Jump to content

Какав одговор ће дати Православље када се буду откриле друге настањиве планете?


Препоручена порука

U medjuvremenu, za ovo je Alan Guth dobio medalju najaljkavije kancelarije:

http://www.boston.com/realestate/galleries/springsweep/14.htm

Sta god da kaze, verujem mu, skroz je posvecen temi!

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Ово је клип са кратким објашњењима о начину трагања за егзопланетама, и са вестима о новим открићима:

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Посматрање егзопланета (тј. планета изван нашег Сунчевог система) може се постићи путем детектовања такозваног ,,транзита''. То је када одређена планета пролази између удаљеног сунца око којег орбитира и нашег погледа са Земље.

Такво искуство имамо са планетама у нашем Сунчевом систему. На пример, ове године, 5. јуна, видећемо транзит Венере. О детаљима тог догађаја погледајте овде:

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Синоћ је била емисија на РТС-у о теми вансоларних планета. Емисија је била изузетна:

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/21/RTS+2/1188252/Nau%C4%8Dni+kafe%3A+Vansolarne+planete.html

Чим снимак буде био доступан поставићу га овде. Препоручујем да га погледате јер ћете много тога сазнати - од основних ствари до нових открића.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E upravo sam ovu temu hteo da napravim, nisam znao da već postoji, sad ću da pročiam komentare pa da vidim da li ja imam šta da kažem :D

Што се тиче настањивих планета, православље ту нема да понуди никакав конкретан одговор нити га се тиче то. Оне постоје, по Божијој вољи може да се каже, а која им је сврха, сам Бог зна.

Е ако би смо говорили о теми, ако човјечанство дође у додир са другим интелигентним хуманоидима на тим настањивим планетама, е онда какав ће одговор дати православље. Тад би настао велики проблем, и требало би дати добар одговор.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo nešto, da li se o temi govori o planetama:

1. Na kojima je moguć šivot

2. Na kojima je moguć šivot sličan ovome na zemlji

О прве две категорије. Мада доста научника тврди да пошто исти закону владају читавим универзумом, онда исти услови су потребни за живот свагдје, то значи и да су све настањиве планете са сличним сетингом као земља.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa jesu, ali na primer da bi život nastao potreban je neki "rastvarač", najbolji su tečnosti. Zatim ta tečnost mora da ima veliku toleranciju u odnosu na temperaturu, da ne prelazi u čvrsto stanje tako lako niti u gasovito.

Kod nas pri ovim uslovimo voda je idealna, ali metan takođe ima iste karakteristike na veoma malim tempreaturama, ima još par jedinjenja koja isto tako mogu da stvore pogodne uslove.

Zatim umesto organizama baziranim na ugljeniku, nikakav problem nije i život baziran na silicijumu ima iste osobine, jedini je problem što je ređi u odnosu na C.

A isto tako ne možemo tretirati uslove za nastanak života na osnovu našeg iskustva. Univerzum je čudno mesto nikada ne znaš kako i kada će te iznenaditi. Čak i na zemlji postoje organizmi koji žive u nama neverovatnim uslovima, npr voda kojima se hlade nuklearne elektrane, izuzerno radioaktivna, ali u njima se pojedini mikrobi osećaju odlično.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa jesu, ali na primer da bi život nastao potreban je neki "rastvarač", najbolji su tečnosti. Zatim ta tečnost mora da ima veliku toleranciju u odnosu na temperaturu, da ne prelazi u čvrsto stanje tako lako niti u gasovito.

Kod nas pri ovim uslovimo voda je idealna, ali metan takođe ima iste karakteristike na veoma malim tempreaturama, ima još par jedinjenja koja isto tako mogu da stvore pogodne uslove.

Zatim umesto organizama baziranim na ugljeniku, nikakav problem nije i život baziran na silicijumu ima iste osobine, jedini je problem što je ređi u odnosu na C.

A isto tako ne možemo tretirati uslove za nastanak života na osnovu našeg iskustva. Univerzum je čudno mesto nikada ne znaš kako i kada će te iznenaditi. Čak i na zemlji postoje organizmi koji žive u nama neverovatnim uslovima, npr voda kojima se hlade nuklearne elektrane, izuzerno radioaktivna, ali u njima se pojedini mikrobi osećaju odlično.

Зар течни метан стабилан тек на јако ниској температури на којој не би могла да се одвија остала хемија потребна за живот?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mora da nastane na toj planeti već jednostavno da "dođe", rađeno je istraživanje da li bi mikro organizmi mogli daprežive u svemuru unutar neke komete i prežive njen pad na planetu, i ispostavilo se da mogu. A vidimo kako su pogotovu mikro organizmi snalažljivi ima ih svugda od vrelih gejzira na ogromnim temperaturama, preko polova gde su temperature neverovatno male do izuzetno kiselih sredina (čitaj: različite vrste kiselina).

Jednostavno život može postojati skoro svugde pitanje. Negde u svemiru život zasigurno postoji, pritom ne samo život već i inteligentna bića, pitanje je da li možemo međusobno da se nađemo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Битно је да ми откривамо - да трагамо. Лако може бити да историја потраје и да људи населе већи део Галаксије него што је наш Сунчев систем.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лако може бити да историја потраје и да људи населе већи део Галаксије него што је наш Сунчев систем.

Nađo' na netu skoro, čisto da se vidi o kakvim razdaljinama u svemiru je reč i gde smo sada sa tehnologijom međuzvezdanih (i međugalaktičkih) putovanja. Najbliža zvezda nam je Proksima Kentauri, koja je na nekih 4,3 svet. godina od nas. Da bismo stigli do nje, bilo bi nam potrebno:

-sa letelicama tipa Vojadžera: 50.000 godina

-sa letelicama koje koriste gravitaciju nebeskih tela za ubrzanje (već su lansirane neke sonde koje koriste taj sistem): 19.000 godina

-sa hipotetičkim, ali tehnički ostvarljivim Orion sistemom, koji koristi nuklearne detonacije kao pogon, stvari su već mnogo bolje: samo 85 godina!

E, to je najbliža zvezda, koja je, normalno, u našoj galaksiji. Da bismo stigli do najbliže galaksije (otkrivena je skoro jedna patuljasta galaksija na 25.000 sv. god. od nas, koja je zasad najbliža), gorepomenutom Orionu (daleko najbržem svem. brodu koji je danas tehnički ostvarljiv) bi trebalo - pola miliona godina!

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

podseti me na autostoperski vodič kroz galaksiju gde vogoni (vrsta gadnih stvorenja) dodju da raznesu zemlju a zemljani se bune pa im vogoni kažu-odluka o uništenju zemlje zbog izgradnje najnovije svemirske obilaznice je na proksimi kentauri. arhivirana stoji tamo već (lupam, ne sećam se cifre -50 godina) ko vam je kriv što se ne interesujete za najbliži komšiluk

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...