Jump to content

Koliko bi deca trebalo da budu ispred ekrana

Оцени ову тему


Препоручена порука

Američka pedijatrijska akademija spustila na 18 meseci starosnu granicu za izloženost digitalnim uređajima

deca-tv.jpg

За малишане од друге до пете године време испред екрана би требало да буде ограничено на највише сат дневно (Фото „Пиксабеј“)

Najsigurniji i najlakši način da roditelji kupe malo tišine i mira u kući jeste da deci, na njihovu radost, u ruke gurnu tablet i mobilni telefon ili da im puste neki od brojnih televizijskih programa.

Kako da u tome ne preteraju i da im ovi uređaji ne budu bebisiteri, odgovor je dala Američka pedijatrijska akademija u novim smernicama o tome koliko vremena bi najmlađi smeli da provedu ispred ekrana.

Za razliku od dosadašnjih preporuka, prema kojima deca mlađa od dve godine ne bi trebalo uopšte da budu izložena ekranima, pedijatri su sada tu granicu spustili na 18 meseci. Svetlost i zvuci mogu da uznemire bebe pa zbog toga nije preporučljivo čak ni da, na primer, majka gleda TV dok hrani bebu iako dete nije direktno usmereno ka ekranu.

Mališanima uzrasta od godinu i po do dve roditelji mogu da uvode digitalne uređaje, ali bi trebalo da budu uz decu dok gledaju da bi im pomogli da razumeju i nauče reči. Deca u tom periodu mogu da budu uključena u video-razgovore sa odsutnim članovima porodice jer se tako grade veze među njima.

Za mališane od druge do pete godine vreme ispred ekrana bi trebalo da bude ograničeno na najviše jedan sat dnevno (ranija preporuka je bila najviše dva sata), a deci bi trebalo prikazivati sadržaje bez reklama i one iz kojih mogu da uče.

Kod starijih od šest godina roditelji postavljaju granice i odlučuju šta će, kada i koliko da gledaju.

Prosečan dan kod zdrave dece ovog uzrasta, naveli su pedijatri, obuhvata odlazak u školu, rad na domaćem zadatku, najmanje jedan sat fizičke aktivnosti, socijalne kontakte i od osam do 12 sati sna.

Svaki višak vremena u takvom rasporedu može da bude iskorišćen za zabavu, pa i za onu ispred ekrana.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To deci ovog uzrasta koristi više nego mlađoj. Internet i društvene mreže mogu ih podstaći da razviju nove ideje, da im olakšaju održavanje prijateljstva na daljinu, da im pomognu da uspostave bolje odnose sa vršnjacima iz razreda ili da pronađu prijatelje ukoliko zbog bolesti ili fizičkog nedostatka nisu prihvaćeni u školi.

S druge strane, prekomerno sedenje pred ekranima povećava rizik od nastanka gojaznosti i može da bude štetno po san, ne samo kod dece nego i kod odraslih.

Pedijatri zbog toga preporučuju da se televizor, kompjuter i mobilni uređaji izbace iz spavaće sobe i da se ne koriste najmanje sat pre odlaska na spavanje, ali ni za vreme obroka i igranja, što važi i za mame i tate. Međutim, na jedno od najčešćih pitanja roditelja – kada je vreme da dete dobije sopstveni mobilni telefon – lekari nisu odgovorili.

Ove preporuke zasnovane su na brojnim studijama o uticaju televizije i kompjutera na emocionalno i fizičko zdravlje dece i istraživanjima o tome da li deca zaista uče iz TV programa i mobilnih aplikacija.

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Preporuke lekara za pametno korišćenje uređaja

Do 18 meseci: bez ekrana

Od jedne i po do dve godine: video-razgovori sa odsutnim članovima porodice

Od dve do pet godina: najviše sat dnevno edukativnih sadržaja bez reklama

Stariji od šest godina: deo slobodnog vremena u dogovoru s roditeljima

Bez ekrana sat pre spavanja, za vreme jela i igranja

Roditelji treba da kontrolišu sadržaje koje deca gledaju

 

http://www.politika.rs/sr/clanak/366298/Spektar/Zivot-i-stil/Koliko-bi-deca-trebalo-da-budu-ispred-ekrana

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zavisi sta rade. :) Ukoliko citaju knjige, rade nesto kreativno ili uce nesto, pa dosta. Igranje igrica isto nije losa aktivnost, ima dosta pozitivnih efekata ali bi trebalo da bude u kombinaciji sa fizickom aktivnoscu. Najgora stvar ispred ekrana je gledanje filmova i ostalo gubljenje vremena. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

39 minutes ago, Aurelije рече

Zavisi sta rade. :) Ukoliko citaju knjige, rade nesto kreativno ili uce nesto, pa dosta. Igranje igrica isto nije losa aktivnost, ima dosta pozitivnih efekata ali bi trebalo da bude u kombinaciji sa fizickom aktivnoscu. Najgora stvar ispred ekrana je gledanje filmova i ostalo gubljenje vremena. 

Meni se jako sviđaju stavovi Ranka Rajovića, koji naglašava da je u najranijem uzrastu najbitnija aktivnost, igra, podsticaj, jer se tako dete razvija. Najgore je kad se detetu uključi tv da bi bilo mirno. Treba da se igra, skače, trči da bi se razvijala motorika. Isto je potreban i umni podsticaj da bi dete razvijalo svoje umne sposobnosti.

Negde je pričao, ako se uopšte dobro sećam, o tome zašto daleko-istočna deca imaju daleko bolje intelektualne sposobnosti od zapadne dece, i da je to zato što ranije u svom odrastanju imaju intelektualni podsticaj. Tome u prilog, mogu se čuti i komentari Mičio Kaku-a, o tome kako npr. amerika praktično nema svoje doktore nauka, svi došli iz drugih zemalja, u koje se kasnije i vraćaju.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, da, skoro sam slušao Rajovića, gostovao je u nekoj emisiji, kaže (otprilike) deca se uz elektronske uređaje naviknu na brži protok informacija, jer su zasuta sadržajem, i posle kad nešto treba da pročitaju ili saslušaju, nemaju uopšte strpljenja, jer je mozak navikao na veći protok informacija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Иван ♪♫ рече

E, da, skoro sam slušao Rajovića, gostovao je u nekoj emisiji, kaže (otprilike) deca se uz elektronske uređaje naviknu na brži protok informacija, jer su zasuta sadržajem, i posle kad nešto treba da pročitaju ili saslušaju, nemaju uopšte strpljenja, jer je mozak navikao na veći protok informacija.

Ja licno smatram da video igre mogu dosta da doprinesu razvoju. Televizija je glupost. :) Ovo za informacije je tacno. Kada sam bio dete citaosam svaki dan razlicitu knjig. Kako sam otkrio forume,twitter facebook mojap paznja je znacajno osakacena.... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

30 minutes ago, Aurelije рече

Ja licno smatram da video igre mogu dosta da doprinesu razvoju.

A što to misliš? Je l' imaš neki poseban razlog? 

Kad sam ja bio mali, nisam imao igrice, ali imao sam tv, i sada kada se prisećam sve to doživljavam kao zagađenost. Isto tako nisam siguran za igrice. Odraslom sigurno ne smetaju. Ali na dete sigurno ostavljaju traga, i ovde ne mislim na neku motoriku, reflekse, tj. samu mehaniku igre, već na sadržaj.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

A što to misliš? Je l' imaš neki poseban razlog? 

Kad sam ja bio mali, nisam imao igrice, ali imao sam tv, i sada kada se prisećam sve to doživljavam kao zagađenost. Isto tako nisam siguran za igrice. Odraslom sigurno ne smetaju. Ali na dete sigurno ostavljaju traga, i ovde ne mislim na neku motoriku, reflekse, tj. samu mehaniku igre, već na sadržaj.

 

Znas li da je receno: "Nista lose protivu igrica ne govori"?

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, Иван ♪♫ рече

A što to misliš? Je l' imaš neki poseban razlog? 

Izaslo je par istrazivanja da video igrice poboljsavaju motoricke sposobnosti, spartialnu orjentaciju kao i kognitivne sposobnosti. Nisam ih citao u detalje samo sam bacio oko ali mi deluju logicno. Na kraju krajeva, provodis vreme razmisljajuci i resavajuci probleme, razlicitih priroda. Moras da pamtis mape i da se pomeras kroz odredjeni prostor. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 hours ago, Aurelije рече

Izaslo je par istrazivanja da video igrice poboljsavaju motoricke sposobnosti, spartialnu orjentaciju kao i kognitivne sposobnosti. Nisam ih citao u detalje samo sam bacio oko ali mi deluju logicno. Na kraju krajeva, provodis vreme razmisljajuci i resavajuci probleme, razlicitih priroda. Moras da pamtis mape i da se pomeras kroz odredjeni prostor. 

Samo treba naglasiti da nisu sve igrice u pitanju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...