Jump to content

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему


Spooky

Препоручена порука

Rodjen od dvoje srpskih ateista. On je bio i komunista tada.
U 20-tim poverovao u Boga.
Onda počeo da se upoznajem sa Njim.

Padao i ustajao ali ne odustajao.

Krstio se kad sam saznao da me baka nije krstila.

I Božanstvena Liturgija i ... tako... malo po malo....
Zanimljivo mi je, bre!

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Bog ti pomogao Tomo! Inače - moj otac otkad sam postao ateista me svaki put ovako pozdravlja - očekujući valjda da je meni iz nekog razloga mrsko da odgovorim. (A kako nisam ateista u onom komunističkom smislu - neko ko je Boga zamjenio partijskom knjižicom pa svakom prilikom mora pokazivati neposlušnost starom i pokornost novom bogu - sama pomisao je smiješna...) Hvala svima na odgovorima - ipak aquilio, a posebno Ivana mi nisu odgovorili na moje pitanje... Aquilio se potrudio da kaže kako je proučavao i druge religije - ali mi je nedorečen argument jer ne vjerujem da kao religiozan čovjek nije bio uplašen kazne koju bog propisuje za one koji se odreknu duha svetoga (Matej 12) i da je druge religije zaista istinski srcem posmatrao spreman da pređe u njih... Uostalom - i sam kažeš da si zapravo tražio prototipove bogočovjeka - što je već neka vrsta ograničavanja na hrišćanstvo... Da zaista u pravoslavlju postoji ta punoća, ta komplementnost teorije i prakse - nekako mislim da bi više ljudi to uviđalo i prosto samo zbog riječi - čitajući svete spise i slično - odlučili bi da pređu na pravoslavlje... @toma -da - pravoslavno hrišćanstvo nije ništa specijalno - osim da baš to dovodi do spašenja duše... Mi koji smo rodjeni baš u pravoslavnim sredinama - desilo se sasvim slučajno da eto - prepoznamo da je naša religija baš ta potrebna za spašenje - ali eto drugi su valjda gluplji - il ne znam ni ja šta...  E vidiš - i dalje nisam uvjeren da bi u toj situaciji da si rođen u Iranu - ne bi baš isto pričao - da baš Islam spašava dušu... Digresija mala - ipak - svi ljudi danas makar imaju teorijsku šansu da čuju priču o Hristovom žrtvovanju za nas ljude. Ali - šta je sa svim onim ljudima koji ni te teorijske šanse nisu imali. Npr. svim onim indijancima koji su živjeli poslije Vaskrsenja Isusovog i pre otkrića Amerike... Isus je stradao da spase sve ljude - pa ipak - oni nisu imali nikakve prilike da čuju za priču njegovog stradanja, niti im se Bog javljao na neke druge načine - da li su oni imali šansu da budu spašeni?

Негдје сам чуо или прочитао да човјек који је насилно убијен иде право у рај, незнам али вјерујем да је тако. Реците ми нешто о томе, какав је став цркве у односу на ово.

Каже се још да индијанци нису имали ни знали за ријеч  "лагати"!

Дјела светијех апостола:

 10:34 А Петар отворивши уста рече: заиста видим да Бог не гледа ко је ко;

10:35 Него у сваком народу који се боји њега и твори правду мио је њему.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Просто, рођен сам у Србији. Да сам рођен игде другде, вероватно бих био исте вероисповести као и сви тамо.

:fik: Рођен намргођен!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa nekako mogu kad sagledam svoj život slobodno da kažem, da je moja duša oduvek bila pravoslavna...

 

Pre svega i iznad svega što bi imalo za sud moje saznanje i "poznanje" Boga

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rodjen sam u Hrvatskoj tamo smo nakon rata celo vreme imali u školama obavezan predmet  veronauku, veronauka me je opčinila, svih 12 godina veronauke (imao sam je od 1. razreda osnovne kao predmet u školo i u periodu Krajine i kasnije ) naučili smo stvarno prelepe stvari iz istorije Starog i Novog zaveta,molitve,  hijerarhiji Pravoslavne crkve što mi je posebno interesantno, zatim i o drugim veroispovestima Hrišćanstva ali i drugim religijama. Veronauka mi je pokazala sve prednosti Pravoslavlja u pogledu čistote vere,  konstantnosti u tradiciji , delovanju monaštva koje je u Pravoslavlju "oaza" unutar crkve .Svaka monaška zajednica naše crkve je kao što rekoh "oaza" jako zanimljiv deo crkve koja je inače sama po sebi van monaških zajednica iako se radi o istoj crkvi, ipak drugačija, crkve u gradovima i crkve u manastirima su unutar Pravoslavlja nešto potpuno  drugo. Zatim smo naučili i mane Pravoslavlja naspram drugih vera, kao naprimer nedovoljna organizovanost i sl. ali iskreno ,naravno ,  veroučitelji nam nisu pričali mnogo o manama čak su nam na slikovit način pokušali dočarati odgovore na pitanja koja si ljudi i dan danas postavljaju recimo, zašto iako su u kanonskom jedinstvu, postoji čak 14(15) pravoslavnih crkava, uvek smo imali gomilu pitanja i bilo mi je posebno zanimljivo koliko su na časovima veronauke svi bili veoma zainteresovani za materiju, pitanja je bilo uvek i bezbroj. Kada bih se recimo još kao dete vratio kući u prvih par godina i video da se crkva u kući ne spominje bilo mi je zanimljivo da u godinama koji dolaze još kao dete vidim promene koje se dešavaju kod članova porodice. Sećam se bilo je i smešnih dogadjaja kao što je skidanje titove slike kada sam doneo prvu ikonu u kuću. Svi su se složili, ali najsmešnije je što je to sve bilo kod dede koji je slavio slavu, gledati ga kako skida Titovu sliku koju je godinama držao na zidu bilo je smešno ali to je realan dogadjaj :) Danas mnogo godina kasnije, doživeo sam da i ljuti protivnici iz porodice od pre, sada kažu kako vole otici i samo sedeti u crkvi osećaju mir i radost, eto zvog toga svega ja volim Pravoslavlje, nije , još, organizovano, ima mnogo da se radi, ali ono najvažnije a to je duhovnost u njemu postoji. Slobodno sam biće i išao sam i u druge crkve ali iskreno nigde ne osećam taj mir o kojemu sada pričaju i članovi moje porodice koji su danas takodje iz istog razloga zavoleli našu crkvu. Pravoslavna crkva me privlači iz mnogo razloga počev od onih najbitnijih , pitanje duhovnosti, ispovedanje vere i sl., a sa druge strane baš činjenica da je naša crkva preživela sve i svašta, veličanstveno je zapravo gledati kako se crkva uzdiže raste i iako to tvrdoglavo odbija, crkva se svakodnevno menja i to je nepobitna činjenica, a sve što je novo,  budi zanimanje i pozitivne osećaje.

 

P.S.  kako smo uvek imali mlade sveštenike koji su po pravilu bili otvoreni za razgovor o svemu, ono što smo zapravo trebali o čoveku kao biću naučiti iz predmeta biologija, mi smo naučili na časovima veronauke.

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

svi imaju svog boga cak i ateisti

 

300px-Carls_darvin1.jpg

Nemaju ateisti :) Imaju valjda agnostici oni su izmedju , verujući su ali nikako da dodjemo do toga u šta zapravo veruju, koji cinizam...

NEKA BES I GORČINA UTIHNU , TAMO GDE JE NEMA , NEKA ZAVLADA HARMONIJA, BUDIMO U MIRU SVI

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Ja sam inače prvo bio upoznat sa protestantizmom (mada nikad nisam bio u njihovoj veri), ali po Božijem promislu sam ovde gde jesam i dobro mi je :)
Kao što rekoste: "slučajnosti zapravo i ne postoje."

"Gledajući ljude sažali mu se, jer bejahu smeteni i rasejani kao ovce bez pastira."
(Mat. 9, 36)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала и слава Богу да у породици имам пет колена тј потомака Свештеника тако да сам срећна што сам рођена као ПРАВОславна Хришћанка.

Једног периода свог живота била сам на раскрсници јер сам имала велика и тешка искушења али по Божијој Промисли ја се вратила на прави пут.

Чудни су путеви Господњи али никад против нас деца Његова!

Слушај, гледај, ћути ако желиш живети у миру!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...