Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 22 минута, Justin Waters рече

    Da li ste svjesni da sa ovakvim izjavama izgledate jako smjesni i nekredibilni za bilo kakvu diskusiju? 

    По вама , сви који имају критички став према ТЕ изгледају смешни и некредибилни, па опет дискутујете.

    Или ипак неку критику од супротне стране можете да уважите или пак размотрите.

    Мени је довољно да верујем и да знам да у Библији постоји одговор на свако питање, ако пажљиво и без предрасуда читате, и наравно под условом да отворите срце за Божије истине. Мени не треба доказивање нити докази, а коме требају нека доказује супротно од онога што Бог рече и нека живот драгоцени проведе у Сизифовом послу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, cloudking рече

    Naljutio bih se i probao da razgovaram s njim.

    Raskomadavanje i cerecenje svakako ne dolaze u obzir, iako i danas ima ljudi kojima ne smeta takva kazna (sto je jelte monstruozno)

    Naravno, ali, ako je uporno i jos te opsuje, recimo, pred prijateljima i porodicom.

    Logicno bi bilo, da se malo poostri pedagogija. Recimo, neke zabrane i slicno. U extremnim, ali, u extremnim situacijama, verovatno i kontrolisana sila.

    Konecept pedagogije i zivotna situacija u kojoj su se nalazio Izrailj sam vec objasnio. 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Рапсоди рече

    Небитан је извор, битно је да је моје размишљање бар поводом ове проблематике у равни са извором

    Naravno, unutrasnji smisao Pisma, zadovoljava sve logicke primese i istinite zakljucke. Savrseni par i savrseni gen. 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 29 минута, Рапсоди рече

    По вама , сви који имају критички став према ТЕ изгледају смешни и некредибилни, па опет дискутујете.

    Или ипак неку критику од супротне стране можете да уважите или пак размотрите.

    Ne vrlo sam zainteresovan da cujem kriticki stav na sve nejasnoce koje natkrivaju TE. Medjutim vasa kritika je bizarna jer se odnosi na stvari koji su dobro objasnjenje u TE, a bizarnost dolazi iz toga sto nastojite da po svaku cijenu nadjete opravdanje za svako bukvalno istumaceno slovo koje je napisano u Bibliji. 

    Primjer te bizarnosti je "cist genetski kod Adama i Eve". Zasto je ovo bizarno? Zato sto je ljudski genom mapiran i zna se da postoje sekvence takozvanog virusnog i bakterijskog koda u ljudskom genomu koje su nastale tako sto su virusi nakaceni na ljude ubacili svoj kod u ljudsku DNA tokom dugog vremena, to su takozvani retrovirusi. Za ovo je trebalo vremena, i ovo ne bi bilo moguce da ne postoje mutacije i prirodna selekcija koju vi negirate. I sta sad dolazimo do momenta kada su se Adam i Eva obreli u nama imanentnom svijetu sa cistim genetskim kodom bez retrovirusa, bez junk DNA. A virusi? Kako su se nosili sa virusima u prvu ruku ako nisu imali otpornost? Imate par objasnjenja. Virusi nisu postojali, ali onda morate da uvdete rapidnu evoluciju kakvu jos ni abiogeneza nije predlozila, drugo objasnjenje je nakaceno na prvo da su se brzo prilagodili nakon fatasticnog abiogenetskog nastanka virusa...ali to ne bi bilo moguce jer bilo ih je samo dvoje u pocetku sto je nedovoljan uzorak da prezive, krajnji ishod bi bio da su oboje nakon sto su izgnani iz raja pomrili od bolesti koji bi izazvao neki nama danas bezazlen virus gripe...dakle ovdje morate uvestu cudo od Boga. I na kraju sta sa retrovirusima? Sta, virusi su se nakacili na neotporne Adama i Evu i kopirali svoj genom u ljudski DNA onako preko noci? 

    Da li je sad malo jasnije da je prica o cistom genetskom kodu bizarna i smijesna fantazija? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Justin Waters рече

    i ovo ne bi bilo moguce da ne postoje mutacije i prirodna selekcija koju vi negirate

    Pa, dobro, ali, zar ovo i njie sustina spora evolucionizam vs kreacionizam ?


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Bokisd рече

    Naravno, ali, ako je uporno i jos te opsuje, recimo, pred prijateljima i porodicom.

    Ne!

    Cak ni tada ga ne bih bacio medvedima jer je to monstruozno. Osoba koja to moze da uradi je monstrum. Sudeci prema starom zavetu, za koji rapsa kaze da se desio bukvalno, bog je upravo to uradio... 

     

    пре 17 минута, Bokisd рече

    Naravno, unutrasnji smisao Pisma, zadovoljava sve logicke primese i istinite zakljucke. Savrseni par i savrseni gen. 
     

    Gluposti. Nigde  u pismu ne pise da su Adam i Eva imali savrsenu genetiku. A ako su je i imali u raju, nakon pada tesko da su bili tolko savrseni...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Justin Waters рече

    Da jeste sustina spora, sta hoces da kazes?

    Pa, jos traju rasprave i daju se argumenti , da se vidi ko je u pravu. Zar, nije receno, da i evolucija jos nije dosla do krajnje granice  istine i da imamo stalno nove hipoteze ?

    Pricali smo i stvaranju prvog zivota, za koji jos nije dat konacan odgovor od strane nauke. Sta ako se na kraju ispostavi, da su neki drugi uzroci nastanka zivota, a nije neka evoluciona sila ?

    Ako je sve to tako, po logici, ne mozemo da tvdrimo da je nesto sto posto tacno. Tako ispada.


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, cloudking рече

    Ne!

    Cak ni tada ga ne bih bacio medvedima jer je to monstruozno. Osoba koja to moze da uradi je monstrum. Sudeci prema starom zavetu, za koji rapsa kaze da se desio bukvalno, bog je upravo to uradio... 

    Иако је офф (и трол овог Бокидија), морам рећи да је мало чудно да се уопште говори о некој педагогији када знамо колико су пророци били "омиљени" међ' народом. :)) Исаија беше претестерисан? :)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, cloudking рече

    Ne!

    Cak ni tada ga ne bih bacio medvedima jer je to monstruozno. Osoba koja to moze da uradi je monstrum. Sudeci prema starom zavetu, za koji rapsa kaze da se desio bukvalno, bog je upravo to uradio...


     

    пре 13 минута, cloudking рече

    Gluposti. Nigde  u pismu ne pise da su Adam i Eva imali savrsenu genetiku. A ako su je i imali u raju, nakon pada tesko da su bili tolko savrseni...

    Sad mesas stvari. Govorili smo o drugoj stvari, ne o medvedu. Prica je o psovanju roditelja od strane dece, drugaciji je kontekst cele price.

     

     

    Drugo, pa, po unutrasnjom smislu Pisma, bili su savrseni i besmrtni i posle pada, ocekivano je da imaju savrseniji genski kod, od kasnijih ljudi. Po Pismu su ziveli i nekoliko stotina godina.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Bokisd рече

    Pa, jos traju rapsrave i daju se argumenti , da se vidi ko je u pravu. Zar, nije receno, da i evolucija jos nije dosla do krajnje granice  istine i da imamo stalno nove hipoteze ?

    Nema kranjih granica istine u nauci. Time se bavi filozofija i religija. Nauka pokusava da objasni prirodne fenomene i za to ne treba da se trudi do "kranjih granica objasni". Aspekti TE koji se bave razvojem zivota su jako dobro objasnjeni i tu se u buducnosti nista previse fundamentalno ne moze dogoditi osim da se pronadju jos bolja i tacnija objasnjenja. Primjer: Ranije se smatralo da su 100% nasumicne mutacije (usljed greska kopiranja DNK koda) ono sto vodi evoluciju, danas se smatra da i epigenetika, tj odziv prema okolini ima uticaja, ali jos uvijek preovladavaju dokazi da su nasumicne mutacije glavne vodilje prirodne selekcije. Mozda ce u buducnosti dok se epigenetika jos dobro prouci jer je u povoju, taj procenat smanjiti u korist mutacija prema uticaju okoline, ali nista sustinski nece promjeniti u nacinu kako se odvija evolucija zivog svijeta. 

    Abiogeneza jeste hipoteza, ali druga stvar je sto nauka ne tvrdi da isti mehanizmi koji vode evoluciju imaju veze sa prvim nastankom zivota. To se vec zna, samo se ne zna tacno koji hemijski proces su bili umjesni u stvaranje prvih aminokiselina, proteina i prvih jednocelijskih organizama itd....

    Dakle mozemo sto 100% da tvrdimo sa pokrece evoluciju zivih bica, znamo 100% da nije prirodna selekcija uzrok abiogeneze vec neki drugi fizicki i hemijski procesi, i nauka ce vremenom doci do saznanja, ona ne postavlje pred sebe dogmatske izazove i ne saziva sabore da utvrdi konacnu istinu po nekim pitanjima. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Џуманџи рече

    Иако је офф (и трол овог Бокидија), морам рећи да је мало чудно да се уопште говори о некој педагогији када знамо колико су пророци били "омиљени" међ' народом. :)) Исаија беше претестерисан? :)))

    Postadoste i strucnjak za Pismo. :citac:

    Govoreno je o pedagoji vezanoj za zakone starog Izrailja.                                                           
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Justin Waters рече

    Nema kranjih granica istine u nauci. Time se bavi filozofija i religija. Nauka pokusava da objasni prirodne fenomene i za to ne treba da se trudi do "kranjih granica objasni". Aspekti TE koji se bave razvojem zivota su jako dobro objasnjeni i tu se u buducnosti nista previse fundamentalno ne moze dogoditi osim da se pronadju jos bolja i tacnija objasnjenja. Primjer: Ranije se smatralo da su 100% nasumicne mutacije (usljed greska kopiranja DNK koda) ono sto vodi evoluciju, danas se smatra da i epigenetika, tj odziv prema okolini ima uticaja, ali jos uvijek preovladavaju dokazi da su nasumicne mutacije glavne vodilje prirodne selekcije. Mozda ce u buducnosti dok se epigenetika jos dobro prouci jer je u povoju, taj procenat smanjiti u korist mutacija prema uticaju okoline, ali nista sustinski nece promjeniti u nacinu kako se odvija evolucija zivog svijeta.

    Abiogeneza jeste hipoteza, ali druga stvar je sto nauka ne tvrdi da isti mehanizmi koji vode evoluciju imaju veze sa prvim nastankom zivota. To se vec zna, samo se ne zna tacno koji hemijski proces su bili umjesni u stvaranje prvih aminokiselina, proteina i prvih jednocelijskih organizama itd....

    Dakle mozemo sto 100% da tvrdimo sa pokrece evoluciju zivih bica, znamo 100% da nije prirodna selekcija uzrok abiogeneze vec neki drugi fizicki i hemijski procesi, i nauka ce vremenom doci do saznanja, ona ne postavlje pred sebe dogmatske izazove i ne saziva sabore da utvrdi konacnu istinu po nekim pitanjima.

    Okey, razumem sta hoces da kazes.

    Ali, meni recimo, nije logicno, da moze da se menjaju i unapredjuju stvari, koje su sustinski vazne za funkcionisanje evolucije. Jer, ako su mutacije pre smatrane slucajne i na osnovu tadasnjih saznanja, su donoseni zakljuci, a danas se smatra  i da okolina ima uticaja, stvara zabunu i pitanje, sta ako se u buducnosti otkrije neko novo saznanje koje moze da se razlikuje od danasnjih i koje moze dovesti do nekih drugih zakljucaka.

    Po meni, to je problem.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Bokisd рече


     

    Sad mesas stvari. Govorili smo o drugoj stvari, ne o medvedu. Prica je o psovanju roditelja od strane dece, drugaciji je kontekst cele price.

     

    Ne. Upravo smo govirili o medvedu i o tome kako je takav bog koji salje medvede na decu obican monstrum. Ja ne vredjam hriscanskog boga sad, jer ste mi lepo objasnili tokom godina na ovom forumu da on nije takav.

    Medjutim, rapsa kaze da su se dogadjaji iz SZ stvarno desili, a ti se vidim slazes sa njom. Vremenom si bzvz ti sam prebacio prucu na nekakvo vaspitanje, bezeci od tog dogadjaja iz SZ za koji kazete da je stvaran.

    Pristo je... ako je stvaran, bog je monstrum. I sami hriscani ce se sloziti sa ovom konstatacijom.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...