Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    ПОЛИТИКА: Латиница није српско писмо

      У службеној употреби латинице неће бити и не треба да је буде
       

    sreto-tanasich.jpg

    Закон познаје само службену употребу језика и писама, па ће тако само ћирилица бити службено писмо у Републици Србији, а законом су предвиђене и казне за непоступање у складу са члановима који регулишу употребу службеног језика и матичног ћириличног писма. Укратко, ово је садржај кључних предлога измена и допуна Закона о службеној употреби језика и писама који је упућен Влади Републике Србије и чије се усвајање очекује. Будући да се у вези са поменутим изменама постављају многа питања у пракси, за одговоре смо замолили проф. др Срету Танасића, научног саветника Института за српски језик САНУ, председника Одбора за стандардизацију српског језика.

    Зашто се у Нацрту измена и допуна Закона о језику и писму само ћирилица прописује код службене употребе српског језика? Зар ћирилица и латиница нису равноправна писма српског језика?

    Прво, то је нужно да би се испоштовала уставна одредба о језику и писму: ту стоји да је у Србији службени језик српски, а писмо ћирилица. Друго, што је најважније и због чега и јесте таква уставна одредба, јесте чињеница да је само ћирилица српско национално писмо. Готово све што смо створили, запамтили и сачували у својој историји створено је на ћирилици. На ћирилици је Мирослављево јеванђеље, најзначајнији писани споменик на српској редакцији старословенског, бисер писане баштине у светској културној ризници, и толики други њему слични писани споменици, дело Светог Саве, па Кулинова повеља из 12. века, најстарији писани споменик на српском народном језику, Душанов законик – да не набрајамо даље. Ко би се одрекао такве баштине? Латиница није српско писмо, иако је у двадесетом веку доста писано на њој. Међутим, она је увезена, посебно је натурана после Другог светског рата у име српско-хрватског језичког заједништва и братства и јединства. На хрватској страни није било тако, ћирилице није било, чак ни за Србе у Хрватској. Нема никаквих разлога, нити потребе, да се латиница озакони као равноправна ћирилици.

    Ипак, велики је број људи који се залаже за равноправну употребу два писма, а као један од разлога наводи се и тај да је латиница подобнија у савременим условима глобалне комуникације.

    Више пута сам истицао, то је мишљење струке, осим „часних изузетака”, да нема ни једног јединог разлога да се ћирилица замењује латиницом. Ако не рачунамо такве техничке проблеме какве има српска пошта, што се ових дана показало као велика национална срамота – да нема техничких услова да телеграм у Србији може да буде послат на ћирилици. Зар треба чекати да их закон на то присиљава? Да, има оних који се залажу за латиницу у службеној употреби. Они су врло гласни, па се стиче утисак и да су бројни. А то је фронт организован од различитих група. Има ту људи који заиста мисле да су два писма још равноправна, не знају шта се десило са српско-хрватским језичким заједништвом пре три деценије, има оних који једноставно не би да мењају стечену навику, има оних који мисле да ће употребом латинице стећи неке материјалне користи, ту су и неки издавачи и средства информисања. Да ли држава може и сме жртвовати националну културу и културни идентитет зарад нечијег профита? Међутим, у центру тог фронта су људи који знају шта за српску културу и национални идентитет значи ћирилица. Зато и чине све да је протерају и преправе нашу културу, а добро знају: у култури је снага једног народа. Да не помињем ништа друго из историје – сетимо се да су нацисти 1941. међу циљеве за бомбардовање одабрали и Народну библиотеку. Хтели би да ми раскинемо са својом вишевековном културном традицијом у којој је, поред тога што баштинимо богату писмену традицију којом би се сваки европски народ поносио, сведочанство о нашој историји, у којој је наш идентитет.

    Да ли ће сви издавачи морати да објављују књиге на ћирилици?

    Морали би, без обзира на то шта ће закон рећи. Па зар они не тврде да врше културну мисију. А ћирилица је у центру српске културе, препознатљиви знак српског културног идентитета. Уосталом, тако је виде и у свету. У „Политици” је већ указано на чињеницу да стандард ISO 12199 уз српски језик препознаје само ћирилицу, све што је написано српским језиком и латиницом у светским библиотечким фондовима књижи се у хрватску културну баштину. Да ли то хоће српски аутори? Неће, само што их о томе нико не обавештава.

    Да појаснимо домене службеног и јавног. Да ли се службено односи на медије, да ли ће лист „Данас” морати да буде на ћирилици? И сви титлови на телевизијама? Шта још улази у домен службеног?

    Нигде у свету не постоји разликовање службене и јавне употребе језика. Код нас је само био убачен појам јавне употребе језика, никад није дефинисан, нема га у Уставу из 2006. године, а није га било ни у претходном. Постоји службена и приватна употреба језика и Закон ће дефинисати шта је службена употреба језика и писма. Не могу унапред говорити како ће се штампати лист „Данас” и други који данас излазе на латиници. За мене је логично да у Србији штампа која излази на српском језику буде на ћирилици, као и да на телевизији имамо ћирилицу. Свакако ће држава наћи начине да стимулише употребу ћирилице у средствима информисања и издаваштву, то јој је обавеза.

    Како ће националне мањине морати да пишу у службеној преписци?

    Исто онако како националне мањине у једној Француској, Шведској или Аустрији пишу у службеној преписци на службеним језицима тих земаља. Важно је да смо ми решили језичка права мањина у складу с највишим европским стандардима, и тиме се можемо поносити, а нигде у свету не постоји могућност да се службени језици неке државе прилагођавају националним мањинама, такво нешто било би у свету незамисливо, неозбиљно и спомињати.

    Шта ће моћи да буде на латиници? Да ли то значи да је неће бити у службеној употреби?

    У службеној употреби је неће бити и не треба да је буде. У комуникацији која не подразумева службену употребу српског језика могуће је користити латиницу.

     

    Извор: Политика




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 8 часа, Avocado рече

    Šta uopšte za tebe znači to da je nacionalni identitet "ozbiljno poljuljan"? Jel to znači da postoji opasnost da će oni koji se identifikuju kao Srbi da počnu drugačije da se samoidentifikuju (npr. kao Hrvati ili nešto drugo) ili to znači da Srbi neće biti onakvi kakvi ti zamišljaš da bi trebalo da budu?

    Jel mogu elementi nacionalnog identiteta da se promene, a da narod zadrži svoj nacionalni identitet? Da li npr. mi nismo bili Srbi pre nego što je ćirilica izmišljena?

     

    Значи да немамо појма где смо и куда идемо.

    Познавање националне историје, књижевности, ликовне уметности, писам и језика није на неком нивоу. Причамо "серглишем", много људи не зна да да су Срби живели и страдали у Крајни. Питају а где је то? Неки би врло радо поклонили Косово и Метохију Шиптарима, неки мисле да Црногорци нису Срби и сви из Републике Српске су им Босанци а не Срби....Војску нам понижавају по "ријалитијима", снимају се серије о Немањићима који испадају трагикомедије...

    Неки се идентификују као грађани света. Смешно. 

    Наш народ се везао за Христа и то је наш идентитет. И у Цркву смо унели неке ствари и осветили их. Неке смо добили као ћирилицу и она је служила за јеванђелизацију. Самим тим је треба неговати.

    И кад смо код мењања идентитета, једном је Свети Јустин Ћелијски рекао једном ЈНА официру који је видео свој нови идентитет у комунизму и који је изјавио отрпилике "Ја сам Србин  рођен у Србији али нисам православан"  да су Срби Срби само ако су православни а да се и волови роде у Србији па не нису Срби. Хоћу да кажем да овакве промене идентитета које се полако спроводе над нама доводе до нестанка народа. 

    Хвала вам свима- не могу да комуницирам са пет људи у истовреме. Живи били.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Zayron рече

    U tom i jeste suština, niti je latinica samo hrvatska niti ćirilica samo srpska. Ali lakše je pojednostavljivat i etiketirati. Za mene su ljudi koji znaju samo jedno pismo a iz BiH su kao i ja polupismeni i kad su završili fakultet!

    Ма не кажем ја да је не знамо. Треба је знати али као не користити као главно писмо. И још сам неколико пута рекао да се латиница злоупотребљава против Срба. Имамо своје изворно писмо и немамо никаквог разлога да га мењамо или сводимо на музејски експонат.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Branka62 рече

    Бењамин Калај који би се искрено радовао да види како браниш латиницу.

     

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    то није увреда.

     Uvreda u pokušaju?:)))

     

    пре 5 минута, Вилер Текс рече

    Немам појма шта си хтела да кажеш овим за болницу.

    Jedino ako ne znaš šta su KK divizije.

    пре 8 минута, Вилер Текс рече

    Мени се чини да упорно оправдаваш разлоге за коришћење латинице

    Može tebi da se čini šta god hoćeš. Ali kada napišeš " како браниш латиницу" i ja ti zatražim da citiraš post(ove) u kojima sam "branila" latinicu, onda je red da to i uradiš.

    Da li ti razumeš da je moguće i ne slagati se sa nekom idejom/pojavom...i istovremeno kritikovati laži i besmislene optužbe uperene ka toj pojavi?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Вилер Текс рече

    Изгледа да је Србин синоним за сваки ентузијазам-макар и онај самоеструктвни. :)

    Не, то је национална припадност. Нису Срби само они који испуњавају неке твоје критеријуме. Срби смо и ми који пишемо латиницом. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Branka62 рече

     

     Uvreda u pokušaju?:)))

     

    Jedino ako ne znaš šta su KK divizije.

    Može tebi da se čini šta god hoćeš. Ali kada napišeš " како браниш латиницу" i ja ti zatražim da citiraš post(ove) u kojima sam "branila" latinicu, onda je red da to i uradiš.

    Da li ti razumeš da je moguće i ne slagati se sa nekom idejom/pojavom...i istovremeno kritikovati laži i besmislene optužbe uperene ka toj pojavi?

    Реално би се обрадовао да види двоје Срба како тупе о томе којим писмо пишу. Извини али обраодвао би се.

    Војска монархије. Па зграда може да служи за потпуно супротне разлоге од оних за које је направљена. Али поенат уношења латинице међ Србе је да не пишу више ћирилицом. И то је данас практично успешан пројекат, не требају бајонети треба српска самодеструктивност. Доста.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Branka62 рече

    A zašto da ne? Osim što su tvoje emocije povredjene.

    Мај емоушанс ар нот хртед.  Ден ви кен јуз сирилик алфабет ин инглиш. Вај нто :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, Вилер Текс рече

    занима ме само зашто када куцам латиницу у гугл преводиоцу, добијем питање да ли шелите да преведете на босански или хрватски?

    Nemam pojma. Pitaj ljude iz Gugla. I ne menjaj temu. Sve vreme tvrdite ti iprof. dr da sve biblioteke... a sad Gugl.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Lady Godiva рече

    Не, то је национална припадност. Нису Срби само они који испуњавају неке твоје критеријуме. Срби смо и ми који пишемо латиницом. 

    Дефинитивно сте Срби. Доказујете то из дана у дан својим мазохизмом :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Branka62 рече

    Nemam pojma. Pitaj ljude iz Gugla. I ne menjaj temu. Sve vreme tvrdite ti iprof. dr da sve biblioteke... a sad Gugl.

    Зато што можда гугл поштује поменуте стандарде?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Дефинитивно сте Срби. Доказујете то из дана у дан својим мазохизмом :)

    Немој да ми персираш само зато што сам Lady, млађа сам од тебе. Нисам мазохиста. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Па зграда може да служи за потпуно супротне разлоге од оних за које је направљена

    Joj Viler. Pa i latinica "може да служи за потпуно супротне разлоге од оних за које је направљена"

     

    пре 6 минута, Вилер Текс рече

    поенат уношења латинице међ Србе је да не пишу више ћирилицом.

    A videli smo da za tebe Srbin ne biva ako ne piše ćirilicom.

    Poenta izgradnje vojne bolnice je da se leče i neguju vojnici koji će, po potrebi, u krvi ugušiti svako podizanje glave srpskog stanovništva.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Lady Godiva рече

    Немој да ми персираш само зато што сам Lady, млађа сам од тебе. Нисам мазохиста. :)

    Добро, али си изразито тврдоглава. З инат биће често :trtmilo: 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Вилер Текс рече

    Мај емоушанс ар нот хртед.  Ден ви кен јуз сирилик алфабет ин инглиш. Вај нто :)

    E pa sada sam tek shvatila! Ti ne znaš da pišeš latinicom i ceo ovaj galimatijas je zbog toga.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Вилер Текс рече

    Зато што можда гугл поштује поменуте стандарде?

    Pa pitaj ih.

     

    пре 9 минута, Вилер Текс рече

    I ne menjaj temu. Sve vreme tvrdite ti iprof. dr da sve biblioteke...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...