Jump to content

Peta Mojsijeva,22:15


Gaša

Препоручена порука

пре 6 часа, Bokisd рече

 

Mislim da gresis u percepciji ove price iz pisma.

Prica je u 5. Moj. 22, 13 - 21.

Prica po svojoj naraciji i smislu,  je iz dva dela. Prvi deo je od 13 - 19 stiha. Ovde bi trebalo da bude sve jasno . Ako se dokaze , da se na posteljini nalaze tragovi krvi iz prve bracne noci, onda je stvar jasna i nema dileme, da je devojka okey, i da je muz klevetnik i da mu sleduje kazna. To je zakljuceno sa 19. stihom, gde se nalazu kazne za muza.

Ovde se, mislim, slazemo.

Sad, u 20. stihu se kaze, da ako je istinita optuzba i ne postoji znak, da se takva devojka kazni. Same reci u stihu kazu, ...ako bude istina... Vec sam ovakav nacin izrazavanja, moze upucivati na stvar, koja mora da se ispita, da bi  sa sigurnoscu moglo da se kaze, da je devojka kriva.

Prvo, sasvim je ocekivano, da su i sami Jevreji znali, na osnovu iskustva svojih devojaka i zena, da se moze desiti, da neka devojke nema krvi kod prve bracne noci. Kako onda moze da se osudi devojka, zbog toga sto nema znaka na posteljini ? Zbog  toga i mora da se ispita da li je istina, da devojka nije devica.

Ili, moze i sam muz, kada vec, kako se kaze u stihovima....omrzne mu zivljenje sa zenom....napravi prevaru i postavi neku drugu cistu posteljinu. I, zbog toga mora da se ispita da li je istina , da devojka nije devica.

I, onda, mora da se sprovede proces i rasprava, da bi se utvrdila ta istina, koja se spominje. Taj proces je najbolje objasnjen ovde, od 15 - 21 :

https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=ekavski&lang2=saric&book=5&chap=19

Kaze se, u 15.stihu,.....'ni za kako zlo i ni za kakav greh izmedju svih greha koji se cine'.

Vidis, za svaki greh i zlo ( tu je i slucaj sa devojkom ), mora da se , kako se kaze dalje u 18.stihu....' I neka dobro ispitaju sudije'.....sta je prava istina. Dakle, nista ne biva bez detaljnog suda i isledjivanja svakog slucaja.

Ne,grešiš,od početka se ne slažemo :)

Vidiš,i ako nevina stupa u brak tokom prve bračne noći na postelji ne mora da bude krv.Jednostavno neke devojke prvi put ne krvare.A Bog govori preko Mojsija i zapoveda da upravo krvava postelja mora biti znak devičanstva.Ne slažemo se u tome,jer ako pažljivo pročitaš tekst,nigde se ne pominje sudjenje,već direktno pokazivanje postelje i bam! O tome pišem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Gaša рече

Pobiše oni dečicu svoju ali pusti ti njih   .

Helouu naredba je od Boga,preko Mojsija 

Ja ti ponovo govorim , da Bog nije naredio ubistvo i da se tu govori o plotnosti zemljanosti kamenu crkve a ne o kamenovanju koji su stari judejsci imali za sud bludnici koja nije bila nevina kad je ušla u brak sa mužem.

I opšte Pismo ne govori nikada o rijalitiju judejskih porodica niti o njihovom nakaradnom verskom zakonu, nego o Hristu i Crkvi Hristovoj koju je uspostavio na zemlji a koja je u svojoj suštini nebeska.

Ajde sad ti ubij nebesko telo kamenom? Ili da te oblak ubije ili bilo kakvo nebo da te kamenuje? Nebo ne kamenuje osim meteora koje najavljuju ali tu već ulazimo u zmijsko tumačenje koje su i stari judejci imali.

Divim vam se da Boga zovete Blagi a pri tom govorite kako je naređivao ubistva, ste vi neki ratni huškači?

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Gaša рече

Ne,grešiš,od početka se ne slažemo :)

Vidiš,i ako nevina stupa u brak tokom prve bračne noći na postelji ne mora da bude krv.Jednostavno neke devojke prvi put ne krvare.A Bog govori preko Mojsija i zapoveda da upravo krvava postelja mora biti znak devičanstva.Ne slažemo se u tome,jer ako pažljivo pročitaš tekst,nigde se ne pominje sudjenje,već direktno pokazivanje postelje i bam! O tome pišem.

Ma kako vas bre nije sramota da razvlačite bračne postelje po pravoslavnom forumu.

Jeste baš će u Svetom Pismu da se govori koja je žena krvarila prilikom ebač? ine da budem strog sa rečima a koja nije...

Nije Sveto Pismo rijaliti program bre a Bog nije kamerman koji ulazi u bračne postelje da vidi kako je tamo i da li je sve dobro prošlo.

Ja ne znam stručno kako se to zove ali mrzim kad vidim raširen krvavi čaršav posle prve bračne noći. Bog nije budala.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Матусал рече

Па вероватно су знали, ако знаш ти што они не би знали. Вероватно се ради о обичајном брачном праву које се могло наћи и код неких околних народа. Имали су они своје судије и старешине задужене за ова питања и спорове. Прво је само Мојсије решавао спорове питајући Господа путем урима и тумима, али је по савету таста Јотора поставио поштене и проверене људе да суде, а спорне и тешке ствари су доносили к њему да разреши. Погледај другу мојсијеву 18, 13-27.  Није нико могао тек тако без последица да некога усмрти. Када је једном приликом неко из Венијаминовог племена силовао и убио девојку остала племена су се подигла на њих скоро их истребивши из Израиља.

 

Ja se 'ubi'  (:0228_hot: ), da pokazem,  da ne moze tek tako da se osudi devojka, da nije devica, a, ti brate , ....jednostavno, u dve recenice objasnis koja je sustina cele price.

Kasnije cu navesti jos neke razloge, da mora da bude ispitivanja i sudjenja tj. da mora da bude proces, i tek kad se utvrdi da je devojka kriva, sledi kazna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Bokisd рече

Ja se 'ubi'  (:0228_hot: ), da pokazem,  da ne moze tek tako da se osudi devojka, da nije devica, a, ti brate , ....jednostavno, u dve recenice objasnis koja je sustina cele price.

Kasnije cu navesti jos neke razloge, da mora da bude ispitivanja i sudjenja tj. da mora da bude proces, i tek kad se utvrdi da je devojka kriva, sledi kazna.

Šta nam sad ti blagovestiš? Jevrejski sud? Pa taj sud je bio nakaradan, jer Mojsije nije govorio o takvom sudu, čak ga je i Isus Hristos osudio i rekao da ne čine po tom verskom sudu nego po sudu Božjem kako im je Mojsije i dao.

Ti nikako da shvatiš pravne aspekte verskog suda, jer su oni odstupili od Mojsija i Boga, grdno ga i namerno pogrešno tumačeći i sve nebesko vezali za zemaljsko samo su reči Mojsijeve ostale a oni na osnovu tih reči smišljali sud.

Jevrejski sud je sramotan i promašen i nema veze sa Mojsijem i sa Mojsijevim Pismom.

Inače jesi ti dobio blagoslov da pričaš o starom zavetu? Ti si poznavalac kanona i propisa sigurno ti nije promaklo da ti treba blagoslov da pričaš i čitaš stari zavet?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

Ja se 'ubi'  (:0228_hot: ), da pokazem,  da ne moze tek tako da se osudi devojka, da nije devica, a, ti brate , ....jednostavno, u dve recenice objasnis koja je sustina cele price.

Kasnije cu navesti jos neke razloge, da mora da bude ispitivanja i sudjenja tj. da mora da bude proces, i tek kad se utvrdi da je devojka kriva, sledi kazna.

:D

Ma ja brate samo čitam Pismo.Peta Mojsijeva 22:15-20 i ni levo ni desno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Šta nam sad ti blagovestiš? Jevrejski sud? Pa taj sud je bio nakaradan, jer Mojsije nije govorio o takvom sudu, čak ga je i Isus Hristos osudio i rekao da ne čine po tom verskom sudu nego po sudu Božjem kako im je Mojsije i dao.

Ti nikako da shvatiš pravne aspekte verskog suda, jer su oni odstupili od Mojsija i Boga, grdno ga i namerno pogrešno tumačeći i sve nebesko vezali za zemaljsko samo su reči Mojsijeve ostale a oni na osnovu tih reči smišljali sud.

Jevrejski sud je sramotan i promašen i nema veze sa Mojsijem i sa Mojsijevim Pismom.

Inače jesi ti dobio blagoslov da pričaš o starom zavetu? Ti si poznavalac kanona i propisa sigurno ti nije promaklo da ti treba blagoslov da pričaš i čitaš stari zavet?

Zašto blagoslov i ko da da blagoslovi? Da li to svakog treba,pa i mene?Nisam to znao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Gaša рече

:D

Ma ja brate samo čitam Pismo.Peta Mojsijeva 22:15-20 i ni levo ni desno.

Па ако баш толико желиш да цедиш текст, мораш признати да се нигде не спомиње ни крвава постељина или хаљина. Морао би прво то да докажеш, пошто не желиш да предмет посматраш опширније упоређујући са другим ситуацијама и сличним околностима. Писмо се тако не чита да се ухватиш за један стих него у контексту комплетног предања написаног у петокњижју разумевајући начин размишљања и функционисања тадашњег друштва па ћеш схватити да су они вршили провере и да нису хтели да се огреше о невине жртве јер је и за тако нешто Бог био осветник.

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Gaša рече

:D

Ma ja brate samo čitam Pismo.Peta Mojsijeva 22:15-20 i ni levo ni desno.

Vec je odgovorio Matusal.

Imamo mi ovde na forumu jednu posalicu, koja glasi, ....treba svaki tekst da se cita u 'kontekstu' stvari. Ne mozes samo da uzmes neki citat,.....pa, to ti je, sto ti je. To ce nas odvesti u totalno pogresnom smeru.

Jednostavno, mora malo da se cita i izmedju redova. :citac:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Gaša рече

Zašto blagoslov i ko da da blagoslovi? Da li to svakog treba,pa i mene?Nisam to znao.

Da trebalo bi da dobiješ blagoslov od svog sveštenika za čitanje starog zaveta jer bez dobrog poznavanja Novog Zaveta stari ne možeš shvatiti na Crkven način.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Šta nam sad ti blagovestiš? Jevrejski sud? Pa taj sud je bio nakaradan, jer Mojsije nije govorio o takvom sudu, čak ga je i Isus Hristos osudio i rekao da ne čine po tom verskom sudu nego po sudu Božjem kako im je Mojsije i dao.

Ti nikako da shvatiš pravne aspekte verskog suda, jer su oni odstupili od Mojsija i Boga, grdno ga i namerno pogrešno tumačeći i sve nebesko vezali za zemaljsko samo su reči Mojsijeve ostale a oni na osnovu tih reči smišljali sud.

Jevrejski sud je sramotan i promašen i nema veze sa Mojsijem i sa Mojsijevim Pismom.

Inače jesi ti dobio blagoslov da pričaš o starom zavetu? Ti si poznavalac kanona i propisa sigurno ti nije promaklo da ti treba blagoslov da pričaš i čitaš stari zavet?

Sta sad da kazem ? :scratch_head:

Pricam slicno kao i ti sto radis. Po, logickom smislu samog teksta i onako kako sam naucio, da treba gledati na tekst pisma. Uostalo, sa Matusalom i Blagovesnikom sam na slicnim talasnim duzinama. :smil443643319dc3d:  I, oni imaju vrlo bliske statove sa mnom povodom ove price oko zakona Mojsijevog. Tako stoje stvari.

Vec sam negde rekao. I, vec je i Blagovesnik naveo, da je cilj zakona, da stari Izrailj ne postane 'Sodoma i Gomora'. Jer, su tome bili vrlo skloni. Ovde se kaze :

"Ostali neka to čuju ( presudu ) i neka se boje i neka više nikada ne počine takvu opačinu u sredini tvojoj. " 5.Moj. 19, 20.

Znaci, mora tako. Stari Jevreji su bili culni i grubi srcem, ne postoji drugi nacin, osim strahom i pretnjom. Ili, kako kazu oci, u SZ su ljudi bili u decjem uzrastu i trebala je malo jaca i tvdja zapovest, da bi shvatili i opametili se. Naravno, postoji u SZ i zapovesti za naprednije i duhovnije srcem i umom. Ali, opste stanje u Jevreja je bilo takvo, kakvo je bilo.

Mislim, slazem sa ja sa tobom. SZ je slika NZ i u njemu se moze naci Hristos i sve sto se tice njega. I, Crkva i krstenje, i Njegova smrt na Krstu i Vaskrsenje i mnogo drugoga. Ali, ovo je jednostavno, drustvena prica o tome, kako i sta treba ciniti kada se pojavi neki spor u Izrailju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Mislim, slazem sa ja sa tobom. SZ je slika NZ i u njemu se moze naci Hristos i sve sto se tice njega. I, Crkva i krtstenje, i Njegova smrt na Krstu i Vaskrsenje i mnogo drugoga. Ali, ovo je jednostavno, drustvena prica o tome, kako i sta treba ciniti kada se pojavi neki spor u Izrailju.

Imaš li ti blagoslov da nam sve ovo pričaš?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Imaš li ti blagoslov da nam sve ovo pričaš?

Moram da se nasalim.  

Sto me nisi to pitao, tamo negde , kada smo pricali na raznim drugim temama ? :)))

Ili, posto verovatno niko nema blagoslov , da zatvorimo temu......ili, mozda i pola forumskih tema. :))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Moram da se nasalim.  

Sto me nisi to pitao, tamo negde , kada smo pricali na raznim drugim temama ? :)))

Ili, posto verovatno niko nema blagoslov , da zatvorimo temu......ili, mozda i pola forumskih tema. :laugh1:

Zato što je tema teška a i verujem da ti kao neki vajni poznavaoc kanona, dobro znaš da se stari zavet čita isključivo uz blagoslov sveštenika u slučaju da si zaboravio da te potsetim samo i tebe i kratosa i ostale starozavetnike.....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Zato što je tema teška a i verujem da ti kao neki vajni poznavaoc kanona, dobro znaš da se stari zavet čita isključivo uz blagoslov sveštenika u slučaju da si zaboravio da te potsetim samo i tebe i kratosa i ostale starozavetnike.....

Dobro VSB. Da idemom dalje. 

Sad cemo , nakon tolikih rasprava, izmedju nas svih na forumu, da preispitujemo, ko ima blagoslov za takve stvari. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...