Jump to content

Pitanja koja bi jedan skeptik postavio verniku

Оцени ову тему


Препоручена порука

4. PItanje za sve: Planeta Zemlja je samo jedno nebesko telo od triliona drugih u svemiru. Zasto smatrate da smo jedini u svemiru, kada je to prilicno prepotentan stav?

poshto je ovo jedino pitanje za sve (pretpostavljam da su ostala za hrishcjane), ajd onda da odgovorim samo na njega   4chsmu1

ne smatram; mislim da postoji mozhda i na milijarde milijardi drugih svetova gde zhive svesna, razumna bicja sa slobodnom voljom.

cogito ergo deus est

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4. PItanje za sve: Planeta Zemlja je samo jedno nebesko telo od triliona drugih u svemiru. Zasto smatrate da smo jedini u svemiru, kada je to prilicno prepotentan stav?

poshto je ovo jedino pitanje za sve (pretpostavljam da su ostala za hrishcjane), ajd onda da odgovorim samo na njega   4chsmu1

ne smatram; mislim da postoji mozhda i na milijarde milijardi drugih svetova gde zhive svesna, razumna bicja sa slobodnom voljom.

Pitanje za tebe:

Zasto se deklarises kao deista, a ne kao ateista?

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zato shto chvrsto verujem da bog postoji na osnovu razmishljanja i nekih argumenata za postojanje istog.

Na osnovu kojih argumenata? I, da li taj Bog ima neke veze sa ljudima? Tipa, da li veruje u zivot posle smrti, besmrtnu dusu, itd.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na osnovu kojih argumenata?

na primer OVAJ mi je omiljeni.

I, da li taj Bog ima neke veze sa ljudima?

pa stvorio nas je, ochigledno da ima neke veze s nama..

da li veruje u zivot posle smrti, besmrtnu dusu, itd.

ja verujem da postoji dusha i da postoji zhivot posle smrti tela

cogito ergo deus est

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Jako lepo napisano. Ipak, zasto, prvenstveno na zapadu, ljudi koji nesto znace u nauci se cesto otvoreno izjasnjavaju kao ateisti (ili agnostici)?

3. Mislio sam na to da li si cuo, nisam mislio licno?

4. Ali ako oni kazu da se neces spasiti ako nisi sa njima?

Hvala na odgovorima ... dobices zahvalnicu  4chsmu1

1. Хвала, драго ми је ако си задовољан одговорима.

Вероватно зато што се, не само на Западу, и не само у научним круговима, јако мало зна о религији, и зато што је на Западу римокатоличка црква (али и многе протестантске заједнице) у великој мери својим поступцима у протеклих неколико стотина година допринела да се створи једна крајње погрешна слика о хришћанству.

3. Нисам, вероватно због тога што сматрам да од нечијег верског опредељења не зависи његова компетентност као научника, па ме такве информације нису ни интересовале. Заправо, кад мало боље размислим, једини људи који се науком баве иоле озбиљно а које познајем су они које знам управо преко православних форума (Ивица, Аквилио).

4. То је већ њихов проблем. :)

Свако има право на своје мишљење. До сада од њих нисам чуо ни један убедљив аргумент којим би поткрепили ту тврдњу.

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Zasto toliki ogroman procenat naucnika u svim oblastima ne veruje u Boga (ako pod vernicima ne podrazumevamo Deiste i Panteiste)? Moje mislenje je da je deizam = panteizam = ateizam. Koga briga da li je svesno bice stvorilo svet ili je svet upravo to svesno bice ili je svet nastao sam od sebe, ako to nema nikakav uticaj na ljudsi zivot, te je on prilicno besmislen?

Zato sto se u zapadnom hriscanstvu skoro sav akcenat teologije i opste crkvenosti coveka svedan na

"hriscanski moral" i na sholastikcu teologiju. I jedna i druga je porazen razvojem nauke i opste savremene

civilizacije. Covek je na zapadu video da moze da bude moralniji bez bilbije video je da su se pretpostavke

sholastika, da je dizajn nuzno ocit u prirodi, izjalovile do potpunosti i jednsotavno je rekao sta ce mi Crkva

kad je pod a)nepotrebna i pod :291291291: nijedna pretpostavka joj nije tacna ja sam mogu mnogo bolje.

2. Zasto je, mozda jedan od najvecih umova na polju evolucione biologije, Ricard Dokins, izjavio da je on postao ateista zbog teorije evolucije?

Objasnio u odgovoru pod tackom 1.

3. Da li poznajete neke nase ili strane naucnike sadasnjice koji su teisti (ne deisti ili panteisti)?

Ne znam ga licno ali bi voleo da ga upoznam https://www.pouke.org/forum/index.php?action=profile;u=713

4. Kako covek uopste da postane vernik kada cuje hiljade razlicitih glasova i podela u samoj crkvi, koji se medjusobno izopstavaju? Primeri: Kreacionizam - Evolucionizam, Starokalendarci vss Novotarci, Artemijevci vss zvanicna crkva, Protivnici cipovanja vss oni koji su za ... itd.

Tako sto se bavi sustinskim pitanjima iz perspektive egzistencijalizma.

5. Kada ste se kolebali u veri, koje pitanje vas je najcesce mucilo?

Da li cu odoleti kad/ako mi se nesto mimo Hrista postavi/predstavi kao Istina.

6. Da li postoji neki forum, neki film ili nesto drugo, za koji ste pomislili: "Bolje je da tamo ne idem, ugrozicu svoju veru" (npr. ateisti Srbije, B92, hrvatski forumi i sl.)

Not a chance.

7. Da samo istaknem da se u nacelu slazem sa hriscanskim idealima, i sa onim sto je Aquilio govorio, nekim modelom licnosti kojem bi svi trebali da tezimo. Opsta je poznato da je covek i iracionalno bice, ima i vece duhovne potrebe od pukog prezivljavanja i opstanka vrste. Zasto je onda, ipak nuzno verovati u vecni zivot?

Za neki opsti egzistencijalni model nije nuzno. Za hriscanski jeste jer je besmisleno da radis na ostvarenju

necega u ciji krajnji produkt neverujes.

8. Sto se tice duhovnog razvoja kod coveka, negde sam procitao da se razvilo kroz evoluciju, jer kada se ceoni mozak dovoljno razvio, pa samim tim i svest, onda je bilo potrebno nesto sto ce kompenzovati ranije nagone koji su se slobodno ispoljavali, kao i odbrana od straha od smrti. Cak je negde i otkriveno da ako se nadrazi sleopocni rezanj, dolazi do tzv. "duhovnih stanja", tipa vantelesnog iskustva, raznih vidjenja, itd.

To upravo misle na to sujeverje Neandertalca.

- Svest je tada vec odavno bila razvijena, covek je gradio kompleksna orudja, oruzja, zgrade, imao jezik,

  nista  sustinsko mu se u neokortesku nije razvilo vec desetinama hiljada godina i onda odjednom nastaje

  taj bum.

 

- Da, to samo znaci da je covke psihosomatsko bice da psotoji ta sinergije izmedju mozga i te

  duhovne  kompoemente. Da reguje na nadrazaje mozga, inace na tom princupu rade sve meditacije

  i mantre za  dostizanje vantelesnih iskustava. Ali to ne znaci da je teznja ka tome formirana

  sponatom  evolucijom mozga.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To upravo misle na to sujeverje Neandertalca.

- Svest je tada vec odavno bila razvijena, covek je gradio kompleksna orudja, oruzja, zgrade, imao jezik,

   nista  sustinsko mu se u neokortesku nije razvilo vec desetinama hiljada godina i onda odjednom nastaje

   taj bum.

 

- Da, to samo znaci da je covke psihosomatsko bice da psotoji ta sinergije izmedju mozga i te

   duhovne  kompoemente. Da reguje na nadrazaje mozga, inace na tom princupu rade sve meditacije

   i mantre za  dostizanje vantelesnih iskustava. Ali to ne znaci da je teznja ka tome formirana

   sponatom  evolucijom mozga.

Nego kako je, po tvom mislenju formirana ta teznja?

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Upisivanje u temu...

p.s.

Teleskop, prva zahvalnica na ŽRU ti je od mene, iako sa njom možeš samo da se fotografišeš... :P

:)

sinoć sam se samo upisao u temu (da bih bio obaveštavan o novim postovima), ali nisam je čitao. Ostavio sam to za neki drugi put.

Video sam da onaj jadničak (Teleskop) nema nijednu zahvalnicu, pa mu ja udelih prvu.

Tek malopre sam (onako površno iščitavajući temu) skužio da je čovek moj kolega (bezbožnik).

Pa, aj' sad neka kaže da nema Boga ! 1000000001010

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

winter winter winter

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...