Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pa objasni mi Pavla koji govori da postoji duševno telo i duhovno telo.

    Jedno je zemaljsko drugo je nebesko.

    Jedno se zasađuje u zemlju dok drugo oživljuje duh.

    Да сиђе с неба апостол Павле, не верујем да би успео да ти објасни. Овде су Боки и још неки иступили тастатуру што својим речима што цитатима и ништа се није примило. Јер си забарикадиран и свом схватању и тумачењу. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

    Да сиђе с неба апостол Павле, не верујем да би успео да ти објасни. Овде су Боки и још неки иступили тастатуру што својим речима што цитатима и ништа се није примило. Јер си забарикадиран и свом схватању и тумачењу. 

    Ako ne umeš onda prećuti.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pavle je nadalje jasan u formulaciji.

    Ne postoji prvo duhovno telo pa duševno telo pa ponovo duhovno telo.

    Dakle za Pavla nema dileme duševno telo se zasađuje u zemlju kao golo zrno a ustaje duhovno telo.

    Јесте, баш је тако.

    Боки и Србендо, ја више нећу да губим време на залудан посао. Ако имате времена и живаца, изволите.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Безумниче, оно што ти сијеш неће оживјети ако не умре.

     

    37

    И што сијеш, не сијеш тијело које ће настати, него голо зрно, било пшенично или неко друго.

    Tweet thisPost on Facebook

     

    38

    А Бог му даје тијело како хоће, и свакоме сјемену своје тијело.

     

    39

    Није свако тијело исто тијело, него је друго тијело човјечије, а друго тијело животињско, а друго рибље, а друго птичије.

    Tweet thisPost on Facebook

     

    40

    И постоје тјелеса небеска и тјелеса земаљска; али је друга слава небеских а друга земаљских.

    Tweet thisPost on Facebook

     

    41

    Друга је слава сунца, а друга слава мјесеца, и друга слава звијезда, јер се звијезда од звијезде разликује у слави.

    Tweet thisPost on Facebook

     

    42

    Тако и васкрсење мртвих: сије се у распадљивости, устаје у нераспадљивости;

     

    43

    Сије се у бешчашћу, устаје у слави; сије се у немоћи, устаје у сили;

     

    44

    Сије се тијело душевно, устаје тијело духовно. Постоји тијело душевно и постоји тијело духовно.

     

    45

    Тако је и написано: Први човјек Адам постаде душа жива, а посљедњи Адам дух који оживљује.

     

    46

    Али није прво духовно, него душевно, потом духовно.

    Tweet thisPost on Facebook

     

    47

    Први човјек је од земље, земљан; други човјек је Господ са неба.

     

    48

    Какав је земљани, такви су и земљани; и какав је небески, такви су и небески.

     

    49

    И као што носисмо слику земљанога, тако ћемо носити и слику небескога.

     

    50

    А ово кажем, браћо, да тијело и крв не могу наслиједити Царства Божијега, нити распадљивост насљеђује нераспадљивост.

     

    51

    Ево вам казујем тајну: Сви нећемо помријети, а сви ћемо се промијенити

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пријатељу, ти имаш проблем са разумевањем текстова и контекстом. Кад га будеш постао свестан, биће шансе да га решиш. До тада ћеш смарати форумску популацију својим теолошким тврдњама.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

    Пријатељу, ти имаш проблем са разумевањем текстова и контекстом. Кад га будеш постао свестан, биће шансе да га решиш. До тада ћеш смарати форумску популацију својим теолошким тврдњама.

    Ne, već ti imaš problem da apostolom Pavlom, jer dumreš numeš da objasnim šta je on mislio u svom svojem kontekstu.

    Priveo sam Pavla a ti se osvrćeš na Marka.

    Uglavnom su ti poruke takve da se bavio drugima a na samu temu imaš oskudni i nerelevantni komentar.

    Dakle pitanje što Pavle govori da postoji telo duševno i telo duhovno.

    Što postanje govori da je Adam sazdan od ruke Božje i da mu je udahnuo duh životni, te postade duša živa.

    Što u starom Adamu sve umire a što u novom duhovnom Adamu sve oživljuje.

    Terminologija se koristi u objašnjavanju duše te se veli da je ona duh životni i vraća se Bogu.

    Zato ja insistiram na terminologiji jer vi besmrtnu dušu posmatrati kao platoničari.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    44. Сеје се тело душевно, устаје тело духовно.
     
    Душевно је оно тело које управља силама душе и над којим душа господари и влада. Духовно је оно које има изобилно дејствовање Духа Светога који њиме управља у свему. Иако Дух и сада дејствује у нама, то није тако и није увек, јер се од оних који греше Дух удаљује. Иако је Дух и сада присутан, телом управља душа. Тада ће пак Дух непрекидно обитавати у телима праведника. Или можда духовним назива непропадљиво тело, само не ваздушно и етарско, тј. оно чија је суштина ваздух и етар, као што говори Ориген. Ако не верујеш нераспадљивости, погледај небеска тела која све до сада нису ни остарила, ни ослабила. Онај Који их је створио таквима учиниће и наше распадљиво тело нераспадљивим.
     
    Постоји тело душевно.
     
    Оно које имамо у овом животу.
     
    Постоји тело духовно.
     
    Оно које ћемо имати у будућем животу, по суштини исто али духовно, нераспадљиво.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Родољуб Лазић

    Није ово фудбалска утакмица, па да наводимо саставе ; ) Прво морамо да видимо за који пример, у ком контексту, тј. коме је одређени светитељ причао о митарствима, тј. шта је под њима сматрао.

    Не верујем да си погледао Митрополита Порфирија. Укратко, каже да су те слике царинарница индивидуална искуства које Бог некоме даје ради буђења и да их не ваља уопштавати. Не постоји шематски пут.

    Ти ми не рече како верујеш у митарства; 1. као спознају стања душе у коме се налази и сусретање са том духовном реалношћу, или 2. буквално пут од 20 станица где се истражују сви грехови које је човек починио.

    Реци барем како верујеш. Навео си неке цитате Роуза, па верујем да мислиш на ово под 2, али својим речима ниси ништа рекао, па ме интересује.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Верујем како пише у Осмогласнику:

    "У час кончине моје из руку демона избави ме, Дјево, и од суда и препирке, од страшног испитивања и горких митарстава кнеза бесовог (демонског), избави ме Богомати, и вечне осуде“ (глас 4., петак, тропар 8., канон на јутрењу).

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...