Jump to content

Tumačenje molitvenika

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

 PEDESETI PSALAM

Pokajnički psalam

 

POMILUJ ME BOŽE, PO VELIKOJ MILOSTI SVOJOJ, I PO OBILJU MILOSRĐA SVOGA OČISTI BEZAKONJE MOJE. OPERI ME SASVIM OD BEZAKONJA MOGA, I OD GREHA MOGA OČISTI ME. JER BEZAKONJE SVOJE JA ZNAM, I GREH MOJ STALNO JE PREDA MNOM. TEBI JEDINOME SAGREŠIH, I ZLO PRED TOBOM UČINIH, A TI SI PRAVEDAN U REČIMA SVOJIM I ČIST U SUDU SVOME. GLE, U BEZAKONJIMA SE ZAČEH, I U GRESIMA ME RODI MATI MOJA. GLE, ISTINU LJUBIŠ, I JAVLJAŠ MI NEPOZNATOSTI I TAJNOSTI PREMUDROSTI SVOJE. POKROPI ME ISOPOM I OČISTIĆU SE, OPERI ME I BIĆU BELJI OD SNEGA. DAJ MI DA ČUJEM RADOST I VESELJE, DA SE POKRENU KOSTI POTRVENE. ODVRATI LICE SVOJE OD GREHOVA MOJIH, I SVA BEZAKONJA MOJA OČISTI. SRCE ČISTO SAZDAJ U MENI, BOŽE, I DUH PRAV OBNOVI U MENI. NE ODBACI ME OD LICA TVOGA, I DUHA TVOGA NE ODUZMI OD MENE. DAJ MI RADOST SPASENJA TVOGA I DUHOM TVOJIM VLADALAČKIM UČVRSTI ME. NAUČIĆU BEZAKONIKE PUTEVIMA TVOJIM, I BEZBOŽNICI ĆE SE OBRATITI TEBI. IZBAVI ME OD KRVI, BOŽE, BOŽE SPASENJA MOGA, OBRADOVAĆE SE JEZIK MOJ PRAVDI TVOJOJ. GOSPODE OTVORI USNE MOJE, I USTA ĆE MOJA KAZIVATI HVALU TVOJU. JER DA SI HTEO ŽRTVE, PRINEO BIH TI, ZA ŽRTVE PALJENICE NE MARIŠ. ŽRTVA JE BOGU DUH SKRUŠEN, SRCE SKRUŠENO I SMIRENO BOG NEĆE ODBACITI. PO DOBROTI SVOJOJ, GOSPODE, ČINI DOBRO SIONU, I NEKA SE PODIGNU ZIDOVI JERUSALIMA. TADA ĆE TI BITI MILE ŽRTVE PRAVDE, PRINOS I ŽRTVE PALJENICE, TADA ĆE PRINOSITI NA ŽRTVENIK TVOJ TEOCE. 

 

Ko je i kada sastavio ovaj psalam?

 

Ovaj psalam sastavio je prorok David kada se pokajao za svoj veliki greh, tj. onda kada je ubio blagočestivog Uriju Hetejanina i oženio se njegovom ženom Virsavejom.

 

Zašto se on naziva pokajnički psalam?

 

U rečima psalma osjeća se duboka žalost zbog učinjenog nedela i molitva o oproštaju greha. Ovaj psalam se veoma često čita u hramu na bogosluženju. Sveti Oci preporučuju hrišćanima da ga čitaju što je moguće češće i da ga iskreno prouznose u svojim molitvama. 

 

Šta molimo od Gospoda u prvim rečima psalma: Pomiluj me, Bože, po velikoj milosti Svojoj, i po obilju milosrđa Svog očisti bezakonje moje?

 

Tim rečima mi potvrđujemo jednu od istina o Gospodu, a to je da On milostiv prema ljudima, tj. da je iz Svoje neizmerne ljubavi prema čoveku spreman da mu oprosti sagrešenja ako se ovaj istinski pokaje i molitvom se obrati ka svom Tvorcu. Reči: Jer bezakonje moje ja znam, i greh moj stalno je preda mnom – ukazuju na to da je svako od nas svestan svojih grehova te da je sledeće što trebamo činiti upravo pokajanje ako želimo da nam gresi budu oprošteni od Boga, koji je pravedan u rečima svojim i čist u sudu svome – što znači da je On pravedni Sudija koji će svakome suditi po zasluzi bez bilo kakve protekcije.

 

Šta znače reči: U bezakonjima se začeh, i u gresima me rodi mati moja?

 

Time mi na sasvim jasan način pokazujemo kakvo je zapravo stanje u kome se nalazimo. Greh je u nama od trenutka začeća, jer svako od nas, svaki čovek, obeležen je praroditeljskim grehom i naša molitva je upućena Bogu radi toga da nam On oprosti grehove koje mi činimo, jer smo bića koja usled svoje slabosti imaju sklonost ka grehu. Ustalom, to se vidi upravo kroz ovaj psalam.

 

Ipak, Bog nas nije ostavio same?

 

Tačno, jer već sledeći stih psalma pokazuje tu istinu: Javljaš mi nepoznatosti i tajnosti premudrosti Svoje – time mi izražavamo činjenicu da nam je Bog otkrio mnoge tajne koje čovekov razum nikad ne bi mogao ni nazreti, a kamoli razumeti. Bog je čoveka naučio istinskoj veri i pokazao mu put ka Carstvu Nebeskom.

 

Kako treba razumeti reči: Pokropi me isopom i očistiću se; operi me i bići belja od snega?

 

Mi tim rečima izražavamo našu molitvu, našu potrebu da Gospod na nas nispošalje blagodat te nas time odvoji i zaštiti od greha. 

 

 

Da se prenu kosti potrvene – kako to razumeti?

 

Te reči pokazuju da greh koji je učinio David nije samo pritiskao njegovu dušu, već da je zbog toga trpelo i njegovo telo. Greh obespokojava i pritiska čitavo čovekovo biće, a ne samo neki njegov deo. Oproštaj grehova takođe deluje na čitav čovekov organizam. To je radost za čovekovo biće, i za dušu i za telo, jer je i jedno i drugo bogoliko i od Boga. Želja za tim je pokazana u rečima: Duh prav obnovi u meni – jer time mi molimo Gospoda da nas uputi i da nas vrati na pravi put, jer mi sami nismo sposobni da učinimo.

 

O tome kazuju i stihovi: Ne odbaci me od lica Svoga i Duhom vladalačkim utvrdi me. 

 

Tačno.

 

Šta znače reči: Naučiću bezakonike putevima Tvojim i bezbožnici će se obratiti k Tebi?

 

Time mi, po primeru proroka Davida, iz blagodarnosti za oproštaj greha obećavamo Gospodu da ćemo i druge upoznati sa istinskim spasenjem da bi se i oni udostojili Carstva Nebeskog.

 

Šta znače reči: Izbavi me od krvi?

 

Za Davida su te reči značile njegovu molbu da mu Bog oprosti ubistvo koje je učinio, dok za nas one imaju značenje da nas Gospod izbavi od ubistvenih smrtnih grehova koje nesmotreno činimo. 

 

Šta su to žrtve paljenice?

 

To se odnosi na vreme pre dolaska Gospoda Isusa Hrista, jer Izrailjci su Gospodu prinosili životinje na žrtvu u hramu. Ali, Gospodu je mnogo prijatnija naša unutrašnja žrtva, tj. naša pobeda i odbacivanje greha. To se jasno vidi iz nastavka: Žrtva Bogu je duh skrušen; srce skrušeno i smireno Bog neće odbaciti.

 

A kako onda shvatiti reči: Tada će ti biti mile žrtve pravde, prinos i žrtve paljenice?

 

Te reči ukazuju na različite žrtve koje su u starozavetno doba Jevreji prinosili Bogu. Obično su žrtvovali jagnjad, telad, bikove, golubove… Kada je onaj koji je hteo da prinose žrtvu u hramu, on bi je ili donosio sa sobom ili bi je kupio kod hrama. Zatim bi žrtva bila prineta žrtveniku, gde bi je ubijali i time bi on sa sebe spirao greh. Za greh čoveka stradala bi nevina životinja. Pored životinja, Jevreji su kao žrtvu prinosili i beskrvne predmete: brašno, ulje, vino. Ali, sve te žrtve bile su uzaludne kada bi čovek i dalje nastavio da živi protivno zapovestima Božijim. Dolaskom, tj. ovaploćenjem Gospoda Isusa Hrista i Njegovom žrtvom na krstu, mi ne moramo da prinosimo žrtve poput Jevreja jer je on, Sin Božiji, postavio Novi Zavet između nas i Gospoda, te svaki onaj koji se krsti i veruje u Hrista vaskrslog, taj odbacuje staro i postaje Hristov.

 

http://manastir-lepavina.org/vijest.php?id=8851

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

JUTARNJE MOLITVE

MOLITVA ISUSU HRISTU

 

PRIĐITE, POKLONIMO SE CARU NAŠEMU BOGU! PRIĐITE, POKLONIMO SE I PRIPADNIMO HRISTU, CARU NAŠEM BOGU! PRIĐITE, POKLONIMO SE I PRIPADNIMO SAMOME HRISTU, CARU I BOGU NAŠEMU!

 

U ovoj molitvi mi pozivamo sve svoje telesne i duhovne sile, ali i sve vernike da se poklonimo, tj. povinujemo volji Gospoda Isusa Hrista da bi na taj način postali njegovi istinski učenici.

USTAVŠI OD SNA, TEBI PRIBEGAVAM, VLADARU ČOVEKOLJUBIVI, I MILOSRĐEM TVOJIM POLAZIM NA DELA MOJA. MOLIM TI SE, POMOZI MI U SVAKO DOBA U SVAKOJ STVARI, I ČUVAJ ME OD SVEGA RĐAVOG U SVETU, I OD ĐAVOLSKE BRZOPLETOSTI, I SPASI ME, I UVEDI U TVOJE VEČNO CARSTVO. JER SI TI MOJ STVORITELJ, I SVAKOG DOBRA PROMISLITELJ, I U TEBE JE SVE UZDANJE MOJE I TEBI SLAVU UZNOSIM, SADA I UVEK I KROZ SVE VEKOVE AMIN.

 

Za šta se molimo u ovoj jutarnjoj molitvi?

 

Pre svega, mi u ovoj molitvi izražavamo našu spremnost ka dobru, a u isto vreme molimo se Bogu da bi nas On sačuvao od iskušenja i od greha koje, kao što vidimo iz molitve, pred nas dolazi od đavola. Molitva se završava slavoslavljem, kao i mnoge druge molitve.

 

 

BOGORODICE DJEVO, RADUJ SE, BLAGODATNA MARIJO, GOSPOD JE S TOBOM. BLAGOSLOVENA SI TI MEĐU ŽENAMA I BLAGOSLOVLEN JE PLOD UTROBE TVOJE, JER SI RODILA SPASITELJA DUŠA NAŠIH.

 

Kome je upućena ova molitva?

 

Ovo je molitva Presvetoj Bogorodici. 

 

Tekst ove molitve je dosta poznat?

 

Reči: Raduj se blagodatna Marijo, Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama - uzet je iz Svetog Pisma. Ovim rečima je arhanđel Gavrilo blagovestio Presvetoj Djevi o rođenju Spasitelja sveta Gospoda Isusa Hrista (vidi Luka 1,28), dok su reči: Blagosloven je plod utrobe Tvoje  - preuzet iz opisa susreta pravedne Jelisavete i Bogorodice, koji takođe opisuje jevanđelist Luka (Lk 1,42). Preostale reči su uzete iz vesti koju je anđeo objavio pastirima o rođenju Hristovom (Lk 2,11). 

 

Šta znači: Blagoslovena si ti među ženama?

 

Te reči ukazuju na to da je Presveta Bogorodica od Boga proslavljena više od svih drugih žena na svetu (Luka 1,58; Ps 49,18).

 

Plod utrobe tvoje – to je, naravno, Isus. 

 

Tačno, to je naš Isus Hristos, Gospod i Spasitelj. 

 

DOSTOJNO JE UISTINU DA BLAŽENOM ZOVEMO TEBE, BOGORODICU, UVEK BLAŽENU I SVEBESPREKORNU, I MATER BOGA NAŠEGA. ČASNIJU OD HERUVIMA I NEUPOREDIVO SLAVNIJU OD SERAFIMA. TEBE ŠTO BOGA REČ NEPOROČNO RODI, UISTINU BOGORODICU, VELIČAMO.

 

Ko su heruvimi i serafimi?

 

To su dva od ukupno devet aneđeoskih činova koji su najbliži Bogu.

 

Bog Reč – ko je to? 

 

Reč ili Logos je Sin Božiji. Ove nazive često koristi sveti Jovan Bogoslov, Hristov apostol i jevanđelista (vidi Jovan 1,1; 1. Jn 1,1).

 

Napomena:

 

Postoji i kraća verzija ove molitve koja treba što češće da se izgovara, a ona glasi: PRESVETA BOGORODICE SPASI NAS.

 

 

D. I. Protopopv: Tumačenje molitvenika, Romanov, Banjaluka 2013. 

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

MOLITVA GOSPODNJA

OČE NAŠ KOJI SI NA NEBESIMA, DA SE SVETI IME TVOJE, DA DOĐE CARSTO TVOJE, DA BUDE VOLJA TVOJA I NA ZEMLJI KAO ŠTO JE NA NEBU; HLEB NAŠ NASUŠNI DAJ NAM DANAS, I OPROSTI NAM DUGOVE NAŠE, KAO ŠTO MI OPRAŠTAMO DUŽNICIMA NAŠIM; I NEUVEDI NAS U ISKUŠENJE NO IZBAVI NAS OD LUKAVOGA. JER JE TVOJE CARSTVO I SILA I SLAVA U VEKOVE VEKOVA. AMIN.

 

- Zašto se ova molitva naziva molitvom Gospodnjom?

 

Zato jer je ovu molitvu dao apostolima, a kroz njih i svima nama Sam Gospod Isus Hristos. Slobodno se može reći da je ovo najvažnija molitva jer ne postoji ni jedno bogosluženje u kome se ona ne čita, a isto tako i u našem domaćem  (kućnom) molitvenom pravilu ona zauzima važno mesto.

 

- Na koliko je delova podeljena ova molitva?

 

Na devet: prizivanje, sedam prozbi i slavoslovlje.

 

- Šta je to prizivanje?

 

To su reči: Oče naš, koji si na nebesima. Pod rečima: Oče naš – mi razumemo Boga. Gospod Isus Hristos zapovedio nam je da Boga u ovoj molitvi nazovemo Oče radi toga kada stojimo pred Njim, tj. kada se molimo, ne osećamo strah koji ima sluga pred svojim gospodarem, već da se molimo sa ljubavlju i predanošću koju imaju deca pred svojim ocem i koja otkrivaju pred njim sve što im je potrebno i to sa potpunom iskrenošću  i srdačnom prostotom.

 

- Da li (je isto) ako se moli jedan čovek, i onda kaže: Oče naš?

 

Iako se moliš samo ti, sam, opet je potrebno reći: Oče naš, jer je Bog otac svima i svi ljudi su među sobom braća jer potiču od jednog Tvorca. A sve ono što mi molimo za sebe mi treba da molimo i za druge.

 

- Šta to kazuju reči: Koji si na nebesima?  

 

Ove reči ukazuju na to da se mi molitvom ne obraćamo našem ocu po telu, koji često nije u mogućnosti da u svemu pomogne svojoj deci, već Ocu koji obitava na nebu; Koji je svemoguć  i Koji je uvek spreman da nam pomogne. Zbog toga, moleći se Ocu nebeskom, mi smo dužni da ostavimo sve zemaljsko i da svoj um i srce uznesemo ka Bogu.

 

- Prva prozba je sigurno: Da se sveti ime Tvoje. Šta mi tražimo od Boga u toj prozbi? 

 

Tim rečima od Boga molimo da nam pomogne da svakom svojom rečju, delom, čitavim svojim životom proslavljamo Njegovo sveto ime.

 

- Šta molimo u drugoj prozbi?

 

Da dođe carstvo Tvoje – tim rečima mi se molimo da Gospod vlada, caruje našim duševnim silama i da nas tako uputi u život kojim bismo zadobili Carstvo Nebesko. 

 

- Šta je to Carstvo Nebesko?

 

Carstvo Božije ili Carstvo Nebesko je carstvo hrišćanske ljubavi i blagodatnog mira duše. Tamo gde je hrišćanska ljubav, saglasje i gde nema nikakvih sukoba i neprijateljstva među ljudima, tamo je Carstvo Božije, tj. mi u takvoj sredini možemo da osetimo samo nevelike deliće onog potpunog Carstva koje će se vaspostaviti nakon Drugog Hristovog  dolaska na zemlju.

 

- Koja je treća molba? 

 

To su reči: Da bude volja Tvoja i na zemlji kao što je na nebu. Kroz ovo mi molimo Boga da nam On pomogne da ispunimo Njegovu svetu volju isto onako kako je ispunjavaju sveti anđeli na nebu. Time mi pokazujemo i potpunu pokornost prema Bogu kao prema Ocu koji najbolje zna šta je to šta nam je potrebno u našem životu. To najbolje pokazuju reči četvrte molitve: Hleb naš nasušni daj nam danas – gde od Boga molimo da nam podari sve što nam je neophodno za život naše duše i tela.

 

- Šta je to neophodno duši i telu? 

 

Za telo je potrebna hrana, odeća, mesto gde ćemo živeti… A za dušu je potrebno sveto Pričešće  (pogl. Jovan 6,55) i druge tajne i reč Božija (pogl. Matej 5,4). Isto tako kao kada je telo lišeno hrane, tako je i duša, ako je lišena onog što joj je neophodno, počinje da pati, boluje, da bi na kraju bila lišena večnog blaženstva.

 

- Zašto tražimo samo za jedan dan?

 

Zato da se ne bi prekomerno brinuli o svojoj budućnosti. O tome nam govori i Sveto Pismo (pogl. Matej 6,25-33).

 

- Koja je peta prozba?

 

To su reči: I oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima našim.

 

- Šta tim rečima molimo od Boga?

 

Pod dugovima treba razumeti grehe, koje ako želimo da budu oprošteni nama, prevashodno mi moramo da oprostimo drugima.

 

- Zašto se gresi nazivaju dugovima?

 

Sve što imamo samo prividno izgleda da je naše, jer sve je to Božije i zbog toga smo dužni da sve to koristimo onako kako je to Bogu ugodno, ako nije tako onda postajemo dužnici.

 

- Ko su onda naši dužnici?

 

To su oni ljudi koji nam iz raznoraznih razloga čine ili pak misle (žele) zlo, a trebali bi da žive sa nama u miru i saglasju. 

 

- Da li treba da očekujemo da će nam Bog oprostiti grehe ako ih mi ne opraštamo drugima?

 

Sigurno da nam tada gresi neće biti oprošteni. Da bismo to bolje razumeli, potrebno je da pročitamo dva dela iz Matejevog jevanđelja: 5,23-24; 6,14-15.

 

- Šesta molba je: Ne uvedi nas u iskušenje?

 

Tačno. U toj molbi se jasno vidi da mi nismo sami u mogućnosti da se zaštitimo od iskušenja te da nam je, zbog toga, potrebna pomoć Božija. U sedmoj molbi: Izbavi nas od lukavoga – vidimo ko je taj koji predstavlja iskušenja. Apostol Petar kaže: Budite trezveni i bdite, jer suparnik vaš đavo, kao ričući lav hodi i traži koga da proždire (1 Petr 5,8). Ove reči treba da su nam često na umu.

 

- Molitva se završava slavoslavljem. Zbog čega je ono u molitvi?

 

Zbog toga da, dok se molimo, ne bismo tražili, nego i proslavljali Gospoda kao svog Tvorca, nadajući se i verujući u to da je On uvek spreman i da može ispuniti našu molbu.

 

- Sve ove molitve koje smo do sada spomenuli nazivaju se i početne molitve. Zašto?

 

Iz jednostavnog razloga jer njima započinjemo i domaće molitveno pravilo, ali i veliki broj bogosluženja u hramu. 

 

 

D. I. Protopopv: Tumačenje molitvenika, Romanov, Banjaluka 2013. 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 MOLITVA SVETOM DUHU I MOLITVA PRESVETOJ TROJICI

MOLITVA  HVALE

 

SLAVA TEBI, BOŽE NAŠ, SLAVA TEBI.

 

- Kakva je ovo molitva? 

 

Ovo je tzv. molitva hvale jer njome izražavamo našu veru u Boga kao Svemogućeg i njome započinjemo čitav niz drugih molitvi. Često je možemo čuti i na početku bogosluženja. 

 

MOLITVA SVETOM DUHU

 

CARE NEBESNI, UTEŠITELJU, DUŠE ISTINE, KOJI SI SVUDA I SVE ISPUNJAVAŠ; RIZNICO DOBARA I ŽIVOTODAVČE, DOĐI I USELI SE U NAS, I OČISTI NAS OD SVAKE NEČISTOTE, I SPASI, BLAGI, DUŠE NAŠE.

 

 

- Kome se obraćamo u ovoj molitvi?

 

Trećem licu Presvete Trojice – Svetome Duhu.

 

- Odakle je potekla ova molitva?

 

Ova molitva je uzeta iz crkvenih pesama koje su posvećene u Svetoj Pedesetnici (dan Svete Trojice, koji se kod nas još naziva Duhovi), kada Pravoslavna Crkva slavi silazak Svetoga Duha na apostole.

 

- Šta se dogodilo toga dana kada je Duh Sveti sišao na apostole?

 

Apostoli, učenici Isusa Hrista, svim srcem su voleli svoga Učitelja i zbog toga su se silno rastužili kada su od Njega čuli da će On postradati. Da bi ih utešio, Gospod je obećao da će im poslati Duha Svetoga. I zaista, deset dana nakon Vaznesenja, kada su svi apostoli bili na okupu, Gospod ispuni svoje obećanje. Oko devet sati izjutra odjednom silni huk sa neba ispuni sobu gde su bili apostoli. Duh Sveti je u vidu ognjenih jezika sišao na svakog apostola i oni osetiše ogromnu promenu u sebi. Sve ono što ih je učio Hristos, postalo im je savršeno jasno, svaka nedoumica, nejasan osećaj ili misao, iščeznu, a oni se ispuniše velikom radošću i utehom. Prosvetivši se Svetim Duhom, oni su na raznim jezicima počeli da uče narod, koji je toga dana u velikom broju bio u Jerusalimu.

 

- Šta je to što Duha Svetoga molimo kroz ovu molitvu?

 

Molimo ga da on uđe u nas, da nas ispuni i da nas očisti od svih grehova i da nas izbavi od večne kazne koja je predviđena za grešnike.

 

- Zbog čega se Duh Sveti naziva Car?

 

Zato jer i On zajedno sa Ocem i Sinom caruje (vlada) nad čitavim svetom, čitavom tvorevinom, vaseljenom i upravlja njome.

 

- Zašto se naziva Car Nebeski?

 

Zato jer On obitava na nebu iako istovremeno sve ispunjava i svuda je prisutan.

 

- Šta znači reč Utešitelj?

 

Isto kako je nekada utešio sabrane apostole, tako Duh Sveti teši i nas u našim teškoćama i iskušenjima.

 

- Zašto se naziva Duh Istine?

 

Zato jer ljude upućuje samo na istinu, uči ih dobro i ne trpi nikakve laži.

 

- Šta znače reči: Koji si svuda i sve ispunjavaš?

 

To znači da ne postoji mesto gde nema Njegovog prisustva i da On zaista sve ispunjava, tj. da daje sve ono što nam je potrebno i za život na zemlji i za večni život na nebu.

 

- A reči: Riznico dobara i Životodavče?

 

Riznica dobara – to znači da je On izvor svakog dobra, a Životodavac – da je On taj koji daje život, naročito duhovni život, tj. pomaže ljudima da čine dobro i da žive neporočnim životom.

 

- Šta molimo rečima: Spasi, Blagi, duše naše?

 

Time mi molimo Duha Svetoga da nas spase kazne koja je predviđena za one ljude koji se uporno protive zapovestima i volji Božijoj.

 

MOLITVA PRESVETOJ TROJICI

 

SVETI BOŽE, SVETI KREPKI, SVETI BESMRTNI, POMILUJ NAS.

 

 

Ova molitva se najčešće izgovara tri puta uzastopno.

 

- Kome je posvećena ova molitva?

 

Ova je molitva posvećena trima licima Presvete Trojice. Pod rečima: Sveti Bože – podrazumeva se Bog Otac, Sveti Krepki – Bog Sin, a pod rečima: Sveti Besmrtni – Bog Duh Sveti.

 

- Zašto se Sin Božiji naziva Krepki ili Silni?

 

Zato jer je On svojim vaskrsenjem iz mrtvih razrušio ad i pobedio đavola.

 

- A zašto Duh Sveti rečju Besmrtni?

 

Zato što je On sam večan kao Bog i daje svim stvorenjima život a ljudima i besmrtnost.

 

- Kome se od lica odnose poslednje reči molitve: Pomiluj nas?

 

Ove reči se odnose na sva tri lica Presvete Trojice, jer sva tri lica nama opraštaju grehe. Kao što smo već napomenuli – Bog je jedan!

 

- Da li ova molitva ima još neki naziv?

 

Da. Nju često nazivaju i Trisveto ili Angelskom himnom. Trisveto, jer se tri puta ponavlja reč Svet, a Angelskom himnom jer smo je prvi put čuli upravo od anđela, koji neprestano pevaju pred prestolom Božijim.

 

- Kako to da je čuta od anđela?

 

U V veku, za vreme blagočestivog cara Teodosija Drugog i patrijarha Prokla, dogodio se u Vizantiji strašan zemljotres, od koga su se čitava naselja provalila u zemlju. Narod je u strahu živeo na trgovima i ulicama, a na jednoj poljani je bila učinjena molitva za prestanak zemljotresa. Za vreme te molitve, nevidljivom rukom je na nebo podignut jedan dečak. Kada je na isto tako čudesan način bio ponovo vraćen na zemlju, on je narodu ispričao da je na nebu slušao čitave horove anđela koji su Boga proslavljali rečima: Sveti Bože, Sveti Krepki, Sveti Besmrtni. Narod je odmah počeo da peva te reči pridodajući na kraju: Smiluj se na nas. I gle čuda: zemljotres istoga trena prestade.

 

SLAVA OCU I SINU I SVETOME DUHU, I SADA I UVEK I U SVE VEKOVE VEKOVA. AMIN.

 

- I ova molitva je posvećena Presvetoj Trojici?

 

Da, jer kao što vidimo, jasno se spominju sva tri lica Presvete Trojice.

 

PRESVETA TROJICE, POMILUJ NAS; GOSPODE OČISTI GREHE NAŠE; VLADIKO, OPROSTI BEZAKONJA NAŠA; SVETI, POSETI I ISCELI NEMOĆI NAŠE, IMENA TVOGA RADI.

 

- Šta u ovoj molitvi molimo od Presvete Trojie ?

 

U ovoj molitvi prvo se obraćamo Presvetoj Trojici, a zatim se obraćamo svakom licu zasebno. Ali tražeći samo jedno: izbavljenje od greha !

 

- Pod kojim rečima treba razumeti sva tri lica zajedno, a pod kojim svako lice Presvete Trojice kao zasebno?

 

Izraz Presveta Trojica sasvim jasno ukazuje kome se obraćamo. Rečju: Gospode - obraćamo se Bogu Ocu, rečju: Vladiko - Bogu Sinu, a rečju Sveti - Bogu Duhu Svetome. Završne reči molitve: Imena Tvoga radi – pokazuju da mi molimo Gospoda da nam oprosti sagrešenja ne zbog nekih naših zasluga već da bi se na taj način proslavilo ime Božije.

 

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

MOLITVA CARINIKA I MOLITVA UMNA

OSNOVNE NAPOMENE O MOLITVI

 

- Šta znači moliti se Bogu?

 

Moliti se Bogu znači proslavljati, zahvaljivati i tražiti (moliti) od Boga ono za čime osećamo potrebu.

 

- Zbog čega je potrebno da se molimo Bogu?

 

Bog je naš Tvorac i Otac nebeski. On se o nama brine više od svakog brižnog roditelja ovde na zemlji. On nam daje sve potrebno za naš život; Njime postoji sve na zemlji, pa i mi ljudi, te smo zbog toga i dužni da mu se obraćamo sa molitvom.

 

- Kako se mi molimo?

 

Mi se prvenstveno molimo unutar sebe, tj. u našem umu i srcu, ali pošto je svako od nas biće koje se sastoji od duše i tela, to je moguće da se veliki deo molitve vidi kroz neke spoljašnje znake: osenjivanje krsnim znamenjem, pokloni (mali i veliki)…

 

- Kada je potrebno da se molimo?

 

Čovek se može moliti neprestano i u svako doba, kako nam to poručuje Sveto Pismo (1. Sol 5,17).

 

- Kada je naročito potrebno da se molimo Gospodu?

 

Moliti se treba: ujutro, kada se probudimo iz sna, da bismo zahvalili Bogu što nas je sačuvao u toku noći i moliti od Njega pomoć za sve ono što nam donosi nastupajući dan.

 

Pre početka svakog dela takođe je potrebno da tražimo pomoć od Boga. Kada okončamo započeti posao treba da zahvalimo Bogu za uspeh i pomoć koju nam je pružio. Takođe je nužno da se pre i posle jela sa zahvalnošću obratimo Bogu.

 

Moliti se treba i uveče, pred odlazak na počinak, da bismo zahvalili za provedeni dan, ali i da bi nas On zaštitio od zla u nastupajućoj noći.

 

Bitno je napomenuti da za svaku ovu priliku u Pravoslavnoj crkvi postoje molitve koje se nalaze u Molitveniku i koje ćemo naknadno pojasniti.

 

- Gde se čovek može moliti?

 

Sasvim sigurno se može reći da se možemo moliti svuda i na svakom mestu, ali naročito mesto molitve za nas, pravoslavne hrišćane, jeste hram Božiji, tj. crkva. U crkvi se hrišćani sabiraju na zajedničke molitve, koje se još zovu i bogosluženja. Naročito se okupljaju nedeljom, prazničnim danima i u toku postova.

 

- Osim Boga, koga mi još slavimo i prizivamo u svojim molitvama?

 

Osim Boga mi poštujemo i molitvama se obraćamo još i Presvetoj Bogorodici, svetim anđelima Božijim i svetiteljima.

 

- Da li su naše molitve uvek ugodne Gospodu?

 

Ne uvek. Ako mi molitvi pristupamo rasejano, bez ljubavi i bogobojažljivosti, ako molitvu obavljamo samo rečju dok su nam misli i srce negde drugde, takva molitva neće naići na milost pred Bogom već će imati sasvim drugačiji efekat, tj. time ćemo samo nauditi sebi.

 

- Šta je to što nam konkretno pokazuje Boga i Njegove svetitelje i pomaže nam da se usredsredimo na molitvu?

 

Za pravoslavne hrišćane to su svete ikone.

 

- Šta je to ikona?

 

To su naročite slike na kojima je ruka ikonopisca izobrazila (ikonopisala) lik Gospoda našeg Isusa Hrista, Njegove Prečiste Majke – Bogorodice, svetih anđela Božijih, svetitelja…

 

- Šta reći o onima koji se za vreme molitve nepravilno i nemarno osenjuju krsnim znamenjem ili se pak stide krsta (izbegavaju da se prekrste)?

 

Takav čovek, iz samo njemu znanih razloga, ne želi da ispovedi svoju veru u vaskrslog Gospoda i tog čoveka će se, kako to kaže Sveto Pismo, postideti Gospod kada dođe u slavi Oca svoga sa svetim anđelima (Mk 8,38).

 

- Kako se pravilno krsti?

 

Da bismo na pravilan način sebe osenili krsnim znamenjem, tj. prekrstili se, prvo moramo tri prsta desne ruke spojiti zajedno, a preostala dva saviti ka šaci. Tako složenim prstima prvo dotaknemo čelo, zatim grudi, desno i na kraju levo rame.

 

- Šta simbolišu tako spojeni prsti na desnoj ruci?

 

Tri spojena prsta simbolišu našu veru u to da je Bog jedan po suštini a trojičan po licima, tj. da mi verujemo u Oca i Sina i Svetoga Duha. Druga dva prsta iskazuju našu veru u Isusa Hrista Sina Božijega koji je istinski Bog i istinski Čovek – Bogočovek. Čineći na sebi krst sa tako postavljenim prstima desne ruke izražavamo našu veru u Hrista koji je radi nas i radi našega spasenja postradao na krstu.

 

- Zbog čega dotičemo čelo, grudi i ramena?

 

Na taj način mi se molimo da Gospod prosveti naš um i srce i radi ukrepljenja unutrašnjih sila da bismo ostali u pravoj veri.

 

 

POČETNA MOLITVA

 

U IME OCA I SINA I SVETOG DUHA. AMIN

 

Ustavši iz sna, pre početka bilo kog drugog dela, pobožno priđi pred ikonu Gospoda našeg Isusa Hrista, oseni se krsnim znamenjem i reci: „U ime Oca i Sina i Svetog Duha“. Nakon toga, potrudi se da mnogo ne razmišljaš o ovozemaljskim problemima, da se tvoje misli ne bi raspršile i molitve tvoje ne bi bile uzaludne… (Molitvenik – SPb., 1865, str.1)

 

- Koga treba razumeti pod rečima – Oca i Sina i Svetoga Duha?

 

To su tri Lica Presvete Trojice. Mi verujemo da je Bog jedan, ali da je On trojičan u licima: prvo lice Presvete Trojice je Bog Otac, drugo Bog Sin, a treće Bog Duh Sveti. Tri lica Presvete Trojice imaju istu vlast, čast i slavu od nas koji im se molimo.

 

- Zbog čega je rečeno: U ime?

 

U znak toga da mi verujemo u jednog Boga, tj. iako je Bog trojičan u licima, On je jedan po suštini.

 

- Zašto se molitva završava rečju: Amin?

 

U znak toga da mi sve što kažemo u toj molitvi smatramo i verujemo da je istinito.

 

- Kada je potrebno da izgovaramo ovu molitvu?

 

Pred svakim dobrim delom, jer sve što činimo dužni smo da činimo u čast Presvete Trojice.

 

 

MOLITVA MITARA

 

Bože , milostiv budi prema meni grešnom

 

- Kakva je ovo molitva?

 

Ovo je molitva mitara (carinika) koji se pokajao za sve svoje grehe i koji je od Gospoda zatražio oproštaj, kako se to vidi iz poznate priče o mitaru i fariseju (Lk 18,10-14).

 

- Šta mi molimo od Boga u ovoj molitvi?

 

Molimo isto ono što je nekada molio i mitar koji se pokajao: da Bog bude milostiv prema nama koji smo grešili, tj. da nam oprosti grehe i da ne budemo kažnjeni zbog njih.

 

- Kada je potrebno da izgovaramo ovu molitvu?

 

To je potrebno činiti svaki put kada vidimo da smo učinili neki greh, tj. nešto što je suprotno volji Božijoj.

 

 

MOLITVA GOSPODU ISUSU HRISTU

 

Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, molitvama Prečiste Bogorodice i svih svetih, smiluj se na nas

 

- Kome je upućena ova molitva?

 

Isusu Hristu, Sinu Božijem, drugom licu Presvete Trojice.

 

- Ko je Isus Hristos?

 

Navešćemo samo nekoliko osnovnih detalja iz zemaljskog života Isusa Hrista: Sin Božiji, radi našeg spasenja, siđe s neba, primi od Presvete Djeve bezgrešno čovečije telo kroz ovaploćenje od Duha Svetoga i živeo je na zemlji, među ljudima, oko 33 godine. Do svoje tridesete godine živeo je u malom galilejskom gradiću Nazaretu sa svojom majkom Marijom i njenim obručnikom Josifom. Zatim je otišao na reku Jordan, gde Ga je krstio Jovan Preteča, koji je od Boga poslat da pripremi narod za dolazak Spasitelja sveta. Posle krštenja Isus je proveo četrdeset dana u pustinji u postu i molitvi, gde Ga je iskušavao đavo ali bez uspeha. Nakon toga Gospod počinje da propoveda ljudima kako treba da žive da bi zadobili Carstvo Nebesko. 

 

Propoved, ali i sav život Isusov, bio je propraćen mnogobrojnim čudesima. Ne obraćajući pažnju na to, mnogi od Njegovih sunarodnika i dalje su ostajali u svom poročnom životu, a svakoga dana sve je više rasla njihova mržnja prema Hristu i Njegovim učenicima. Njihova mržnja bila je tolika da su Ga uhvatili, osudili na smrt  i raspeli na krstu sa još dva razbojnika. Kad je postradao na krstu, Hristovo telo su stavili u grob, ali nakon tri dana Hristos je vaskrsao i tokom četrdeset dana javljao se učenicima otkrivajući im tajne o Carstvu Nebeskom. U četrdeseti dan vazneo se na nebo, a u pedeseti dan nakon vaskrsenja poslao je Duha Svetoga učenicima, koji je od tada u Crkvi Hristovoj i Koji prosvećuje i osvećuje svakog pravoslavnog hrišćanina. Sve to što je Isusu Hristos pretrpeo: ruganja, poniženja, osudu, smrt na krstu – sve je to učinio radi našega spasenja, jer je On time ispunio volju Oca i pobedio smrt, koja je do tada carovala među ljudima.

 

- Šta u toj molitvi molimo od Gospoda?

 

Molimo Ga da se On uz zastupničke molitve Bogorodice i svih svetih smiluje nad nama, tj. da nam oprosti sve ono što smo zgrešili.

 

- Ko je Prečista Bogorodice?

 

Presveta Djeva Marija je još od svoga rođenja bila izabrana od Boga da bi se od Nje na zemlji pojavio ovaploćeni Sin Božiji radi svoga spasonosnog dela. Evo nekoliko kratkih crta o životu Presvete Bogorodice: roditelji Djeve Marije bili su blagočestivi Joakim i Ana. Dugo godina njih dvoje nisu imali dece i moleći se Bogu, obećali su da će dete, ako im se rodi, posvetiti na službu Bogu. Gospod je uslišio njihove molitve i njima se rodi kćer, koju nazvaše Marija. Kada je mala Marija napunila tri godine, roditelji su ispunili svoje obećanje te je odvedoše u hram, gde je Ona živela do svoje četrnaeste godine. U petnaestoj godini, po tadašnjem običaju, Ona je trebalo da se uda, ali pošto je želela da čitav svoj život provede kao djeva, tada je sveštenici, po volji Božijoj, dadoše njenom daljem rođaku Josifu, koji se trebalo da se brine o njoj. Josif je živeo u Nazaretu. Upravo tu, u tom gradiću, Marija je dobila vest od Gospoda da će se od Nje roditi Spasitelj sveta. Tako se i zbilo: jedne noći u gradu Vitlejemu, u štali, rodio se Isus Hristos. Po vaskrsenju Gospodnjem, Ona je ostala u domu svetog Jovana Bogoslova, jednog od Hristovih učenika. Petnaest godina nakon Hristovog vaskrsenja, upokojila se Presveta Bogorodica. Njen kraj bio je po predanju čudesan: Ona se upokojila u prisustvu apostola, koji su prethodno na čudesan način došli sa raznih strana sveta gde su propovedali veru Hristovu. Sam Gospod sa svetim anđelima došao je i uzeo Njenu dušu. Nakon tri dana otvoren je Njen grob i apostoli videše da je i Njeno telo vaskrsnuto.

 

- Ko su ljudi koje nazivamo svetima?

 

Svetima nazivamo ljude koji su svoj život na zemlji proveli blagočestivo i sada se njihove duše nalaze zajedno sa Bogom i pred Njim se mole za sve nas koji se njima obratimo za pomoć. To su sveti apostoli, proroci, mučenici i svi ostali ljudi koji su živeli po zapovestima Gospodnjim.

 

- Kada se izgovara ova molitva?

 

I ova molitva, kao i molitva mitara, treba da je što češće na umu i srcu svakog pravoslavnog hrišćanina zbog toga što mi stalno grešimo te se zbog toga trebamo neprekidno moliti i kajati, tražeći oproštaj od Gospoda.

 

Napomena - postoji i kraći oblik ove molitve koji glasi: Gospode Isuse Hriste, Sine Božji, smiluj se na nas ili Gospode, smiluj se (Gospode pomiluj!). U ovom najkraćem obliku ona se često izgovara na bogosluženjima, ponekad i četrdeset puta uzastopno-

 

 

D. I. Protopopov: Tumačenje molitvenika, Romanov, Banjaluka, 2013.

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...