Jump to content

Познати милијардери се залажу за увођење загарантованог дохотка

Оцени ову тему


Juanito

Препоручена порука

Uz Muska i Zuckerberga, sad i Richard Branson podržava ideju ‘sveopćeg prihoda’

s8AqpFi.jpg

Kako živimo u doba automatizacije i eksponencijalnog razvoja tehnologije, činjenica je da će se mnoge stvari promijeniti prije nego kasnije. Jedan od velikih problema koji će nas kad tada sustići jest smanjenje potrebe radne snage, a sve to možemo "zahvaliti" sve naprednijim robotima i razvoju umjetne inteligencije. Često se predviđa kako će većina ljudi na svijetu ostati bez posla do 2030. ili 2040. godine, što znači da ćemo to doživjeti više-manje svi.

No, ljudi koji imaju informacije o tome što se radi i kako će se raditi u budućnosti razmišljaju o tom problemu i za sada je jedna od solucija UBI, odnosno nezaposleni će ljudi primati mjesečna primanja iako neće raditi. Primjerice, od početka sljedeće godine Finska će za svojih 2.000 stanovnika isplaćivati 650 dolara svaki mjesec, bez obzira na to radili oni ili ne. Ovaj eksperiment samo je jedan u nizu, pa tako će i gradovi u Italiji, Kanadi i Škotskoj također isprobati taj model.

Iako ova ideja nije ništa novo, jer je ideju o UBI-ju u svojoj knjizi iz 1962."Capitalism and Freedom" promovirao poznati ekonomisti Milton Friedman, a ideju je pokušao, doduše neuspješno, realizirati i bivši američki predsjednik Richard Nixon.

Čini se da ne postoji bolje vrijeme nego danas o UBI-ju, pa se tako često u javnim nastupima može čuti od Elona Muska, Marka Zuckerberga i sada Richarda Bransona kako promoviraju upravo ovu ideju. Činjenica jest da cilj ovog modela nije zadovoljiti sve ljude, već im stvoriti prostora da mogu biti kreativni, poduzetni i da pokušaju rješavati probleme u svijetu. Naravno, to je lakše reći nego provesti kroz praksu, pa tako i sam Branson kaže kako se ovaj koncept treba dublje proučiti i vidjeti kako može funkcionirati u praksi, dakle stvari nisu tako jednostavne kako izgledaju na prvu.

U svijetu robotike, automatizacije, softvera i tehnološkog razvoja, ubrzo ćemo doći do točke gdje će ovo biti nužno provesti u realnost, a ljudi će morati unaprijediti svoju svijest i svijetu vratiti ono što im se dalo.

 

Izvor

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Juanito рече

Finska će za svojih 2.000 stanovnika isplaćivati 650 dolara svaki mjesec, bez obzira na to radili oni ili ne

AV dislikes this...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jos uvijek ne kontam sta hoce s tim mjesecnim dohodkom da postignu? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Justin Waters рече

Jos uvijek ne kontam sta hoce s tim mjesecnim dohodkom da postignu? 

Da bivši vozači imaju da jedu i plate struju kada smart vozila postanu ekonomična.

Nešto kao milostinja da bi se zaštitili od izgladnelih i sluđenih ex kamijondžija i taksista.

19216_taxi-driver-3.jpg

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ekonomija i tehnologija trebaju da budu u službi čoveka i društva a ne obratno.Ekonomija koja nije u stanju da zaposli i uključi što više ljudi u svoje reusurse je ekonomija osuđena na propas sa sve tim mašinama i AI.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Juanito рече

od početka sljedeće godine Finska će za svojih 2.000 stanovnika isplaćivati 650 dolara svaki mjesec, bez obzira na to radili oni ili ne.

Швајцарци су на референдуму изгласали да не желе загарантованих (мислим) 4000 франака мјесечно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма 20000 :)). Швајцрци су избеглицама узимали све паре у камповима пре него што би ови добили било какву помоћ.

 

Швајцарска: Избјеглице морају предати имовину држави

Избјеглице које долазе у Швајцарску мораће предати држави сваку имовину вриједну више од 1000 швајцарских франака како би помогли у плаћању свог боравка, јавља ТВ станица СРФ уводећи праксу сличну оној у Данској која је наишла на оштре примједбе хуманитарних организација.
 
Мигранти - Фото: РТРС
МигрантиФото: РТРС

Та телевизија приказала је потврду за коју избјеглица из Сирије каже да ју је добио од власти када је морао предати више од половине готовине, која је остала његовој породици након што је платила кријумчарима да им помогну да стигну у Швајцарску. Приказан је и летак намијењен избјеглицама на којем пише: Ако имате имовину вриједну више од 1000 швајцарских франака, када стигнете у прихватни центар морате је предати, а заузврат ћете добити признаницу.

СРФ наводи изјаве власти задужених за мигранте  које правдају ту мјеру те законом који позива тражиоце азила и избјеглице да допринесу, када је могуће, трошковима разматрања њиховог захтјева за азил те трошковима социјалне помоћи. Осим тога, избјеглице који добију право да остану и раде у Швајцарској мораће се одрећи десет посто своје плате до највише десет година, односно док не плате 15.000 франака.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa uvođenjem osnovnog dohotka neće se ništa rešiti. Problem nije u robotima i automatizaciji nego u nedevoljnoj akumulaciji kapitala zbog opadanja profitabilnosti. Sve to uzrokuje nedovoljne investcije. Niša nas ne sprečava da multiplikujemo mašine i uvećamo proizvodnju, što zahteva dodatno angožovanje radne snage uprkos povećanoj automatizaciji, i tako odgovorimo na nezadovoljene potrebe mase ljudi. Ali zvrčka kapitalizma jeste upravo u tome, što se on zasniva na oplodnji vrednosti, ako ona nije dovoljna onda nema ni kupovne moći koja bi podstakla tražnju za proizvodima, a nema ni dovljnog viška vrednosti za dodatne investcije koje bi se reprezentovale u dodatnoj zaposlenosti.

Ono što se redovno izostavi kada je problem robotizacije u pitanju jeste masovna dekvalifikacija zanimanja ljudi koji će ostati na poslu. Njihov rad će se uprostiti i stvaraće manje vrednosti, pa će po kapitalističkoj logici biti i manje plaćen uprkos povećanoj marginalnoj produktivnosti radnika. Plus ovo će imati udaljene efekte na druge grane privrede, koje neće biti zahvaćene robotizacijom, tako što će horda otpuštenih ljudi u jurnjavi za poslom smanjiti u tim branšama nadnice zbog povećane ponude rada. Sve u svemu, biće tegobno za desetine miliona ljudi uprkos fantastičnom napretku tehnologije.

Dakle, neće biti problema samo sa dugotrajno nezaposlenim ljudima, nego i sa padom nadnica u mnogim oblastima privrede, da ne govorim o porastu zaglupljujućih poslova koji će sakatiti intelektulane, kreativne i fizičke sposobnosti i muškaraca i žena. No, ništa novo, to su zakonitosti kapitalizma...

εργασία (грч. ергасија) - рад, занимање, посао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...