Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    ПОЛИТИКА: Латиница није српско писмо

      У службеној употреби латинице неће бити и не треба да је буде
       

    sreto-tanasich.jpg

    Закон познаје само службену употребу језика и писама, па ће тако само ћирилица бити службено писмо у Републици Србији, а законом су предвиђене и казне за непоступање у складу са члановима који регулишу употребу службеног језика и матичног ћириличног писма. Укратко, ово је садржај кључних предлога измена и допуна Закона о службеној употреби језика и писама који је упућен Влади Републике Србије и чије се усвајање очекује. Будући да се у вези са поменутим изменама постављају многа питања у пракси, за одговоре смо замолили проф. др Срету Танасића, научног саветника Института за српски језик САНУ, председника Одбора за стандардизацију српског језика.

    Зашто се у Нацрту измена и допуна Закона о језику и писму само ћирилица прописује код службене употребе српског језика? Зар ћирилица и латиница нису равноправна писма српског језика?

    Прво, то је нужно да би се испоштовала уставна одредба о језику и писму: ту стоји да је у Србији службени језик српски, а писмо ћирилица. Друго, што је најважније и због чега и јесте таква уставна одредба, јесте чињеница да је само ћирилица српско национално писмо. Готово све што смо створили, запамтили и сачували у својој историји створено је на ћирилици. На ћирилици је Мирослављево јеванђеље, најзначајнији писани споменик на српској редакцији старословенског, бисер писане баштине у светској културној ризници, и толики други њему слични писани споменици, дело Светог Саве, па Кулинова повеља из 12. века, најстарији писани споменик на српском народном језику, Душанов законик – да не набрајамо даље. Ко би се одрекао такве баштине? Латиница није српско писмо, иако је у двадесетом веку доста писано на њој. Међутим, она је увезена, посебно је натурана после Другог светског рата у име српско-хрватског језичког заједништва и братства и јединства. На хрватској страни није било тако, ћирилице није било, чак ни за Србе у Хрватској. Нема никаквих разлога, нити потребе, да се латиница озакони као равноправна ћирилици.

    Ипак, велики је број људи који се залаже за равноправну употребу два писма, а као један од разлога наводи се и тај да је латиница подобнија у савременим условима глобалне комуникације.

    Више пута сам истицао, то је мишљење струке, осим „часних изузетака”, да нема ни једног јединог разлога да се ћирилица замењује латиницом. Ако не рачунамо такве техничке проблеме какве има српска пошта, што се ових дана показало као велика национална срамота – да нема техничких услова да телеграм у Србији може да буде послат на ћирилици. Зар треба чекати да их закон на то присиљава? Да, има оних који се залажу за латиницу у службеној употреби. Они су врло гласни, па се стиче утисак и да су бројни. А то је фронт организован од различитих група. Има ту људи који заиста мисле да су два писма још равноправна, не знају шта се десило са српско-хрватским језичким заједништвом пре три деценије, има оних који једноставно не би да мењају стечену навику, има оних који мисле да ће употребом латинице стећи неке материјалне користи, ту су и неки издавачи и средства информисања. Да ли држава може и сме жртвовати националну културу и културни идентитет зарад нечијег профита? Међутим, у центру тог фронта су људи који знају шта за српску културу и национални идентитет значи ћирилица. Зато и чине све да је протерају и преправе нашу културу, а добро знају: у култури је снага једног народа. Да не помињем ништа друго из историје – сетимо се да су нацисти 1941. међу циљеве за бомбардовање одабрали и Народну библиотеку. Хтели би да ми раскинемо са својом вишевековном културном традицијом у којој је, поред тога што баштинимо богату писмену традицију којом би се сваки европски народ поносио, сведочанство о нашој историји, у којој је наш идентитет.

    Да ли ће сви издавачи морати да објављују књиге на ћирилици?

    Морали би, без обзира на то шта ће закон рећи. Па зар они не тврде да врше културну мисију. А ћирилица је у центру српске културе, препознатљиви знак српског културног идентитета. Уосталом, тако је виде и у свету. У „Политици” је већ указано на чињеницу да стандард ISO 12199 уз српски језик препознаје само ћирилицу, све што је написано српским језиком и латиницом у светским библиотечким фондовима књижи се у хрватску културну баштину. Да ли то хоће српски аутори? Неће, само што их о томе нико не обавештава.

    Да појаснимо домене службеног и јавног. Да ли се службено односи на медије, да ли ће лист „Данас” морати да буде на ћирилици? И сви титлови на телевизијама? Шта још улази у домен службеног?

    Нигде у свету не постоји разликовање службене и јавне употребе језика. Код нас је само био убачен појам јавне употребе језика, никад није дефинисан, нема га у Уставу из 2006. године, а није га било ни у претходном. Постоји службена и приватна употреба језика и Закон ће дефинисати шта је службена употреба језика и писма. Не могу унапред говорити како ће се штампати лист „Данас” и други који данас излазе на латиници. За мене је логично да у Србији штампа која излази на српском језику буде на ћирилици, као и да на телевизији имамо ћирилицу. Свакако ће држава наћи начине да стимулише употребу ћирилице у средствима информисања и издаваштву, то јој је обавеза.

    Како ће националне мањине морати да пишу у службеној преписци?

    Исто онако како националне мањине у једној Француској, Шведској или Аустрији пишу у службеној преписци на службеним језицима тих земаља. Важно је да смо ми решили језичка права мањина у складу с највишим европским стандардима, и тиме се можемо поносити, а нигде у свету не постоји могућност да се службени језици неке државе прилагођавају националним мањинама, такво нешто било би у свету незамисливо, неозбиљно и спомињати.

    Шта ће моћи да буде на латиници? Да ли то значи да је неће бити у службеној употреби?

    У службеној употреби је неће бити и не треба да је буде. У комуникацији која не подразумева службену употребу српског језика могуће је користити латиницу.

     

    Извор: Политика




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо сада, Zayron рече

    Ne može se ni lartinica kioja je do sada bila legalnim srpskim pismom izbaciti iz upotrebe, i na to postoje zakoni.

    А како је могла да се убаци? Може и да се избаци...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Вилер Текс рече

    А где си то радила?

    Tamo gde je ćirilica bila obavezna. I da se svi koji rade u državnim/opštinskim i sl organima, gde je ćirilica i tako obavezna, pridržavaju teobaveze, situacija bi danas bila drugačija.

     

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    не сматрам је својим писмом

    Ma niko ti ne traži da ga smatraš svojim pismom! Samo nemoj ni ti spočitavati drugima da ga smatraju svojim.

     

    пре 4 минута, Вилер Текс рече

    Али никад ни нигде нисам рекао да не треба да је учимо.

    Niko ti ovako nešto nije ni pripisao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Branka62 рече

    Tamo gde je ćirilica bila obavezna. I da se svi koji rade u državnim/opštinskim i sl organima, gde je ćirilica i tako obavezna, pridržavaju teobaveze, situacija bi danas bila drugačija.

     

    Ma niko ti ne traži da ga smatraš svojim pismom! Samo nemoj ni ti spočitavati drugima da ga smatraju svojim.

     

    Niko ti ovako nešto nije ni pripisao.

    О томе ти причам. Често су државне установе далеко од реалног стања.

    Сматрајте га својим, не браним. Али ја могу да сматрам кинески српским писмо али...

    Нисам ни ја приписао некоме да није Србин, рекао сам да не пишете српским писмом без обзира шта ви мислили. Имате право али право и истинитост не морају да се поклапају. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Вилер Текс рече

    А како је могла да се убаци? Може и да се избаци...

    To je slično kao kad bi se vi htjeli vratiti na julijanski kalendar. I gregorijanski je bio ubačen ali više izbačen ne može biti, može u najboljem slučaju biti zamjenjen sa Milankovićevim kalendarom. Slično je to i sa latinicom.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Zayron рече

    To je slično kao kad bi se vi htjeli vratiti na julijanski kalendar. I gregorijanski je bio ubačen ali više izbačen ne može biti, može u najboljem slučaju biti zamjenjen sa Milankovićevim kalendarom. Slično je to i sa latinicom.

    Није слично-ниђе везе. Видиш ја баш мислим да нови календар потпуно нормална ствар. А Миланковићев најбољи.

    Али време није појело ћирилицу као што што ће појести до краја јулијански календар. Потпуно неупоредиве ствари.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 часа, Вилер Текс рече

    То за јапански не знам. Како је то настало и под којим околностима? То што Грци пишу понекад латиницом није званично. То је као кад код нас клинци пишу w уместо v.

    И већ сам горе рекао да Грци то зову "гриклиш"- дакле крајње неформална ствар.

    Ево ти овде мало опширније:  линк

    Имаш ту и примере осталих језика са више писама. Нема их богзна колико, али их има.

    Рецимо, нисам знао за монголски. Они имају неко своје традиционално писмо са знаковима, а после су увели и ћирилицу. Сад користе оба писма.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Вилер Текс рече

    Нисам ни ја приписао некоме да није Србин

    Ovo si ti napisao ili mi se sneva?

    Неки се идентификују као грађани света. Смешно. 

    Наш народ се везао за Христа и то је наш идентитет. И у Цркву смо унели неке ствари и осветили их. Неке смо добили као ћирилицу и она је служила за јеванђелизацију. Самим тим је треба неговати.

    И кад смо код мењања идентитета, једном је Свети Јустин Ћелијски рекао једном ЈНА официру који је видео свој нови идентитет у комунизму и који је изјавио отрпилике "Ја сам Србин  рођен у Србији али нисам православан"  да су Срби Срби само ако су православни а да се и волови роде у Србији па не нису Срби. Хоћу да кажем да овакве промене идентитета које се полако спроводе над нама доводе до нестанка народа.

    image.gif

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Вилер Текс рече

    Није слично-ниђе везе. Видиш ја баш мислим да нови календар потпуно нормална ствар. А Миланковићев најбољи.

    Али време није појело ћирилицу као што што ће појести до краја јулијански календар. Потпуно неупоредиве ствари.

    Nije stvar o vremenu i astronomskim kašnjenjima već o legislativnim principima, zakonske sukcesije itd. Jesi li čuo ikada za neustavno izglasane zakone, potom se žaluje na Medjunarodni sud za ljudska prava itd. a tamo se nadje da taj zakon ne respektuje ljudska prava i nije u skladu s principima legislativne sukcesije itd. Neustavne zakone ili takve koje krše ljudska i medjunarodna prava je moguće izglasati ali obično nisu dugog trajanja.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, GeniusAtWork рече

    Ево ти овде мало опширније:  линк

    Има и примера осталих језика са више писама. Нема их богзна колико, али их има.

    Рецимо, нисам знао за монголски. Они имају неко своје традиционално писмо са знаковима, а после су увели и ћирилицу. Сад користе оба писма.

    Има-али треба свакако испитати околности. Рецимо, за многолски сигурно је ћирилица(или латиница да је тај случај) напреднија од знаквоног писма.

    Али то није однос ћирилица-латиница. Панџаб- јасан колонијалан утицај Енглеза. Али и пракса на Индијском полуострву.

    Да не анализирам даље...Има воде чини ми се и мртвих језика али су сви реално мали језици.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Branka62 рече

    Ovo si ti napisao ili mi se sneva?

    Неки се идентификују као грађани света. Смешно. 

    Наш народ се везао за Христа и то је наш идентитет. И у Цркву смо унели неке ствари и осветили их. Неке смо добили као ћирилицу и она је служила за јеванђелизацију. Самим тим је треба неговати.

    И кад смо код мењања идентитета, једном је Свети Јустин Ћелијски рекао једном ЈНА официру који је видео свој нови идентитет у комунизму и који је изјавио отрпилике "Ја сам Србин  рођен у Србији али нисам православан"  да су Срби Срби само ако су православни а да се и волови роде у Србији па не нису Срби. Хоћу да кажем да овакве промене идентитета које се полако спроводе над нама доводе до нестанка народа.

    image.gif

    Ја сам говорио ту о свим могућим облицима губљења иденитиета. И рекао сам да је неодговорно и ружно стављати ћирилицу у музеј.

    Што се тиче писма- одрицање од ћирилице пре или касније води до мењања идентитета...и сад то може да иде у сто праваца...За 50 година ће се видети резултати.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Zayron рече

    Nije stvar o vremenu i astronomskim kašnjenjima već o legislativnim principima, zakonske sukcesije itd. Jesi li čuo ikada za neustavno izglasane zakone, potom se žaluje na Medjunarodni sud za ljudska prava itd. a tamo se nadje da taj zakon ne respektuje ljudska prava i nije u skladu s principima legislativne sukcesije itd. Neustavne zakone ili takve koje krše ljudska i medjunarodna prava je moguće izglasati ali obično nisu dugog trajanja.

    Dopuna:

    Problem je u anuliranju prava već stečenih zakonitim načinom i to još od 1918. godine, to će zaista biti problem.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    одрицање од ћирилице пре или касније води до мењања идентитета

    :lupaglavu:

    Da ponovim. Ovosi ti napisao

    пре 7 минута, Branka62 рече

    Нисам ни ја приписао некоме да није Србин

    a ovo si, osim prve rečenice, takodje ti napisao.

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Ovo si ti napisao ili mi se sneva?

    Неки се идентификују као грађани света. Смешно. 

    Наш народ се везао за Христа и то је наш идентитет. И у Цркву смо унели неке ствари и осветили их. Неке смо добили као ћирилицу и она је служила за јеванђелизацију. Самим тим је треба неговати.

    И кад смо код мењања идентитета, једном је Свети Јустин Ћелијски рекао једном ЈНА официру који је видео свој нови идентитет у комунизму и који је изјавио отрпилике "Ја сам Србин  рођен у Србији али нисам православан"  да су Срби Срби само ако су православни а да се и волови роде у Србији па не нису Срби. Хоћу да кажем да овакве промене идентитета које се полако спроводе над нама доводе до нестанка народа.

    Čoveče! Ovo je forum - sve ostaje zapisano, osim ako administracija ne obriše.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Branka62 рече

    :lupaglavu:

    Da ponovim. Ovosi ti napisao

    a ovo si, osim prve rečenice, takodje ti napisao.

    Čoveče! Ovo je forum - sve ostaje zapisano, osim ako administracija ne obriše.

    Да јесам? Па шта?  Није ли промењен идентитет Срба којима је ћирилица "аут" који кажу "мисим боли ме уво за Србе" и "шта ја имам са Косовом"? Јесу ли такви Срби? Нису. Не кажем да си ти таква.

    Али како ти мислиш да сачувамо ћирилицу ако њоме не пишемо, како да сачувамо Косово и Метохију ако их отипшемо у својој глави и тако још много како од којих зависи наш национални идентитет. Ја не желим да мењам свест себи нити ме знаимају брозовићке идеје о томе шта је српско писмо и шта је спрска земља. Не кажем да си ти брозовићка.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Вилер Текс рече

    Да јесам? Па шта?  Није ли промењен идентитет Срба којима је ћирлица "аут" који "мисим боли ме уво за Србе" и "шта ја имам са Косовом"? Јесу ли такви Срби? Нису. 

    А добро и знали смо да овде није реч само о писму. Нема ова тема везе са ћирилицом него о томе како мали Перица замишља Србе, јунаке, небески народ. :0212_rolleyes:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...