Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Daj mali ne baljezgaj, većina hrvatskog naroda je prihvatila fašiste, dok su neki pošteni hrvati ipak shvatali da ni po cenu jedne samostalne države, ne smeju sebi dozvoliti savez sa djavolom kako bi do plemenitog cilja došli.

    Da ne pominjem kako su domobrani bili rehabilitovani posle rata i da ti pišeš isključivo namernu demagogiju.

    Hrvati sada imaju problem sa samim sobom i sa tobom, jer uništavaju verovatno plemenit cilj samostalne države Hrvata koji nisu želeli ni fašizam ni komunizam u njegovom najgorem obliku.

    Ovo što vi sada radite, je samo zbog toga što ne možete da se okrenete plemenitoj manjini Hrvata kojih ima i od njih napravite većinu, no uzdižete fašizam radi cilja sopstvene države.

    Ti plemeniti Hrvati bi verovatno sa Srbima u krajini živeli posve normalno ali posle ustaša i koketiranja koje ne prestaje sa njima vi nećete dobro proći.

    Nadam se plemenitim Hrvatima i nek ih Bog čuva.

    Хрвати су се 1941. обрадовали самосталној држави а не усташама. Хрвати су ок, Римокатоличка црква је та која их трује, само им фали Православље да оздраве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Хрвати су се 1941. обрадовали самосталној држави а не усташама. Хрвати су ок, Римокатоличка црква је та која их трује, само им фали Православље да оздраве.

    Ne znam ja bi te banovao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Бранко Авдагић рече
    пре 15 минута, Ведран* рече

    Али Кошић јесте усташки промиџбени апаратчик. 

    То су претеривања.

    Да ово су претеривања, а Кошићево да је усташки покрет легитиман и да поздрав "за дом спремни" легитиман, нису претеривања. То тако треба да буде. 

    Ма иди мало олади - нека ти Томсон коју запева, а после да се сви опустите уз ужичко колце и заиграте мало заједно са Кошићем, Гласновићем, Есих и колегом ти по професији Хасанбеговићем, а "Васо" (Бркић) нека вам свира хармонику.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Бранко Авдагић рече

    Хрвати су се 1941. обрадовали самосталној држави а не усташама. Хрвати су ок, Римокатоличка црква је та која их трује, само им фали Православље да оздраве.

    Krvati su papski kučići vazda bili i ostali....fali im jedan bič pravoslavni da ih išiba,da im se leđa zacrvene a posle i obrazi.....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Предлажем да направите интервју са Кошићем и сигуран сам 100% да он није никакав усташа или да позива на прогон Срба.

    Ево теби дајемо тај задатак и потпуну слободу да изабереш теме. Пошто си му ближи физички, али и по убеђењу. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не желим више учествовати у овој теми због неозбиљности осталих учесника, како због њиховог приступа теми тако и због њиховог начина изражавања.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Само ћу још једно написати у овој теми, а то је да ми који имамо више образовање или смо пак начитанији од већине, требамо бити узор другима, треба држати један академски ниво, академски а опет не снобовски (писати једноставно, разумљиво свима), а не спуштати се на ниво и речник улице... То јако замерам овде присутним свештеницима, нарочито оцу Зорану Ђуровићу, што нису подигли ниво...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ведран* рече

    А сад да се вратимо на тему. 

    Одакле је податак да је Кошић задужен за екуменизам?

    Mons. Vlado Košic je predsjednik vijeca HBK za ekumenizam i dijalog

    9. Vijeće HBK za ekumenizam i dijalog

    Predsjednik: mons. Vlado Košić

    Tajnik: o. Jure Zečević, OCD

    Ali ne i komisije HBK za za dijalog sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom, tamo je samo članom a predsjednik te komisije je mons. Marin Barišic

    4. Biskupska komisija HBK za dijalog sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom

    Predsjednik: mons. Marin Barišić

    Članovi:

    mons. Antun Škvorčević

    mons. Đuro Hranić

    mons. Vlado Košić

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Římskokatolická_církev_v_Chorvatsku

    http://www.hbk.hr/?type=clanak&ID=33

    http://www.hbk.hr/?type=diocesan&ID=9

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Ведран* рече

    Contradictio in adjecto!

    Pa to je tako kod nas. Od nas se samo mogu poučit oni vaši artemijevci i ostali antiekumenisti. Naš "antieku tridentine lobby" je napravio to tako da se infiltrirao u sam epicentar zbivanja i postavio tamo svog čovjeka. Ko je vama kriv što i vi niste protlačili arhimandrita Nikodima kao predsjednika u nekakvu SPC sinodalnu komisiju za ekumenizam i dijalog sa HBK pa da tamo grmi, vedri i oblači i kroji SPC medjucrkvenu politiku i tamo traži smjenjivanje previše ekumenistički nastrojenih episkopa kao npr. vladike Grigorija i sličnih koji su taj ekumenizmus preozbiljno shvatili i uzeli previše k srcu. Ako vam je vrhunac antiekumenizma ovaj izvjesni gospodin exkalvinista Branko Avdagic onda je zaista čemeran, jadan i prejadan cijeli taj vaš crni antiekumenizmus. Sad vidite da smo mi u svemu bolji od vas i u ekumenizmu i u antiekumenizmu. Možete se samo priučit od nas kako se to radi i to jedno i to drugo, mi unijemo oboje a za čistu petku. Mi smo jednička, top and first u svemu. Ja mislim da je SPC zaslužila imati daleko bolje antiekumeniste od ovih danas! A g. Branko Avdagic bi se mogao prijaviti na konkurs za portparola HBK, nikad boljeg ne bi imali ni našli. :D 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...