суштинског значаја, али поента је у томе да је свако од њих описао ствари онако како их је доживео, дакле дао је своје, субјективно виђење догађаја којима је присуствовао.

Знање о којем причам је, још једном да поновим - само за тебе, искуство подвижника, монаха и светитеља које су ови вековима скупљали и бележили, а које није постојало у старозаветно доба, као и знање које је медицина као наука стекла вековима проучавања оваквих феномена.

Апостоли јесу били свети људи, али нису били ни свезнајући ни непогрешиви, нити им је Господ диктирао буквално шта да напишу. Када читамо Јеванђеље треба бити свестан времена у којем је настало, историјских, културних и других околности у којима је настало, личности самих писаца, итд...

  • Волим 1

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Медицински феномен поседнутости-не постоји.Постоје оболења која имају неке сличности и разни стадијуми схизофреније који наводе можда на сличност али ништа више него оболења ментална а и то је довољно јадном човеку.

Поседнутост је потпуно нешто друго,Црква га признаје и има лек за то.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па добро бре,шта је са вама више??

На основу својих знања,образовања??

Духом Светим су били просвећени,ушли у велике тајне,па зар да не знају је ли Господ излечио демонизованог или умноболног??

Па и данас имамо случајеве схизофреније и случајеве поседнутости.Постоји разлика,јасна и прецизна.

Наш пријатељ свештеник,млад човек,био је на пракси чим се рукоположио,у манастиру Студеници.Лично је присуствовао егзорцизму,када је човек,БУКВАЛНО,усправно ишао зидовима.Ко не верује нека пита оца Тихона,Архимандрита.

Ја заиста не могу да верујем,шта сам све прочитала овде у последње време....

ovo je skakljiva pojava, mozda se to odigravalo samo u njihovim umovima, ali ne i na fizickom planu zato sam i podvukao to BUKVALNO

i ja sam jednom video duha, al ga nisam video ovim ocima fizickim...

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На физичком плану,једино ако мислиш на факире,што није овде случај :)))

Да је којим случајем пао-разбио би се ко звечка,а има и таквих примера,има и горих...

Познајем једну сестру,сада је већ можда и монахиња,тек када је обукла расу монашку,поседнутост је нестала у том драстичном облику који је она имала,нећу да је именујем,можда неко и зна од вас из Београда ту сестру.

Браћо мила,какве су то ситуације са њом....какви хорори,успаванке за лаку ноћ...

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно,има и опсених ситуација,када демони утичу ментално на људе.Нпр,човек одређен који је у искушењу,једино он види...не знам...ангела како му саопштава да је изабран од Бога,тога имамо толико код отаца подвижника,то је нешто друго,међутим,поседнутост и крици,ваљање и остале ствари приликом егзорцизма,то виде сви,као физичку појаву,не ментално-опсену,то су велике разлике.

Ово је стварно,ово је истинито,не спада у медицински феномен или област менталних болести.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sta sveti Oci kazu o tom hodanju po zidovima?

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sta sveti Oci kazu o tom hodanju po zidovima?

Ја као лаик мислим да они без проблема владају материјом(телом)будући нематеријални.

Шта оци кажу,требала бих да погледам у књигама...

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро, бре, људи, шта ви мислите, зашто ја тупим тастатуру по овом форуму - да бих вас одвукао у јерес, да вам помутим веру, да вас слажем и обманем, или да вам објасним ствари које не знате, и укажем на ствари у којима грешите?!

И да ли је могуће да стварно верујете да причам ствари онако напамет? Ја, истина, не волим да се гађам светоотачким цитатима да бих доказао оно што тврдим - верујем да је сама снага њихових аргумената сасвим довољна свакоме ко има иоле здравог разума да својом главом закључује, и смирења да расуђује. Зар стварно мислите да је ишта од онога што тврдим на овој, или било којој другој теми, моја измишљотина, и да није утемељено на искуству Светих Отаца и Цркве?

Знам да је данас најнормалнија ствар у СПЦ да се више верује свакој баби или сваком полуурачунљивом калуђеру него нама, да се усудим да употребим ту реч, теолозима. Мене, да будем искрен, заиста не занима шта је рекао отац Јоил или шта је рекла баба Курана или ко је висио са плафона - оно што говорим су основне ствари које се тичу Православне вере, посведочене од стране неких од најумнијих и најсветијих људи из историје Цркве, и које, ако се погрешно схвате, могу имати јако озбиљне последице.

Уосталом, ако не верујете мени, можда ћете поверовати догмтици Светог Јустина Поповића:

Демони су проузроковачи свих људских порока и страсти, хуле на Бога и разврата ду­ше људске, јер иза сваког порока и греха скрива се ђаво као првобитни творац њихов. Демони могу наводити људе на зло, али их не могу приморати на зло без њиховог пристанка. Ђаво је потстрекач на грех, вели свети Кирил Јерусалимски; он потстрекава све, али ипак не може приморати оне који му се не покоравају. Сва зла и све нечисте страсти измислили су демони, вели свети Дамаскин; и мада им је допуштено да кушају људе, ипак они не могу никога приморати, јер од нас зависи да ли ћемо примити или одбацити оно на што нас они потстичу и што нам предлажу. Сваки човек има слободну вољу, и ђаво може потстицати на грех и зло, али он нема власти (ούκ έχει την έξουσίαν) приморати против воље. Када би демони имали власти, не би дали ниједном хришћанину да живи. Али они не могу људе искушавати више него што ови могу поднети.

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

cudno da se to hodanje po zidovima i ostali natrpirodni fenomeni desavaju uvek i samo uvek pri egzorcizmu, niko nikad na svetu nije video nista slicno van zidina manastira i crkava

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Таман посла,Ниши,да верујем да одводиш људе у јерес,али неке ствари не говориш тачно.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...