Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    ПОЛИТИКА: Латиница није српско писмо

      У службеној употреби латинице неће бити и не треба да је буде
       

    sreto-tanasich.jpg

    Закон познаје само службену употребу језика и писама, па ће тако само ћирилица бити службено писмо у Републици Србији, а законом су предвиђене и казне за непоступање у складу са члановима који регулишу употребу службеног језика и матичног ћириличног писма. Укратко, ово је садржај кључних предлога измена и допуна Закона о службеној употреби језика и писама који је упућен Влади Републике Србије и чије се усвајање очекује. Будући да се у вези са поменутим изменама постављају многа питања у пракси, за одговоре смо замолили проф. др Срету Танасића, научног саветника Института за српски језик САНУ, председника Одбора за стандардизацију српског језика.

    Зашто се у Нацрту измена и допуна Закона о језику и писму само ћирилица прописује код службене употребе српског језика? Зар ћирилица и латиница нису равноправна писма српског језика?

    Прво, то је нужно да би се испоштовала уставна одредба о језику и писму: ту стоји да је у Србији службени језик српски, а писмо ћирилица. Друго, што је најважније и због чега и јесте таква уставна одредба, јесте чињеница да је само ћирилица српско национално писмо. Готово све што смо створили, запамтили и сачували у својој историји створено је на ћирилици. На ћирилици је Мирослављево јеванђеље, најзначајнији писани споменик на српској редакцији старословенског, бисер писане баштине у светској културној ризници, и толики други њему слични писани споменици, дело Светог Саве, па Кулинова повеља из 12. века, најстарији писани споменик на српском народном језику, Душанов законик – да не набрајамо даље. Ко би се одрекао такве баштине? Латиница није српско писмо, иако је у двадесетом веку доста писано на њој. Међутим, она је увезена, посебно је натурана после Другог светског рата у име српско-хрватског језичког заједништва и братства и јединства. На хрватској страни није било тако, ћирилице није било, чак ни за Србе у Хрватској. Нема никаквих разлога, нити потребе, да се латиница озакони као равноправна ћирилици.

    Ипак, велики је број људи који се залаже за равноправну употребу два писма, а као један од разлога наводи се и тај да је латиница подобнија у савременим условима глобалне комуникације.

    Више пута сам истицао, то је мишљење струке, осим „часних изузетака”, да нема ни једног јединог разлога да се ћирилица замењује латиницом. Ако не рачунамо такве техничке проблеме какве има српска пошта, што се ових дана показало као велика национална срамота – да нема техничких услова да телеграм у Србији може да буде послат на ћирилици. Зар треба чекати да их закон на то присиљава? Да, има оних који се залажу за латиницу у службеној употреби. Они су врло гласни, па се стиче утисак и да су бројни. А то је фронт организован од различитих група. Има ту људи који заиста мисле да су два писма још равноправна, не знају шта се десило са српско-хрватским језичким заједништвом пре три деценије, има оних који једноставно не би да мењају стечену навику, има оних који мисле да ће употребом латинице стећи неке материјалне користи, ту су и неки издавачи и средства информисања. Да ли држава може и сме жртвовати националну културу и културни идентитет зарад нечијег профита? Међутим, у центру тог фронта су људи који знају шта за српску културу и национални идентитет значи ћирилица. Зато и чине све да је протерају и преправе нашу културу, а добро знају: у култури је снага једног народа. Да не помињем ништа друго из историје – сетимо се да су нацисти 1941. међу циљеве за бомбардовање одабрали и Народну библиотеку. Хтели би да ми раскинемо са својом вишевековном културном традицијом у којој је, поред тога што баштинимо богату писмену традицију којом би се сваки европски народ поносио, сведочанство о нашој историји, у којој је наш идентитет.

    Да ли ће сви издавачи морати да објављују књиге на ћирилици?

    Морали би, без обзира на то шта ће закон рећи. Па зар они не тврде да врше културну мисију. А ћирилица је у центру српске културе, препознатљиви знак српског културног идентитета. Уосталом, тако је виде и у свету. У „Политици” је већ указано на чињеницу да стандард ISO 12199 уз српски језик препознаје само ћирилицу, све што је написано српским језиком и латиницом у светским библиотечким фондовима књижи се у хрватску културну баштину. Да ли то хоће српски аутори? Неће, само што их о томе нико не обавештава.

    Да појаснимо домене службеног и јавног. Да ли се службено односи на медије, да ли ће лист „Данас” морати да буде на ћирилици? И сви титлови на телевизијама? Шта још улази у домен службеног?

    Нигде у свету не постоји разликовање службене и јавне употребе језика. Код нас је само био убачен појам јавне употребе језика, никад није дефинисан, нема га у Уставу из 2006. године, а није га било ни у претходном. Постоји службена и приватна употреба језика и Закон ће дефинисати шта је службена употреба језика и писма. Не могу унапред говорити како ће се штампати лист „Данас” и други који данас излазе на латиници. За мене је логично да у Србији штампа која излази на српском језику буде на ћирилици, као и да на телевизији имамо ћирилицу. Свакако ће држава наћи начине да стимулише употребу ћирилице у средствима информисања и издаваштву, то јој је обавеза.

    Како ће националне мањине морати да пишу у службеној преписци?

    Исто онако како националне мањине у једној Француској, Шведској или Аустрији пишу у службеној преписци на службеним језицима тих земаља. Важно је да смо ми решили језичка права мањина у складу с највишим европским стандардима, и тиме се можемо поносити, а нигде у свету не постоји могућност да се службени језици неке државе прилагођавају националним мањинама, такво нешто било би у свету незамисливо, неозбиљно и спомињати.

    Шта ће моћи да буде на латиници? Да ли то значи да је неће бити у службеној употреби?

    У службеној употреби је неће бити и не треба да је буде. У комуникацији која не подразумева службену употребу српског језика могуће је користити латиницу.

     

    Извор: Политика




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 21 часа, Zayron рече

    Nigdje nije bilo riječi o nikakvom poredjenju s genocidom u NDH

    Не. Није. Ти то нигде ниси написао, али када као аналогију за пољско доживљавање Русије наведеш српско доживљавање Хрватске, ја кажем да то није добра (умесна) аналогија, јер Руси над Пољацима нису извршили геноцид, а могли су, а НДХ над Србима јесте...зато намерно нисам ставио "и Шиптара", јер они никад над Србима нису извршили класичан геноцид, мада јесу погроме и етничко чишћење..

    пре 21 часа, Zayron рече

    čim Hrvati tu odmah i genocid, jel da?

    Не. Види горе.

    А НДХ је једно време била де факто држава хрватског народа, мада су је власти нове Југославије и савезници третирали као терористичку организацију, попут данашње Исламске државе...

    пре 21 часа, Zayron рече

    Osim toga to je tvoja interpretacija zasnovana na ruskoj verziji priče, dakle ruska propaganda.

    Поново се врати на оно шта сам написао, цитирај шта мислиш да нисам чињенично тачно навео и изнеси чињенице за које ти мислиш да су чињенице. Овако звучиш као они мајмуни из Брисела, а знам да си километрима изнад њих...ја тебе нисам оптужио за НАТО пропаганду...

    Пољаци су данас једина преостала релевантна римокатоличка држава у Европи. Шта мислиш шта би било да су се Руси понашали другачије него што јесу?

    пре 21 часа, Zayron рече

    Spašavali Poljake isto kao i Čehe 1968?

    Ко је ослободио Пољску и Чехословачку 1944-5? Да није можда НАТО? Да вам није Руса, данас бисте говорили "ја, ја, бите, данке...", мислим ви Чеси, док Пољаци не би ни знали да говоре, јер је за њих било предвиђено само четворогодишње основно школовање. И то само у границама Генералног Гувернмана...

    пре 21 часа, Zayron рече

    sto kao i Čehe 1968?

    Када је Хитлер бацио око на Чехословачку 1938 године, једина сила која је била спремна тада да помогне била је СССР. Едуард Бенеш и Јан Масарик су били најближи и једини  савезници СССР у Европи. И СССР би помогао, да није братска словенска (али и капиталистичка, клерикална и шовинистичка ) Пољска забранила транспорт трупа СССР преко своје територије. Тада се Чехословачка није директно граничила са СССР, па су једина два правца била преко Пољске и Румуније. Када је Чехословачка колабирала, Пољаци су као лешинари упали у Тјешин и заједно са Немцима, Мађарима и словачким сепаратистима растурили државу. После су Немци растурили њих...

    пре 21 часа, Zayron рече

    To je otprilike isto kao kad bi vi Srbi htjeli učiti ćirilicu a morali se je učiti od Hrvata 

    Ни отприлике...

    Пробај сад да уместо "Срби" ставиш "Јевреји" а уместо "Хрвата" "Немаца".

    пре 21 часа, Zayron рече

    on medju njima sigurno bio ne bi pod tim istim društveno-istorijskim uslovima i okolnostima pod kojim su to Poljaci.

    Он можда не би, ја бих.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 часа, Zayron рече

    E pa ako budu htjeli

    Неће...аур лајдера једино занима неограничена моћ и останак на власти ко маршал Тито. Еу се полако распада, а он је довољно интелигентан да то и види.

    пре 22 часа, Zayron рече

    će se itekako brigat za EU regulativu

    Таман колко и Орбан...ено ти жице и војска на Хоргошу. Све је врло у складу са европским регулативама:ani_biggrin:

    пре 22 часа, Zayron рече

    Vučić im već sad ispunjava na mig sve što im samo uvidi u očima!

    Мање гледај телевизију...он им само испуњава жеље око Косова, а они му жмуре на све остало...уосталом, у Србији се много више пита Кина него распали Јунајтид Јуроп, јер им је количина новца већа него европска...

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Ivan Marković рече

    Да вам није Руса, данас бисте говорили "ја, ја, бите, данке...", мислим ви Чеси

    А и то би говорили ко зна одакле, пошто је Хајдрих отворено причао да чим се рат заврши, Чеси немају више шта да траже на својој земљи и да могу слободно да почну да се пакују и селе на исток.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, GeniusAtWork рече

    А и то би говорили ко зна одакле, пошто је Хајдрих отворено причао да чим се рат заврши, Чеси немају више шта да траже на својој земљи и да могу слободно да почну да се пакују и селе на исток.

    Не знам. Да ли из Шеленбергових или Скорценијевих мемоара, или из Тејбл Толкс, мислим да сам негде прочитао да је Химлер (надређен Хајдриху) за чешку полицију говорио да су (парафразирам по сећању) "прворазредни људски материјал" и да их треба школовати (као и део чешког народа) да буду Немци. Но било како било, не разумем оволику незахвалност мителеуропских Словена и Пољака. А онда ти напуне уши причом о екуменизму и панславизму. Па побесне на спомен Руса...:bu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, GeniusAtWork рече

    А и то би говорили ко зна одакле, пошто је Хајдрих отворено причао да чим се рат заврши, Чеси немају више шта да траже на својој земљи и да могу слободно да почну да се пакују и селе на исток.

    Zato su ga Česi i ubili! To mu je bilo posljednje što je reko!

    Bundesarchiv_Bild_146-1972-039-44,_Heydr

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Никако ми не иде у главу да народ који има овако завидну војничку свијест, дигне устанак тек 06.05.1945. који Швабе угуше и онда дођу Руси 09.05 и ослободе их.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, о.Небојша рече

    Никако ми не иде у главу да народ који има овако завидну војничку свијест, дигне устанак тек 06.05.1945. који Швабе угуше и онда дођу Руси 09.05 и ослободе их.

    To su simplifikacije, predrasude, zablude, nepoznavanje istorije a možda je tu nešto i od namjerne propagande nekog ko želi uvećati svoje ratne zasluge tim što umanjuje tudje (Jugosloveni vrlo slabo, najčešće nikako, znaju istoriju srednjoevropskih zemalja i zapadnoslovenskih naroda). Česi i Slovaci iz tadašnje Čehoslovačke su impozantnim načinom i masovno učestvovali u odboju, mnogo ih je završilo pred streljačkim strojem, deseci hiljada po koncentracionim logorima, upišite u Google Lidice, Ležaky, Terezin sve to ni izbliza ne liči na to da su oni sjedili skrštenih ruku i čekali da ih neko oslobodi, stvarnost je ustvari sasvim obrnuta. Samo je odboj koji je bio masovan i impozantan bio prilagodjen datostima i realijama visokoindustrijalizovane i urbane Čehoslavačke sa jednom od najgušćih željezničkih mreža i puteva u Evropi jer tamo nije postojalo ništa takvog kao u Ukrajini, Rusiji, Bjelorusiji, na Balkanu u Jugoslaviji itd. nekakav neprostupan, neprohodan i prirodno izolovan, gorski teren, planine, šume itd. dakle prostor na kojem je bilo moguće provoditi bilo kakvu borbu. Zato su se metode i način vodjenja odbojovih aktivnosti morale prilagoditi tim realijama i ratovalo se ustvari po gradovima, vršene diverzije i razne sabotaže po tvornicama, putevima, prugama, kraden materijal, hrana i dijeljeni ilegalccima i njihovim porodicama itd. Odboj je u suštini bio isto aktivan kao i u Poljskoj i u Jugoslaviji ali kako sam to objasnio, morao je biti prilagodjen realijama, stvarnim okolnostima sasvim drugačijim od naših, ruskih itd. Gdje bi oni imali držati te partizanske čete? Po praškim parkovima, po južnočeškim ribnjacima ili po moravskim vinogradima, vinskim podrumima i slezskim zamcima? Svi oficiri, piloti, tenkisti, radisti i skoro sav aktivni vojni kadar je pobjegao iz zemlje tj. prebjegli s uu druge vojske i uključili se u savezničke jedinice, najviše u britanske i ruske. Ostali su samo neki po zadatku da budu organizatori i koordinatori akcija u Protektoratu sa izbjeglom vojskom.

    Specifika partyzánské války v Čechách a na Moravě

    Akce partyzánů na území Československa leden až květen 1945
    Pokud porovnáme partyzánskou válku v Čechách a na Moravě s partyzánským odbojem v jiných zemích, pak se nám může jevit tento odpor v globálu druhé světové války jako zanedbatelný. Problémem našeho území bylo, že zde nešlo vytvořit partyzánské oblasti a kraje, jako v Bělorusku, na Ukrajině či v Jugoslávii. Na území Protektorátu (tedy bez pohraničních oblastí současného Česka) byl nedostatek souvislých zalesněných ploch, dále zde byla hustá síť komunikací a možnost soustředění okupačních jednotek ve více oblastech. Z těchto důvodů docházelo k zakládání menších oddílů, které měly za úkol zejména diverzní akce a jinou odbojovou činnost. Přesto se jednalo o významnou složku odboje, která se dokázala postavit okupační moci a která přispěla k urychlení osvobození naší vlasti.[15]

    https://tinyurl.com/ybeg68qq

    Česi i Slovaci nisu krenuli u borbu 6.5 1945. već 17.11.1939 i to najmladji i najobrazovaniji od njih - cvijet njihove mladosti koji nisu žalili svoje mlade živote za slobodu i otadžbinu, československi patriotski studenti. A to im priznaje cijeli svijet proglasivši taj dan studentskog ustanka i pobune protiv nacizma i nacističke okupacije Medjunarodnim danom studenata! To je dakle prava i cijela  istina o tom "čehoslovačkom danu ustanka", digli su ga već 17.11.1939. i platili to svojim mladim životima i koncentracionim logorima!

    http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/27964/medjunarodni-dan-studenata.html

    Međunarodni dan studenata u svetu se obeležava kao simbol borbe za demokratsko obrazovanje i društvo i sećanje na 17. novembar 1939. godine kada su nacisti pogubili 20 čehoslovačkih studenata (i 9 profesora) koji su protestovali protiv okupacije.

    Više od 1.200 studenata tada je odvedeno u koncentracione logore, a domovi i univerzitet pretvoreni u kasarne.

    Međunarodno veće studenata kasnije je u Londonu proglasilo 17. novembar za Međunarodni dan studenata, a pedeset godina kasnije, 1989. godine, studenti u tadašnjoj Čehoslovačkoj ponovo su ustali protiv drugog nedemokratskog režima, čime je započela “plišana revolucija” kojom je u toj zemlji okončan komunistički režim.

    https://www.studentskizivot.com/vesti/medunarodni-dan-studenata/

    Odbojova činost u Protektoratu

    https://www.youtube.com/results?search_query=odboj+v+protektorátu

    https://www.youtube.com/results?search_query=protinacistický+odboj

    https://www.youtube.com/results?search_query=druhý+odboj

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не кажем ја да није било отпора, можда у оном облику као у Словенији Ослободилна фронта, који су писали пароле, преко објава окупатора стављали натпис : Бојкотирајте или као Данци који су излазили из кафане кад уђу Швабе , али тек после 15 минута.

    А ово о 06.05. нису оспорили ни чешки официри који су прије неку годину положили вијенац на костурницу у Дубљу гдје су положене кости Чеха који су изгинули у Церској бици, па смо после причали о свему, свачему и још понечему.

    А Словаци су имали неку квинслишку творевину, ваљда су имали и СС јединице ишли на СССР....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 часа, Zayron рече

    Čehoslovačke legije su jedina armija na svijetu koja je držala pod kontrolom cijeli Sibir od Jekaterinburga do Vladivostoka u ruskom gradjanskom ratu od 1918-1920 (70.000 ČS legionara) - borili se na strani carske vojske protiv boljševika i Crvene Armije

    Мјок. Зар заиста мислиш да је седамдесет хиљада бивших ратних заробљеника контролисала цео Сибир? Можда само део виталне комуникације трансибирске железнице. У Сибиру су биле Колчакове снаге, дивизија барона Романа фон Унгерн-Штернберга, снаге атамана Семјонова и Јапанци.

    пре 14 часа, Zayron рече

    (Jugosloveni vrlo slabo, najčešće nikako, znaju istoriju srednjoevropskih zemalja i zapadnoslovenskih naroda)

    Чек сад ћеш да видиш колико Југословени (не) знају ту историју...

    пре 14 часа, Zayron рече

    Česi i Slovaci iz tadašnje Čehoslovačke su impozantnim načinom i masovno učestvovali u odboju, mnogo ih je završilo pred streljačkim strojem, deseci hiljada po koncentracionim logorima,

    Није критеријум нечијег ратног напора у рату био број жртава. Јевреји уопште нису пружали отпор, па их је страдало на милионе...

    пре 14 часа, Zayron рече

    upišite u Google Lidice,

    Ма знамо. Спалили село и побили становнике због атентата на Хајдриха.

    пре 14 часа, Zayron рече

    ne liči na to da su oni sjedili skrštenih ruku i čekali da ih neko oslobodi, stvarnost je ustvari sasvim obrnuta.

    Нису они седели скрштених руку, али нису имали никакаве шансе да се ослободе док није дошла Црвена армија. Али да су се супроставили 1938, можда би победили...

    пре 14 часа, Zayron рече

    nekakav neprostupan, neprohodan i prirodno izolovan, gorski teren, planine, šume

    Татре, Карпати, Судети...:)))

    пре 14 часа, Zayron рече

    Samo je odboj koji je bio masovan i impozantan bio prilagodjen datostima i realijama visokoindustrijalizovane i urbane Čehoslavačke sa jednom od najgušćih željezničkih mreža

    Која је  као таква могла пуно да уради 1938 када је имала армију снаге до трећине тадашњег Вермахта, модерну опрему, линију утврђења у Судетима...

    пре 14 часа, Zayron рече

    Odboj je u suštini bio isto aktivan kao i u Poljskoj i u Jugoslaviji

    Ма какви. У Југославији је 1943 било везано седам немачких, око четрнаест или шеснаест италијанских, три или четири бугарске и три хрватске дивизије (око двадесет пет осовинских дивизија). Толико их није било везано ни у Африци ни у Италији. Колико је осовинских дивизија било везано у Чешкој?

    пре 18 часа, Zayron рече

    borili se na strani carske vojske

    Нису. Јер тад није била постојала никаква царска војска.

     

    пре 19 часа, Zayron рече

    izmedju carske regularne armije takozvannih "bjelogardejaca"

    То није била ни царска ни регуларна армија. Управо генерали те армије су свргли цара, издали га и ухапслили. То је билаармија којом су командовали социјалдемократи, републиканци и масони. Једини бели генерал који је задржао лојалност цару био је Врангел.

    пре 19 часа, Zayron рече

    Kao jedini su tada dokazali nanositi velike gubitke i poraze Crvenoj Armiji i istovremeno

    Ајмо опет: Колчак, Унгерн-Штернберг, Семјонов...

    А занимљиво да је херојски командант Чехословачке легије генерал Јан Сирови срамно предао војску и државу 1938-9 Немцима. Дакле, типичан мителеуропски менталитет. Једини непријатељи су Руси/Совјети.

    Немци то нису чак ни када намраскомадају државу и побију Јевреје. Њима се прво предамо без испаљеог метка (Хаха, Чвлаковски, Сирови), добијемо протекторат (Хаха, Чвлаковски, Сирови), па кад умереног Нојрата смени кољач Хајдрих, е онда почнемо да се бунимо...

    пре 14 часа, Zayron рече

    Gdje bi oni imali držati te partizanske čete?

    Татре...

    Но не знам зашто си уместо да одговориш на моје примедбе из претходног поста пребацио причу на чехословачку легију и њихову антибољшевичку борбу???

    Какве то везе има са било чим до сада реченим?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, о.Небојша рече

    А Словаци су имали неку квинслишку творевину, ваљда су имали и СС јединице ишли на СССР....

    Оче Небојша,

    Словаци су имали државу коју су формирали следбеници националистичких покрета Андреја Хлинке и Јозефа Тисоа. Та држава није имала сс јединице нити било какве фрајвилиге формације већ је на СССР послала три регуларне дивизије и авијацију. Подразумева се да је ова вајна држава спаковала своје Јевреје и предала их Рајху (за разлику од Бугара, где је интервенисала Бугарска Православна Црква (на жалост само данашња Бугарска без Македоније вардарске и егејске). Тисо је наравно добио своје када су дошли бољшевици...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Ivan Marković рече

    Мјок. Зар заиста мислиш да је седамдесет хиљада бивших ратних заробљеника контролисала цео Сибир? Можда само део виталне комуникације трансибирске железнице. У Сибиру су биле Колчакове снаге, дивизија барона Романа фон Унгерн-Штернберга, снаге атамана Семјонова и Јапанци.

    Markoviću, nije to stvar mog ili ne znam čijeg "mišljenja", to si možda "misliš" ti sam ono što hoćeš kad ovakve besmisle pišeš već fakata i serioznog istorijskog istraživanja. Evo kako se o tim ČS legijama piše u oficijalnom internetovom Sankt Peterburškom eparhijskom crkvenom vjesniku RPC "Журнал ВОДА ЖИВАЯ" koji dana 13.08.2018.g. donosi intervju sa izraelskim, dakle ni ruskim a ni češkim, već nepristranim izraelskim istoričarem ruskog porijekla Leonidom Prajsmanom. U dezinformacija i kod ovakve neistinite propagande su obično kratke noge. Vjerodostojnije i serioznije su informacije iznesene u oficijalnom žurnalu Sankt-Peterburške eparhije RPC od strane tog svjetski poznatog izraelskog istoričara nego tvoje dezinformacije i lična domišljanja. Slično bi to dopalo i sa svim ostalim tvojim dezinformacijama i prevrtanjima istorijskih fakata ali za to nemam vremena niti je to tema. Tema je ćirilica a ovo je bila usputna digresija. Dakle tvoj pokušaj minimalizacije i bagatelizacije značaja československih legija u ruskom gradjanskom ratu se pokazao neuspješnim jer istorijska fakta govore upravo o obrnutoj stvari - da je njihov značaj bio ustvari KOLOSALAN. Zapiši si tu riječ KOLOSALAN, to je antonim od riječi MINIMALAN ili BAGATELAN a takav KOLOSALNI značaj československim legijama pripisuju i složno im priznaju svi svjetski istoričari kako ruski, francuski i ostali evropski, tako i američki, britanski i svi ostali u svijetu.

    Третий путь КОМУЧа

    ШАНС, КОТОРЫЙ ДАЛИ РОССИИ ЧЕХИ

    — И как только об этом узнали чехи, они приняли решение начать восстание?

    — Да, и хотя у них почти не было оружия и они оказались разбросаны на колоссальной территории от Владивостока до Пензы, чехи оказались очень боеспособны. Кроме того, большевистская армия пока еще только организовывалась. Восстание чехов совпало с восстаниями офицерских организаций, крестьян и казаков. Поэтому диктатура большевиков оказалась сброшена на огромном пространстве от Владивостока до Волги. Чехи сыграли в этом колоссальную роль. Они дали возможность противникам большевистской диктатуры создать армию, создать государственную власть, объединиться. То, что русские не воспользовались шансом, который был дан чехами, — это уже другой вопрос.

    Izvor:

    http://aquaviva.ru/journal/tretiy_put_komucha

    Ili ovo:

    Чехи в Екатеринбурге - Чехословацкие военные кладбища в Екатеринбурге (1918 - 1919)

    02.03.2007 11:25 

    В уральском регионе проходили одни из самых тяжелых боёв Гражданской войны в России (сражения при Екатеринбурге, Нижнем Тагиле, Невьянске). Михайловское кладбище в Екатеринбурге постепенно стало местом поминовения павших в этих боях. В начале 1919 года был создан проект памятника погибшим и началась работа над этим памятником (июнь 1919). В связи с эвакуацией чехословаков из города работы не были завершены. 

    25 июля 1918 войска чехословацкого легиона под командованием полковника С. Н. Войцеховского (S.N. Vojcechovského) вступили в Екатеринбург. В городе расположилась Уральская группа войск (в дальнейшем переименована в Екатеринбургскую группу Сибирской армии под командованием генерала Р. Гайды (R. Gajda). В городе находились многочисленные тыловые части, лазареты, военная типография, а также Отделение Чехословацкого Национального Совета, во главе с Богданом Павлу (Bohdan Pavlů) (позже посол Чехословакии в России). В начале 1919 года здесь создано чехословацкое консульство. Пребывание легиона в Екатеринбурге связано с такими фигурами, как Р. Медек, Б. Павлу, С. Войцеховский, Р. Гайда, М. Немец, Л. Свобода и другими (R. Medek, B. Pavlů, S. Vojcechovskij, R. Gajda, M. Němec, L. Svoboda). 14 декабря во время своего визита в Россию в Екатеринбург прибыл, тогдашний военный министр М.Р. Стефаник (M. R. Štefánik). 
    Уральский регион был местом тяжелых боёв Гражданской войны в России (битвы при Екатеринбурге, Нижнем Тагиле, Невьянске). Чехословацкий легион контролировал практически весь регион центральной и южной части Урала. 
    В Екатеринбург свозят воинов, павших в битвах на Уральском фронте. В качестве места их захоронения выбрано одно из крупнейших муниципальных кладбищ - Михайловское. Солдаты похоронены в братских могилах, отмеченных крестами и металлическими табличками с номерами могил. Видимо, Михайловское кладбище выбрали из-за его расположения (на окраине города) и большого количества свободного места. 

    Izvor:

    https://aragont.livejournal.com/198659.html

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Kako sam to objasnio češki ustanak protiv nacista i pobuna protiv okupacije je već počela 17.11.1939. studentskom pobunom koja je u spomen na njih i na taj njihov otpor nacizmu i okupaciji proglašen još 16.11.1941. Medjunarodnim danom studenata i koja istina zbog objektivnih razloga i realija o kojim je bilo već riječi nije bila niti je mogla biti oružana ali baš time što nije bila oružana i gdje su goloruki studenti hrabro, nesebično i bespoštedno žrtvovali svoje mlade živote za otadžbinu i slobodu svjedoči o visokom moralu, spremnosti na otpor i borbu i o nepokolebljivom patriotizmu svih generacija čehoslovačkih gradjana.

    Throughout 1941 efforts were made to convince students of other nations to acknowledge November 17 as a day of commemoration, celebrating and encouraging resistance against the Nazis and the fight for freedom and democracy in all nations. These negotiating efforts were mostly carried out by Zink, Palecek, Kavan and Lena Chivers, Vice President of the NUS. Fourteen countries eventually agreed and signed the following proclamation:

    "We, students of Great Britain and its territories and India, North and South America, the USSR, Belgium, Czechoslovakia, France, Greece, China, Holland, Norway, Poland, Yugoslavia and all free nations, to honour and commemorate the tortured and executed students who were the first to raise their voices to reject Nazi oppression and condemn the occupation of 1939, proclaim November 17 as International Students' Day."

    The inaugural meeting was held in London's Caxton Hall on 16 November 1941, with support from President Benes. The proclamation was read and accepted by all attendees, among them representatives of all governments who were in exile in London. The meeting was presided over by USCS Chairman Palecek; the key speakers were Sergej Ingr, Czechoslovak Secretary of Defence; Lena Chivers and Elizabeth Shields-Collins of the UK; Olav Rytter of Norway; Claude Guy of France, A. Vlajcic representing Yugoslavia.

    On 17 November 1941, members of the USCS Executive Committee had a long audience with President Benes, and similar meetings with the President took place annually on November 17 throughout WWII. The BBC's Czechoslovakian department prepared a special report for November 17 which was broadcast to occupied Czechoslovakia. Many British universities interrupted their schedule to commemorate the events in Prague two years earlier, by reading the proclamation of November 17. Among them were Manchester, Reading, Exeter, Bristol, Aberystwyth, Leicester, London, Holloway College, Bournemouth, Sheffield, King's College London, Birmingham, Leeds, Liverpool, Bangor, Cardiff, Glasgow, and Edinburgh. During the war Oxford University extended assistance to the closed Charles University, allowing dozens of Czechoslovak students in exile to graduate.

    https://en.wikipedia.org/wiki/International_Students'_Day

    Ta oružana pobuna nije bila moguća u Češkoj iz geografskih i ostalih objektivnih razloga koje sam objasnio a Slovačka je postala satelit sila Osovine pa su zato otpale i Tatre i Karpati. Čehoslovačka vojska je napravila isti takav manevar kao i srpska vojska u 1ww kad je izbjegla iz zemlje na Krf spasavajući se pred skoro potpunom likvidacijom a potom se priključila savezničkim silama iz Antante i učestvovala u borbama na njihovim frontovima i u sadejstvu s njihovim jedinicama i armjama. ČS vojska je napravila upravo isti takav manevar samo što su njihovi pripadnici umjesto u Albaniju i na Krf izbjegli direktno u SSSR, Francusku i na britanska ostrva i tamo se uključili prvo u francusku Legiju Stranaca, potom s njemačkim napadom na Francusku bili prerasporedjeni u regularne jedinice francuske armije, priključili se takodjer britanskoj armiji i RAF-u, tamo bili u svim rodovima, od inžinjeraca i radista do pilota, padobranaca, tenkista i specijalaca, diverzanata i komandosa. Slična je sudbina obojih egzilovih vlada i vrhovnih štabova, kraljevske jugoslovenske i čehoslovačke koje su nastavile upravljati zemljom i vojskom iz egzila a u egzilu su bile obe u isto vrijeme, u istoj državi, Velikoj Britaniji i u istom mjestu - u Londonu. Brojnost žrtava ne mora biti u direktnoj vezi sa jačinom otpora, odboja - to je tačno. No, zaboravlja se na činjenicu da je Gestapo kontinuirano i bez prekida tragao za odbojarima bilo desnim ili lijevim a na svaku je njihovu akciju odgovarao likvidacijom taoca koje je često preventivno držao po logorima, zatvorima i kazamatima u znak odmazde po receptu za jednog njemačkog vojnika 100 Čeha i sličnim, kao što ste to imali priliku okusit i u Srbiji pa je to takodjer posljedica istog tog odboja ili otpora, da je bio manji ili slabiji i žrtava medju taocima bi bilo svakako znatno manje. To je ono kad Ivan Marković drugima poriče i njihov nos medju očima a sam ni ne vidi da ga i on ima tačno tamo na tom istom mjestu gdje i svi ti drugi koje ubjedjuje da ga uopšte nemaju! :D 

    Problem kod ČS vlade je bio taj da isto kao ni Staljin nisu vjerovali svojim zpravodajskim službama koje su im obje dojavile čak i tačan dan invazije na ČSR tj. na SSSR. I jedni i drugi su bili u zabludi jer se Staljin pogrešno domnivao da je to sve riješeno paktom Ribentrop-Molotov a ČS vlada je isto tako pogrešno mislila da po potpisu Minhenskog sporazuma i žrtvovanja Sudeta ih ima te Njemce bar na sljedećih desetak godina skinute s grbače i mirne. I jedni i drugi povjerovali u laži prevrtljivog i vjerolomnog Hitlera i njegove bajke da ih lakše umiri i uspava:

    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/okupace-15-brezna-1939-ceskoslovensko_1803151600_pj

    https://technet.idnes.cz/brezen-1939-pohledem-nemeckeho-vojaka-adolf-hitler-protektorat-pt3-/vojenstvi.aspx?c=A140314_125154_vojenstvi_kuz

    https://www.myjsmetonevzdali.cz/temata/konec-ceskoslovenska-a-druha-svetova-valka/domaci-odboj/

    https://www.myjsmetonevzdali.cz/temata/konec-ceskoslovenska-a-druha-svetova-valka/zahranicni-odboj/

    Groblja i grobovi čeških i slovačkih vojnika po svijetu:

    Umístění: Kragujevac, Šumarice Memorial Park, Čehoslovačko groblje

    22663_pamatnik-v-kragujevci.jpg

    Nápis:
    Spomenik miloj braći Čeho-Slovacima streljanim u pobuni 
    21. juna 1918. god. u Kragujevcu

    Poznámka: 

    Nápis (jména) z fotografie nečitelný.
    V neděli 2.6.1918 vypuklo povstání, kterého se zúčastnilo asi 700 vojáků, vedených seržantem Victore Kobilikomem. Povstání bylo potlačeno a druhý den přišly represe a stanné právo. Generální guvernér, baron Remen, jmenoval zvláštní vojenský soud, 44 vojáků a poddůstojníků (42 Slováků a 2 Češi) odsouzeno k smrti. Poprava byla provedena v den rozsudku v poledne, 8. června 1918. 
    zdroj: http://www.gtokg.org.rs/en/index.php

    https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/7141-kragujevac/

    https://www.vets.cz/vpm/17419-hrbitov-ceskoslovenskych-vojaku/

    https://www.vets.cz/vpm/mista/staty/

    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/mesto-de-panne-vzpomina-na-cechoslovaky-vojaci-pomohli-osvobodit-belgii-i-cast-francie_201505240500_akottova2

    https://www.mzv.sk/web/pariz/spravy/-/asset_publisher/qUcjGk6Falrh/content/spomienkove-podujatie-la-targette-2016/10182?p_p_auth=fAwO4XVM

    00933293.jpeg?itok=TOa4ckdi

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...