Jump to content

Да ли сте се причестили?


Препоручена порука

Управо сада, JESSY рече

хахах...нисам то ја...она епизода из цркве је била пре једно две године...од тада не идем више тамо....:buba:

Е да си ишла јуче, имала би материјала :D

  • Волим 1

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, МилошБГ рече

Сад читајући ваше поруке пре ове, стекао сам утисак да се треба причешћивати увек, што онда дилема?

Када су баш учестале литургије скоро сваки дан у васкршњем посту онда мало паузирам. Због ситуације у цркви мало калкулишем, и због свештеника и због народа, гледам да се очува мир. Вук сит и овце на броју, дипломатија ради мира у цркви. Када је мој духовник отишао из ове Цркве, мало смо смањили причешћивање јер су свештеници такви, али сваке недеље дозвољавају. Некада у страсној седмици буде и по пет литургија и имали смо благослов да се причестимо на свакој.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Матусал рече

Некада у страсној седмици буде и по пет литургија и имали смо благослов да се причестимо на свакој.

Сада само три пута, у велики понедељак, четвртак и суботу и онда наравно настављамо васкрс, па пауза један дан па опет у уторак...:)

Немој да се неко саблазни , не знам како овде ко размишља.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On ‎07‎.‎05‎.‎2017‎. at 20:39, Zero рече

Moram da kažem da je živa istina ovo što ste primetili. Barem kod mene. Posle se čovek pita zašto se vrati u onu istu rupu iz koje je izveden na svetlost? Možda je problem što nismo bliski sa Bogom? A upravo do toga je dovelo naše udaljavanje od Svete Tajne pričešća, pa samim tim i života u Hristu?

I meni je teško da prelomim neke stvari u meni... Da ne budem patetičan, pomenite :)

mislim da ne postoji trenutna ,,terapija", nego se čovek ceo život bori, što kažu pokajanje je doživotni posao, kloneš, kreneš, kloneš, kreneš

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On ‎07‎.‎05‎.‎2017‎. at 12:12, Матусал рече

@Иван ♪♫

Нисам никада приметио овако нешто, али јесам код оних који не приступају а редовно су на литургији приметио једну врсту нелагодности и узнемирености када свештеник причешћује. Као да у себи чују питање : а зашто ти не приступаш и зашто стојиш и гледаш? Присутан си, вечера је уготовљена, а ти стојиш и посматраш, не узимаш удела у тајни и у заједници са Господом и живом Црквом. Мислим да они у дубини своје душе осећају да када се не причешћују чине неисправно али то осеећање затрпавају и загушују којекаквим мислима о недостојности и погрешним учењима. Позивање на недостојност у овом времену пролази пошто је греховност преовладала и узела маха у свим структурама, па нико не сме да се постави ауторитативно и прозове тај став као неисправан. За време апостола или отаца чуо би само један став: Зашто не приступаш имајући благослов? Па ако ниси достојан онда се удостој колико је у твојој моћи али немој да стојиш и гледаш не приступајући, немаш изговор за то стање, таквим ставом сам потврђујеш да не желиш да се потрудиш и удостојиш се причешћа. Ако се пак трудиш и кајеш и ниси под епитимијом онда приступај.

A možda je to zato što je to kod nas ceo proces. Koliko znam, moraš da postiš nedelju dana. Pa realno ne možeš postiti stalno. Zavisi i od sveštenika. Ko posti redovno možda dobije i blagoslov da se pričešćuje redovno.

A i to što kažeš stoji, ne ide sedeti na dve stolice, malo ću ovako kako 'oću, pa ću onda malo u Crkvu, pa se igramo tako hrišćanstva

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

Pa realno ne možeš postiti stalno. Zavisi i od sveštenika. Ko posti redovno možda dobije i blagoslov da se pričešćuje redovno.

Постоји време у које је црква прописала постове, и они су обухваћени црквеним заповестима и уставом цркве. Свака крштена душа која мрси у време поста се налази у канонском преступу, свидело се то нама или не, као и свако ко пости у време мрса. Но будући да смо суочени са тешким стањем Црква по икономији даје благослов да се неко причешћује ретко али после одређене припреме, али овакав снисходећи став Цркве не може постати правило и бити изнад њеног изворног учења. Ако нама духовно стање народа буде мерило и одредница учења ми ћемо православље изгубити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Матусал рече

Постоји време у које је црква прописала постове, и они су обухваћени црквеним заповестима и уставом цркве. Свака крштена душа која мрси у време поста се налази у канонском преступу, свидело се то нама или не, као и свако ко пости у време мрса. Но будући да смо суочени са тешким стањем Црква по икономији даје благослов да се неко причешћује ретко али после одређене припреме, али овакав снисходећи став Цркве не може постати правило и бити изнад њеног изворног учења. Ако нама духовно стање народа буде мерило и одредница учења ми ћемо православље изгубити.

Nisu pravila nešto iz čega proističe duhovnost, nego od Duha. Ako ti sveštenik blagoslovi, možeš da se pričestiš bez ikakvog posta. Post je samo trening, a ne sam sebi svrha. Zato sam ja uvek veoma sumnjičav prema rigoroznim tumačenjima pravila.

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Иван ♪♫ рече

znači rotirate se po crkvi :)  Vi ste znači jedna od onih što se šetaju i ometaju prepodobne u molitvi :) 

 

Mi smo jedna od onih "kako koji dan" a tamante posla da bi ometali blagočastivi narod, takva zacelo nismo ili barem sebe tako ne dozivljavamo :))

 

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Иван ♪♫ рече

a, pa da... žensko... :0205_whistling:  : D 

 

:dry: nemoj da mi sviras tamo jer nikad ne znas kad moze da bude kakav dan! :0120_angryy::D

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...