Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ne nego ga ja upravo opasao Hristom kao onaj koji je poznavaoc ljubavi ko Ga ljubi a ko Tvrdi go i neutvrđen sve dok ne prepusti Hristu da odluči da li ga taj neko ljubi ili ne.

    I tako opasan Hristovom ljubavlju je mogao da svedoči i napasa ovce Hristove, opet Hristovom ljubavlju a ne svojom.

    Izgleda da je u pravu ona krilatica koja kaže: Grci su od teologije napravili filozofiju, Latini trgovinu a Amerikanci show.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 49 минута, Милан Ракић рече

    Одлично! То онда само "говори" о разини на којој би се МИ "морали" наћи...

    Јер, поконцилски теолог Шаги Бунић се:

    "није питао,а нити се занимао за цркевену политик" (иако је био совјетник хрватскога надбискупа на Другоме Концилу)

    - "он је радио, што је хтио" (Јесте! Читавим својим бићем је живео за дијалог и радовао се као мало дете за приликом да размени мишљења са Лохијем, Тасом... А када нема Бона и осталих)

    - "правио будалом" што је усред комунизмас у Загребу направио ТЕДЕКС, тј. Теолошко Удружење Кршћнска Садашњост... Које је Усдружење још почетком 70-их водило дебату са комунарском "елитом"...

    "Луди Криста ради", тада, као ни сада, нити никада у кршћанској васељени неће наићи на промиџбу... Они зато и јесу "Луди Криста ради"!!! 

    И што сада? Оћеш да се свадиш?

    Ma kakva svadja, ja to sve isto i potvrdjujem i samo objašnjavam da unatoč ili usprkos svemu tome nije imao mnogo utjecaja na tekucu ondašnju crkvenu politiku a niti se za takav utjecaj borio niti ga je tražio. I tako je uspio mnogo, to sam vec rekao ali je živio čim dalje sve više izolovano od takvih tekucih stvari, naročito 80-godina kad sam ga upoznao je to došlo do izražaja i ta izolacija bila primjetljiva. Stvar je u tome što smo oba u pravu jer takva je bila stvarnost. Šezdesetih godina je to bilo njegovo vrijeme ali za dvadeset godina 80-tih mnogo stvari se promjenilo.  Zaista je bio uvažavan, rado dočekivan itd. no, stvari su dalje išle svojim tokom, crkvena politika se odvijala mimo njega a on nije tada ni pokazivao nešto veliku volju ni želju da se dalje njom bavi i petlja se u to. Tada je bio baš u fazi kad je htio dovršiti mnogo svojih nekih nedovršenih knjiga da ne ostaju "repovi". Bio je savjetnikom u Rimu pri koncilskim zasjedanjima, to je istina, ali ne i u Zagrebu pri odlučivanju ko ce ka koju župu, u koju dijecezu i sl. Za to su biskupi imali druge savjetnike. Radio je šta je htio - tim sam htio reci da ga u mnogome od toga crkvene vlasti nisu podržavale ali istovremeno mu nisu imale ni načina nešto zabraniti zbog autoriteta koji je uživao. A od napada ekstremista u Crkvi su ne samo oni nego i mnogi drugi slični njima bili poštedjeni samim tim što je tada vlast bila komunistička i vrlo nesklona bilo kakvim desničarenjima i fašizmu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Zayron рече

    Ja to sve isto i potvrdjujem i dalje još tvrdim da unatoč ili usprkos svemu tome nije imao mnogo utjecaja na tekucu ondašnju crkvenu politiku a niti se za takav utjecaj borio niti ga je tražio. I tako je uspio mnogo, to sam vec rekao ali je živio čim dalje sve više izolovano od takvih tekucih stvari, naročito 80-godina kad sam ga upoznao je to došlo do izražaja i ta izolacija bila primjetljiva. Stvar je u tome što smo oba u pravu jer takva je bila stvarnost. Zaista je bio uvažavan, rado dočekivan itd. no, stvari su dalje išle svojim tokom, crkvena politika se odvijala mimo njega a on nije tada ni pokazivao nešto veliku volju ni želju da se dalje njom bavi i petlja se u to. Tada je bio baš u fazi kad je htio dovršiti mnogo svojih nekih nedovršenih knjiga da ne ostaju "repovi". Bio je savjetnikom u Rimu pri koncilskim zasjedanjima, to je istina, ali ne i u Zagrebu pri odlučivanju ko ce ka noju župu, u koju dijecezu i sl. Za to su biskupi imaliu drugr savjetnike.Radio je šta je htio - tim sam htio reci da ga u mnogome od toga crkvene vlasti nisu podfržavale ali istovremeno mu nisu imale ni načina nešto zabraniti zbog autoriteta koji je uživao. A od napada ekstremista u Crkvi su ne samo oni nego i mnogi drugi slični njima bili poštedjeni samim tim što je tada vlast bila komunistička i vrlo nesklona bilo kakvim desničarenjima i fašizmu.

    Eto, da više ne bismo polemisali po tom pitanju, ako se slažeš... A ja potpisujem!

    Već bismo i "našli" zajedničkoga jezika (a kao da smo različni), da svako sa svoje strane ima veličine i štuje teologe tipa Šagi-Bunića... Sa Vaše... Strane.. Ili Bigovića... Obojicu pokojnih.. Sa "naše" strane...

     

    Josipe brate, nedostaje nam dijalogva i čestith ljudi koji bi promidžbu dijaloga vodili!!!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Zayron рече

    Onaj kome je Krist ostavio stado da ga pase.

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

     

    Ja, ja ,ja , ja a Hrist je otišao na nebo i više kao živi Bog i živi Pastir je zbog slabog prevoza u nemogućnosti da napasa stado, pa je morao to ostaviti na jednoj stolici.

    Jedno stado i jedan pastir je sabornost zajrone. Kao što su Ipostasi različite a dele jednu te istu prirodu i iste su po vlasti i slobodi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Svetlana Pecin-Saraguda рече

    А заборављаш на вољеног од Господа ученика Светог Јована Богослова? Је л мислите да, на пример, он није био достојан или способан више од осталих Апостола, као што тврдите да је само један достојан томе, Свети Апостол Петар? Али, није тако, Господ је оставио свим Апостолима, њих 12 и њих 70, да држе, проповедају, шире и чувају веру у Њега. Свима заједно њима, саборно њима. 

    Иначе би имали само 1 Јеванђеље и то по Апостолу Петру и ништа више од тога.

    Или можда мислиш да су остали Апостоли спадали у овце, а не у пастире?

    Само, није у реду уопште тако да се натежемо ко је волео више Господа и кога је Он више волео. Није баш правилно то и није фер према другим Апостолима.

     

     

    Pa nisam ja izabrala Petra nego Isus..i nista se mi ne "natežemo" tko je volio više Isusa nego tako kaže sv.Pismo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 29 минута, Милан Ракић рече

    Eto, da više ne bismo polemisali po tom pitanju, ako se slažeš... A ja potpisujem!

    Već bismo i "našli" zajedničkoga jezika (a kao da smo različni), da svako sa svoje strane ima veličine i štuje teologe tipa Šagi-Bunića... Sa Vaše... Strane.. Ili Bigovića... Obojicu pokojnih.. Sa "naše" strane...

     

    Josipe brate, nedostaje nam dijalogva i čestith ljudi koji bi promidžbu dijaloga vodili!!!

    Da su u HBK kardinali Duka i Vlk a ne ti koji su tamo, to bi onda bila sasvim druga priča ali ta HBK se ne bi onda mogla zvati hrvatska biskupska konferencija vec češka biskupska konferencija. Kako je kod nas moguce ovo ovako a tamo nije moguce ništa? S izuzetkom vladike Grigorija i biskupa Uzinica vladike Porfirija i biskupa Bogovica.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Isusovo magare рече

    Pa nisam ja izabrala Petra nego Isus..i nista se mi ne "natežemo" tko je volio više Isusa nego tako kaže sv.Pismo.

    Mi se ne natežemo magare, nego se ti natežeš jer govoriš da ga je Isus izabrao zato što ga Petar voli više od drugih.

    To je vrlo nategnuto i netačno usput, pogotovo što nije u Pismu. Dakle ko nateže?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И рече им Исус: Сви ћете се ви саблазнити о мене ове ноћи, јер је писано: Ударићу пастира и овце ће се разбјећи.

    Али по васкрсењу мојему ићи ћу пред вама у Галилеју.

    А Петар му рече: Ако се и сви саблазне, ја нећу

    И рече му Исус: Заиста ти кажем: данас, ове ноћи, прије него што пијетао два пута запјева, ти ћеш ме се три пута одрећи.

    А Петар још одлучније говораше: Ако бих морао и умријети с тобом, нећу те се одрећи. Исто тако и сви говораху.

     

    Ето толико о заблудивости или незаблудивости Цркве, не само Петар, но су се сви разбежали кад је ту ноћ ударено на Пастира.

    Дакле, нема првенства по власти и незаблудивости, може бити првенство по части и саборност у исповедању вере а то може бити само васељенским саборима кад Свети Дух делује упараво ради те саборнсти на коју указујем а ех катедра просто Духа ту не може бити.

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    image.png

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Mi se ne natežemo magare, nego se ti natežeš jer govoriš da ga je Isus izabrao zato što ga Petar voli više od drugih.

    To je vrlo nategnuto i netačno usput, pogotovo što nije u Pismu. Dakle ko nateže?

    Jesi ti u pms-u??Ili u drugom stanju??Dosad si baš bio fin i pametan momak.ne_shvata

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Isusovo magare рече

    Jesi ti u pms-u??Ili u drugom stanju??Dosad si baš bio fin i pametan momak.ne_shvata

    Наравно, сад ми реци где Исус каже да га Петар воли више него остали и онда ми лепи етикете.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Наравно, сад ми реци где Исус каже да Петра воли више него остале и онда ми лепи етикете.

    Pobrkao si lonce..ne pričam s tobom više o tome.:mahmah:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Mi se ne natežemo magare, nego se ti natežeš jer govoriš da ga je Isus izabrao zato što ga Petar voli više od drugih.

    To je vrlo nategnuto i netačno usput, pogotovo što nije u Pismu. Dakle ko nateže?

    Evo još jednom pročitaj :

    Ivan 21,13 Dođe Isus i uze kruh, i dade im, tako i ribu.
    Ivan 21,14 Ovo se već treći put javi Isus učenicima svojim, pošto je bio uskrsnuo od mrtvih.
    Ivan 21,15 Iza objeda reče Isus Simonu Petru: "Simone Jonin, ljubiš li me više nego ovi?" Reče mu: "Da, Gospodine, ti znaš, da te ljubim." Reče mu: "Pasi jaganjce moje!"
    Ivan 21,16 Reče mu opet drugi put: "Simone Jonin, ljubiš li me?" Reče mu: "Da, Gospodine, ti znaš, da te ljubim." Reče mu: "Pasi jaganjce moje!"
    Ivan 21,17 Reče mu treći put: "Simone Jonin, ljubiš li me?" Ožalosti se Petar, što mu reče po treći put: "Ljubiš li me?" i reče mu: "Gospodine, ti sve znaš, ti znaš, da te ljubim." Reče mu Isus: "Pasi ovce moje!
    Ivan 21,18 Zaista, zaista, kažem ti: "Kad si bio mlađi, opasivao si se sam, i hodio si, kamo si htio; a kad ostariš, raširit ćeš ruke svoje, i drugi će te opasivati i odvesti, kamo nećeš."
    Ivan 21,19 A ovim riječima htjede označiti, kakvom će smrti proslaviti Boga. Nato mu reče: "Hajde za mnom!"
    Ivan 21,20 Petar se obazre i vidje, gdje za njim ide onaj učenik, koga je Isus ljubio, koji se je i na večeri naslonio na grudi njegove i rekao: "Gospodine, tko je taj, koji će te izdati?"
    Ivan 21,21 Kad ga ugleda Petar, reče Isusu: "Gospodine, a što će ovaj?"
    Ivan 21,22 Reče mu Isus: "Ako hoću, da on ostane, dok ne dođem, što je tebi do toga. Ti hajde za mnom!"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...