Jump to content
  • Поуке.орг - инфо

    Епископ западноамерички Максим: Благословена тачка

    Поводом најновијег писања епископа бачког („Пасхални прелаз Епископа Максима“, објављеног 8. мaja 2019. године), имамо да истакнемо следеће:

    Лепо је видети наставак писања у добронамерном тону и маниру, премда остаје чињеница да епископ Иринеј ни у једном од своја четири текста није успео да укаже на нетачности и погрешне поруке у Саопштењу Епархије Западноамеричке, које му је и послужило као ударна каписла. Оно у чему јесте успео, јесте да прошири тему и потом учита непостојеће поруке у поменуто Саопштење. Стога је и могао да у игру уведе украјинске расколничке заједнице у САД иако наше Саопштење ни у ком случају њих није подразумевало јер су оне еклисиолошки непостојеће.

    И даље одговорно тврдимо да ОДЛУКЕ Епископског савета о несаслуживању са канонским украјинским свештенством у САД (под омофором Васељенске патријаршије) нема, нити је било. Ако је и било саопштења појединих епископа, које епископ бачки у свом одговору опширно наводи, а којима је сугерисано супротно, Савет никада такву одлуку није донео.

    Што се тиче „случајева у Охају“ ту ствари такође стоје другачијe. Догађаји које описује епископ бачки, на основу свог извора, десили су се током 2018. године. Дакле, ради се о догађајима пре додељивања фамозног „томоса о аутокефалији“ из јануара 2019. године. Наш коментар о непостојању тих заједница се односио на нову реалност по питању Украјинаца у САД, тј. оних који јесу и оних који нису „под омофором Цариградске Патријаршије“. На основу тога смо и могли рећи у првом тексту да „Порошенкови Украјинци“ (мислећи на нову тзв. аутокефалну Украјинску Цркву) не постоје као црквени ентитет у Америци. Дакле, говорили смо у презенту, месеца марта 2019. године. Осим тога, у поменутим догађајима у Охају (фотографски документованом) нема канонског украјинског епископата него свештенства (ту је тачно наведено: „један број свештенства Украјинске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама“), за које смо, међутим, обавештени да су због тог неканонског саслуживања сносили канонске епитимије и последице. Дакле, украјински Епископи из Васељенске патријаршије су били против тог саслуживања а сами нису били присутни! Сва та саслуживања, неканонска са гледишта канонских Украјинаца, не могу да се користе као аргумент у био чијој интерпретацији. Такође, није тачно да је митрополит Антоније „саслуживао са унијатима и другим расколницима“; тачно је, пак, да су они били присутни једном чину, носећи обележја архијерејског чина – али, опет, без саслуживања! (Уосталом, за то саслуживање, колико видим, није достављена никаква фотографија).

    Мало појашњење: у духу томоса о аутокефалији (из јануара 2019. године), све неканонске парохије „Украјинске Православне Цркве – Кијевског Патријархата“, које је Филарет својевремено просто украо од канонских Украјинаца у САД, морају да дођу под омофор локалне (канонске) украјинске Цркве у САД која је унутар јурисдикције Васељенске патријаршије. (Ово се односи не само на САД него и остале области у свету у којима је Филарет основао своје парохије). Тренутно, ове парохије остају неканонске док се дијалогом не буду вратиле у окриље Православне Цркве.  Не постоји ни Украјински Викаријат у Америци, пошто је он креиран у прошлости од стране „Украјинске Православне Цркве – Кијевског Патријархата“. Ова „еклисијална“ структура више не постоји јер „нова Украјинска аутокефална Црква“ не може имати парохије у САД. У садашњем тренутку, ове парохије нису део канонских Украјинаца у САД нити су формално под Украјинском црквом у Украјини. Канонски Украјинци у САД су ушли у процес дијалога са расколничким фракцијама тражећи решење за црквену аномалију која постоји по овом питању.

    Понављам још једном: владика Иринеј није у праву када оспорава наш исказ по коме нема „никакве канонске помесне украјинске јурисдикције у Америци“, јер се код нас израз „јурисдикција“ односи на самосталну епархијску структуру. Не постоји, дакле, јурисдикција, него постоје украјински епископи (само двојица) и парохије унутар једне и једине јурисдикције: Васељенске патријаршије.

    Још једном да поновимо: „у финалним актима Критског сабора“ који су у припреми (а та акта укључују стенографске записе дискусија, поздравна слова, разна обраћања и сл., а не само „текстове Сабора“, како их именује владика Иринеј, мислећи ваљда само на шест саборских докумената) наша титула је (накнадном интервенцијом) исправљена и то ће се показати „када та акта буду коначно и званично објављена“, тј. одштампана као званична Акта (Практика) Светог и Великог Сабора на Криту.

    Потписи епископа бачког, како признаје, стоје на релевантним документима са саветовањâ у Шамбезију по питању дијаспоре, а они се своде на документ ”Православна дијаспора“ (које документе је Свети и Велики Сабор усвојио и потврдио). Епископ Иринеј не скрива своју улогу у тим документима и признаје да их је потписао, а ми читаоце упућујемо да прочитају тачке: 2 б) и 6 документа о дијаспори, а потом и Правилник рада Епископских сабрања у Православној дијаспори, тачке: 4(2), 9, 10. Из ових тачака следе значајне ингеренције у односу на првопрестолну Цркву које показују да она у много чему служи као тачка референције за укупну дијаспору.

    Напослетку, свакако да епископу Иринеју уписујемо у заслугу његов текст, „пун наде и добрих очекивања од Сабора, писан непосредно пред његово сазивање“, као и друга прегнућа и текстове везане како за Свети и Велики Сабор 2016. године тако и оне везане за рад Светог архијерејског сабора Српске Цркве. На тим ранијим текстовима се многи могу учити много чему, а понајвише црквеној икономији и дипломатији.

    Ваистину Васкрсе Господ!

     

    Извор: Епархија западноамеричка




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    1 hour ago, Александар Милојков рече

    @Sofija_ Чак је било и дипломатских предлога да се владика изудара... Дивота. Ако има ишта горе од тренутне фанарске пара еклисиологије, то је наш, српски простаклук.

    Криво сједи право бесједи. Није било никаквих приједлога да се он изудара. Он је ударен у главу већ. То је фигуративни говор, можда бих могао накнадно да додам наводне знаке, да бисте боље схватили. То што му говоре да је Јуда, мајмун итд, то је сам крив. Што нико Никанору Банатском то не каже? Кад се не буде понашао као Јуда и мајмун неће му то нико ни говорити. Како сијеш, тако жањеш. Максим је унизио своје владичанство и своју професуру до неслућених размјера, Сабор га сад може поставити на три златне катедре, он ће за већину људи који имају било какво осјећање правде и поштење увијек бити мутљаг и кретен.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цело време пратим све што се збива везано за ситуацију у Украјини и потезе Цариграда. Иако сам редован читалац Поука немам већег теолошког знања (по мојој самопроцени мало изнад просека). Међутим, овде је ситуација по мени врло јасна и питам се како човек, теолог, чини ми се и докторант Александар Милојков практично правда изјаве еп. Максима. Као што сам већ рекао до ове ситуације био сам подржавалац еп Атанасија, Григорија, па самим тим и Максима. У њима сам видео дашак свежине и истинске црквености супростављену мрачњацима оличеним у личностима еп Качавенде, бившег епископа Артемија и људима око "Борбе за веру", Богосављевића. О еп. Буловићу давно сам чуо нешто јако ружно и био сам на страни Атанасија када га је нападао са речима тзв. потпарол у вези Косова (и сада о том питању имам исто мишљење). Само овде се доказало на делу о нападима на Цркву и са лева и са десна. Ако су ови са десна раскринкани, ред је да се раскринкају и ови са лева. Лоше ученике одгојише и еп. Атанасије и еп. Артемије. Молим уваженог теолога Милојкова да ми конкретно одговори (ако ништа да се не саблазни неко од овичех малих (мислим на себе))

    1. Шта мисли о тврдњи еп Максима да је исправио своје титулисање на документима са Крита, а видимо да није учињено на већини докумената.

    2. Зашто еп Максим упорно понавља да је српска држава добила аутокефалност, а не Црква. (константно).

    Ако у овим малим стварима које свако разуме теолог Аца нема јасан одговор како да му се верује у теолошким које нас 99% не разуме.

    Мислим да је његово деловање (еп Максима) опасније од борбаша, артемијеваца и осталих. Потуљено је и неискрено. Поштовао би више као човека да отворено стране на страну Цариграда у овом разбојничком чину. То мислим и за све који га оправдавају. Ако сте у праву реците отворено шта мислите. Можда ћете имати страдање, али ако сте у праву и Истини победа и венац вам не гину. Овако како то ради еп Максим је потуљено или као што Христ каже у Новом Завјету за Ирода (она лисица).

    Тон је оштрији, али ради се о Цркви и ту нема калкулације

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Дејан Мачковић рече

    То је фигуративни говор, можда бих могао накнадно да додам наводне знаке, да бисте боље схватили. 

    :))

    Некима ни то не би помогло. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Рисбо рече

    Тон је оштрији, али ради се о Цркви и ту нема калкулације

    dzaba, ako na saboru bude kalkulacije, narod se tu slabo sta pita...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Vladan :::. рече

    Поента је да постоје индиције да ти и владика (у некој мери) сарађуејете на његовим саопштењима а ти са друге стране наступаш као непристрасан и објективан. Можда је то могуће али с обзиром на оно што је владика показао у досадашњим саопштењима на ову тему то је мало вероватно.
     

    Ма наравно, ја му пишем саопштења и дебело ме за то плаћа. :) Чак сам га замолио да ми среди да и Вучићу пишем саопштења. :)

    Ја и владика Максим се годинама познајемо и наравно да смо у контакту и мимо ове приче. Наступам, брате, са жељом да, колико могу, допринесем миру и смиривању страсти. Мене је радовао сваки наговештај смиривања тензија у међусобној преписци наших двојице епископа. Авај, многима овде није било до тога, већ је циљ био по сваку цену унаказити Максима. Ја бих разумео да нападате његове ставове које би он бранио. На пример да брани тренутну фанарску еклисиологију, или да брани канонски статус те "нове УПЦ", или да брани став да са њима треба сазлуживати и сл. Али, човек се експлицитно ограђује од свега тога, а ви овде упорно ударате - са аргументом да владика лаже, да не мисли оно што говори, већ оно што ви, вашим носевима миришете. Па људи моји, чак и да је човек био у заблуди, ако је у даљим својим писањима показао сагласје са свима нама, зашто га и даље нападате? Зашто се не радујете смиривању тензија? Где вам је смисао за ту братску икономију и промишљање у интересу мира и јединства Цркве? Свети Василије Велики је избегао да експлицитно напише да је Дух Свети Бог, само да би и неке полуправославне приволео на јединство са Црквом. Свети Григорије Богослов, говорећи о тријадолошкој збрци између Грка и Латина, позивајући се на Светог Атанасија, смирује страсти и говори како нема неједнакости вере, већ је проблем у немоћи латинског језика. Где је вама такав дух братске икономије? Где вам је трпљење за рад мира и јединства Цркве? Зашто се не радујете и најмањој искри јединственог мишљења код двојице наших епископа, већ упорно желите да пламен сукоба не изгуби на снази? Да Максим настави да гори несмањеним пламеном? Не знам заиста који је разлог. Могу једино и ја да се предам свом носу и утисцима, па да све ово протумачим да из неког лично интересног разлога желите Максимову главу. Али, не усуђујем се да то кажем као свој закључак, јер ми је познато да само Бог и дух човеков знају шта је човеку у срцу. А ви сте то изгледа заборавили, па олако шетате у Максимову подсвест.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Vladan :::. рече

    Надам се да ја, иако по теби размишљам носом, спадам у те изузетке. А ако не спадам онда ми дугујеш цитате за болдоване оптужбе на мој рачун.
     

    Могу да се сетим једно два-три имена која су износила поменуте непримерене кваллификације, али не желим да никога помињем. Ти свакако ниси међу та два-три имена, али сигурно си сведок да говорим истину.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ведран* рече

    Ооо да! 

    Па владика Максим је већ рекао индиректно да ова "паклена места" треба затворити. 

    Да се он пита радила би само теологија.нет. И фалсификовала текстове по његовој наруџби. 

    Драги мој, за твоју информацију, ја сам један од оснивача овог форума. Дуги низ година био сам и члан админ тима, али сам престао због других обавеза. И данас помажем целом овом пројекту колико могу, појављивањем у медијима, промоцијом и сл. Даље, такође за твоју информацију и то из прве руке, владика Максим је у неколико наврата финансијски помогао рад овог форума (не знам да ли су исто учиниле неке друге владике?). Пакао сте нажалост направили неколицина вас, са својим понашањем на форуму, али о томе не бих више, довољно је речено.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Александар Милојков рече

    Ма наравно, ја му пишем саопштења и дебело ме за то плаћа. :)

    Хоћу 10% због ради тога што вам дајем инспирацију и мотивацију. Не само ја али први сам се сетио. :) 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Vladan :::. рече

    Надам се да ја, иако по теби размишљам носом, спадам у те изузетке. А ако не спадам онда ми дугујеш цитате за болдоване оптужбе на мој рачун.
     

    Ниси ти Владане. Ти си само баба Јелица. Односно био си баба Јелица пре мене. Сад сам ја заузо гајбицу. :))

    Сећаш  се оно кад си нашао линкове и показао да Владика Максим износи неистину тврдећио да Денисенкови расколници не постоје на америчком тлу. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Александар Милојков рече

    Ја бих разумео да нападате његове ставове које би он бранио. На пример да брани тренутну фанарску еклисиологију, или да брани канонски статус те "нове УПЦ", или да брани став да са њима треба сазлуживати и сл. Али, човек се експлицитно ограђује од свега тога

    Е сада озбиљно и, за тебе, трећи пут исто питање: А шта експлицитно рече Максим (или би рекао ти) за Епимафија?
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Дејан Мачковић рече

    Криво сједи право бесједи. Није било никаквих приједлога да се он изудара. Он је ударен у главу већ. То је фигуративни говор, можда бих могао накнадно да додам наводне знаке, да бисте боље схватили. То што му говоре да је Јуда, мајмун итд, то је сам крив. Што нико Никанору Банатском то не каже? Кад се не буде понашао као Јуда и мајмун неће му то нико ни говорити. Како сијеш, тако жањеш. Максим је унизио своје владичанство и своју професуру до неслућених размјера, Сабор га сад може поставити на три златне катедре, он ће за већину људи који имају било какво осјећање правде и поштење увијек бити мутљаг и кретен.

    Ма дивно. Хришћански, нема шта. Да не знам ко си, мислио бих да причаш у контексзу неке партијске размирице и кадровске свађе. Али, пошто знам ко си, онда ми у грудима остаје неки терет и туга и нека у грлу кнедла због оваквог "правог беседништва". Туга и јад, драги брате. За плакање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Vladan :::. рече

    Е сада озбиљно и, за тебе, трећи пут исто питање: А шта експлицитно рече Максим (или би рекао ти) за Епимафија?
     

    Који вам је сад па тај?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Александар Милојков рече

    Где је вама такав дух братске икономије? Где вам је трпљење за рад мира и јединства Цркве?

    А где је то исто Епимафију који подржава отимачину храмова од стране украјинских фашиста и то још назива предајом храмова из љубави према "новој" "Цркви"?

    А, в. Максим, ако се добро сећам, о томе не рече ништа конкретно, осим уопштено, да је пролазни проблем а затим и још нешто слично умотано које сам и заборавио али свакако далеко од тога да плаче нам украјинским новомученицима "у духу братске икономије" "зарад мира и јединства Цркве".
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Александар Милојков рече

    Драги мој, за твоју информацију, ја сам један од оснивача овог форума. Дуги низ година био сам и члан админ тима, али сам престао због других обавеза... Даље, такође за твоју информацију и то из прве руке, владика Максим је у неколико наврата финансијски помогао рад овог форума (не знам да ли су исто учиниле неке друге владике?)

    Имаш ли какву информацију за коју не знам? 

    пре 7 минута, Александар Милојков рече

    Пакао сте нажалост направили неколицина вас, са својим понашањем на форуму, али о томе не бих више, довољно је речено.

    Да, присуство Божије је пакао за оне који га мрзе. Тако је и присуство истине и разобличавање подвала пакао за оне који лажу и подваљују. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Софија, биће како ће бити, а ми рекосмо из срца оно што мислимо, па нам допаде макар мали плус или минус горе. Увек ме фасцинира како људи неће или не могу да виде једноставне ствари (обично у политици тема око СНС-а, али видим и овде). Сетих се сада, једном релативно давно на исповести исповедих поред свих греха и грех хуле на Духа Светога. Свештеник ме питао, да ли знам шта је то, а ја рекох искрено да не знам (имао сам нејасну представу о томе, а рекох у себи боље је и то исповедити), а он ми рече добро је што не знаш и рече то је оно када знаш да је нешто истина а ти то негираш. Бог да сачува нас и ове друге од сваког греха, а поготово од греха на Духа Светога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...