Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 16 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Нек неко у објасни андроиду будућега вијека да полност није палост па да нема потребе да се превазилази нити је тај циљ игдје прокламован, или нек погледа писмо када Христа кушају чија ће бити жена она што је била жена многе браће, на шта Христос каза: неће се  у  Царству женити и удавати, а не каза неће она бити жена и неће браћа бити мушкарци, а могао је и тако учити, јер ево данас неки тако чине, јер су паметнији.

     

    A i pitaj boga kako je bog mislio. Svidja mi se interpretacija Pitersona koji kaze da je bog podelio dusu na dva dela na musku i zensku kad je stvarao Evu, a nas je cilj to opet sklopiti.

     

    Mozda nece biti potreba za seksom jer smo u raju jedna dusa celovita.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Ако ти је тешко да прихватиш да ћемо бити као анђели, не знам шта да ти кажем. Бесполност није изопаченост. Нико не каже да ниси био мушкарац, него у Царству Божијем то нема функцију.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Ако ти је тешко да прихватиш да ћемо бити као анђели, не знам шта да ти кажем. Бесполност није изопаченост. Нико не каже да ниси био мушкарац, него у Царству Божијем то нема функцију.

    Мати Божија је сада у Царству жена, само као жена она је мајка, свети Василије Острошки је мушкарац, монаси су мушкарци и ако ни овоме свијету немају "функцију". Ја у овоме свијету имам брачну службу, већ рекох да је то тек сјећање на рај, чежња за јединством тијела, а и нисам морон да говорим насупрот Писма, и мало шта своје иначе говорим, наравно у своме стилу и начину.

    Опет ти ја "био" мушкарац, нисам био него јесам и бићу то без обзира гдје завршим, па и у паклу.

    Када бих престао бити мушкарац, онда ме не бих могла у  (Џендер?!) Царству дјеса ословити са тата, баба са унуче, итд, то Царство не би имало никакав континуитет са дашњом и садашњом историјом спасења, са Црквом а имало би са џентер идеологијом.

    Дакле таквим тврћењем ти разараш породицу, таквих и сличних учења имамо по помјесној Цркви она су припрема за ову агенду са којом се сада отворено суочавамо.

    Јер ако ће се моје мушкарство превазићи, онда дај да одма то учинимо, или да се опробам ко жена? Зашто да не јер све се то превазилази?

    Нашијем севи минђу, па у нови живот и на крају завршим ко анђео? 

    Христос није постао анђео, самонје као монаси био чедан и девствен, али је миушко и Мати Божија је женско инвајвек инвјеке вјекова ћемо јој се обраћати са Мајко, а ја се неком андроиду нећу обраћати са мајко, нити анђелу са оче.

    Ето на оваквим дебилима се види колико је дубоко зашла џендер теологија у нашу Цркву, нису то само теолошки  симпозијуми о родном и полном разликовању у Требињу...

    Подмјестилу су вам џендер теологију на небо и сад је низводе на Србију.

    Гдје си ти малоумниче икад видио безполну људску природу? То треба додати иза lgbtq++ 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 57 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Ако ти је тешко да прихватиш да ћемо бити као анђели, не знам шта да ти кажем. Бесполност није изопаченост. Нико не каже да ниси био мушкарац, него у Царству Божијем то нема функцију.

     

    A odkud znas da su Andjeli bez pola????

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Agnostik рече

     

    A odkud znas da su Andjeli bez pola????

    Зна се јер су безтјелесни и по предању, не умножава им се број.

    Али да и ти узвтврдиш да су полни, па да разумијем нисмо их виђали сваки дан, али гдје је он видио безполну људску природу:0426_feel::)).

    А и да их вићаш не вириш им у гаће, он међутим пиша сваки дан, вири жени у гаће, има дјецу, радује са кад добије сина и трврди да је људска природа бесполна, а то је основ ЛГВТ су само варијације те непостојеће весполне природе.

    Ја сам нешто слични видио као дјете, јер сам свлачио сестрине женске лутке, поцјепам ону крпу, а доле ништа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Зна се јер су безтјелесни и по предању, не умножава им се број.

    Али да и ти узвтврдиш да су полни, па да разумијем нисмо их виђали сваки дан, али гдје је он видио безполну људску природу:0426_feel::)).

     

     

    Pa po hrscanstvu vaskrsavamo i za telom. Doduse i tu ima raznih interpretacija.

     

    Kako u pravoslavlju u sustinu malo ima sta definirano.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ја не знам ни шта значи џендер. Претпостављам да значи разноликост и изабирање полова. Међутим, када говоримо о бесполности у теолошком смислу, то не значи да су полови неодређени, да су наш избор и томе слично. Бесполност је суштинска бесполност. Бог ће суштински укинути полност.

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Природа по себи не може да има полове. Бог је тај који ствара полове. Полови су само за времена, у Царству их неће бити. Једноставно, нема секса. Било каквога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Анђели су бестелесни у односу на нас, али нису без бића и обличја као нашег. Анђели имају посебну природу где нису створени полови. Слично постојање и ми попримамо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Љепо се уклапају та " суштинска бесполност" са избором полова, то је као код Ланета Гутовића: У Србији има жена које дају и које не дају само што оне које не дају он није срео.

    Дакле има та бесполна природа, само је нико никад није видио, то је та твоја "теолошка" природа у ствару метафизички појам природе који Христос није узео на себе, него је узео ову стварно постојећу људску природу које има по Србији и свуда и за коју се лако може видјети да ли је полна или бесполна.

    Ако баш више вјерујеш књигама онда види писмо, Бог створи мушко и женско и видје да је добро, ту још нема гријеха или смрти, секса...

    Па само рођење Исуса Христа је полна радња, мислиш да ће икад престати да се прославља унанђеоским хоровима, да ће се у Царству заноравити тај чин да ће се тајна Брака превазићи, она ће само и већ је добила друго име Црква. Неће бити секса, али ће бити брака- заједнице.

    Неће се измјенити Оче наш, јер по овоме полном очинству, ослобљавамо беспочетног Оца брата нашега Исуса Христа.

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Природа је по себи бесполна, али нема човека без пола, јер је створен тако. Али у Царству нема полова.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Milan Nikolic рече

    Природа је по себи бесполна, али нема човека без пола, јер је створен тако. Али у Царству нема полова.

    Значи Христос ће се разовлапотити у Царству и неће више имати ....?

    Или је није никад ни имао, да ли то учиш?

    Па погледај Халкидон неимјењиве су природе у Христу.

    Наша природа је већ обожена и није претрпила измјене.

    Или учиш да је нестала при Васксењу?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ради се о томе што не можеш да видиш, и на то питање одговор је бесполност. На пример, када би, као што си радио луткама, тргао хаљину са Христа да Му видиш пол у Царству Божијем, спржила би те светлост заједно са очима. Једно је што ми знамо да је Он мушко дете, али сасвим друго је питање полности у Царству Божијем. То се тиче суштине Божије са којом је наша сједињена. Твоје тргање хаљине подразумева неприступну светлост, неподношљивост, несазнајност.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...