Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, Ведран* рече

    Знамо се ми одавно са интернетских простора. 

    Срећна ти промиџба. Али не мораш овде да вршиш промиџбу и апологију Кошићевих баљезгарија. 

    Прими се релевантне историјске литературе и посаветуј се са историчарима па ћеш знати шта су баљезгарије а шта не.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Да није вас екумениста, још би се нешто и дало направити око православља међу Хрватима.

    Oni su Kršteni i pripadaju Hristu podjednako kao i mi, ostalo je stvar teologije i dobre volje.

    Men deluješ kao neko ko ne zna šta priča.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Бранко Авдагић рече

    Прими се релевантне историјске литературе и посаветуј се са историчарима па ћеш знати шта су баљезгарије а шта не.

    Misliš može se biti dobar ustaša iako si pravoslavan?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, Бранко Авдагић рече

    Imaš po netu zabilježene "bisere" navedenih episkopa iz rata. U Republici Srpskoj su srušene sve džamije osim jedne i većina katoličkih crkava, isto kao i većina katoličkih crkava u Republici Srpskoj Krajini. U RS je muslimani ostalo par hiljada. Svi katolici iz RSK su bili proterani. Ko je od naših episkopa ustao da zaštiti te jadne ljude, da se angažuje da se koja od tuđih bogomolja sačuva. Čak su neki od naveenih tražili pravo na nekakvu našu rekonkvistu, pravdala se osveta, veličali i skrivali zločinci itd., itd.

    A čij si ti mali?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Прими се релевантне историјске литературе и посаветуј се са историчарима па ћеш знати шта су баљезгарије а шта не.

    За Кошћеве баљезгарије ти и не треба повјесна наобразба да би знао да су баљезгрије. 

    А ако ти недостаје литература, Твртко Јаковина ти не би шкодио да те просвјетли. Ако ништа друго оно бар да се научиш занату, односно повијесној методологији. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Oni su Kršteni i pripadaju Hristu podjednako kao i mi, ostalo je stvar teologije i dobre volje.

    Men deluješ kao neko ko ne zna šta priča.

    Не желим излазити ван теме. Само желим нагласити да хрватски национализам и тежња за самосталном државом је легитимни патриотизам. Већина хрватског народа до априла 1941. није ни чула за усташтво, 90% Хрвата је гласало за Хрватску сељачку странку.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Бранко Авдагић рече

    Само желим нагласити да хрватски национализам и тежња за самосталном државом је легитимни патриотизам. Већина хрватског народа до априла 1941. није ни чула за усташтво, 90% Хрвата је гласало за Хрватску сељачку странку.

    Нико и није рекао да су Хрвати усташе! О повјесничару!

    Али Кошић јесте усташки промиџбени апаратчик. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Кратос рече

    Šta te čini Srbinom?

    Српско порекло и моје лично опредељење. Дани када сам добио српско дрљављанство и српски пасош у српској амбасади су ми једни од најдражих дана у животу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Радим самостално.

    Немој јадан сам. Примиће те Кошић. Само питај. Опростиће ти и твоје "православље" само Томсона пољуби у песму. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Не желим излазити ван теме. Само желим нагласити да хрватски национализам и тежња за самосталном државом је легитимни патриотизам. Већина хрватског народа до априла 1941. није ни чула за усташтво, 90% Хрвата је гласало за Хрватску сељачку странку.

    Daj mali ne baljezgaj, većina hrvatskog naroda je prihvatila fašiste, dok su neki pošteni hrvati ipak shvatali da ni po cenu jedne samostalne države, ne smeju sebi dozvoliti savez sa djavolom kako bi do plemenitog cilja došli.

    Da ne pominjem kako su domobrani bili rehabilitovani posle rata i da ti pišeš isključivo namernu demagogiju.

    Hrvati sada imaju problem sa samim sobom i sa tobom, jer uništavaju verovatno plemenit cilj samostalne države Hrvata koji nisu želeli ni fašizam ni komunizam u njegovom najgorem obliku.

    Ovo što vi sada radite, je samo zbog toga što ne možete da se okrenete plemenitoj manjini Hrvata kojih ima i od njih napravite većinu, no uzdižete fašizam radi cilja sopstvene države.

    Ti plemeniti Hrvati bi verovatno sa Srbima u krajini živeli posve normalno ali posle ustaša i koketiranja koje ne prestaje sa njima vi nećete dobro proći.

    Nadam se plemenitim Hrvatima i nek ih Bog čuva.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Бранко Авдагић рече

    Српско порекло и моје лично опредељење. Дани када сам добио српско дрљављанство и српски пасош у српској амбасади су ми једни од најдражих дана у животу.

    E jbga ja sam još u jaslicama imao pasoš....znači prvo je on izašo pa ja iz majke Srbije..:))...ali sad bez sve šale kaži mi nešto više o tom svom opredeljenju?kako i zašto?Šta te je to privuklo pored porekla pa si morao i opredeljenje da napraviš?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...