Jump to content

Шта мислите о богословском дијалогу Православне Цркве са римокатолицима?

Оцени ову тему


Guest Светлана

Римокатолици искрено желе уједињење са Православном Црквом?  

195 члановâ је гласало

  1. 1. Римокатолици искрено желе уједињење са Православном Црквом?

    • Желе
      33
    • Не желе
      41
    • Још увек немам мишљење о томе
      28
    • Само власт желе
      95


Препоручена порука

Apsolutno netačno, ali apsolutno...

Ne sme se naći nikakav razlog da bi postali sekta, čak i ako je neki posao jalov ..

Druga stvar, kao što reče mitropolit Kalist Ver, ako doće do ponovnog jedinstva to će biti ravno čudu :)

 ekumenski dijalog itekako ima pozitivne osobine, eto koliko ljudi je krenulo da se obrazuje po pitanju pravoslavlja i da uči o svojoj veri, tako da se to radi i sa sveštenstvom , tako da ova tvoja tvrdnja ne stoji nikako.

Niko nikog ne uči da po svaku cenu trči u neko sjedinjenje, kako ti to interpretiraš, ali obzirom koliko si dugo na sajtu i koliko istaknutih duhovnika i teologa ti je objašnjavalo stvari, smatram da to radiš vrlo namerno, ponašaš se kao neki plaćenik...

 

Дејане, пази шта причаш. То што си администратор, подразумева да мораш да водиш рачуна више од других на своје изражавање. Дакле "понашаш се као да си плаћеник" је потпуно непримерено...

 

А ја трећи и пети пут да понављам једно те исто, чињенице које саме по себи говоре, немам намеру. А то што си ти уроњен у ту екуменистичку причу и што не можеш или нећеш да видиш ноторне ствари, жао ми је...

Ако се добро сећам, прича иде да је неко Хегелу рекао да је његова мисао у супротности са чињеницама, а да је он одговорио: "Утолико горе по чињенице". То је отприлике оно што и ви православни екуменисти радите. Ударате главом у чињеницу да римокатолици желе једино да поунијате остале хришћане, то кажу потпуно јасно, и да не мисле да им ико може било шта придодати од истине вере, али не - упорно и даље се води екуменмски дијалог са њима.

 

Са којим циљем?  Једини легитиман циљ је да приме истину вере и присаједине се Православној Цркви.

Они кажу да их то не занима, да они имају пуноћу истине и вере и да хоће да се остали хришћани присаједине Ватикану.

Значи, наш циљ у вођењу дијалога са њима је немогућа мисија.

Ако је то немогућа мисија, ако не можемо остварити наш циљ у дијалогу, једино је логично не настављати такав дијалог.

То су толико јасне чињенице.

Али, као и код Хегела - ако се чињенице не слажу са "истином" екуменистичког дијалога - утолико горе по чињенице.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је то немогућа мисија, ако не можемо остварити наш циљ у дијалогу, једино је логично не настављати такав дијалог.
Kako je jednom rekao Patrijarh Pavle jednom čoveku koji mu se požalio da nije uspeo nešto da postigne,pitao ga je da li si dao sve od sebe? On mu je rekao da jeste... pametnom dosta.

Tako i mi dajemo sve od sebe da svedočimo ono što je Pravoslavno a to je da smo otvoreni za sve, za dijalog, ugroženi nismo jer znamo ko smo, šta smo i u šta verujemo...

Kažeš logično je... e pa Davidova, Pravoslavlje je nadlogično!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma nije ni cudo sto se ekumenisticki sastanci vode ispod zastave duginih boja.

 

Postoji telesni, a postoji i duhovni homoseksualizam. Zajednicki im je stav prema neistomisljenicima, i zajedno upotrebljavaju reci kao : zadrti, zaostali, ucaureni, konzervirani, uskog pogleda, nesavremeni, zatucani....

 

Razlika je samo sto se telesni bore za svoja ``prava`` a duhovni su usvojili `` prava`` da odlucuju sta je Crkveno a sta nije i ko je kakve vere, i to da su sve jaci i jaci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad sam prestao da ubedjujem bebca kako je već dovoljno velik i da treba skinuti pelene a on pre toga nikako nije hteo da posluša.(pravoslavna očinska ljubav prema sinu rimokatoličkom). Ali gle čuda nedugo za tim je bebac sam skinuo pelene i više nikad nije bilo potrebe da mu ih navlačim.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma nije ni cudo sto se ekumenisticki sastanci vode ispod zastave duginih boja.

 

Postoji telesni, a postoji i duhovni homoseksualizam. Zajednicki im je stav prema neistomisljenicima, i zajedno upotrebljavaju reci kao : zadrti, zaostali, ucaureni, konzervirani, uskog pogleda, nesavremeni, zatucani....

 

Razlika je samo sto se telesni bore za svoja ``prava`` a duhovni su usvojili `` prava`` da odlucuju sta je Crkveno a sta nije i ko je kakve vere, i to da su sve jaci i jaci.

Nadam se da si svestan koliku uvredu si sada rekao.

Imaš opomenu 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako je jednom rekao Patrijarh Pavle jednom čoveku koji mu se požalio da nije uspeo nešto da postigne,pitao ga je da li si dao sve od sebe? On mu je rekao da jeste... pametnom dosta.

Tako i mi dajemo sve od sebe da svedočimo ono što je Pravoslavno a to je da smo otvoreni za sve, za dijalog, ugroženi nismo jer znamo ko smo, šta smo i u šta verujemo...

Kažeš logično je... e pa Davidova, Pravoslavlje je nadlogično!

 

 

Та флоскула о "надлогичном православљу" је овде стварно смешна. Као кад би владика требало да путује нпр. у Њујорк на скуп, а он, зато што је православље надлогично, уместо авионом, крене да се моли да га Бог пренесе као нпр. Апостоле приликом Богородичине сахране. 

 

Наравно да смо угрожени, и наравно да има штете. Од почетака екуменизма има штете -због цариградског екуменизма са почертка 20. века настао је старокалендарски раскол, који је незацељена рана и огроман проблем.

Имамо гомилу "бисера" типа Баламандског споразума, имамо заједничке молитве приликом тзв. "молитвених осмина", које су јасно одступање од онага што је допуштено...Имамо константно трвење и поделе унутар православља због потпуно непотребне ствари, немогуће мисије уједињења са римокатолицима на православним основама.

 

Заиста - паметном доста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Та флоскула о "надлогичном православљу" је овде стварно смешна. Као кад би владика требало да путује нпр. у Њујорк на скуп, а он, зато што је православље надлогично, уместо авионом, крене да се моли да га Бог пренесе као нпр. Апостоле приликом Богородичине сахране. 

Što bi se ja trudio da opovrgnem tvoje stavove, kad ti to sama najbolje uradiš...

Dzizs , dzozef end meri..   :krstix:  

 

Sve ostalo što si navela opovrgava sveto pismo, svaka kriza je i sud što ne znači da kriza ne treba da bude jer pismo kaže da je potrebno da sablazni dođu...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što bi se ja trudio da opovrgnem tvoje stavove, kad ti to sama najbolje uradiš...

Dzizs , dzozef end meri..   :krstix:  

 

Sve ostalo što si navela opovrgava sveto pismo, svaka kriza je i sud što ne znači da kriza ne treba da bude jer pismo kaže da je potrebno da sablazni dođu...

 

То је био покушај да ти објасним да такве флоскуле  о "надлогичном православљу"  немају смисла. Наравно да у православљу има  надлогичног, јер је сама вера надлогична. Али није СВЕ надлогично, и не можеш тек тако просипати то у свакој ситуацији.

Шта је нпр. надлогично када Господ каже - када ти брат сагреши, покарај га насамо. Ако те не послуша, учини то са још двоје -троје. Ако ни тада, реци Цркви. Ако ни тада не послуша, нека ти буде као странац. Шта је ту надлогично? Или кад ап. Павле каже  "Човека јеретика по првоме и другоме савјетовању клони се"...

Наравно - то је сасвим логично Ништа надлогично. Но, добро, ионако ми је јасно да твом ударању главом о чињенице нема лека. Наставићеш тако у недоглед .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Но, добро, ионако ми је јасно да твом ударању главом о чињенице нема лека. Наставићеш тако у недоглед
Jeste ali ne odustaješ od rasprave samnom kao +Zizjulas od  os ekumenizma ;)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@MariaElena,

 Svaka ti je ka u NJegoša :)

Potpisuje sve što si rekla i realno više imaš pravoslavnog duha u sebi nego mnogi oni koji sebe smatraju pravoslavnima...

 

 

Hvala. Lijepo je ovo pročitati. Imala sam sreću (ili milost Božju) upoznati učene i svete pravoslavne vjernike koji su mi otkrili nešto što nisam znala, a to je bilo Božje. Stoga mi je lakše prelaziti preko "klasičnih" pravoslavnih odgovora i optužbi Katoličke Crkve, zbog ona tri

Svi imamo predrasude, i ja sam ih imala.

Ne smijemo biti lijeni, već se moramo potruditi upoznati jedni druge. Ali, mi to nećemo...jer to uključuje napor i eventualnu promjenu mišljenja..

 

.Имам утисак да римокатолици када им не одговарају нека питања, терају на своју воденицу. Извини, али моја питања су била сушта супротност од твојих одговора, али нема везе. Можда је моја грешка што их нисам разумљивије поставио. Или је дошло до неспоразума.

 

Možda. Ne znam. Pitaj ponovno i konkretno, ali pazi, ako je politički obojeno, doista neću odgovarati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Испада да си ти неки битан фактор па је важно да ли ћеш одговорити или не.
U ljudima . koji su nam nepoznati, vidimo sbe , tako da brate nisi ti neki bitan faktor ....

Maria ti je lepo rekla na šta ti neće odgovratai, i sasvim je ok jer se u napred odgradila od nekih priča koje samo vode u svadju 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Који је велики корак римокатоличка црква урадила ка помирењу?

Ne smatraš velikim korakom to što Papa priznaje svakog pravoslavnog episkopa kao validnog i što je sa vaseljenskim patrijarhom čitao simbol vere?

Како назвати на пример примање оних који користе источни обред?
 a kako da gledamo na primanje onih koji su ušli u Pravoslavlje a koriste zapadni obred?

Sveti Jovan Šangajski je takve prisjedin Pravoslavnoj Crkvi, šta to čini od njega onda?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne smatraš velikim korakom to što Papa priznaje svakog pravoslavnog episkopa kao validnog i što je sa vaseljenskim patrijarhom čitao simbol vere?

 

 

 a kako da gledamo na primanje onih koji su ušli u Pravoslavlje a koriste zapadni obred?

Sveti Jovan Šangajski je takve prisjedin Pravoslavnoj Crkvi, šta to čini od njega onda?

 

О чему ти то причаш? Ко је он да признаје или не признаје валидност православних епископа? Каквог то значаја има?

 

А што се тиче Светог Јована Шангајског, он је само, колико ја знам, обновио прослављање Западне светитеље из периода пре 1054. године, који до тада нису били широко познати православнима, и нису имали своје службе. Он није никога присајединио Православној Цркви, јер су они већ били у Православној Цркви, они су свети Православне Цркве. Свети Јован Шангајски их је само  поново "извео на светлост дана".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.Имам утисак да римокатолици када им не одговарају нека питања, терају на своју воденицу. 

 

Nije MariaElena "rimokatolik" jer je za prvo žensko a za drugo je bizantinokatolkinja ili grkokatolkinja ili katolkinja istočnog obreda - istočnoobredna katolkinja. A ja sam tek taj gorespomenuti zapadnoobredni, latinski ili rimski katolik. A oboje smo katolici.

 

1324_womens

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...