Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Zato sam i rekao, da ima tendencija da ovaj papa dok je živ neće dozvoliti kanonizaciju stepinca u Hristovog svetitelja a zajron mi lepricira, da će doći drugi papa, kao da ovaj papa Bože mi prosti nije normalan pa ne zna šta radi.

    Otkud ti to da sam rekao "doci ce drugi papa"? Dakle opet dislexija. Napisao sam ovo: "Doci ce druge generacije .... " a ne nikakav drugi papa.

    Papama i Crkvi se nikud ne žuri, ono što se ne može riješiti danas riješice se za 50, 150 ili 250 godina, sasvim svejedno. Nigdje ne piše da se sve mora riješiti hitno, sad i odmah. Doci ce druge generacije koje ce onda na to imati objektivnije i nepristranije poglede neopterecene bilo čime i s bilo koje strane.

     
    Pa imate samio takav primjer u svojoj srpskoj istoriji. Nove generacije danas otkrivaju kako ni četnici nisu bili takvi crni djavli kako su ih prikazivali partizani i komunistička partija vec pošteni i časni antikomunisti niti da su partizani bili takvi andjeli vec i ratni zločinci i uzročnici velike količine mržnje medju narodima Balkana koje su zavadili s ciljem sticanja razloga za opravdanje svoje komunističke revolucije kako bi mogli širiti propagandu o tom da su oni donosioci mira i sloge medju narodima, da bi svi narodi na Balkanu bez njih propali  itd. Za takve stvari potrebna je vremenska distanca.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Зајроне, само у вези твога примера са четницима. Апсолутно је недопустиво да се упоређују усташе и четници на тај начин. Зато што код четника уопште није постојала идеологија мржње, расне, националне, верске итд., док код усташа јесте заједно са моструозним злочиначким државним апаратом, па чак и са верском позадином, у неким случајевима и подршком и благословом, у другима случајевима са прећутним одобравањем, или једноставно ћутањем. Схватам да је твоја поента била нешто друго, али пример није добар. То наравно не оправдава злочине који су почињени и од стране четника, јер и таквих случајева има.

    Ја иначе добијем алергију када данас, након толико година, неки почну да лупетају "ми смо четници" или "ја сам четник". То време је прошло. Четника више одавно нема. То само домаћи поремећењаци могу да се сада самопроглашавају четницима, као и поремећењаци који у сваком Србину виде четника јер су тај израз обојили новомржњом према Србима и да би прикрили свој расизам они као наводно сада мрзе четнике, а под чиме подразумевају све Србе. 

    Па ево и на горњем видео клипу, који сам послао, преЦједница ХР као у делиријуму на питање о одузимању одликовања осуђеним злочинцима за злочине над МУСЛИМАНИМА (пази! над муслиманима!), што је по закону дужна, вели да неће јер су се они борили против "великосрпске агресије". Стварно мора човек бити у делиријуму да такво нешто изјави и да од резултирајућег лудила не види да муслимани нису "великосрби".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Прочитао сам опет твоју поруку. Можда сам те погрешно разумео! Ако је тако извини. Али оно што сам рекао стоји, осим што се не односи на твоју поруку. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ведран* рече

    Зајроне, само у вези твога примера са четницима. Апсолутно је недопустиво да се упоређују усташе и четници на тај начин. Зато што код четника уопште није постојала идеологија мржње, расне, националне, верске итд., док код усташа јесте заједно са моструозним злочиначким државним апаратом, па чак и са верском позадином, у неким случајевима и подршком и благословом, у другима случајевима са прећутним одобравањем, или једноставно ћутањем. Схватам да је твоја поента била нешто друго, али пример није добар. То наравно не оправдава злочине који су почињени и од стране четника, јер и таквих случајева има.

    Ја иначе добијем алергију када данас, након толико година, неки почну да лупетају "ми смо четници" или "ја сам четник". То време је прошло. Четника више одавно нема. То само домаћи поремећењаци могу да се сада самопроглашавају четницима, као и поремећењаци који у сваком Србину виде четника јер су тај израз обојили новомржњом према Србима и да би прикрили свој расизам они као наводно сада мрзе четнике, а под чиме подразумевају све Србе. 

    Па ево и на горњем видео клипу, који сам послао, преЦједница ХР као у делиријуму на питање о одузимању одликовања осуђеним злочинцима за злочине над МУСЛИМАНИМА (пази! над муслиманима!), што је по закону дужна, вели да неће јер су се они борили против "великосрпске агресије". Стварно мора човек бити у делиријуму да такво нешто изјави и да од резултирајућег лудила не види да муслимани нису "великосрби".

    Negdje sam ja uporedjivao četnike i ustaše? Gdje? Uporedjivao sam četnike i partizane, komuniste i  riječ je bila o tome da su se generacije Srba za SFRJ učile kako su četnici bili zločinci a partizani rosno cvijece i da je za objektivniji sud potrebna odredjena vremenska distanca. Na primjer ovdje u Češkoj je to bilo slično sa husitima čija uloga je bila dugo vremena, stotinama godina prikazivana u idealizovanom i idiličnom svjetlu kao velikih boraca za češku državu i nezavisnost jer je to odgovaralo odredjenim političkim strujama i njihovoj propagandi a stvarnost je bila otprilike takva da su to bili danas bi se reklo ratni zločinci i teroristi čije praktike i zvjerstva su apsolutno ista kao džihadlija u takozvanoj Islamskoj državi. Sve što su praktikovali ti islamisti nalazilo se i u repertoaru tih husita. Dakle propaganda i indoktrinacija je ta koja od nekog ili nečeg može napraviti nešto što nije bilo u pozitivnom ili negativnom smislu. Iskustvo je takvo da čim postoje dva extremno udaljena nazora na istu stvar se najčešce radi o propagandi i indoktrinaciji koja je na primjer četnike ili ocrnjivala i demonizovala a partizane glorifikovala i idealizirala. A za objektivni sud o obojima je potrebno riješiti se balasta propagande i indoktrinacije.

    http://g.cz/zizka-akbar-islamiste-se-chovaji-uplne-stejne-jako-cesti-husite/#

    80% Čeha na primjer o dobi husitskoj misli danas da su činjenice takve i takve a ovdje je napisano koje od njih su ustvari istorijski mitovi i zablude koji ne odgovaraju uopšte onom što se zaista dogodilo i dogadjalo ali su se toliko dugo tradovale i prenosile u usmenoj predaji s generacije na generaciju da svako danas misli kako su to zaista istinite činjenice i da se to sve u istoriji zaista tako odigralo i bilo. Nije riječ ni o vrednovanju tih dogadjaja kao dobrih i loših, naprosto su to mitovi koji ne odgovaraju istorijskim dokazanim činjenicama ali su se toliko uvriježili u narodu da je teško danas nekom objasniti da to nisu nikakve istine vec zablude, izmišljotine i mitovi:

    http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-deset-bludu-o-husitech-a-husitstvi-fzq-/p_spolecnost.aspx?c=A100707_215024_p_spolecnost_wag

    To je tačno ta istorijska diistanca koja je potrebna i nama svima na Balkanu i što su stvari više dovedene do usijanja i krajnjih extrema to je ta vremenska distanca neophodnija, opravdanija i potrebnija. Tako je to isto bilo i ovdje u Češkoj, u Evropi niko nije više mrzio nekoga kao Čeh husit Čeha katolika a danas to više ama baš nikoga ne zanima ko je husita a ko katolik! (Kod nas na Balkanu i u ex Jugoslaviji - ko je katolik, ko je pravoslavac a ko musliman) A nekad se zbog tog ubijalo!

    Ovo je ta vremenska i istorijska distanca napravila od Čeha i jednih i drugih, Čeha husita i Čeha katolika:

    Kako su potomci fanatičnih ratnika postali vjerski ravnodušni realisti

    Koliko je uništenih katoličkih manastira husitima bilo za husitskih ratova?

    Balkan je sad na redu jer kod nas sve te stvari nešto kasne. Tek uvidimo šta ta vremenska distanca napravi od nas na Balkanu.

    A i Češka je nekada izgledala dosta drugačije nego danas, pogledajte gdje su Drezden, Leipzig, Frankfurt i Berlin! Sve se mjenja! :D 

    131491.jpeg

    Češke zemlje u 14. stoljeću (paralela: u doba Stefana Dečanskog i cara Dušana u Srbiji)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Zayron рече

     

    Papama i Crkvi se nikud ne žuri, ono što se ne može riješiti danas riješice se za 50, 150 ili 250 godina, sasvim svejedno. Nigdje ne piše da se sve mora riješiti hitno, sad i odmah. Doci ce druge generacije koje ce onda na to imati objektivnije i nepristranije poglede neopterecene bilo čime i s bilo koje strane.

     

    Slušaj Zajrone, ne priliči ti demagogija, prigovor SPC i formiranje mešovite komisije koji je lično papa naložio, nije nikakav dijalog o tome ko kako oseća i ko je koliko ostrašćen prema stepincu koji je bio tema, nego je to bio rad komisije po dostupnim dokumentima a ne po trenutnoj svesti i osećaju jednog ili drugog naroda ili jedne ili druge Crkve.

    Ti dokumenti nikada neće nestati ni za 50, ni za 100 ni za 200 godina i oni nisu stvar ostrašćenosti ili osećaja nego zvanični dokumenti koji se izvode kao dokaz.

    Na kakav način ti misliš da Crkva sada odmah ne može kanonizovati stepinca ako dokumenti ništa ne znače, ako nisu nikakav validan dokaz, kad je SPC jasno rekla da ne želi da se meša u odluku pape i kanonizaciju, jer to nije njeno pravo niti je to pravo tražila, SPC je priložila nove dokumente koji ukazuju na moralnu odgovornost stepinca i šta sad, papa treba tamo zbog nekih srba koji su uložili neki bezvezni prigovor da ne kanonizuje stepinca? Na šta to liči? Čuj ne kanonizuješ Hristovog svetitelja jer se tamo neko nešto buni, ne sviđa mu se njegova njuška na primer, pa čekaš nove generacije kojima se ta njuška dopadne i onda puf eto vreme je za kanonizaciju....

    Ovde se ne radi o svesti ni o objektivnom ili neobjektivnom pristupu, te rasterećenosti ili nerasterećenosti neke od strana, ovde se radi o ozbiljnim dokumentima koje ti uporno negiraš da postoje jer veliš ničeg novog tamo nije bilo a dokumenti koji su bili na stolu su tajna. Pa objasni nam otkud ti znaš za te dokumente i da oni ništa novo nisu dokazali u slučaju stepinc?

    Opet ponavljam ne priliči ti demagogija, ako je stepinc potpuno nevin ako nema nikakvu moralnu odgovornost ako nema nikakve prepreke papa će ga kanonizovati jer je proces pokrenut i ne trebaju mu osećaji ili ne osećaji nekih grupa da bi kanonizovao Hristovog svetitelja, Njemu treba istina koja toj kanonizaciji ne može stati na put niti baciti neku istorijsku dokumentovanu mrlju. Zato su se obe strane obavezale da dokumenta koja su bila predočena na stolu ostanu van dostupa javnosti ako do kanonizacije ne dođe i zato treba o tome ćutati i prepustiti papi na odluku kako su se i obe strane dogovorile.

    Nekima poput tebe kojem je sve jasno i sve završeno a koji žive u srbiji i protiv su ekumenizma i Crkve u globalu, je došao kao šlag na tortu to što je SPC izdala saopštenje koje je izdala i postavila u javnost, jer su jedva dočekali da ih napadnu kako su dopustili papi da kanonizuje zločinca koji je klao srbe itd itd..

    Dakle takvi koji unapred sve znaju iako su dokumenti koji su bili na stolu u radu mešovite komisije nedostupni javnosti i tebi naravno i tvrde da je stvar rešena samo još treba da se steknu određeni uslovi a poznavajući tvoj odnos prema stepincu ti verovatno misliš i da je 50 godina mnogo, jer što bi se toliko mučili a kamoli 200 godina.

    Dakle dosta demagogije, dokumeti su predstavljeni i nemoj da lažeš kako ih tamo nije bilo niti su nešto novo ukazivali što bi moglo zaustaviti dalju kanonizaciju i ostaviti stepinca ipak samo na lokalnom nivou. Mi nemamo problem da neki hrvati lično štuju stepinca, pa i ti ga slobodno štuj, to je vaš lokalni karakter.

    A papa treba da odluči o Hristovom svetitelju, pa što reče SPC odluka je njegova. a ti već znaš kakva je, pa ti si veći od pape.

    Nadam se da ovim završavamo priču. Kako sam rekao ovo nije stvar osećaja nego dokumenata, nisu oni tamo govorili o tome koliko se ko kome lično dopada ili ne dopada.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Ведран* рече

    Зајроне, само у вези твога примера са четницима. Апсолутно је недопустиво да се упоређују усташе и четници на тај начин. Зато што код четника уопште није постојала идеологија мржње, расне, националне, верске итд., док код усташа јесте заједно са моструозним злочиначким државним апаратом, па чак и са верском позадином, у неким случајевима и подршком и благословом, у другима случајевима са прећутним одобравањем, или једноставно ћутањем. Схватам да је твоја поента била нешто друго, али пример није добар. То наравно не оправдава злочине који су почињени и од стране четника, јер и таквих случајева има.

    Ја иначе добијем алергију када данас, након толико година, неки почну да лупетају "ми смо четници" или "ја сам четник". То време је прошло. Четника више одавно нема. То само домаћи поремећењаци могу да се сада самопроглашавају четницима, као и поремећењаци који у сваком Србину виде четника јер су тај израз обојили новомржњом према Србима и да би прикрили свој расизам они као наводно сада мрзе четнике, а под чиме подразумевају све Србе. 

    Па ево и на горњем видео клипу, који сам послао, преЦједница ХР као у делиријуму на питање о одузимању одликовања осуђеним злочинцима за злочине над МУСЛИМАНИМА (пази! над муслиманима!), што је по закону дужна, вели да неће јер су се они борили против "великосрпске агресије". Стварно мора човек бити у делиријуму да такво нешто изјави и да од резултирајућег лудила не види да муслимани нису "великосрби".

    A ti tvoji četnici kako ih nazivaš kakvi su to ljudi bili,šta su oni radili u ratu???,nosili tamjan i blagoslovljenu vodu i klali,silovali i ubijali hrvate???Kako mozes reći da nisu isti ustaše i četnici..čovječe u čemu je razlika..confused1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Isusovo magare рече

    A ti tvoji četnici kako ih nazivaš kakvi su to ljudi bili,šta su oni radili u ratu???,nosili tamjan i blagoslovljenu vodu i klali,silovali i ubijali hrvate???Kako mozes reći da nisu isti ustaše i četnici..čovječe u čemu je razlika..confused1

    U genocidu. Nađi taj izraz na vikipediji.

    Da li je bilo zločina od strane četnik? Bilo je. Da li je vrhovna komanda četnika stvarala logore smrti radi istrebljenja znatnog broja jednog naroda? Nije.

    Razlika je u genocidu.

    Da li ja sad time branim zločine koji su počinili neki od četnika? Ne. Ali ti ćeš reći da, zato što pravim jednu bitnu razliku.

    Ako možeš zamisliti bilo kako u svojoj glavi monstruozni plan, da se istrebi znatni deo jednog naroda, ne zato što se bore ili su oružani ili bilo kakvi protivnici države, nego su samo deo naroda od kolevke do starca a drugi deo tog naroda prekrstiti a treći deo proterati.

    Ako možeš zamisliti samo, nište više od toga onda bi poznavala razliku između ratnog zločina i genocida.

    Rat je jedno veliko zlo, mnogi zločini se tu čine i činiće se i u buduće, sve dok ne budemo svoju decu učili istini o tome. Ja sam dužan svoju decu da učim o zločinima koji su neki srbi počinili prema nekome drugome u ime srpskog naroda i da im kažem da oni ne pripadaju nikakvom narodu.

    Ni po cenu jednog nevinog života, meni ne treba ni narod ni država.

    Zato se genocid razlikuje od ostalih zločina, zato je genocid zlo koje sam djavo svojom rukom čini, zato je genocid hula na Duha Svetoga i zato treba razlikovati i podučavati svaako svakoga o onome što jeste istina i o onome što se zaista i dešava, da bi naša deca mogla da prepoznaju one koji bi srbi hteli da se zovu a koji to niti jesu niti ih zanima ljubav prema svom narodu nego zločin i mržnja prema drugome.

    Četnici nisu činili genocid, ustaše jesu, planski komandno i po slobodnoj volji.

    Čak su recimo i komunisti razlikovaali domobrane od ustaša a ti to ne uspevaš.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Slušaj Zajrone, ne priliči ti demagogija, prigovor SPC i formiranje mešovite komisije koji je lično papa naložio, nije nikakav dijalog o tome ko kako oseća i ko je koliko ostrašćen prema stepincu koji je bio tema, nego je to bio rad komisije po dostupnim dokumentima a ne po trenutnoj svesti i osećaju jednog ili drugog naroda ili jedne ili druge Crkve.

    Ti dokumenti nikada neće nestati ni za 50, ni za 100 ni za 200 godina i oni nisu stvar ostrašćenosti ili osećaja nego zvanični dokumenti koji se izvode kao dokaz.

    Na kakav način ti misliš da Crkva sada odmah ne može kanonizovati stepinca ako dokumenti ništa ne znače, ako nisu nikakav validan dokaz, kad je SPC jasno rekla da ne želi da se meša u odluku pape i kanonizaciju, jer to nije njeno pravo niti je to pravo tražila, SPC je priložila nove dokumente koji ukazuju na moralnu odgovornost stepinca i šta sad, papa treba tamo zbog nekih srba koji su uložili neki bezvezni prigovor da ne kanonizuje stepinca? Na šta to liči? Čuj ne kanonizuješ Hristovog svetitelja jer se tamo neko nešto buni, ne sviđa mu se njegova njuška na primer, pa čekaš nove generacije kojima se ta njuška dopadne i onda puf eto vreme je za kanonizaciju....

    Ovde se ne radi o svesti ni o objektivnom ili neobjektivnom pristupu, te rasterećenosti ili nerasterećenosti neke od strana, ovde se radi o ozbiljnim dokumentima koje ti uporno negiraš da postoje jer veliš ničeg novog tamo nije bilo a dokumenti koji su bili na stolu su tajna. Pa objasni nam otkud ti znaš za te dokumente i da oni ništa novo nisu dokazali u slučaju stepinc?

    Opet ponavljam ne priliči ti demagogija, ako je stepinc potpuno nevin ako nema nikakvu moralnu odgovornost ako nema nikakve prepreke papa će ga kanonizovati jer je proces pokrenut i ne trebaju mu osećaji ili ne osećaji nekih grupa da bi kanonizovao Hristovog svetitelja, Njemu treba istina koja toj kanonizaciji ne može stati na put niti baciti neku istorijsku dokumentovanu mrlju. Zato su se obe strane obavezale da dokumenta koja su bila predočena na stolu ostanu van dostupa javnosti ako do kanonizacije ne dođe i zato treba o tome ćutati i prepustiti papi na odluku kako su se i obe strane dogovorile.

    Nekima poput tebe kojem je sve jasno i sve završeno a koji žive u srbiji i protiv su ekumenizma i Crkve u globalu, je došao kao šlag na tortu to što je SPC izdala saopštenje koje je izdala i postavila u javnost, jer su jedva dočekali da ih napadnu kako su dopustili papi da kanonizuje zločinca koji je klao srbe itd itd..

    Dakle takvi koji unapred sve znaju iako su dokumenti koji su bili na stolu u radu mešovite komisije nedostupni javnosti i tebi naravno i tvrde da je stvar rešena samo još treba da se steknu određeni uslovi a poznavajući tvoj odnos prema stepincu ti verovatno misliš i da je 50 godina mnogo, jer što bi se toliko mučili a kamoli 200 godina.

    Dakle dosta demagogije, dokumeti su predstavljeni i nemoj da lažeš kako ih tamo nije bilo niti su nešto novo ukazivali što bi moglo zaustaviti dalju kanonizaciju i ostaviti stepinca ipak samo na lokalnom nivou. Mi nemamo problem da neki hrvati lično štuju stepinca, pa i ti ga slobodno štuj, to je vaš lokalni karakter.

    A papa treba da odluči o Hristovom svetitelju, pa što reče SPC odluka je njegova. a ti već znaš kakva je, pa ti si veći od pape.

    Nadam se da ovim završavamo priču. Kako sam rekao ovo nije stvar osećaja nego dokumenata, nisu oni tamo govorili o tome koliko se ko kome lično dopada ili ne dopada.

    U redu, dokumenti su predstavljeni, ti o njima znaš, ja ih još nisam nigdje vidio a pokoriti cu se tačno tome što 266. nasljednik sv. Petra na apostolskoj stolici svatý Otec František, bude zaključio i rekao. Pochváleno a pozdraveno budiž rozhodnutie a každý soud neomylný jeho až na věky věku. Amen Jestli jej neuposlechnu nech přeměním sa na kamen.

    " Roma locuta; causa finita est"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zayron рече

    U redu, dokumenti su predstavljeni, ti o njima znaš, ja ih još nisam nigdje vidio 

    Oprostiću ti bezobrazluk.

    Ja o njima znam koliko i ti koji se praviš da ne znaš, a o dokumentima znamo na osnovu saopštenja obeju strana u toj mešovitoj komisji.

    Ti si govorio kako tamo nije bilo nikakvih novih dokumenata a ne ja, dok su saopštenja komisije jasno izrazila da dokumenti postoje i da se neće objavljivati ako do kanonizacije ne dođe, na čemu su se obavezale obe strane.

    Ti ćeš se pokoriti papi, naravno da hoćeš a mi se nećemo mešati papi u odluku po kojoj ćeš se ti pokoriti.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Помиње се и Алојзије Степинац који је фактички светац:

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Blaženik

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Svetac

    U Katoličkoj Crkvi danas je na snazi naročita procedura proglašenja neke osobe svetom, a vodi je Sveta stolica pomoću svoje Kongregacija za kauze svetaca (vidi: Kongregacija). Sam čin proglašenja svetim naziva se kanonizacija, a do njega dolazi nakon što je dotična osoba već bila proglašena „časnim slugom Božjim“ na početku procesa za proglašenje blaženim, a potom i blaženom u procesu beatifikacije.

    Tako proglašeni svetac može biti štovan u čitavoj Crkvi, te mu se smiju posvećivati crkve i oltari.

    Степинцу се посвећују цркве и олтари у Загребу, Великој Горици, Славонском Броду, Задру, Новској... Његове мошти се попут мученичких уграђују у жртвенике:

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Blaženi_Alojzije_Stepinac

    U župnoj crkvi Presvetog Srca Isusovog u Porto-Novu, Benin, gdje je dugo župnikom bio vlč. Franjo Jačmenica, ugrađene su moći bl. Alojzija Stepinca u oltar prilikom posvete crkve.

    Блаженик би стварно био отприлике локални светац.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Oprostiću ti bezobrazluk.

    Ja o njima znam koliko i ti koji se praviš da ne znaš, a o dokumentima znamo na osnovu saopštenja obeju strana u toj mešovitoj komisji.

    Ti si govorio kako tamo nije bilo nikakvih novih dokumenata a ne ja, dok su saopštenja komisije jasno izrazila da dokumenti postoje i da se neće objavljivati ako do kanonizacije ne dođe, na čemu su se obavezale obe strane.

    Ti ćeš se pokoriti papi, naravno da hoćeš a mi se nećemo mešati papi u odluku po kojoj ćeš se ti pokoriti.

    Ti si govorio ili započeo tu priču o tome da su tamo predstavljeni nekakvi dokumenti ili dokazi zbog kojih je papa navodno donio odluku da se ne nastavi kanonizacija kardinala Stepinca a koje Rim ne želi pokazati javnosti, tako sam to ja razumio to što si ti rekao i što tvrdiš. A o takvim dokazima za koje ti kažeš da postoje i da su predstavljeni tamo na komisiji ali nisu pokazani javnosti ja ništa ne znam. Odakle bih i znati mogao ako nisu pokazani javnosti.  O kakvom sad bezobrazluku je riječ? Ne znam šta bi mi imao ti opraštati? Odluke papa su kod nas konačna instanca, na njih nema priziva a ni žalbe i obavezujuce su za sve katolike a poslušacu je ne samo ja nego svi oni koji se smatraju biti katolicima ma kakva god ta odluka bila i čega god se ona ticala.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zayron рече

    Ti si govorio da su tamo predstavljenio nekakvi dokumenti ili dokazi zbog kojih je papa donio odluku da se ne nastavi kanonizacija kardinala Stepinca a koje Rim ne želi pokazati javnosti, tako sam to ja razumio to što si rekao.

    Ja opšte nisam bio nerazumljiv. Ja o nikakvoj odluci pape nisam govorio ponajmanje da bi papa krio takvu odluku.

    Rekao sam samo da su tendencije da dok je ovaj papa živ kanonizacije neće biti. To su subjektivne stvari a ne saznanja da je papa doneo odluku.

    Ono na šta sam reagovao jeste tvoje negiranje da na stolu ničeg novog nije bilo, ja sam rekao da je bilo i da to znamo iz saopštenja obeju strana. Nadalje rekao sam da će papa donositi odluku na osnovu dokumenata i činjenica a ne na osnovu pristrasnosti ili nepristrasnosti jedne ili dve grupacije.

    Ovaj papa opšte nije naivan ni plitak.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...