Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Причасник Чаше се не причешћује Чашом (=причасник не једе Чашу), тако се причасник божанске природе (2.Пт 1:4) не причешћује природом, него оним што проистиче из природе.

    Ако си устврдио да су логоси твари створени, а да је умишљај да су нестворени. Добро је када се ти не слажеш.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Причасник Чаше се не причешћује Чашом (=причасник не једе Чашу), тако се причасник божанске природе (2.Пт 1:4) не причешћују природом, него оним што проистиче из природе.

    Ако си устврдио да су логоси твари створени, а да је умишљај да су нестворени. Добро је када се ти не слажеш.

    Пише љепо шта тврдим да је умишљај код тебе, да си умислио сагледавајући створене логосе да су нестворени, од створених истина да су вјечне, није то ни тако рјетко, неки мислише за либерализам, комунизам и разне друге ствари да су вјечне, живот нпр, а оно то времене ствари.

    Наравно постоје и нестворени логоси, вјечне истине, оно што проистиче из нестворене природе.

    Међутим пошто ти тврдиш да су сви логоси нестворени, апсолутно је јасно да си у зблуди, јер створене логосе сагледава свако, а како су ти сви исте врсте, јасно је да ниси уочио апсолутну разлику.

    Разлику између природа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Значи ти тврдиш да има неких створених логоса Божијих. У реду, нећу више да полемишем, јер после свега изреченог ти тврдиш овако нешто. Кад ниси схватио да је бесмислица што си тврдио да наша природа по себи има полове, како би онда разумео нешто друго.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Значи ти тврдиш да има неких створених логоса Божијих. У реду, нећу више да полемишем, јер после свега изреченог ти тврдиш овако нешто. Кад ниси схватио да је бесмислица што си тврдио да наша природа по себи има полове, како би онда разумео нешто друго.

    Уф, идеш ниско, нигдје то не тврдих не срамоти се, само тврдим да створена природа има створену енергију ,створене логосе, створене законе, и да није без логоса, да њени логоси нису нестворени, и ако је нестворени логоси држе у постојању.

    Божије енергије су наравно нестворене, али је твар створена и енергије, логоси, законо су јој створени.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Али не постоји нешто што су створени логоси, они су по себи нестворени. Где си научио да има створених логоса? Јер има само створена природа, а логоси, они су увек нестворени.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Али не постоји нешто што су створени логоси, они су по себи нестворени. Где си научио да има створених логоса? Јер има само створена природа, а логоси, они су увек нестворени.

    Шта да ти кажем осврни се око себе, или погледај у књиге све су то неки логоси, само на створене логосе ти и могу указати, нисмо Андреј јуродиви и Епифаније па да сагледавомо нестворене логосе, не само  смо у створеном логосу, него нас захвата и демонски логос, јер и денони имају логос, поредак и своја правила, а изван су и природе и нестворених логоса који омњих држе у постојању.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Демони имају другачију природу, али и они су од нестворених логоса. Друго је то што логоси могу бити злоупотребљени и да се њихова дејства ,,униште'', како каже св.Максим.

    Дакле, логоси су по себи нестворени и увек потичу из превечног стецишта, како би у икономији дејствовали творевином. Пронађи ако мислиш да је неко учио другачије.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Демони имају другачију природу, али и они су од нестворених логоса. Друго је то што логоси могу бити злоупотребљени и да се њихова дејства ,,униште'', како каже св.Максим.

    Дакле, логоси су по себи нестворени и увек потичу из превечног стецишта, како би у икономији дејствовали творевином. Пронађи ако мислиш да је неко учио другачије.

    То је све у реду само што није у реду што негираш постојање створених логоса, смисао створеног бића.

    Што законе - логосе , природе проглашаваш нествореним духовном законома, и уопште све законе логосе, рецимо мафијашки закон, кодекс, логос,

    Јесзик нпр, је ли и он нестворен, са својим законом граматиком?

    Јер за тебе нема створеног смисла - логоса.

    У очигледној си прелести, твој "вјечни логос" је метафизика .

    А "вјечни" је јер је општи, као што твоја бесполна природа не умуре, а ти и ја полне појединачне природе умиремо, а без смрти небива...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Али ми овде говоримо о христологији и онтологији, о природи и логосима бића, а не о издавачким кућама и либидима и фалусима. Ако ти је досадно слободно реци да прекинемо полемику.

    У теологији је термин логоси увек у значењу нестворености, попут енергија Божијих или воље Божије.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Али ми овде говоримо о христологији и онтологији, о природи и логосима бића, а не о издавачким кућама и либидима и фалусима. Ако ти је досадно слободно реци да прекинемо полемику.

    У теологији је термин логоси увек у значењу нестворености, попут енергија Божијих или воље Божије.

    Ма немој, а ти ћеш да негираш смисао створеног, са позиције "теологије" sFun_bat

    Онда Христос није у теологији јер има створене логосе у створеној природи.

    Јер си човјекомрзац и андроид.:D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Нико тебе не мрзи, напротив. Једино заједнички непријатељ све нас мрзи. Припази шта помишљаш.

    Ма не, само ме негира, нико не мрзи човјека али га чини бесполним,

    Ни природу његову само је проглашава безлогосном, бесмисленом.

    Чији је то логос? Заједничког непријатеља?

    Њекај, њекај...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Управо је нестворено нешто смислено у створеном. Зар си мислио другачије?

    Твоја полност није угрожена тиме што је природа наша по себи бесполна. Ти си одређен да будеш мушкарац и буди захвалан на Божијој вољи. Није те природа по себи одредила да будеш мушкарац. Није овде реч о биологији или хромозомима, него о нечему сиштинском и на нивоу логоса Божијих. Ту нема полности, све док Бог не одреди када ствара мушко или женско.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Управо је нестворено нешто смислено у створеном. Зар си мислио другачије?

    Твоја полност није угрожена тиме што је природа наша по себи бесполна. Ти си одређен да будеш мушкарац и буди захвалан на Божијој вољи. Није те природа по себи одредила да будеш мушкарац. Није овде реч о биологији или хромозомима, него о нечему сиштинском и на нивоу логоса Божијих. Ту нема полности, све док Бог не одреди када ствара мушко или женско.

    Нисам наравно, него и да створено има свој смисао, да није бесмислено него смислено и по себи.

    Сад полност на нивоу логоса Божијиј, сачувај Боже, лупеташ.

    Управо полност ти је створени логос.

    Нема на нивоу местворених логоса суштинскпг то је ниво енергија.

    Полност је природна, суштинска, а има и енергије.

    Нема полности у светој Тројици, изузев друге природе Христа.

    Дакле нема ни у нествореним логосима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Само говоримо о подлози свега, а то је увек нестворено.

    Када сам рекао да је природа по себи бесполна, нисам рекао да у биологији нема полности или да се полови могу мешати или шта већ џендеризам проповеда. Ту треба да се разумемо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...