Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Košić je jedan običan..bip-bip-bip..koji nikako ne može da prihvati da su..bip-bip-bip..ustaše najveća..bip-bip-bip..koja je kročila..bip-bip-bip..planetom Zemljom. 

    ***

     

    Košić zavlado

    (...)Košićevih kardinalnih političkih ispada bilo je pak već nebrojeno mnogo, jer je otkrio Facebook: od kletvi na račun predsjednika Mosta Bože Petrova zbog kratkotrajne nakane da koalira s Milanovićevim SDP-om, preko veličanja lika i djela ratnog zločinca Darija Kordića i druženja s odbjeglim optuženikom za ratne zločine u Bosni i Hercegovini Zlatanom Mijom Jelićem, do bijesnih prosvjeda zbog skidanja HOS-ove ploče s uklesanim ‘Za dom spremni’ u Jasenovcu i izljeva neskrivenog antisrpstva. Bit će da je upravo Facebook-opus – obilježen filoustaštvom, nacionalnom isključivošću, moralnom devijantnošću i zloupotrebom vjere za konkretnu političku agitaciju – kvalificirao sisačkog biskupa da zauzme položaj glavnog idejnog komesara Crkve u Hrvatskoj. Papa Franjo zamijenio je nedavno na čelu Kongregacije za nauk vjere tvrdog kardinala Müllera znatno liberalnijim kardinalom Ferrerom, no hrvatski biskupi ne haju za signale iz Vatikana: da su na upražnjeno Pozaićevo mjesto mogli postaviti ikog još ekstremnijeg od Košića, oni bi to učinili, ali eto nisu imali nikoga(...)

    https://www.portalnovosti.com/kosic-zavlado

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Тешко оном кога Кошић благосиља.

    Благословио је хрватског "министра бранитеља" Мију Црноју односно његову канцеларију, а овај у њу није ни ушао, јер је након 6 дана и скандала око пријављивања на измишљеној адреси да би добијао повластице, поднео оставку, или боље рећи најурен. Молио је Бога да се не изабере у граду СДП-ова власт, па су не само изабрани него добири и више одборника у градској скупштини. Има још примера. Тако да, не дао ти Бог да те Кошић благосиља. Зато нека слободно благосиља и даље фашисте не би ли, његовим благословом, нестали. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    Па то било, па пропало. 

    Осим Православља. 

    Problem nije ni u Hrvatima ni u ostalima slovenskim narodima vec valjda prvo i glavno u vama samima. Širilo se pravoslavlje i u Češkoj pa završilo praktično autodestrukcijom Pravoslavne Crkve u Češkoj i ogromnim i nevidjenim medijalnim blamom i javnom brukom. Nebitno sad da li se radi o širenje pravoslavlja ili koga drugog, niko  razuman i normalno uvažavajuci ne bi prihvatio da bude "širen" na ovakav način. Na takav način "širenja" koji je predvela PC Češke i Slovačke ne bi pristali čak ni Jehovovi svjedoci ili adventistti, mormoni itd. Ni takvi ne bi stojali o takav antipublicitet.

    Izabrao sam još maksimalno štedljive naslove, ne htijte a ni znati kako izgledaju ti drugi, manje štedljivi:

    http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Vojtech-Merunka-Budoucnost-pravoslavi-v-Cesku-476652

    https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/pravoslavni-se-prou-o-miliony-z-restituci-zasahuje-istanbul_285619.html

    https://echo24.cz/a/i5wnc/ceske-restituce-tuneluji-rusove-ozyva-se-z-pravoslavne-cirkve

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Бранко Авдагић рече

    Ово пишем као историчар по образовању.

    ОК. Дај релевантне историјске изворе да је Бад Блајберг био велика трагедија хрватског народа где је убијен велики број невиних Хрвата. И да усташе нису сви били кољачи (само се надам да под овим не мислиш на то што су стрељали или вешали невине цивиле, а нису их клали).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ведран* рече

    Тешко оном кога Кошић благосиља.

    Благословио је хрватског "министра бранитеља" Мију Црноју односно његову канцеларију, а овај у њу није ни ушао, јер је након 6 дана и скандала око пријављивања на измишљеној адреси да би добијао повластице, поднео оставку, или боље рећи најурен. Молио је Бога да се не изабере у граду СДП-ова власт, па су не само изабрани него добири и више одборника у градској скупштини. Има још примера. Тако да, не дао ти Бог да те Кошић благосиља. Зато нека слободно благосиља и даље фашисте не би ли, његовим благословом, нестали. 

    Pa zato je i izabran da bude predsjednik tog vijeca za ekumenizam, kad on sve to blagoslovi ekumenizam i dijalozi ce izdjikljat ko ovo:

    https://bs.wikipedia.org/wiki/Gigantski_svinjski_korov

    Ili ovo:

    BMA3e1c14_dyne.jpg

    nejdyne-clanek.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Једем, па сам се замислио над @Trifke - товим нагађањем да имам јеврејске крви. :))

    Ево шта једем, а кошер је, пардон, оћу рећи, посно је 100% и то посно "на води". Па ви сад видите! Строжији сам и од Типика. :tongue:

    20171214_165312.thumb.jpg.02bfa169f3f5eb7919556f8259428420.jpg

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Једем, па сам се замислио над @Trifke - товим нагађањем да имам јеврејске крви. :))

    Ево шта једем, а кошер је, пардон, оћу рећи, посно је 100% и то посно "на води". Па ви сад видите! Строжији сам и од Типика. :tongue:

    20171214_165312.thumb.jpg.02bfa169f3f5eb7919556f8259428420.jpg

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Кошић више није на челу вијећа за екуменизам. На недавном засједању ХБК је премештен на чело вијећа за наук вјере. За екуменизам је сада пожешки бискуп Шкворчевић.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, PravoslavljeHrvatska рече

    је премештен на чело вијећа за наук вјере.

    Ух! Не зна се на којој позицији може нанети већу штету. 

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Рекох се не петљати више у тему о Кошићу, али видим да се помиње Православна црква у чешким земљама и Словачкој. Та црква је лепо напредовала док се нису фанариоти умешали и почели они давати аутокефалност на аутокефалност, роварити, смењивати и постављати своје кадрове.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, GeniusAtWork рече

    ОК. Дај релевантне историјске изворе да је Бад Блајберг био велика трагедија хрватског народа где је убијен велики број невиних Хрвата. И да усташе нису сви били кољачи (само се надам да под овим не мислиш на то што су стрељали или вешали невине цивиле, а нису их клали).

    Takav stav je na nivou onih što negiraju Jasenovac.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, Бранко Авдагић рече

    Biskup Vlado Košić nije nikakav fašista, to su gluposti. Gde ovde vidiš veličanje klanja Srba i pozive za progone? To što možeš tamo čuti i videti je hrvatski patriotizam, ništa više od toga. Hrvatski patriotizam nije isto što i fašizam. Biskup Vlado Košić sa svojim izjavama je sitnica za skandalozne izjave i pozive koje su u prošlosti imali episkopi Amfilohije (Radović) i Atanasije (Jevtić).

    Onda nek' se poziva na bana Jelačića , Stjepana Radića , Zrinske itd. a nikakvo koketiranje sa ustaštvom .

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Одавно је било познато да су хрватски фратри, бискупи и монаси заправо више фанатични Хрвати, а не хришћани. Њима је хрватска усташка идеологија на срцу више него Јеванђеље. Ово сада нам то само још више показује. Као и мисе за Павелића, а прошлост да не помињем.

    Нажалост, ти људи су фанатични у својим уверењима и доследни њима.

    Наравно, нису сви такви, таман посла, има дивних хришћана међу њима, али нажалост, видимо да ова друга страна, која нажалост није малобројна.

    И то је проблем који и данас разара односе два народа и две Цркве. Нажалост.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...