Jump to content

Зашто је псовање велико зло?


Препоручена порука

4 minutes ago, Биљана рече

А, не. Нисам ја замијерала (нити замијерам). Свако зна своје. Ја опомињем. Увијек и у свакој прилици. И знане и незнане. :)

Zamjeram, jer pokazuje nepoštovanje prema meni. Vulgarizme doživljavam kao verbalni atak, mada meni nije lično upućeno, smeta i povrijeđuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima ta rečenica u Novom Zavetu:
"I jezik je vatra, svet nepravde, jezik se nalazi među našim udovima,
skrnavi sve telo i on zapaljuje životni tok, a pakao njega pali."

Zanimljivo mi je da su i naši preci lepo uočili čemu služi govor,
kada su jednom 'odeljku' naših usta dali ime - nepca.
I to i jeste Božija volja, da naš govor, naša usta, govore
nebeske reči, da proslavljaju Sveto Ime Božije, da
naša usta budu malo nebo... nebce... nepca....

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Suncokret54 рече

...постоје и трећи, они којима је јако жао несрећног људског бића...:mahmah:

cim ljudi ljudima smetaju po bilo kom osnovu kad su sitnice u pitanju nema tu cistog posla, to je 100%...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 hours ago, Милан Ракић рече

Молим да не будем погрешно схваћен. А покушаћу да будем што прецизнији.

Школовао сам се у Босни (Сарајево) и Херцеговини (Мостар).

Међу питомачком (или кадетском како је то данас модерно рећи :))) ) "популацијом" и није било толико псовања. Били смо фини момци :))) И међу "цивилима" са којима сам се дружио и одлазећи у њихове куће, сва три "конститутивна" народа, барем ја нисам уочио неку псовку. Заправо, могу само да се присетим да је код свију постојала она "универзална", више као компензација за одушевљење- "...о мајку..."

Иначе, код мене у Мачви, опет у круговима у којима сам одрастао и кретао се, била је, поред помињања нечије мајке и хула на Бога, тј. глаголска радња са Богом као субјектом и/или објектом...

И то су неке псовке које сам имао у свом сећању до средине 90-их... Међу људима са којима сам "патргао" што би рекли моји Мачвани...

Е сад моменат, да ме се погрешно не схвати...

Након "Бљеска" и "Олује", односно, након доласка тих протераних људи у овдашње поднебље, "спектар псовки" се проширио... Са таквим реченичким конструктима, да просто нисам могао да се отмем утиску да је негдашњи аутор засигурно морао да седне и да добро промисли како би таква псовка требала да "изгледа"...

Од бенигног помињања "крушне мрве" (за шта сведочим да у Мачви постоји у истом контексту помињање "`лебца" и "лебарника"), па до, рекао бих, "до коске" богоборачког "наслађивања" у помињању Мајке Божије, "Свете Неђеље", детета, итд; 

Чак је дотле отишло, да сам се на једном свињокољу 97-ме године мсм, код људи који су били из тих страна, док смо радили обраду крмећих мишића за благоутробне делиције и када се ови, а и ја заракијасмо, те када почеше неке псовке, заправо када чух (тада по први пут на једном месту читав тај "арсенал"); дакле тада демонстративно напустих "скуп", пре тога се замеривши са њима, не толико замерања гледе са моје стране, али замерише они мени на речима којима им тада упутих...

"Није ни чудо што вас је Туђман протер`о и што сте доживели такву трагедију, с обзиром како псујете светињу...."

Знам једног момка који је, кад је био дијете, након свађе са другарима отишао у кућу, узео црквени календар, изашао на терасу и кренуо наглас све редом по празницима :D

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

26 minutes ago, kordun рече

ne znam jel su gori ovi sto psuju ili ovi sto mrze psovanje, ja to u isti kos ubrajam, nekako ovi drugi su mi jos gori jer su bukvalisti, a to je problem duhovni

I dalje mi nije jasno zašto si mi drag...ili jeste?
Grozni stvore.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Ayla рече

Ne...da nisam ja tebe slagala što?

to znas najbolje ti, ja nisam toliko pametan, ali ne volim kad me lazu, sebe tako unizavaju, a meni prijatnije kada vidim oko sebe prave ljude.  ti to ne cinis mislim.

nego ajde posteno reci, ako mene nervira necije bezazleno posvanje, nisam li ja hejter, najgori su ovi sto na boga paze pa im smeta ovo i ono, ajde svi smo toliko prljavi da je glupo o sitnoj higijeni uopste i raspravljati.

ti znas da ja ne psujem, da ne ispadne da sebe nesto branim, ja samo branim normalan narod od ovih prepodobnih koji ne vide dalje od nosa

Link to comment
Подели на овим сајтовима

11 minutes ago, kordun рече

to znas najbolje ti, ja nisam toliko pametan, ali ne volim kad me lazu, sebe tako unizavaju, a meni prijatnije kada vidim oko sebe prave ljude. a ti to ne cinis mislim.

nego ajde posteno reci, ako mene nervira necije bezazleno posvanje, nisam li ja hejter, najgori su ovi sto na boga paze pa im smeta ovo i ono, ajde svi smo toliko prljavi da je glupo o sitnoj higijeni uopste i raspravljati

Znaš, Nikola, i ja se naljutim, i meni često ne bude sve složeno kako očekujem oko mene, pa mi se nije desilo da vulgarizmima iznesem raspoloženje. Niko nije dužan trpiti psovke, posebno ne naše, jer smo jako kreativni u tom segmentu. 
Danas pojedini ne umiju da se obrate bez riječnika začinjenog prostotama, zato sebi mogu dozvoliti da izaberem sredinu u kojoj ću se osjećati prijatno.

Ma kako bio iskreno biće, da si prost i nekulturan, vjeruj mi da bi samo jednom imao priliku da mi se obratiš, više ne...pa makar bio ti i Nikola Veliki.
Ako me išta udaljava od čovjeka, to je primitivizam, a neću se osjećati loše, vjeruj mi, ukoliko se takvim personama činim neadekvatna za druženje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

35 minutes ago, Suncokret54 рече

... добро си рекао, да се празне, е та наша пражњења, сва до једног, не само псовање, учине да се толико испразнимо, да нас више и нема...:)

gadne su psovke iz gnjeva, ali tu nisu bitne psovke same po sebi vec sam gnjev kao psihicko stanje udaljeno od boga, ne ubija bog zbog bezazlenih psovki, kad bi bio tako strog kako neki tvrde, davno nas ne bi vise bilo

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Psovke mi ne prijaju iz određenog razloga... jer sam osoba koja ima kako slikovito pamćenje tako i razmišljanje.. Kada neko složi psovku.. ja u glavi imam sliku toga što je izrečeno... 

Pa probajte razmisliti na taj način npr. psovku tipa "je..  ti pas mater" :scratch_head:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 minutes ago, Ayla рече

Znaš, Nikola, i ja se naljutim, i meni često ne bude sve složeno kako očekujem oko mene, pa mi se nije desilo da vulgarizmima iznesem raspoloženje. Niko nije dužan trpiti psovke, posebno ne naše, jer smo jako kreativni u tom segmentu. 
Danas pojedini ne umiju da se obrate bez riječnika začinjenog prostotama, zato sebi mogu dozvoliti da izaberem sredinu u kojoj ću se osjećati prijatno.

Ma kako bio iskreno biće, da si prost i nekulturan, vjeruj mi da bi samo jednom imao priliku da mi se obraiš, više ne...pa makar bio ti i Nikola Veliki.
Ako me išta udaljava od čovjeka, to je primitivizam, a neću se osjećati loše, vjeruj mi, ukoliko se takvim personama činim neadekvatna za druženje.

vidis mene to ne udaljava od covjeka, al ja ga stopiram brzo pa preda mnom ne moze kako on hoce, ljudi su prilagodljivi, sta ima da dizem ruke od covjeka zato sto ima estetsku manu, ne slazem se sa tobom, da imam moc sad bi angazovo zbor da ti spuju pod prozorom cijelu noc

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kordun рече

vidis mene to ne udaljava od covjeka, al ja ga stopiram brzo pa preda mnom ne moze kako on hoce, ljudi su prilagodljivi, sta ima da dizem ruke od covjeka zato sto ima estetsku manu, ne slazem se sa tobom, da imam moc sad bi angazovo zbor da ti spuju pod prozorom cijelu noc

Neka ponesu i gitaru sa sobom, molim te. :1319_womens:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...