Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 часа, Isusovo magare рече

    A ti tvoji četnici kako ih nazivaš kakvi su to ljudi bili,šta su oni radili u ratu???,nosili tamjan i blagoslovljenu vodu i klali,silovali i ubijali hrvate???Kako mozes reći da nisu isti ustaše i četnici..čovječe u čemu je razlika..confused1

    Разлика је у томе што су суштина и циљеви усташког покрета злочиначки и нацистички, док су циљеви ЈВуО (четнички покрет) и НОП-а (партизани) другачији. То не значи да четници и партизани нису чинили злочине, добро је познато да јесу, али идеје водиље ових покрета нису биле злочиначке, као што су биле идеје које су покретале усташки покрет. Ово би ваљда требало да буде историјски неспорно. Уосталом, ЈВуО је била званична војска Краљевине Југославије, подржана и призната од званичне и признате Владе у Лондону и призната од стране земаља Савезница. То се никако не да поредити са усташким покретом признатим једино од нацистичке Немачке и њених савезника.

    Опет понављам, ово не значи да неки четници (а поред припадника ЈВуО било је и других који су се четницима сматрали, само зато што нису били комунисти, иако је команда ЈВуО имала слаб или никакав утицај на њих) нису чинили ужасне злочине, често и према сународницима у партизанима. Познат је масакар у Фочи посебно. Као што су уосталом и партизани, током и после рата нарочито, убили на десетине хиљада идеолошких противника. Али опет нико не пореди Тита и Анту Павелића (и поред свих монструозности комунистичког режима).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Isusovo magare рече

    A ti tvoji četnici kako ih nazivaš kakvi su to ljudi bili,šta su oni radili u ratu???,nosili tamjan i blagoslovljenu vodu i klali,silovali i ubijali hrvate???Kako mozes reći da nisu isti ustaše i četnici..čovječe u čemu je razlika..confused1

    Тешко је некад поверовати да си толико неупућена, па се да помислити да си недобронамерна. А да је у питању ово друго, а не прво, сведочи и сам почетак ове твоје поруке где ми кажеш "ти ТВОЈИ четници". Знаш шта? Они су и твоји колико и моји, јер су били део војске која се борила против пошасти фашизма и усташтва. А твоја и моја држава, у своме Уставу садржи то да се, између осталог, темељи на антифашистичкој борби, а не на НДХ и фашизму. 

    Дакле ти ТВОЈИ четници не могу да се упоређују са усташама, који нису ни моји ни твоји, никако. Иако мањинска управљачка структура у ХР искомплексирано жели да представи као да су и Срби имали неки пандан усташтву, па онда када отворено не бране усташтво, сврставају четнике и усташе у исту раван, лечећи комплексе. Као и они су имали своје "усташе". Мало морген. 

    Овде није реч о индивидуалним злочинима. Јер војске могу да се упоређују и по броју злочина па да се каже, ови су учинили више ови мање. То није најбоље, али и у томе случају усташе би биле ако ништа друго неупоредиво ВЕЋИ злочинци. Али постоји други, исправнији, начин вредновања. А то је ко се и за шта борио, и на који начин. А у томе поређењу јасно је да је усташтво била фашистичка идеологија усмерена на истребљење више народа, али пре свега Срба, и ту нема поређења са четницима који такву идеологију нису имали нити су се с њом руководили. 

    А било је индивидуалних злочина и међу четницима, било је нељуди, крвопија и злотвора, али покрет није био злочиначки. Усташки јесте, иако је и међу усташама било оних који су приступали или из домољубних идеала, или због морања, и ко зна чега све не. Нису све усташе били злотвори. У историјском хаосу се свашта дешавало, али постоји овај цивилизацијски принцип који сам описао, који неки желе да релативизују и да закамуфлирају. Дакле, покрет јесте био злочиначки. Као и овај удружени злочиначки подухват са Хрватским државним врхом, управо осуђен од Хашког суда, што је био злочиначки. И према томе ни један усташа се не може оправдати, јер је то релативизација фашизма, за шта се у цивилизованом свету иде у затвор. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    A šta će Hrvatska uraditi sa nazivima ulica, spomenicima, imena institucija koje nose ime pravosnažno osuđenog ratnog zločinca Franje Tuđmana?

    Још више улица и тргова ће назвати по њему. :)) Таква је тамо тренутна ситуација. 

    Али са том пресудом ће још дуго да се муља, јер као није нико судио Фрањи, итд., итд.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Још више улица и тргова ће назвати по њему. :)) Таква је тамо тренутна ситуација. 

    Али са том пресудом ће још дуго да се муља, јер као није нико судио Фрањи, итд., итд.

    I sad zamisli da mi postavimo spomenike i aerodrom Nikola Tesla preimenujemo po nekome ko je pravosnažno osuđen kao ratni zločinac.

    Ma varvari eto šta smo mi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ведран* рече

    Али са том пресудом ће још дуго да се муља, јер као није нико судио Фрањи, итд., итд.

    On je imenovan imenom i prezimenom kao deo udružene zločinačke grupe, kako mu niko nije sudio?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    I sad zamisli da mi postavimo spomenike i aerodrom Nikola Tesla preimenujemo po nekome ko je pravosnažno osuđen kao ratni zločinac.

    Аеродром у Београду "Радован Караџић" 12:smeha:

    Јопет би нас НАТО бомбардовао. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    On je imenovan imenom i prezimenom kao deo udružene zločinačke grupe, kako mu niko nije sudio?

    Биће релативизација тога, несумњиво. 

    Било је још злочина против Срба који су почињени и који су у Хашким пресудама описани као злочини, али за њих окривљени нису били осућени, а другима никоме за њих нису судили. А да је Фрањо жив, и да има неселективне правде, он би несумњиво био осућен за те злочине. Овако нико за њих неће одговарати. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pitaju predsednicu kolindu da li će oduzeti odlikovanja ratnim zločincima, ona kaže pa ne obavezuje nas sud koji nije naš :))

    Gde se oni nalaze na marsu?

    Ма она је прототип плавуше из вица. Озбиљно. Само лупета и срамоти државу на све стране. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Бранко Авдагић рече

    Блаженик би стварно био отприлике локални светац.

    Ne otprilike vec de facto jeste. To vam se trudim cijelo vrijeme objasniti. Izmedju Sanctus - sveti , svatý i Beatus , blaženi, blahoslovenný je razlika samo u načinu štovanja  ili biste vi to rekli "pominjanja". Blaženik se štuje ili pominje pri liturgiji obavezno samo u toj lokalnoj pomjesnoj Crkvi koja je započela njegovu/njenu kanonizaciju a neobavezno u cijelom svijetu. Bl. Stepinac npr. se obavezno pominje samo u Hrvatskoj a blahoslovenný Hroznata, prermonstratski monah mučenik (1217.g) samo u Češkoj, takvih kanonizacija imamo strašno mnogo koje nisu dovršene ni nakon 800 goidina i više. Ustvari takvih je daleko više nego tih dokončenih.

    http://catholica.cz/?id=3060

    Za razliku od blaženika sveti se pominju obavezno i u svojoj pomjesnoj Crkvi i svuda drugdje na svijetu. Tamo te distinkcije nema.

    http://katolicka-kultura.sweb.cz/blahoslaveny_alois_stepinac/blahoslaveny_alois_stepinac.html

    http://immaculata.minorite.cz/12-klerofasismus-na-slovensku-a-v-chorvatsku/

    http://www.zivotopisysvatych.sk/alojz-stepinac-kardinal-a-mucenik/

    http://catholica.cz/?id=535

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...