Jump to content
  • Дејан
    Дејан

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма

      Највећи проблем у бескрајној расправи између еволуциониста и креациониста јесте у томе што се и једни и други држе искључивих ставова. Упорни еволуционисти који су већином и атеисти виде у теорији еволуције како је они разумеју оправдање за одсуство Бога и еволуцију тумаче пре свега тако да рационално могу да објасне тајне живота и уопште постојања. С друге стране креационисти који иду у крајност већином то чине зато да би оправдали себи и другима своју веру у Бога и једно дословно (буквалистичко) тумачење Светог писма, што њихови противници еволуционисти исмевају. Тај непомирљиви сукоб не може никада да се оконча пре свега зато што све тајне живота и постојања не могу да се докажу научно, али исто тако што ни постојање Божије не може да се докаже методама емпиријске науке. 

    Мислим да је за нас православне хришћане веома важно да разумемо да повест о стварању Божијем које је описано у књизи Постања није научни трактат који треба стално поредити са научним теоријама ни у афирмативном ни у негативном смислу. Ми верујемо да је Бог створио све што постоји, све је привео у постојање својом вољом и све је створио да постоји вечно кроз Сина Његовог Јединородног. На известан начин процес стварања још није завршен иако је Бог све створио као добро. Потребно је било да човек као једино словесно биће изрази сагласност са Божијим планом и то је остварено у последња времена кроз Богочовека Исуса Христа у коме и кроз кога сва творевина бива сједињена и на крају времена биће у Христу предата самом Богу Оцу да буду сви једно у Христу (уп. Гал 3.28; 1Кор 15.28 итд). На крају времена, Бог ће (пре)саздати ново небо и земљу, све ће се променити. То је коначни циљ стварања света и пре свега човека кроз кога васцела твар улази у вечно постојање у Богу. 

    Проблем са крајностима еволуционизма и креационизма који набрајају аргументе и цитате јесте у томе да се рационално докучи начин како је Бог створио свет. Да ли јеврејски ЈОМ значи дан од 24 часа или неодређено дуг временски период потпуно је ирелевантно питање јер Бог све што хоће може да уради без икаквих временских ограничења. Уосталом он је у самом почетку створио небо и земљу, дакле, васцели невидљиви и видљиви свет. Извештај о стварању само говори о даљем обликовању видљивог света без улажења у детаље како се процес одвијао. За онога који гледа из ширег контекста на Божије стварање света није зато толико важно да ли је једна врста настала из друге или их је Бог одједном створио онакве какве јесу. И једно и друго је могуће, јер је Бог свемогућ. Оно што је суштински важно јесте да смо сви повезани и да се у нашим телима одвијају слични биохемијски процеси који показују да човек није неко надземаљско биће које је спуштено у свет, већ да смо суштински повезани са свим оним што постоји, и штавише да је по својим душевним својствима човек сродан и анђелима. Наравно, за онога који хоће да рационално све објасни и да докаже себи и другима или ригидни еволуционизам или буквалистички креационизам, овакав одговор није довољан. У томе је суштински проблем, јер човек жели по сваку цену да Бога смести у ограничене оквире свог разума, што није ништа друго него да сам овлада Богом, односно да сам постане Бог без Бога, што је суштина човековог пада. Отуда су ове недоумице последица падног стања човековог, јер човек је створен да живи у најнепосреднијој заједници са Богом, а не да га објективизује као неког другог кога треба испитати и протумачити. 

    Зато процеси еволуције које је наука донекле испитала и доказала нису суштински супротни нашој вери и учењу о Божијем стварању света јер ипак је на почетку Бог морао да све уведе у постојање. Ми смо сви саздани од оног материјала који је створен у самом почетку када су се формирала сазвежђа и галаксије. Бог није наново стварао оно што је настајало после и видимо врло конзистентну употребу глагола у јеврејском језику који указују на стварање (односно, обликовање) од онога што је већ створено. У том контексту могућност да је све ишло по неком чудесном Божијем софтверу (логосности) не само да није супротна нашој вери, већ штавише, утврђује нас у вери да све бива по Божијем предвечном благовољењу. Размишљајући у овим координатама ни најмање не доводимо у питање да је Бог све створио или улазимо у безбожну идеју да нешто може настати само од себе или механички мимо Божије воље да постане нешто друго. Овакво тумачење еволуције је дубоко погрешно, као што је с друге стране један буквалистички креационизам који негира динамику Божијег стварања и међусобну повезаност свега створеног у крајњем смислу засновано на негирању Божије свемоћи и одсуству вере у Бога, на један или други начин.

    Човек је врхунац Божијег стварања јер је човек једино словесно биће у универзуму и зато је сам Син Божији постао човек да би кроз њега све ушло у ипостасну (личну) заједницу са Богом. Зато је човек микрокозмос и биће које повезује видљиви и невидљиви свет. Чињеница да човек рекапитулира  све што је створено и са њим је непосредно повезан суштински је важна за нашу веру и разумевање домостроја спасења (оцелотворења) свега у Христу Исусу. Зато ово веровање треба да буде полазана тачка за свако размишљање не ову тему. Стварање света можемо зато разумети само из перспективе коначног циља и смисла зашто је Бог све створио, а то нам је открио сам оваплоћени Син Божији, Христос Богочовек. 

     

    Архимандрит Сава Јањић

     

    Извор

    Измењено од Дејан




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, Н И Н Е рече

    Не знам зашто се уопште расправља о неким стварима. Бог је створио свет. Његов свет, Његова правила. Шта је уопште монструозно? Допустити медведима да убију децу и после их одвести у Рај? Јака ствар. Ја се не бих бунио да ме овог момента убије медвед ако ћу ићи у Рај. Хиљаде деце умиру сваког дана, већ сам писао о овоме на форуму. Ако не видите ширу слику, како да волите цео свет, како да будете хришћани?

    Kako da idu u raj kad su satanisticki izrodi bez mogucnosti pokajanja?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 55 минута, Avocado рече

    Lepo, imaš materiju, nemaš nikakve promene tj. događaje između kojih bi mogao da izmeriš neki interval = ima materije, nema vremena.

    Wrong...ne postoji materija bez kretanja...a kretanja nema bez promene položaja tela u odnosu na druga tela. A za sve ovo je neophodno vreme, ili ako se Kratosu više sviđa, promena. Prouči malo zakon o održanju količine kretanja. Jedna od formulacija ovog zakona je da se ukupan impuls svih tela u univerzumu (ili u nekom izolovanom sistemu) ne menja, odnosno da je konstantan. 

     

    1 hour ago, Avocado рече

    Koji to fizičar kaže?

    Milan se pogrešno izrazio. Prema opštoj teoriji relativiteta, gravitacija koja je po Njutnu vrsta sile je zapravo zakrivljenost prostorvremena oko nekog tela. Ukoliko nemaš prostorvreme, a imaš materiju, onda ne postoji gravitacija...na stranu svi problemi sa singularitetima o kojima smo već pričali. @Avocado, ako već, kako si sam rekao, nemaš baš neka znanja iz fizike, ne bi smeo da donosiš ovako pretenciozne zaključke i postavljaš ovakva pitanja. Pre nego što nastaviš sa diskusijom o "bezvremenoj" materiji, zamolio bih te da te Genijus malo uputi u stvari. Na kraju, ne znam da li primećuješ, ali upadaš u iste greške u koje upadaju i ekstremni kreacionisti (mada ovaj termin nije adekvatan, ja bih pre koristio izraz "starozavetni doslovci"). Kada se vrlo utemeljene i proverene naučne teorije suprostave tvom pogledu na svet, ti ih jednostano odbaciš...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, cloudking рече

    Kako da idu u raj kad su satanisticki izrodi bez mogucnosti pokajanja?

    На Велику Суботу Христос је сишао у Ад и свако ко је хтео могао је да оде са њим у Рај.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Bokisd рече

    Nisam nesto muckao glavu o ovim stvarima, ali, ovako intuitivno, meni deluje da je vreme fizicka velicina, vezana za prostor. :coolio:

     

    Imaš je u SI sistemu. Uči se u osnovnoj školi. :ani_biggrin:

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, cloudking рече

    Kako da idu u raj kad su satanisticki izrodi bez mogucnosti pokajanja?

    Pa, nisu satanisticki izrodi, nego zive u takvoj sredini iz koje mogu da postanu idoloplokonici i prihvataju od malih nogu obicaje i ponasanje svojih oceva. Ko zna kakva je vrsta idolopoklonstva praktikovana u tom gradu, mozda su i radili neka teska zrtvoprinosenja itd.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    How to Convince Someone When Facts Fail

    9275A3F2-DE6C-4B3C-8090AD8F66863AF0.jpg?w=590&h=393&D82674CC-E1BD-4248-B1BCA13EDDE914FB


    Have you ever noticed that when you present people with facts that are contrary to their deepest held beliefs they always change their minds? Me neither. In fact, people seem to double down on their beliefs in the teeth of overwhelming evidence against them. The reason is related to the worldview perceived to be under threat by the conflicting data.

    Creationists, for example, dispute the evidence for evolution in fossils and DNA because they are concerned about secular forces encroaching on religious faith. Anti-vaxxers distrust big pharma and think that money corrupts medicine, which leads them to believe that vaccines cause autism despite the inconvenient truth that the one and only study claiming such a link was retracted and its lead author accused of fraud. The 9/11 truthers focus on minutiae like the melting point of steel in the World Trade Center buildings that caused their collapse because they think the government lies and conducts “false flag” operations to create a New World Order. Climate deniers study tree rings, ice cores and the ppm of greenhouse gases because they are passionate about freedom, especially that of markets and industries to operate unencumbered by restrictive government regulations. Obama birthers desperately dissected the president's long-form birth certificate in search of fraud because they believe that the nation's first African-American president is a socialist bent on destroying the country.

    In these examples, proponents' deepest held worldviews were perceived to be threatened by skeptics, making facts the enemy to be slayed. This power of belief over evidence is the result of two factors: cognitive dissonance and the backfire effect. In the classic 1956 book When Prophecy Fails, psychologist Leon Festinger and his co-authors described what happened to a UFO cult when the mother ship failed to arrive at the appointed time. Instead of admitting error, “members of the group sought frantically to convince the world of their beliefs,” and they made “a series of desperate attempts to erase their rankling dissonance by making prediction after prediction in the hope that one would come true.” Festinger called this cognitive dissonance, or the uncomfortable tension that comes from holding two conflicting thoughts simultaneously.

    Two social psychologists, Carol Tavris and Elliot Aronson (a former student of Festinger), in their 2007 book Mistakes Were Made (But Not by Me) document thousands of experiments demonstrating how people spin-doctor facts to fit preconceived beliefs to reduce dissonance. Their metaphor of the “pyramid of choice” places two individuals side by side at the apex of the pyramid and shows how quickly they diverge and end up at the bottom opposite corners of the base as they each stake out a position to defend.

    In a series of experiments by Dartmouth College professor Brendan Nyhan and University of Exeter professor Jason Reifler, the researchers identify a related factor they call the backfire effect “in which corrections actually increase misperceptions among the group in question.” Why? “Because it threatens their worldview or self-concept.” For example, subjects were given fake newspaper articles that confirmed widespread misconceptions, such as that there were weapons of mass destruction in Iraq. When subjects were then given a corrective article that WMD were never found, liberals who opposed the war accepted the new article and rejected the old, whereas conservatives who supported the war did the opposite ... and more: they reported being even more convinced there were WMD after the correction, arguing that this only proved that Saddam Hussein hid or destroyed them. In fact, Nyhan and Reifler note, among many conservatives “the belief that Iraq possessed WMD immediately before the U.S. invasion persisted long after the Bush administration itself concluded otherwise.”

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, todor рече

    Да, то одакле су и ко су та ''деца'' је кључно за разумевање те приче.

    Мада, ти си то баш ублажио, не бих ја њих поредио са данашњим мангупчићима, већ, као у претходном примеру, са силоватељима и убицама.

    Kakvo rasudjivanje, moram se nakloniti do poda. Dakle djeca koja pripadaju paganskom narodu su satanisti i ubice, djeca su im krvozdena i samo pogledom na covjeka zele da ga ubiju, ma nije im ravan legion demona. S druge strane su jadni i pravedni Jevreji, oni koji u svojoj pravdi imaju bozansko pravo da pozele i djeci srmt, dok djeca ne smiju da se nasale sa celom, jer zaboga oni su satanisti. 

    download.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Рапсоди рече

    Вируси су делови ћелије, метаболизам је на нивоу ћелије и вируси наравно могу напистити ћелију , и тако помоћи другим ћелијама у преносу градивних и енергетских супстанци. Немају деструктивну улогу. 

     

     

    Izbjegavas odgovor Rapsodi, izbjegavas i ne odgovaras na postavljenja pitanja. Kako su Adam i Eva prezivjeli prvi susret sa virusom gripe? Otkud retrovirusi u ljudskom genomu? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 часа, Ivan Marković рече

    Pitaj Geniusa da ti to malo bolje objasni. 

     

    пре 39 минута, Ivan Marković рече

    Pre nego što nastaviš sa diskusijom o "bezvremenoj" materiji, zamolio bih te da te Genijus malo uputi u stvari. 

     

    Иване, хвала, али ја нисам ни научник ни физичар. Лаик сам исто као и ти, Авокадо, Боки, Милан или било ко на теми. Јесте да о неким стварима знам више од већине људи - јер ме занимало, па сам проучавао - али дефинитивно нисам никакав ауторитет да бих било кога упућивао  :skidamkapu:

     

    А што се тиче теме, убацујем се или вечерас или сутра, тренутно сам у некој малој гужви :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, GeniusAtWork рече

     

     

    Иване, хвала, али ја нисам ни научник ни физичар. Лаик сам исто као и ти, Авокадо, Боки, Милан или било ко на теми. Јесте да о неким стварима знам више од већине људи - јер ме занимало, па сам проучавао - али дефинитивно нисам никакав ауторитет да бих било кога упућивао  :skidamkapu:

     

    А што се тиче теме, убацујем се или вечерас или сутра, тренутно сам у некој малој гужви :) 

     Аха, добро, ја сам стекао утисак да си школовани физичар. Но нема везе. Ја сам мастер филозофије са конкретном, да кажем специјализацијом у општој методологији и филозофији науке са акцентом на космологији, па ми је било потребно да знам физику. Иначе, бојим се да наш Авокадо одбија да се суочи са научим чињеницама које се не уклапају у његов концепт стварности. Но добро, можда седне и размисли и препозна исти образац понашања код себе и екстремних библијских буквалиста.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 58 минута, Н И Н Е рече

    На Велику Суботу Христос је сишао у Ад и свако ко је хтео могао је да оде са њим у Рај.

    Zasto bi satanini izrodi hteli da idu u raj?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 54 минута, Bokisd рече

    Pa, nisu satanisticki izrodi, nego zive u takvoj sredini iz koje mogu da postanu idoloplokonici i prihvataju od malih nogu obicaje i ponasanje svojih oceva. Ko zna kakva je vrsta idolopoklonstva praktikovana u tom gradu, mozda su i radili neka teska zrtvoprinosenja itd.

     

     

    Znaci Bog je razmisljao, "daj da ja pokoljem ovu decu, jer ko zna sta sve moze od njih da ispadne, bolje da ne rizikujemo... salji medvede zlu ne trebalo"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...