Jump to content

Свети Јован Златоусти - ПОУКЕ

Оцени ову тему


Препоручена порука

АКО БУДЕШ ОДГОВАРАО УКОРОМ НА УКОР, ОНДА ЋЕШ РАСПАЛИТИ ВАТРУ.

Није на штети онај који трпи зло, него онај који чини зло.

Не буди злопамтљив, ако нећеш да увриједиш себе самога.

Не праштајући другоме, ти њега толико не огорчаваш, колико себе вријеђаш.

Када се осветиш ближњему за увреду, онда себи гријех ствараш и чиниш да се њему не свети Бог. Када ти прашташ, онда Бог или му се освети или твоје гријехе опрашта.

Прости гријехе слуге, да би ти добио опроштај гријехова од Господа; ако је слуга тебе много увриједио, онда уколико ти више опростиш, утолико ћеш и сам добити опроштај.

Будимо снисходљиви према својим непријатељима, да би такав и Господ био према нама.

Нема ничега безопаснијега, него ли опростити непријатељу; нема ништа опасније, него ли му се осветити.

Ништа тако не уздржава вријеђача, као кротко трпљење самих увријеђених.

Ако будеш одговарао укором на укор, онда ћеш распалити ватру.

Добро је - ни одвише бојати се неправичних окривљења, нити пак сасвим их пренебрећи.

Увреде, неправедно нам нанешене ма од кога било, Бог нам урачунава или у опроштај гријехова или у давање награде.

Права вјера при порочном животу не доноси никакве користи.

Од свију зала људских, само је једино гријех право зло.

Нема већега тиранства, које би било тако неподношљиво, као навика; не називају њу узалуд другом природом.

Када падате у јарост, ви постајете сами себи џелат, ви губите сами себе. Шта може бити жалосније од раздражљива човјека.

Гдје је злоба и гњев, тамо Не долијеће Дух кротости (Дух Свети).

Ко се налази увријеђен када о њему ружно говоре, тиме доказује да је истинито оно што се о њему говори; а ко се смије, тај пред присутнима одбија од себе свако подозрење (тј. тиме их увјерава да је изнешено против њега - лаж).

Не треба да се жалостимо онда када нас оговарају и клеветају, него онда ако је оно правично и умјесно.

Да окривимо друг друга свагда смо готови, а да исправљамо оно у чему смо сами криви и потпадамо под одговорност, на то смо свагда спори!

Не осуђуј другога него се старај да самога себе исправиш, да сам не будеш достојан осуде.

Сваки пада и гријеши, када га Бог не укријепи; без Бога и помоћи Његове ми опстати не можемо.

Ко растужи и ожалости другога на покајање, тај му не чини увреду (2 Коринт. 2, 9).

Бјежимо од злојезичности, гријеха толико великога и, по несрећи, толико општега међу нама. Не задржавајмо се, слично несносним мувама, на туђим ранама; угледајмо се свагда на паметну пчелу, која свагда сједа на цвјетове.

Ако хоћеш да испитујеш дјела других, разматрај онда добра дјела а не зла.

Обратимо наш језик на благосиљање. Свакога дана разбирајмо наш сопствени живот; и оставимо суд о животу других Ономе, који до ситница зна тајне.

Осуђујући ближњега ти си учинио да постане рђавији и онај ко те је слушао. Ако је то грешник, он постаје немарљив за своје стање нашавши себи садруга гријеху; а ако је праведник, он пада у гордост и поноси се због туђег гријеха, добијајући повода да високо о себи мисли.

Не само да не треба оговарати ближњега, него не треба ни слушати оговараче и клеветнике.

Гордост је подводни камен, о који су се разбијали они који су се дуго противили бурама страсти и разних искушења. 

Када онај који се горди добрим дјелом, све тиме губи, какву ли казну заслужује горди грјешник? Такав човјек неспособан је већ и покајати се. 

Гордост је доказ оскудности ума.

Гордељивац сматра за ништавило оне који га поштују, а част коју му они указују особито цијени.

Поштовање Светитеља састоји се у подражавању његовој вери и животу.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I „Свеједно нећеш успети све да исправиш…“

„Немој дакле због тога што не можеш да научиш многе пренебрегнути и појединце. Жељом за великим немој себе уклањати од малог. Ако не можеш да обратиш стотине, побрини се за десеторо; ако не можеш за десеторо, немој пренебрегнути ни петорицу; ако не можеш ни о њима, не презри ни једног јединог. Бог даје венце не према броју исправљених, већ према намери они који исправљају“.

„Ако данас не можеш да убедиш некога, можда ћеш то успети сутра; и ако никада не успеш да убедиш, сам ћеш ипак добити савршену награду. Ако не убедиш све, можеш да убедиш неке. Тако су и апостоли, иако и нису уведили све, добили награду за све јер су се  обраћали свима речима проповеди“[1].

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

II „Не сме се човеку рећи одједном сва истина јер га она може одгурнути од Цркве…“

 „Не излажем вам сопствене законе, већ тумачим речи које су сишле са небеса; и онај коме је поверено такво служење, дужан је да или смело каже све што се садржи у тим речима, тражећи свуда само корист за слушаоце а не задовољство, или, бојећи се непријатељског односа слушалаца, изгуби кроз такво неумесно угађање и своје сопствено али и њихово спасење. А да је врло опасно да се нешто из божанских закона скрива како за онога који говори тако и за оне који слушају и да се наставници када они малодушно не говоре о свим заповестима Божијим осуђују као криви за убиство – као сведока за то наводим вам опет Павла“.

„Ако будемо говорили само пријатно, када ћемо поново задобити оно што смо изгубили, када ћемо бити од користи? Кажеш ми да постоји много јеретичких секти и да људи прелазе тамо. Узалудна је то реч. „Боље један праведник, него хиљаде грешника“ (Прем. Сир. 16:3)“.[2]

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

III „Неће хтети да вас слушају…“

„Знам да многи са незадовољством слушају поуку. Међутим, каква је корист од ћутања? Хајде да заћутим и не досађујем вам речима; таквим ћутањем ће бити немогуће избавити вас од казне. И напротив, потпуно супротно: такво ћутање само увећава казну и повлачи за собом кажњавање не само вама, већ и мени. Дакле чему пријатне речи, када оне не само да не одговарају делима, већ још и наносе штету? Каква корист је да веселиш речима а да жалостиш делом, да наслађујеш слух и да кажњаваш душу? Зато је и неопходно жалостити у овом животу да се не бисмо подвргнули крајњој и неподношљивој казни у будућем животу. Следи да не треба роптати за оно што је речено, већ похвалити и прими са захвалношћу“.[3]

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

IV „То је дело свештеника, а не мирјана…“

„Дакле, када видиш  некога коме је потребно душевно или телесно лечење, немој говорити себи: зашто се тај и тај није побринуо за њега? Или: ја сам мирјанин, имам жену и децу: то је дело свештеника, дело монаха. Реци ми: ако нађеш негде златни дукат, да ли ћеш рећи: зашто га тај и тај није подигао? Никако; напротив, пожурићеш да га узмеш пре других. Тако размишљај и о палој браћи и сматрај бригу о њима благом које си нашао. „Који изводи“, каже се, „драгоцено из ништавног… биће као уста Моја“ (Јер. 15:19).[4]

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

„Не смемо ништа да ‘намећемо’…“

„Када дакле видиш да твој брат гине немој престати да га саветујеш: макар те он вређао, ругао ти се, макар ти претио да ће ти постати непријатељ или ти било чим другим буде претио, све издржи храбро да би достигао његово спасење. Ако ти он постане непријатељ Бог ће ти бити друг и наградиће те у дан Последњег суда великим добрима. Велико добро је да саосећаш са онима које мучи сиромаштво; ништа међутим не може да се пореди са ослобађањем од заблуда јер нема ничег тако вредног као што је душа. Чак ни сав свет није вредан душе. На тај начин, макар раздао сиромасима неизмерну количину новца, нећеш учинити ништа тако велико, као што је обраћење једне душе“.[6]

  • Свиђа ми се 1

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...