Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 49 минута, Родољуб Лазић рече

    Аха, баш из Светог Писма и Предања.

    Пријатељу, помислиш ли некад да можда, можда, ипак твоје умовање и спекулације нису у складу са вером Апостола и Отаца? Да ли се некад запиташ и замислиш над својим судовима? Да ли се сетиш Светог Григорија Великог и његових речи није паметно човеку обичном  пуном страсти и грехова,(као што смо сви овде) отиснути се у богословље, где мораш имати очишћене ум и срце?

    Свети Серафим Саровски каже да је увек грешио када је говорио од себе, а ти/ми овде пишеш/пишемо странице богословских разматрања, из свог ума износимо богословске "истине" и омаловажавамо Свете Оце. 

     

    Мораш знати о чему говориш, кад си се већ нашао прозваним.

    Реци барем о односу Христове жртве у односу на мерење грехова и добрих дела на кантару.

    Објасни то. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 45 минута, Вукашин рече

    Мораш знати о чему говориш, кад си се већ нашао прозваним.

    Реци барем о односу Христове жртве у односу на мерење грехова и добрих дела на кантару.

    Објасни то. 

    Не видим да сам се нашао прозваним, реагујем уопштено на "богословствовање" и поверење у своје мишљење.

    Немам потребе ни да се изјашњавам о стварима о којима постоји "облак сведока" међу Оцима плус богослужбени текстови Цркве. Ако богословске громаде Јустин Поповић и Димитрије Станилоје нису уочавали богословске проблеме са тим учењем, што бих се ја сад се правио неким великим богословом.

     Не видим ни која је разлика између Христове жртве и постојања пакла с једне стране и, са друге стране, Христове жртве и "мерење грехова и добрих дела на кантару". Зар Христова жртва не апсолвира и пакао, ако размишљамо на тај начин?

    Већ је објашњено да демони нису пресудиоци него тужиоци. Још једном, за све детаље, као и за погрешна схватања и лоша тумачења митарстава, Серафим Роуз:

    https://svetosavlje.org/dusa-posle-smrti/13/

    А нико вам не брани да оснујете цркву и напишете богослужбене текстове у којима неће бити помена ни о митарствима ни о другим за вас саблажњивим стварима.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Родољуб Лазић рече

    Не видим да сам се нашао прозваним, реагујем уопштено на "богословствовање" и поверење у своје мишљење.

    Немам потребе ни да се изјашњавам о стварима о којима постоји "облак сведока" међу Оцима плус богослужбени текстови Цркве. Ако богословске громаде Јустин Поповић и Димитрије Станилоје нису уочавали богословске проблеме са тим учењем, што бих се ја сад се правио неким великим богословом.

     Не видим ни која је разлика између Христове жртве и постојања пакла с једне стране и, са друге стране, Христове жртве и "мерење грехова и добрих дела на кантару". Зар Христова жртва не апсолвира и пакао, ако размишљамо на тај начин?

    Већ је објашњено да демони нису пресудиоци него тужиоци. Још једном, за све детаље, као и за погрешна схватања и лоша тумачења митарстава, Серафим Роуз:

    https://svetosavlje.org/dusa-posle-smrti/13/

    А нико вам не брани да оснујете цркву и напишете богослужбене текстове у којима неће бити помена ни о митарствима ни о другим за вас саблажњивим стварима.

     

    Ти уствари не знаш о чему причаш.

    Питам те добронамерно да ми објасниш то учење које браниш, али ти не иде. Чак и не пишем против, само питам да објасните неке нејасноће које се јављају код мене.

    Промашујеш око пакла, који нико не негира. Питам те ово зато што ми то набрајање грехова по царинарницама много личи на неке брошуре за исповест где се набраја безброј грехова. То мало подсећа на западну традицију.

    Христос срце скрушено и смерно неће одбацити. Знам да не могу набројати све грехове које учиним данас, а не за живота. То те питам да ми објасниш. Није то никаква нова вера, већ оно што Христос тражи од нас - покајање овде за живота. Судити сам себи. 

    Ти и даље можеш да избацујеш пароле и цитате, али не доприносиш дискусији. 

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да поједноставим: Да ли Бог препушта демонима на мучење човека који је некад заборавио да исповеди неки грех, или није принео плодове покајања за тај грех, или се у том учењу ради о нечем другом?

    Питам зато што не постоји неко јасно учење Цркве по овом питању.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Да поједноставим: Да ли Бог препушта демонима на мучење човека који је некад заборавио да исповеди неки грех, или није принео плодове покајања за тај грех, или се у том учењу ради о нечем другом?

    Питам зато што не постоји неко јасно учење Цркве по овом питању.

     Очито је то учење повезано и са Посебним судом над душом након смрти и са њеним боравком у аду или рају до Општег суда. А, колико знам, Посебни суд није споран у Цркви. 

     

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Ти и даље можеш да избацујеш пароле и цитате, али не доприносиш дискусији. 

    Ова дискусија је одавно непотребна.А и не учествујем одавно на њој. Коментаришем поједине поруке које ме се посебно "дојме". Постоје три или више ранијих тема о митарствима, на којима сам у то време учествовао, све постоји и тамо. Давани су и овде линкови. Данима сам причао са Милојковим о томе. А свеје скупљено и код Серафима Роуза у оној књизи чији сам линк дао. 

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    А верујем да је проблем са митарствима у ствари, у позадини, проблем који новије генерације имају са душом. Шта је душа, зашто душа, да ли је бесмртна или није,  да ли и како постоји после смрти итд.итд. Овај проблем са митарствима је само изведен из генералног проблема који неки имају са душом.

    А вала сам се тих проблема наслушао почев од еп. Игњатија,  док је био још јеромонах у ман. Ваведење, па после од Зизиуласа и његових ученика итд.итд. 

     

     

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Родољуб Лазић рече

    Аха, баш из Светог Писма и Предања.

    Пријатељу, помислиш ли некад да можда, можда, ипак твоје умовање и спекулације нису у складу са вером Апостола и Отаца? Да ли се некад запиташ и замислиш над својим судовима? Да ли се сетиш Светог Григорија Великог и његових речи није паметно човеку обичном  пуном страсти и грехова,(као што смо сви овде) отиснути се у богословље, где мораш имати очишћене ум и срце?

    Свети Серафим Саровски каже да је увек грешио када је говорио од себе, а ти/ми овде пишеш/пишемо странице богословских разматрања, из свог ума износимо богословске "истине" и омаловажавамо Свете Оце. 

     

    Ja iz stripova čitam. Jedan si od njih.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Наступаш са позиције бранитеља вере, а друге називаш неправославнима.

    Нисте објаснили да ли су сви оци о митарствима говорили као о сусрету душе са духовном реалношћу и виђењем себе подобном једном, или другом, или се буквално ради о испитивању од демона на 20 митарстава?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Просечан србенда рече

    Ко сам ја да нешто причам Апостолу, то ти види са њим јер те изгледа не занима шта Христос каже, а ухватио си се за Апостола и то ван контекста реченог. Док св. Теофилакт у тумачењу каже да Апостол говори о васкрслом телу духовном а да сада живимо у душевном тј. оном којим управља душа и оно душом у том нижем животно-обитавајућем делу. Па каже постоје и сада духовна тела којима управља Дух али она нису стална јер Дух одлази након што човек згреши али након васкрсења Дух ће свагда бити присутан у том духовном телу.

    Dečko ja govorim sve isto kao što sam ja u odgovorima rekao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ja iz stripova čitam. Jedan si od njih.

    То му дође као нека виспрена увреда?

    Нема везе. Али ипак размисли о ономе што сам ти рекао.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

    То му дође као нека виспрена увреда?

    Нема везе. Али ипак размисли о ономе што сам ти рекао.  

    Nije uvreda biti strip, evo ja bi prvi hteo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Просечан србенда рече

    Нисам разумео, али ако ти то нешто "ја па ја" значи онда немам шта даље да кажем.

    Pa ti ni dobar dan ni ništa, pljus van iz Crkve.

    Citiraj mi sporne momente i ripliciraj na njih.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pa ti ni dobar dan ni ništa, pljus van iz Crkve.

    Citiraj mi sporne momente i ripliciraj na njih.

    Брате нико те не тера из Цркве већ само разговарамо.  Већ сам реплицирао на спорне моменте, одвајање душе и духа, тренутно васкрсење одмах након смрти... а немам намеру да те цитирам поново јер је то узалудан посао

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...