Jump to content

Да ли нам треба Бог који никад није био човек?

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 529
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Не могу да нађем одговарајућу тему за ово, па ево овде да метнем. :smiley:

Да ми неко каже нешто више о bold-ираном делу овог текста.

Харам ал шериф или Омарова купола на стени, подигнута је на месту срушеног јеврејског храма краља Соломона (који се у Курану помиње као Сулејман), а изградио је калиф Абдул Малик у 7. веку, с'кубетом од злата и раскошним мозаиком.

Унутра се налази Света стена у којој је коњ оставио отиске - пророк Мухамед је из Меке долетео на Бураку, крилатом коњу с'лицем жене и телом пауна, и лествицама светлости вазнео се у рај (џенет на арапском).

Помагао му је арханђел Гаврило.

Дакле, да ли је то тачно тј. да ли ви заиста верујете у то?

Ја сам сличне сцене као дете гледао у дивним арапским бајкама о Аладину, Алибаби,...

0104_cheesy

Ја питам озбиљно, пошто се ваљда ту Мухамед вазнео на небо.

Ако је то тако било, како му је арханђел Гаврило помогао?

Зар није Мухамед умро у Џамији или се варам?

Још ова питања, и нећу да кварим тему која је заиста лепа.

Хтео бих да додам стих Светог владике Николаја из молитви на језеру - Љубав ме чини Богом, а Тебе , Боже, човеком.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Četvrto muškarci su ti koji gube živote a ne žene i biva manjak muškaraca a ne žena.

У Кини је тренутно мањак жена, шта да им саветујемо? :drugarstvo:

Nek dođu srbiju neka se žene jer kod vas je višak.

Надам се да си се шалио са овим?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У реду Енизе, али зар ти се не чини да су та објашњења одраз свести и клутуролошког времена далеке историје? Мучкарци гину, кажеш, а не жене. Вероватно си мислио на ратове. Но, ево данас и жене бивају војници.

Kuhari a ne vojnici , ali nebitno manjina su tolika da ne vredi da se to spominje!
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево ја отворено пред свима вама и пред Богом кажем да толико волим своју жену коју ми је Бог подарио да ми је не само идеја о другој жени немогућа,већ да би да нема ње,једне једине,моја душа заувек била пола мртва,и да ниједна друга никада не би могла да заузме њено место,нити физички нити духовно,нити бих ја тако нешто могао ни у делиријуму да помислим и да сам убеђен да ако човек истински воли,да ако уопште уме да воли,једну жену ,да му је сама помисао на другу апсолутно страна,одбојна и бесмислена...мислим да се то зове истинска љубав и хвала Богу драгом на истинској спознаји љубави...свако ко каже да може волети више жена истовремено је или лажов или има неки проблем специфичне природе.Чврсто стојим иза реченог.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Četvrto muškarci su ti koji gube živote a ne žene i biva manjak muškaraca a ne žena.

У Кини је тренутно мањак жена, шта да им саветујемо? 0202_238

Nek dođu srbiju neka se žene jer kod vas je višak.

Надам се да си се шалио са овим?

Naravno, želja mi je da se nasmijemo, neka dođu i Bosnu i neka se žene, svakako su gdje god dođu najmnogobrojnija manjina.

vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

У реду Енизе, али зар ти се не чини да су та објашњења одраз свести и клутуролошког времена далеке историје? Мучкарци гину, кажеш, а не жене. Вероватно си мислио на ратове. Но, ево данас и жене бивају војници.

Kuhari a ne vojnici , ali nebitno manjina su tolika da ne vredi da se to spominje!

Ма какви кувари. Командују вијним јединицама, ратују, убијају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не могу да нађем одговарајућу тему за ово, па ево овде да метнем. :smiley:

Да ми неко каже нешто више о bold-ираном делу овог текста.

Харам ал шериф или Омарова купола на стени, подигнута је на месту срушеног јеврејског храма краља Соломона (који се у Курану помиње као Сулејман), а изградио је калиф Абдул Малик у 7. веку, с'кубетом од злата и раскошним мозаиком.

Унутра се налази Света стена у којој је коњ оставио отиске - пророк Мухамед је из Меке долетео на Бураку, крилатом коњу с'лицем жене и телом пауна, и лествицама светлости вазнео се у рај (џенет на арапском).

Помагао му је арханђел Гаврило.

Дакле, да ли је то тачно тј. да ли ви заиста верујете у то?

Taj događaj se naziva Isra i Miradž Poslanika s.a.w.s.

Ne znam gdje si pročitao ovu malo izmijenjenu predaju,jer Burak nije to što je opisano kod tebe i za te otiske isto ništa nisam pročitao. Možda ti Eniz nešto više zna reći...

Odgovor na tvoje pitanje je-da,vjerujemo. Oni koji jesu vjernici ne mogu negirati to noćno putovanje Resulullaha,jer i to je jedna od mudžiza(nadnaravnost) Poslanikovih (koju ne može imati svako zato i jeste nadnaravna).Nešto malo sam našao na netu pa evo,uopšteno je ali precizno:

“Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Mesdžidu-l-Harama u Mesdžidu-l-Aksa, čiju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On, uistinu, sve čuje i sve vidi.” (Suretu Al-Isra’,1)

Ovaj važni događaj, je kao što vidimo pomenut u Kur’anu i spada u jednu od mu’džiza, a Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, o ovom događaju detaljno govori u mnogim hadisima.

Isra označava putovanje od Mesdžidu-l-Harama iz Meke, do Mesdžidu-l-Aksaa u Kudsu, koje iznosi udaljenost četrdeset dana i noći hoda, dok Mi’radž označava putovanje od Mesdžidu-l-Aksaa do najvišeg neba, odnosno “Sidretu-l-Muntehaa” (Konačne perde). Riječ “Lejlen” koja se spominje u prvom ajetu Sure Al-Isra označava dio noći, a ne cijelu noć što je još veća mu’džiza.

Mesdžidu-l-Aksa je opisan kao mjesto čija okolina je blagoslovljena, a taj blagoslov može da bude: vjerski i dunjalučki. Vjerski u smislu slanja poslanika, kao što su: Ibrahim, Ishak, Ja’kub, Davud, Sulejman, Zekerija, Jahja i Isa, alejhimus-selam. Dunjalučki u vidu: mnogobrojnih rijeka, drveća, plodova i drugih kultura.

Mesdžidu-l-Aksa je prva kibla muslimana i ujedno je mjesto gdje je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, klanjao kao imam ostalim Allahovim poslanicima, dok je Burak bio vezan za halku vrata Mesdžidu-l-Aksaa. Kada je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, izašao iz Mesdžidu-l-Aksaa, Džibril mu je ponudio čašu vina i čašu mlijeka, pa je on odabrao mlijeko, a onda je Džibril rekao: أَخَذْتَ الْفِطْرَةَ أَمَا إِنَّكَ لَوْ أَخَذْتَ الْخَمْرَ غَوَتْ أُمَّتُكَ"“ "Odabrao si “fitru” (ono što je prirodno), a da si odabrao vino, tvoj ummet bi zalutao.” (Buharija)

Govoreći o ovom događaju, Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, u hadisu koji bilježi imam Buharija, kaže:

عَنْ أَنَسٍ رَضِىَ اللَّهُ عَنْهُ أَنَّ النَّبِىَّ صَلىَّ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ قَالَ: "بَيْنَمَا أَنَا بِحِجْرٍ (أَوْ فِى رِوَايَةٍ أُخْرَى فىِ الْحَطِيمِ: مَا بَينَ النَّائِمِ وَ الْيَقَظَانِ) إِذْ أَتَا آتٍ فَشَقَّ مَا بَيْنَ هَذِهِ إِلَى هَذِهِ، فاَسْتَخْرَجَ قَلْبِى فَغَسَلَهُ ثُمَّ أُعِيدَ، ثُمَّ أُتِيتُ بِدَابَّةٍ دُنَ الْبَغْلِ وَ فَوْقَ الْحِمَارِ أَبْيَضٍ، يُقَالُ لَهُ الْبُرَاقُ، فَحُمِلْتُ عَلَيْهِ..." (بخاري)

Prenosi Enes, r.a., da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: “Kada sam bio na prijelazu između jave i sna, došao mi je onaj koji je došao i rasporio mi grudi, izvadio mi je srce, oprao ga i ponovo vratio, potom je došla jahalica koja je bila manja od mazge a veća od magarca, koja je bila bijela i koju zovemo Burak, pa sam uzjahao na nju...» (Buharija)

Kroz historiju su svi veliki ljudi bili izloženi mnogobrojnim teškim iskušenjima, a pogotovo Allahovi, subhanehu we teala, poslanici. Kada je u pitanju posljednji Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, i on je prošao kroz teška iskušenja, kao što su: tri godine tajnog pozivanja u islam, javno pozivanje (prvo rodbine i bližnjih, a potom i ostalih), progon muslimana u Abesiniju, tri godine potpune blokade, kada su muslimani umjesto vode pili jutarnju rosu, nakon toga dolazi “Amu-l-huzn” (“Godina žalosti”) u kojoj su mu preselila dva glavna ljudska oslonca: vjerna i časna  supruga Hatidža, r.a., i amidža Ebu Talib, događa se napad stanovnika Taifa, Ebu Leheb amidža Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, mu je sa svojom ženom lično činio razne spletke bacajući trnje i otpad na put kojim je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, išao, mušrici su ga imali namjeru ubiti nekoliko puta, na njegov vrat su bacali unutrinu zaklane ovce i sl.. Nakon dva sastanka na Akabi događa se Isra’ i Mi’radž,  čitavim bićem: duhovno, tjelesno, misaono i voljno. Isra’ i Mi’radž se dešavaju, nekako na sredini perioda poslanstva, da bi po mišljenju neke uleme, ublažio svu bol, napore i teškoće koje su se dogodile u proteklom periodu, kao i dao novu snagu, kako Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, tako i njegovim ashabima i ummetu.

Poslanikov, sallallahu alejhi we sellem, Mi’radž je najveći mi’radž svih vjerovjesnika. Niko od ljudi nije bio bliži Allahu, dželle še'nihu, od njega i niko nije vidio ono što je on vidio. Vidio je džennet i džehennem, nagradu, kaznu i meleke. Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je vidio Džibrila u obliku u kojem je stvoren i to je bilo drugo njegovo gledanje u tom suretu (obliku).

Prenosi Enes, r.a., da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: “Kada sam bio uzdignut (na Mi’radžu) i sa Džibrilom došao do najnižeg neba, Džibril reče čuvaru neba: “Otvori!” Upitao je: “Ko je to?” On odgovori: “Džibril.” Upita: “Ima li neko sa tobom?” Odogvorio je: “ Da, ima Muhammed, s.a.v.s.!”  Upita: “Zar je pozvan?” Odgovori: “Da!” Otvori se nebo i ugledah čovjeka koji sjedi, a sa njegovu desnu i lijevu stranu je bila po jedna skupina ljudi. Kada bi pogledao na desnu stranu, nasmijao bi se, a kada bi pogledao na lijevu, zaplakao bi. Taj čovjek reče: “Dobro došao dobri Poslanik i sin dobrog čovjeka!” Upitao sam Džibrila: “Ko je ovo?” Reče: “Ovo je Adem, a skupine sa desnu i lijevu stranu su njegovi potomci; na desnoj strani su džennetlije, a na lijevoj džehenemlije, pa kada pogleda na desnu stranu nasmije se, a kada pogleda na lijevu zaplače!” Potom smo došli do drugog neba, pa je rečeno čuvaru isto što je rečeno i na prvom nebu, pa je otvorio. Na njemu sam susreo Jahju, sina Zekerijaa i Isaa sina Merjemina, na trećem nebu sam susreo Jusufa, na četvrtom Idrisa, na petom Haruna sina Imranova, na šestom Musaa sina Imranova i na sedmom nebu Ibrahima, alejis-selam, koji je bio naslonjen na “Bejtu-l-Ma’mur” (“Sagrađenu kuću”), u koju je svaki dan ulazilo sedamdeset hiljada meleka i nije se ponovo vraćalo. Svi su mi oni (poslanici, koje sam vidio) nazvali selam i izrazili dobrodošlicu.” (Buharija)

Nakon ovog putovanja, Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, se uzdigao do “Sidretu-l-Muntehaa” (“Konačne perde”), a potom se sasvim približio Allahu, dželle še'nuhu, (”Koliko dva luka ili bliže”).

Allah, subhanehu we teala, o ovom događaju govori i u Suri En-Nedžm:

"وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرَى" (13) "عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى" (14) "عِنْدَهَا جَنَّةُ الْمَأْوَى" (15) "إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ مَا يَغْشَى" (16) "مَا زَاغَ الْبَصَرُ وَ مَا طَغَى" (17) "لَقَدْ رَأَى مِنْ آيَاتِ رَبِّهِ الْكُبْرَى" (18) (سورة النجم، 13-18)

«On ga je i drugi put vidio,» (13) «kod Sidretu-l-Muntehaa,» (14) «kod kojeg je džennetsko prebivalište,» (15) «kad je Sidru pokrivalo ono što je pokrivalo –« (16) «pogled mu nije skrenuo, nije prekoračio,» (17) «vidio je velika znamenja svoga Gospodara.» (18) (Suretu En-Nedžm, 13-18)

Vidio je Muhammed, salllallahu alejhi we sellem, mnogo toga što se ne može opisati ljudskim jezikom, pa mu je Allah, dželle še'nuhu, propisao klanjanje namaza, prvo pedeset, a potom pet namaza, svaki namaz kao deset namaza, kao što stoji u hadisima Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem. Do ove olakšice je došlo na savjet Musa, alejhis-selam, koji je kazao Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, da njegov ummet neće biti u stanju da klanja pedeset namaza, te da traži olakšicu, što mu Allah, dželle še'nuhu, prihvata i strogo naređuje obavljanje pet namaza u danu i noći. Allahova, subhanehu we teala, volja je da namaz kao fard i jedan od stubova islama, bez kojeg nema muslimana (mu’mina), bude objavljen baš na nebu, prilikom Mi’radža (u toj odabranoj noći), što namazu daje još veću dimenziju i važnost. Namaz je pitanje koje odvaja vjerovanje od nevjrovanja i islam od kufra. Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, u hadisu kaže:"إِنَّ أَوَّلَ مَا يحُاَسَبُ بِهِ الْعَبْدُ الْمُسْلِمُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الصَّلاَةُ الْمَكْتُوبَةً..." ”Prvo za što će čovjek, musliman biti pitan na Sudnjem danu je propisani namaz...”

Zato, braćo i sestre čuvajmo namaz i uljepšavajmo ga skrušenošću i predanošću i neka svaki naš namaz bude preporod naših duša i poticaj da budemo bolji muslimani, a time ćemo biti bliži našem Gospodaru i sigurni na obadva svijeta!

Neka sjećanje na Isra i Mi'radž bude povodom naše odluke da se čvršće prihvatimo islamskih propisa i pripremamo za Dan polaganja računa!!!

Gospodaru, učvrsti nas na putu islama, učini nas od onih koji izvršavaju obavezu namaza i sve druge islamske obaveze, uputi naše porodice i naše potomke i učini ih istinskim pripadnicima ummeta, sačuvaj nas iskušenja koja nećemo moći podnijeti, budi nam milostiv na Sudnjem danu i uvedi nas u džennete u društvu sa: poslanicima, šehidima i dobrim ljudima!

"Ya Mukalibel kulub, sebbit kalbii ala dinik" - "O Ti, koji okrećeš ljudska srca, učvrsti moje srce u Tvojoj vjeri!"

Nema prednost Arap nad nearapom, niti obrnuto. Niti, jedna rasa nad drugom rasom, niti, nacija nad drugom nacijom; osim po jačini bogobojaznosti prema njihovom Stvoritelju Allahu Dželle Šanuhu!

Muhammed, sallallahu alejhi we selem, je rekao: „Doći će vrijeme kada će onaj koji sabura (strpljiv) na vjeri biti poput čovjeka koji žar u svojoj ruci drži!“ (Tirmizi)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може бити да смо овим исцрпели тему о ,,саксуалности'' у дијалогу са муслиманима. Али аргументи, односно наука о ,,девствености'' за хришћане је веома опширна и сложена, јер је заснована на читавој теолошкој причи.

За нас хришћане није девственост, само тек тако, нешто пожељно и часно, за поштовање итд, већ је од егзистенцијалне важности. Док смо на овоме свету и у оваквоме животу можемо имати телесна утешења у браку, са ,,једном женом'', то јест у брачној заједници.

Међутим, од момента када ће престати овакав начин постојања света и историје, промениће се и начин постојања телесних својстава у одређеним категоријама које су наведена у Новоме Завету. На пример, неће бити мушког ни женског, неће бити грка ни јудејца, роба ни господара итд., у том отвореном разликовању и поделама, већ ће сви бити ,,једно''. Неће бити женидби и удавања, али биће ,,кћери и синови Божији'', исто тако неће бити нација и држава, али биће ,,спасени народи и цареви'' (Отк.21,24).

0202_238

Kod nas će biti uživanja u Džennetu
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не могу да нађем одговарајућу тему за ово, па ево овде да метнем. :smiley:

Да ми неко каже нешто више о bold-ираном делу овог текста.

Харам ал шериф или Омарова купола на стени, подигнута је на месту срушеног јеврејског храма краља Соломона (који се у Курану помиње као Сулејман), а изградио је калиф Абдул Малик у 7. веку, с'кубетом од злата и раскошним мозаиком.

Унутра се налази Света стена у којој је коњ оставио отиске - пророк Мухамед је из Меке долетео на Бураку, крилатом коњу с'лицем жене и телом пауна, и лествицама светлости вазнео се у рај (џенет на арапском).

Помагао му је арханђел Гаврило.

Дакле, да ли је то тачно тј. да ли ви заиста верујете у то?

Taj događaj se naziva Isra i Miradž Poslanika s.a.w.s.

Ne znam gdje si pročitao ovu malo izmijenjenu predaju,jer Burak nije to što je opisano kod tebe i za te otiske isto ništa nisam pročitao. Možda ti Eniz nešto više zna reći...

Odgovor na tvoje pitanje je-da,vjerujemo. Oni koji jesu vjernici ne mogu negirati to noćno putovanje Resulullaha,jer i to je jedna od mudžiza(nadnaravnost) Poslanikovih (koju ne može imati svako zato i jeste nadnaravna).Nešto malo sam našao na netu pa evo,uopšteno je ali precizno:

“Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Mesdžidu-l-Harama u Mesdžidu-l-Aksa, čiju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On, uistinu, sve čuje i sve vidi.” (Suretu Al-Isra’,1)

Ovaj važni događaj, je kao što vidimo pomenut u Kur’anu i spada u jednu od mu’džiza, a Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, o ovom događaju detaljno govori u mnogim hadisima.

Isra označava putovanje od Mesdžidu-l-Harama iz Meke, do Mesdžidu-l-Aksaa u Kudsu, koje iznosi udaljenost četrdeset dana i noći hoda, dok Mi’radž označava putovanje od Mesdžidu-l-Aksaa do najvišeg neba, odnosno “Sidretu-l-Muntehaa” (Konačne perde). Riječ “Lejlen” koja se spominje u prvom ajetu Sure Al-Isra označava dio noći, a ne cijelu noć što je još veća mu’džiza.

Mesdžidu-l-Aksa je opisan kao mjesto čija okolina je blagoslovljena, a taj blagoslov može da bude: vjerski i dunjalučki. Vjerski u smislu slanja poslanika, kao što su: Ibrahim, Ishak, Ja’kub, Davud, Sulejman, Zekerija, Jahja i Isa, alejhimus-selam. Dunjalučki u vidu: mnogobrojnih rijeka, drveća, plodova i drugih kultura.

Mesdžidu-l-Aksa je prva kibla muslimana i ujedno je mjesto gdje je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, klanjao kao imam ostalim Allahovim poslanicima, dok je Burak bio vezan za halku vrata Mesdžidu-l-Aksaa. Kada je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, izašao iz Mesdžidu-l-Aksaa, Džibril mu je ponudio čašu vina i čašu mlijeka, pa je on odabrao mlijeko, a onda je Džibril rekao: أَخَذْتَ الْفِطْرَةَ أَمَا إِنَّكَ لَوْ أَخَذْتَ الْخَمْرَ غَوَتْ أُمَّتُكَ"“ "Odabrao si “fitru” (ono što je prirodno), a da si odabrao vino, tvoj ummet bi zalutao.” (Buharija)

Govoreći o ovom događaju, Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, u hadisu koji bilježi imam Buharija, kaže:

عَنْ أَنَسٍ رَضِىَ اللَّهُ عَنْهُ أَنَّ النَّبِىَّ صَلىَّ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ قَالَ: "بَيْنَمَا أَنَا بِحِجْرٍ (أَوْ فِى رِوَايَةٍ أُخْرَى فىِ الْحَطِيمِ: مَا بَينَ النَّائِمِ وَ الْيَقَظَانِ) إِذْ أَتَا آتٍ فَشَقَّ مَا بَيْنَ هَذِهِ إِلَى هَذِهِ، فاَسْتَخْرَجَ قَلْبِى فَغَسَلَهُ ثُمَّ أُعِيدَ، ثُمَّ أُتِيتُ بِدَابَّةٍ دُنَ الْبَغْلِ وَ فَوْقَ الْحِمَارِ أَبْيَضٍ، يُقَالُ لَهُ الْبُرَاقُ، فَحُمِلْتُ عَلَيْهِ..." (بخاري)

Prenosi Enes, r.a., da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: “Kada sam bio na prijelazu između jave i sna, došao mi je onaj koji je došao i rasporio mi grudi, izvadio mi je srce, oprao ga i ponovo vratio, potom je došla jahalica koja je bila manja od mazge a veća od magarca, koja je bila bijela i koju zovemo Burak, pa sam uzjahao na nju...» (Buharija)

Kroz historiju su svi veliki ljudi bili izloženi mnogobrojnim teškim iskušenjima, a pogotovo Allahovi, subhanehu we teala, poslanici. Kada je u pitanju posljednji Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, i on je prošao kroz teška iskušenja, kao što su: tri godine tajnog pozivanja u islam, javno pozivanje (prvo rodbine i bližnjih, a potom i ostalih), progon muslimana u Abesiniju, tri godine potpune blokade, kada su muslimani umjesto vode pili jutarnju rosu, nakon toga dolazi “Amu-l-huzn” (“Godina žalosti”) u kojoj su mu preselila dva glavna ljudska oslonca: vjerna i časna  supruga Hatidža, r.a., i amidža Ebu Talib, događa se napad stanovnika Taifa, Ebu Leheb amidža Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, mu je sa svojom ženom lično činio razne spletke bacajući trnje i otpad na put kojim je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, išao, mušrici su ga imali namjeru ubiti nekoliko puta, na njegov vrat su bacali unutrinu zaklane ovce i sl.. Nakon dva sastanka na Akabi događa se Isra’ i Mi’radž,  čitavim bićem: duhovno, tjelesno, misaono i voljno. Isra’ i Mi’radž se dešavaju, nekako na sredini perioda poslanstva, da bi po mišljenju neke uleme, ublažio svu bol, napore i teškoće koje su se dogodile u proteklom periodu, kao i dao novu snagu, kako Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, tako i njegovim ashabima i ummetu.

Poslanikov, sallallahu alejhi we sellem, Mi’radž je najveći mi’radž svih vjerovjesnika. Niko od ljudi nije bio bliži Allahu, dželle še'nihu, od njega i niko nije vidio ono što je on vidio. Vidio je džennet i džehennem, nagradu, kaznu i meleke. Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je vidio Džibrila u obliku u kojem je stvoren i to je bilo drugo njegovo gledanje u tom suretu (obliku).

Prenosi Enes, r.a., da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: “Kada sam bio uzdignut (na Mi’radžu) i sa Džibrilom došao do najnižeg neba, Džibril reče čuvaru neba: “Otvori!” Upitao je: “Ko je to?” On odgovori: “Džibril.” Upita: “Ima li neko sa tobom?” Odogvorio je: “ Da, ima Muhammed, s.a.v.s.!”  Upita: “Zar je pozvan?” Odgovori: “Da!” Otvori se nebo i ugledah čovjeka koji sjedi, a sa njegovu desnu i lijevu stranu je bila po jedna skupina ljudi. Kada bi pogledao na desnu stranu, nasmijao bi se, a kada bi pogledao na lijevu, zaplakao bi. Taj čovjek reče: “Dobro došao dobri Poslanik i sin dobrog čovjeka!” Upitao sam Džibrila: “Ko je ovo?” Reče: “Ovo je Adem, a skupine sa desnu i lijevu stranu su njegovi potomci; na desnoj strani su džennetlije, a na lijevoj džehenemlije, pa kada pogleda na desnu stranu nasmije se, a kada pogleda na lijevu zaplače!” Potom smo došli do drugog neba, pa je rečeno čuvaru isto što je rečeno i na prvom nebu, pa je otvorio. Na njemu sam susreo Jahju, sina Zekerijaa i Isaa sina Merjemina, na trećem nebu sam susreo Jusufa, na četvrtom Idrisa, na petom Haruna sina Imranova, na šestom Musaa sina Imranova i na sedmom nebu Ibrahima, alejis-selam, koji je bio naslonjen na “Bejtu-l-Ma’mur” (“Sagrađenu kuću”), u koju je svaki dan ulazilo sedamdeset hiljada meleka i nije se ponovo vraćalo. Svi su mi oni (poslanici, koje sam vidio) nazvali selam i izrazili dobrodošlicu.” (Buharija)

Nakon ovog putovanja, Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, se uzdigao do “Sidretu-l-Muntehaa” (“Konačne perde”), a potom se sasvim približio Allahu, dželle še'nuhu, (”Koliko dva luka ili bliže”).

Allah, subhanehu we teala, o ovom događaju govori i u Suri En-Nedžm:

"وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرَى" (13) "عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى" (14) "عِنْدَهَا جَنَّةُ الْمَأْوَى" (15) "إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ مَا يَغْشَى" (16) "مَا زَاغَ الْبَصَرُ وَ مَا طَغَى" (17) "لَقَدْ رَأَى مِنْ آيَاتِ رَبِّهِ الْكُبْرَى" (18) (سورة النجم، 13-18)

«On ga je i drugi put vidio,» (13) «kod Sidretu-l-Muntehaa,» (14) «kod kojeg je džennetsko prebivalište,» (15) «kad je Sidru pokrivalo ono što je pokrivalo –« (16) «pogled mu nije skrenuo, nije prekoračio,» (17) «vidio je velika znamenja svoga Gospodara.» (18) (Suretu En-Nedžm, 13-18)

Vidio je Muhammed, salllallahu alejhi we sellem, mnogo toga što se ne može opisati ljudskim jezikom, pa mu je Allah, dželle še'nuhu, propisao klanjanje namaza, prvo pedeset, a potom pet namaza, svaki namaz kao deset namaza, kao što stoji u hadisima Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem. Do ove olakšice je došlo na savjet Musa, alejhis-selam, koji je kazao Poslaniku, sallallahu alejhi we sellem, da njegov ummet neće biti u stanju da klanja pedeset namaza, te da traži olakšicu, što mu Allah, dželle še'nuhu, prihvata i strogo naređuje obavljanje pet namaza u danu i noći. Allahova, subhanehu we teala, volja je da namaz kao fard i jedan od stubova islama, bez kojeg nema muslimana (mu’mina), bude objavljen baš na nebu, prilikom Mi’radža (u toj odabranoj noći), što namazu daje još veću dimenziju i važnost. Namaz je pitanje koje odvaja vjerovanje od nevjrovanja i islam od kufra. Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, u hadisu kaže:"إِنَّ أَوَّلَ مَا يحُاَسَبُ بِهِ الْعَبْدُ الْمُسْلِمُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الصَّلاَةُ الْمَكْتُوبَةً..." ”Prvo za što će čovjek, musliman biti pitan na Sudnjem danu je propisani namaz...”

Zato, braćo i sestre čuvajmo namaz i uljepšavajmo ga skrušenošću i predanošću i neka svaki naš namaz bude preporod naših duša i poticaj da budemo bolji muslimani, a time ćemo biti bliži našem Gospodaru i sigurni na obadva svijeta!

Neka sjećanje na Isra i Mi'radž bude povodom naše odluke da se čvršće prihvatimo islamskih propisa i pripremamo za Dan polaganja računa!!!

Gospodaru, učvrsti nas na putu islama, učini nas od onih koji izvršavaju obavezu namaza i sve druge islamske obaveze, uputi naše porodice i naše potomke i učini ih istinskim pripadnicima ummeta, sačuvaj nas iskušenja koja nećemo moći podnijeti, budi nam milostiv na Sudnjem danu i uvedi nas u džennete u društvu sa: poslanicima, šehidima i dobrim ljudima!

Brate iscrpan komentar, Allah te nagradio.
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може бити да смо овим исцрпели тему о ,,саксуалности'' у дијалогу са муслиманима. Али аргументи, односно наука о ,,девствености'' за хришћане је веома опширна и сложена, јер је заснована на читавој теолошкој причи.

За нас хришћане није девственост, само тек тако, нешто пожељно и часно, за поштовање итд, већ је од егзистенцијалне важности. Док смо на овоме свету и у оваквоме животу можемо имати телесна утешења у браку, са ,,једном женом'', то јест у брачној заједници.

Међутим, од момента када ће престати овакав начин постојања света и историје, промениће се и начин постојања телесних својстава у одређеним категоријама које су наведена у Новоме Завету. На пример, неће бити мушког ни женског, неће бити грка ни јудејца, роба ни господара итд., у том отвореном разликовању и поделама, већ ће сви бити ,,једно''. Неће бити женидби и удавања, али биће ,,кћери и синови Божији'', исто тако неће бити нација и држава, али биће ,,спасени народи и цареви'' (Отк.21,24).

0202_238

Kod nas će biti uživanja u Džennetu

Брате, реч Јеванђеље је настало од речи Евангелион што значи Радосна Вест.

Само је човеку својствено да се радује.

За уживање зна и свиња у обору.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Četvrto muškarci su ti koji gube živote a ne žene i biva manjak muškaraca a ne žena.

У Кини је тренутно мањак жена, шта да им саветујемо? :)

Nek dođu srbiju neka se žene jer kod vas je višak.

Надам се да си се шалио са овим?

Jesam brate, da se nasmijemo. 0202_238

vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...