Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије

     

    v-15394-1578666969-655.jpg

    У петак 30. октобра 2020 године у 8:20 часова, у Клиничко Болничком Центру Црне Горе, после примања Свете Тајне Причешћа, упокојио се у Господу Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско- Приморски и Егзарх светога трона Пећкога г. Амфилохије. О свим другим детаљима у вези са сахраном високопреосвећеног Митрополита јавност ће бити ускоро обавијештена.

    Вјечан спомен и Царство Небеско!

     

    Извор: Митрополија црногорско-приморска




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 17 минута, logdanov рече

    Њему, небеском житељу, то не треба.

    Тачно, сагласан 100%.

    пре 17 минута, logdanov рече

    Треба нама,

    Тачно, сагласан 100%.

    пре 17 минута, logdanov рече

    Што је рано, рано је.

    Рано је за иконе, тачно. Сагласан 100%.   Не знам ко је осликао икону, али ми се допала јер је Ђедов поглед 100%.

    пре 17 минута, logdanov рече

    Немој да се љутиш, али сада то више говори о томе како желиш да други виде тебе, а не њега. Делује као такмичење у исказивању љубави.

    Не љутим се.  Нико осим светог Амфилохија не зна ко сам ја.  Ако ти, можда,мислиш (по лупетању аве румунског из Рима) да сам ја ,,поп (Едо)'' вараш се и ти...  веруј ми, то њемуј шејтан шапуће и нараФски да се у овој ставри, као и у неким другим стварима грдо вара и греши душу...  (иако, признајем, са времена на време има детињу душу, али га често шејтан превари...)   :) 

    стога, није ти ово тачно, да ,,сада то више говори о томе како желиш да други виде тебе, а не њега.''.

    Ко мене да види, кад ме нико не зна?   Осим Њега!

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Golub рече

    Нико осим светог Амфилохија не зна ко сам ја.

    Уф. Тврдо.

    пре 2 минута, Golub рече

    Ако ти, можда,мислиш (по лупетању аве румунског из Рима) да сам ја ,,поп (Едо)''

    Шта ће ти он сад овде?

    Све у свему, преураеено. Није примерено. Делује хистерично. Шта би ти рекао на исповести жени којој се јавља покојни муж у сну?

    Е, тако делује.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, logdanov рече

    Шта би ти рекао на исповести жени којој се јавља покојни муж у сну?

    ,,Ниђе везе'' ...  

    поредиш бабе и жабе... 

    Да је преурањено јесте, али је примерено. 

    ,,Уф. Тврдо''.

    да је твдро, јеста, али Ђед зна своје унуче... :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Golub Управо о томе и говорим. Људи желе да наметну себе као најпобожније и најприсније са благопочившим митрополитом.

    Сачекајмо. Не будимо хистерични.

    "Шта је људи, што само стојите, што се са мном ђеду не молите?"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, logdanov рече

    Сачекајмо.

    Ово шејтан најчешће говори људима...  ,, сачекај'', ,,остави за сутра.'' ,, рано је за љубав, за присни однос према светитељу''... биће времена за присни однос...  држи дистанцу за сад док не будемо сасвим сигурни да је то Љубав... 

    Будимо реални, Ђед је спојио неспојиво!  То шта је све он постигао у Црној Гори је Право Чудо! 

    Тај човек није стао! Буквално није стао, није предахнуо, док није победио и док дах није испустио...  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Golub рече

    Не знам, Родољубе.

    Али Божији народ и Црква Божија осећају и знају да су Превлачки мученици свети, чак иако нису проглашени... мошти су ту, миомиришу и исцељују... 
     

    Наравно, сви то знамо, није у томе ствар. Него да будемо принципијелни. Значи да ли је проглашење за светог битно или није. Ако није, онда није битно да се прогласе светима не само Превлачки мученици, него није битно ни што се тиче Његоша, ни патријарха Павла, ни Севастијана у Америци, ни Гаврила Дожића... па ни Амфилохија.

    А видимо да је Амфилохије прогласио светима и Његоша и сада Гаврила (иако није имао право да то уради, због чега их СПЦ и не сматра светима), из чега се закључује да то проглашење има свој смисао и значај. Јер да нема, не би то ни Амфилохије радио овако "на мишиће" у ЦГ. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, logdanov рече

    @Golub Све ове иконе, тропари, акатисти митрополиту Амфилохију блажене успомене мало делују као притисак под налетом емоција. Њему, небеском житељу, то не треба. Треба нама, али кад се слегну емоције. Тада ћемо трезвено моћи да расуђујемо, не о светости његовог живота, већ о разлозима за канонизацију. За сада, још му нисмо ни 40 дана дали. Што је рано, рано је.

    Немој да се љутиш, али сада то више говори о томе како желиш да други виде тебе, а не њега. Делује као такмичење у исказивању љубави. Као кад неко узме за Славу Богојављење. Хоће да покаже да је побожнији од других, а заправо краде Христу празник.

    Потпуно тачно. Кампања и притисак, без икакве потребе. По педесети пут, зна се кад и како и ко проглашава свете. То је важило за све до сада, не видим никакав разлог да  то не важи и за Амфилохија.

    И још једном, ко је Амфилохија, док је био жив, сматрао да је светог живота? У Србији нико. Да је значајна црквена личност, то да. У ЦГ,  колико ја знам,  то је било велико поштовање према некоме ко је био црквено-народни вођа, нешто као етнарх. Али, колико знам, ни тамо га нису сматрали светим док је био жив. Ја нисам чуо. А ни овде на форуму, од оних који су га бранили од Ђуровића, нисам чуо да су говорили да је свет. Ако  га нико није сматрао светим, како то сада одједном -  "јасно као дан, потпуно неспорно", пишемо му тропаре и акатисте....Стварно неозбиљно, претерано, непотребно. Да не кажем и нешто теже - нпр. неуравнотежено, хистерично.

    Него једно питање: Хоће ли и Атанасије бити одмах проглашен за светог кад се упокоји? И Иринеј бачки? Волео бих да чујем мишљење сада, док су живи, да не буде после опет - па то је потпуно јасно и неспорно. Ајде, пошто нико никад није рекао за њих да су свети, него да су значајни теолози и црквене личности, да чујем - јесу ли њих двојица свети, па кад умру да им одмах пишемо тропаре и акатисте?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Родољуб Лазић Атанасије ће сам себи да напише и тропар. Ко боље зна имена села кроз која је пролазио на путу до школе?

    Шалу на страну, по мени је ово потпуно нецрквено, а као да део клира то подстиче.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Golub рече

    , рано је за љубав, за присни однос према светитељу''... биће времена за присни однос...  држи дистанцу за сад док не будемо сасвим сигурни да је то Љубав...

    Мало замена тезе, а? :coolio: Овде је реч да неко ко има такав лични однос и став према Амфилохију (на шта има право) то пројектује на целу Цркву и намеће свој лични став свима. Јер тропаре и службе и иконе  неко добија кад буде проглашен светим, кад Црква то одобри. Не пре тога. Тако да је ово нека врста самозванства  и самовооље, наметања личног става целини тела Цркве. Зато се види као кампања и притисак. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Родољуб Лазић рече

    Наравно, сви то знамо, није у томе ствар. Него да будемо принципијелни. Значи да ли је проглашење за светог битно или није.

    Не разумем се баш у ову тематику... али мислим да је битно проглашење и да треба то оставити времену, и Цркви...  али се није могао ,,натерати'' народ да не клечи кад су проносили Амфилохијев ковчег...  народ је то спонтано радио... нико није издао наредбу! :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

    Јер тропаре и службе и иконе  неко добија кад буде проглашен светим, кад Црква то одобри.

    Ја колико знам тропар су му спевали Светогорци... монаси са Свете Горе! 

    Ваљда и они нешто знају?  по мени они су цвет Православне Цркве...  или можда грешим? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, logdanov рече

    Шалу на страну, по мени је ово потпуно нецрквено, а као да део клира то подстиче.

    Кажу да је монах (химнограф) са Свете Горе којио је спевао тропар св. Јустину и св. Николају спевао и Амфилохију тропар на грчкпом...  из манастира Симонопетра.

    Не знам да ли је то истина... али сам чуо. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Каже Таса Атанасије химнограф из Симонопетре.

    Каже и да оставимо Богу и Цркви ту причу о светитељству. Зна се ред и поредак.

    Исповедио га је у болници пре 20 дана, стварно је чиста душа био...

     

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Вукашин рече

    Каже Таса Атанасије

    Ако тако каже Таса, онда је тако!  :) 

    Гледао сам кад вели на Цетињу да су се исповедили један другом...  лепо, мора се признати.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...