Jump to content

Утисци из Хиландара ЖРУ форумаша

Оцени ову тему


Препоручена порука

Постављена слика

Дође и тај тако жељени дан да се крене на пут, е али није то неки пут већ у нашу светињу у наш Хиландар.Трема дрма ,ТРЕСЕ да ли сам достојан за такво место , ноћима уназад нема сна . Саветујем се са парохијским свештеником како да сачувам присебност , колеге на послу примаћују да сам нервозан и сви саветују опусти се , лако је то рећи али како.....? Напокон 2 март 2011 пола седам ујутарњим сатима седамо у мини бус и крећемо , Боже благослови нас недостојне ! Пут као пут само што пре да протутњи и да стигнем на Србску светињу.Граница са Македонијом ситне формалности са цариницима пасоши и полазак даље , ах авај оћемо ли стићи напокон ! Ево кроз Македонију пролазимо и путарину неплаћамо , водоч и уједно возач комбибуса има имиџ као свештено лице и на спомену да путујемо на Хиландар само пожелеше срећан пут и без плаћања идемо даље уз поклон њима по која икона Тројеручице и крстић.Пред Грчком границом на неких два до три километара стајемо у један пристојан ресторан да ставимо нешто у стомак и да идемо преко . Граница са Грчком без проблема и врло брзо пролазимо и напокон око 18 сати а 19 по Грчком стижемо у Уранополис у хотел . Још једна немирна ноћ и неспавање ,када ће сванути и да се укрцамо на брод за Свету Гору.Соба са два кревета ја и мој брат смо заједно и причамо о Хилендару , вери осећањима до касно у ноћ нема сна неможе да нас обори ипак мало одремасмо . Брод за Свету Гору креће у 9 и45 , буђење у 7 и 30 треба у осам да идемо по визу за улазак на Свету Гору , то обављамо врло брзо и успешно . Глад и позитивна трема чине своје правац у пекару на питу са сиром нешто као наш бурек али није . Напокон се укрцавамо на брод и крећемо ка Светој Гори и Хиландару. Пловимо неких 45 минута до "луке" Јовањица где се искрцавамо за Хиландар ту нас чека мини бус са ознаком Хиландара и крећемо још неких петнестак до пола сата да се стигне ТАМООО. Пут на Светој Гори земљани и пун кривина а пејзаж као у бајци . Од Јовањице до Хиландара има петнестак километара , дамари ударају све јаче и јаче напокон доле лево у даљини појављује се СВЕТИЊА немогу да опишем осећај чини ми се да сјаји и да нас зове где сте браћо Срби ! Фотоапарати само шкљоцају и узвици дивљења . Стигли смо и чини се да лебдим а не ходам леп дочек од монаха и први утисак је сјајан , воде нас у примаоницу и почастише нас са кафом или чајем ко је за шта био са ратлуком и обавезна чашица хиландарске ракије лозе са укусом ариша . Воде нас у конаке где ћемо ноћити наредне три ноћи. Паузу имамо до 15 часова и вечерње службе грабимо апарате и идемо мало да видимо како је по унутрашњости и да овековечимо понешто . Поведе нас вођа пута који је изузетно цењен код светих отаца на кулу Светога Саве уз упозорење да можемо све снимати осим у самој Цркви и трпезарији . Осећања невероватна газиш по местима које су некада давно исто газише Свети Сава,Свети Симеон и још пуно наших светаца и владара и владика НЕВЕРОВАТНО али истинито . Да ли је могуће ? Као сан који даће Бог неће проћи никада.Узбуђење на врхунцу снимам видео клип када ми прилази водич и напомену да немам благослов за снимање видео клипа , нисам знао да неможе сликам само све остало и дивљење на сваком кораку . Са куле Светог Саве величанствен поглед и прича да је од трпезарије и саме куле у круг све је горело у пламену зауставио се пламен код саме куле . Око Манастира дизалице за обнову који је завршен неких 40 до 50 посто , кажу да уз Божију помоћ се надају да ће у наредне три до четири године да заврше обнову до краја ДАЈ БОЖЕ ! Време лети чини се да је ко трен прошло време идемо на службу и целивање Тројеручице и осталих икона и посебно мошти Светог Симеона . Као да сам уоблацима лебдим служба вечерња се завршава и после ње идемо на вечеру са светим оцима и монасима у трпезарију ееееееее ту је посебан ужитак најстарији отац удара у звоно и позива на молитву пред вечеру " Оче наш ...." када се завршила молитва почиње вечера а мало издвојен са стране стоји монах или искушеник и чита житије храна истовремено за душу и тело.Када се вечера заврши стигло је моје инаше прво паслушање у трпезарији за склањање посуђа и прање судова . Када смо обавили то послушање одлазимо на Акатист Пресветој Богородици и после тога у конаке око 19 сати . Размењујемо утиске међусобно и ја покушавам да погледам шта сам снимио пошто сам испунио меморију апарата када се смрзох на апарату нема ничега . Нека невидљива рука или Божија воља је избрисала све што је снимано , да да то је оно што нисам имао благослов за снимање видео клипа ГАРАНТОВАНО ! Причи никад краја али нам рекоше да би требало да спавамо зато што јутарња служба почиње у 1 сат после поноћи па до једно пола пет или шест зависи незнам тачно . Полегасмо али опет сна нема на очима .........

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jašo,prelepo  0442_feel 

Ima li fotografija? 0442_feel

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Драги моји форумаши ово је тек почетак има слика још много али сада мало да се приберем и стишам узбуђење и да наставим са утисцима ........

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slike su predivne Jaso  0442_feel slava3 t4431  :drugarstvo: 0442_feel 0442_feel

http://www.facebook....jovan.cakareski

Love the life you live. Live the life you love. Bob Marley...

Административно уређење Цркава по националном кључу је тумор на телу Православља - Александар

Поштујмо, господо, и Ничеа и Достојевског, поштујмо једнога као пророка Запада, а другога као пророка Истока, поштујмо их због њиховог генија и због њихове племићске искрености и смелости, поштујмо их обојицу - но у одсудном тренутку станимо уз Достојевског!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Некако заспах али као полусан и чиними се само што заспадох прену ме из сна позив на јутарњу службу чује се ударање монаха у клепатушу која означава почетак службе , скочисмо сви на ноге чим пре брзо на умивање и правац на службу. Какав пропуст направисмо , нико нема батеријску лампу стаза до цркве је неравна и непозната за нас и "ломимо" ноге по путићу набацан само са каменом и нераван нема везе стижемо на време , грешком написа да јутарња служба почиње у један сат по поноћи него у два по тамошњем Грчком времену . Ја нисам померао казаљке на сату па ми је остало урезано да је један сат но није битно.Целивање свих светих икона и заузимамо место за активно учешће у молитвама и служби. Црква је неосветљена и мистична а и невероватна због осећаја самога присуства , служба се врши уз трептај безброј кандила и воштаница ДИВНО , ритуал , да тако кажем , је невероватан само у једном тренутку поред тебе се појави неки свети отац иако га нечујеш па се у једном тренутку њих десетак до петнест а можда и више размиле по цркви и као по некој команди пале или гасе воштанице а и кандила подижу на висину до Часнога Крста , феноменалан угођај. У једном тренутку прилази нам један од светих отаца и позива нас да читамо списак у Богу уснулих слуга Његових , активно учешће у служби на Хиландару диван осећај. Служба траје до 5 и 30 али неможеш сво време да задржиш концентрацију на саму службу , размишљам у тренутку како је Хиландар стожер у очувању духовности наше Србије , тамо далеко Србија спава дубоким сном а на Хиландару Свети Оци се моле Богу за уснулу и духовно ослабљену Србију , опет невероватан осећај опет лебдим и поново се враћам мислено на службу . Завршавасе служба и поново идемо сви заједно у трпезарију на ручак.Поново позив на молитву пре обеда " Оче наш ...." , чита се житије лепо баш. После ручка опет послушање на прање и чишћење трпезарије и судова ,потом ново послушање идемо код оца Митрофана у књижару да пакујемо тамњан до једно 14 часова . Отац Митрофан нас услужује са кафом , ратлуком и ракијицом  и са нама прича о лепој Србији.Пошто сам једини у групи који пуши наш " разредни " како га један прозва из шале ми приђе и каже можеш отићи да запалиш цигарету . Цигарете су могле да се пале само поред телефона и на путу за море , запалих и када сам завршио са цигаретом одлучих чврсто да непачлим више , згужвах полупразну паклицу цигарета и упаљач бацих у корпу и прекрстих се са заклетвом нећу више пушити бар до Васкрса ако да Бог и никада више. Ево већ осми дан непалим цигарету. Толико дивно да нема ни умора иако смо спавали за задњих скоро 30 сати само неких можда два три сата . Божија благодет нам је наклоњена и неда нам да се уморимо . По послушању у књижари идемо у обилазак мало по Светој Гори наилазимо на место где је по предању нађен магарац са иконом Тројеручице где је по предању својевремено у време Турске империје икона Тројеручице је била у Манастиру Троноша , све ми се побркало у глави пуно информација за кратко време да неможеш ама баш све да похваташ и попамтиш. Значи Икону Тројеручицу је , мислим Свети Сава из Хилендара пренео у Манастир Троношу али када је претила Турска инвазија на Манастир , монаси су везали икону на магарца и молили да по Божијој промисли склони се икона тамо где јој је место и тако је уз Божију помоћ и магаре са Тројеручицом је изненада се појавило испред Хиландара .Када су монаси пронашли икону са магаретом , магаре је идаље било живо али убрзо после тога је угинуло. На том месту је подигнута мала капелица и мозајик са магаретом и иконом ПРЕЛЕПО.

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

Постављена слика

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Биће оче Иване биће ! Само могу да вам кажем да се у мени дешавају велика узбуђења тако да немогу одједанпут да све пренесем . Сада се осећам као да сам још увек тамо НЕВЕРОВАТНО

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дивно!!!!  facenew22222222 0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha smej.gif confused joooj :bla: :) :)

.mense.

Чуј, кћери, погледај и обрати к мени ухо своје, заборави народ свој и дом оца свог.

Псал., 45:10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала што своје утиске делите са нама.Слике су фантазија 0110_hahaha

facenew22222222 0110_hahaha

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Биће оче Иване биће ! Само могу да вам кажем да се у мени дешавају велика узбуђења тако да немогу одједанпут да све пренесем . Сада се осећам као да сам још увек тамо НЕВЕРОВАТНО

Познајући Те, ово што говориш је најбољи позив људима да посете Хиландар.

Иначе, јеси ли видео нашег бившег модератора Петра који је сада искушеник у Хиландару?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видео сам га оче и све је са форума пуно поздравио и рекао ми је да пренесем мушком делу форума да обавезно дођу до Хиландара

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Биће оче Иване биће ! Само могу да вам кажем да се у мени дешавају велика узбуђења тако да немогу одједанпут да све пренесем . Сада се осећам као да сам још увек тамо НЕВЕРОВАТНО

Јашо, веруј ми да из твог писања могу и да осетим то твоје узбуђење  facenew22222222 0110_hahaha 0110_hahaha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...