Jump to content

Глобално загревање - да ли је већ касно да избегнемо катастрофу


Препоручена порука

пре 24 минута, Млађони рече

Voli on meni da odgovara dodje tako na temu gde prica pet sest ljudi i bas meni mora da odgovori dok pricam sa nekim drugim. Al navikao sam se vec. :)

al vidim da ad hominem i te kako vazi kad ga koriste oni koji se slazu. :)

Kako ti meni reče neki dan - čitaj pažljivije. Tj obrati pažnju na  rečenicu: Priča o globalnom zahladjenju potiče još iz 70- ih godina prošlog veka. i na godinu iy koje je tekst.

 

Da li ti  misliš da ljudi koji su decenije proveli što u školovanju što u poslu usko vezanom za klimatske promene, za 40 godina 

- nisu ni primetili da u njihovim predvidjanjima nešto nije kako valja ( ali je zato Peter Ferrara tu da im ukaže na greške )?

-  nisu odgovorili na ove "argumente"?

- svi su učesnici u globalnoj zaveri ( koji žele da otmu pare vlasnicima naftnih bušotina i rudnika uglja a i svima nama )?

- nešto četvrto?

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Avocado рече

Mlađo, ovaj članak ti je odličan primer sofizma.

Da pokušam da napišem odgovor, mada dosta toga ima, a nemam sad baš mnogo vremena i nešto ću verovatno i preskočiti...

Na početku, autor piše o "Malom hladnom dobu" (MHD) i "Srednjevekovnom toplom periodu" (STP). Oba su poznata naučnicima i ne piše ništa novo i nepoznato. Poenta je da se implicira da se klima može drastično menjati i bez nas i da se u prošlosti menjala... što uopšte nije ni sporno... naučnici isto to tvrde, samo tvrde da se trenutno klima menja zbog nas.

Kao i obično, kod STP se fokusiramo na to kako je u severnoj Evropi i na Grenlandu bilo baš fino zbog otopljenja... to što je npr. veći deo Amerike trpeo neviđene suše, to nema veze... 56000 stanovnika Grenlanda će biti baš srećno...

Lepo objašnjava kako je zahlađenje negativno uticalo na razne stvari ali bitno je primetiti sledeću rečenicu:

"Oxygen/isotope analysis from the Pacific Islands indicates a 1.5 degree Celsius temperature decline between 1270 and 1475 A.D."

Hmmm, da li to on priznaje da promena od "samo" 1,5 stepeni Celzijusa može da znači ogromne promene?

Nakon što je baš fino objasnio kako su i STP i MHD bili uzrokovani pojačivanjem pa smanjenjem aktivnosti Sunca, izlazak iz MHD odjednom nema veze sa tim nego sa nekakvim mističnim krajem MHD i nekakvim mističnim "oporavkom":

The increase in global temperatures since the late 19th century just reflects the end of the Little Ice Age.

...

Those ocean temperature cycles, and the continued recovery from the Little Ice Age, are primarily why global temperatures rose from 1915 until 1945, when CO2 emissions were much lower than in recent years.

Sad odjednom imamo zagrevanje, ne zato što Sunce sad jače greje, nego se Zemlja "oporavlja" i sad se odjednom pojavljuju ciklusi promena okeanskih temperatura, kao da ti isti ciklusi nisu postojali u prethodnom periodu.

U ovom i narednom delu teksta autor piše o smenjivanju kratkoročnih perioda sa trendovima povećanja i smanjenja temperature, ne propuštajući da kod smanjivanja pomene "soaring CO2 emissions during that time from the postwar industrialization spreading across the globe"...

Tu su sadržana dva sofizma.

Prvi je što autor očekuje da naivni zaverolozi neće primetiti da ništa ne govori o dugoročnom trendu kretanja temperature. Naime, naučnici ne tvrde da se temperatura konstantno povećava, već da postoji dugoročni trend povećanja. Ako imaš kratkoročne trendove smanjenja i povećanja, a povećanja su veća od smanjenja, dugoročno gledano ćeš imati trend povećanja temperature. To je ono što naučnici tvrde da se dešava, a ne da se temperatura konstantno i uvek (svake godine) povećava.

Drugi je to što na količinu globalnog zagrevanja na osnovu CO2 u nekoj godini ne utiče to koliko je te godine ispušteno CO2, već kolika je koncentracija CO2 u atmosferi. Naime, kao što dalje u tekstu autor ispravno primećuje, CO2 kojeg mi emitujemo u atmosferu je samo mali deo ukupne emisije CO2 (on navodi 4-5%, ne znam da li je taj podatak tačan ali da uzmemo da jeste, svakako je mali procenat). Zemlja i bez nas emituje CO2 i upija CO2. Problem je što tu u najvećem delu istorije postoji balans (koliko se emituje, toliko se otprilike i "upije"), a mi smo narušili taj balans dodatnim izvlačenjem CO2 iz Zemljine kore i emisijom istog u atmosferu u količinama koje Zemlja ne može da "upije" i samim tim se koncentracija CO2 u atomsferi kontinuirano povećava ("taloži se"... nakuplja). Čak i da smo 50ih emitovali više CO2 nego danas (a nismo) to ne bi moralo da znači da je tada koncentracija CO2 u atmosferi bila veća... a i merenja pokazuju da nije.

I sad dolazimo do najzanimljivijeg dela... sam autor piše o tome da se aktivnost Sunca smanjila u poslednjih 11 godina (članak pisan 2013.)... iz prvog dela članka je jasno da je autor svestan da bi to trebalo da uzrokuje pad temperature... međutim, autor za taj period kaže da je zagrevanje prestalo, a možda se čak i temperatura smanjila (btw nije se smanjila) ("But that warming ended 15 years ago, and global temperatures have stopped increasing since then, if not actually cooled...")... i sad, valjda bi bilo očekivano da se povodom tog podatka autor zapita kako to da uz smanjenje aktivnosti Sunca (koje pravi najjači efekat na klimu) temperatura nije opala i da to nije možda zato što uprkos smanjenju aktivnosti Sunca postoji kontra-efekat globalnog zagrevanja, koje to u ovom periodu anulira??? Iako o tome ne piše, čini se kao da je autor ipak toga svestan, jer u nastavku hipotetiše da će aktivnost Sunca da se dalje smanjuje, implicirajući valjda da nam se isplati da emitujemo CO2 kako bismo ovo anulirali... na našu nesreću, aktivnost Sunca je prestala da opada i zato su 2014, 2015 i 2016 za redom bile najtoplije godine u prethodnih 100 godina (svaka toplija od prethodne i izgleda da će 2017 nastaviti taj trend)...

U daljem tekstu autor sa kratkoročnih godišnjih trendova prelazi na još gluplju stvar... na sezonske trendove... pa se bavi time da li je "početak godine" bio najhladniji, da li je bilo zamrzavanja, 

"German meteorologists say that the start of 2013 is now the coldest in 208 years"

"Here in Britain, where we had our fifth freezing winter in a row "

Ovde navodi i najveći biser celog teksta:

"according to an expert analysis on the US science blog Watts Up With That "

12:smeha::))12:smeha::)):aplauz:

Pozivanje na članke u novinama umesto članaka u naučnim radovima je dovoljno glupo ali kad se pozoveš na ekspertski blog... to je vrhunac...

Inače, ekspertiza autora tog bloga se sastoji u tome da je bio "TV meteorolog" 25 godina. (link) :dobro:

Autor teksta dalje navodi da je koncentracija CO2 u atmosferi "400 parts per million" implicirajući da tako mala koncentracija ne može da ima ozbiljan efekat... ako zaista misli da takva koncentracija ne može da bude bitna, moj savet autoru teksta je da popije flašu vode sa koncentracijom arsenika od 400 delova u milion i tako posthumno dobije Darvinovu nagradu za izbacivanje moronskih gena iz opšteg genetskog pula čovečanstva.

Onda ide i još jedan sofizam tj. zanimljiv izbor reči:

"The atmospheric concentrations of CO2 deep in the geologic past were much, much greater than today, yet life survived, and we have no record of any of the catastrophes the hysterics have claimed."

Ne. Imamo dokaze o katastrofama upravo u tim periodima drastičnog povećanja CO2 i život jeste preživeo ali jedva... u najgoroj od tih katastrofa izazvanih upravo većom koncentracijom CO2 je preživelo samo 5% od svih vrsta koje su pre nje postojale. Dakle, u pravu je da je "život preživeo"... ali to se može reći i za Jevreje u Nemačkoj 40ih... preživeli su (neki od njih)...

Zatim autor navodi jedan baš sjajan citat ne kapirajući koliko se taj citat upravo odnosi na njega i njegove istomišljenike, pa moram da ga posebno citiram:

“Has there ever in history been such an almighty disconnect between observable reality and the delusions of a political class that is quite impervious to any rational discussion?”

Na kraju se navode i diskrepance između satelitskih merenja i merenja sa zemlje... ona merenja koja odgovaraju autoru su naravno daleeeeko pouzdanija (incorruptible) iako zapravo (naravno) ne mere temperaturu već odsjaj u različitim opsezima talasnih dužina koji se zatim matematički preračunava u temperaturu pri čemu dosta zavisi od korišćenih metoda, međusobnog kalibriranja, oblaka, itd, pa su ova merenja zapravo daleko manje pouzdana... jedino što su korisnija jer možeš da pogledaš svaku tačku na Zemlji, a ne samo one na kojima imaš termometar...

Toliko o tome...

Najs vork mister lojer!

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Avocado рече

Mlađo, ovaj članak ti je odličan primer sofizma.

Da pokušam da napišem odgovor, mada dosta toga ima, a nemam sad baš mnogo vremena i nešto ću verovatno i preskočiti...Toliko o tome...

pa super to je kvalitetan odgovor a ne:
HAHA EKONOMISTA JE
HAHA PISE ZA FORBS
HAHA OCIGLEDNO NISTA STO JE REKAO ZBOG TOGA NIJE TACNO.
:)
Mislim valjda i sam to kapiras, jer si sto puta nalazio na takve argumente u tvojim debama. 

  • Свиђа ми се 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Branka62 рече

dade svoje mišljenje Peter Ferrara

“Global warming which has been the subject of so many discussions in recent years, may give way to global cooling. According to scientists from the Pulkovo Observatory in St.Petersburg, solar activity is waning, so the average yearly temperature will begin to decline as well. Scientists from Britain and the US chime in saying that forecasts for global cooling are far from groundless.”

That report quoted Yuri Nagovitsyn of the Pulkovo Observatory saying, “Evidently, solar activity is on the decrease. The 11-year cycle doesn’t bring about considerable climate change – only 1-2%. The impact of the 200-year cycle is greater – up to 50%. In this respect, we could be in for a cooling period that lasts 200-250 years.” In other words, another Little Ice Age.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Grizzly Adams рече

“Global warming which has been the subject of so many discussions in recent years, may give way to global cooling. According to scientists from the Pulkovo Observatory in St.Petersburg, solar activity is waning, so the average yearly temperature will begin to decline as well. Scientists from Britain and the US chime in saying that forecasts for global cooling are far from groundless.”

That report quoted Yuri Nagovitsyn of the Pulkovo Observatory saying, “Evidently, solar activity is on the decrease. The 11-year cycle doesn’t bring about considerable climate change – only 1-2%. The impact of the 200-year cycle is greater – up to 50%. In this respect, we could be in for a cooling period that lasts 200-250 years.” In other words, another Little Ice Age.

Ono kad prevarant rečenicu:

"The period of low solar activity could start in 2030-2040 but it won’t be as pervasive as in the late 17th century"

zameni rečenicom:

"In other words, another Little Ice Age."

Original izvor:

https://sputniknews.com/voiceofrussia/2013_04_22/Cooling-in-the-Arctic-what-to-expect/

Ali dobro, dok ima publike za to biće i ovakvih prevaranata...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Avocado рече

"The period of low solar activity could start in 2030-2040 but it won’t be as pervasive as in the late 17th century"

zameni rečenicom:

"In other words, another Little Ice Age."

Па није ништа заменио. Цитат је под наводницима, а то "In other words, another Little Ice Age." је изван наводника, тј. очигледно његов коментар.

У сваком случају, изгледа да научници који су изван домашаја лобија и америчке политике имају другачија мишљења... Чак и потпуно супротна.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Grizzly Adams рече

Па није ништа заменио. Цитат је под наводницима, а то "In other words, another Little Ice Age." је изван наводника, тј. очигледно његов коментар.

Izbacio je iz citata rečenicu koja bukvalno kaže da ovo smanjenje sunčeve aktivnosti neće biti kao Little Ice Age i stavio svoj komentar da će ovo biti novi Little Ice Age.

 

Цитат

У сваком случају, изгледа да научници који су изван домашаја лобија и америчке политике имају другачија мишљења... Чак и потпуно супротна.

Tačno tako, naučnici van domašaja lobista poput Peter Ferrara imaju potpuno suprotna mišljenja od njega.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Avocado рече

Izbacio je iz citata rečenicu koja bukvalno kaže da ovo zahlađenje neće biti kao Little Ice Age i stavio svoj komentar da će ovo biti novi Little Ice Age.

Па није баш тако. Оригиналан цитат каже да неће бити толико "pervasive", тј. биће слабије захлађење од оног у XVII веку, али ће и даље бити захлађење. Твоја интерпретација је овде неисправна.

пре 3 минута, Avocado рече

Tačno tako, naučnici van domašaja lobista poput Peter Ferrara imaju potpuno suprotna mišljenja od njega.

Руски научници из Ст. Петерсбурга сигурно немају никакве везе са тим Фераром...

Некоректно.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Grizzly Adams рече

Па није баш тако. Оригиналан цитат каже да неће бити толико "pervasive", тј. биће слабије захлађење од оног у XVII веку, али ће и даље бити захлађење. Твоја интерпретација је овде неисправна.

"ovo neće biti toliko "pervasive" kao Malo Ledeno Doba" "ovo neće biti kao Malo Ledeno Doba"

ali zato:

"ovo neće biti toliko "pervasive" kao Malo Ledeno Doba" = "Drugim rečima, još jedno Malo Ledeno Doba"

:aplauz::)):aplauz:

 

Inače, naučnik ne kaže da će biti zahlađenje nego slabija solarna aktivnost... to sam editovao u svom odgovoru ali si ti već replicirao... inače u istom tekstu objašnjava

"Journalists say the entire process is very simple: once solar activity declines, the temperature drops. But besides solar activity, the climate is influenced by other factors, including the lithosphere, the atmosphere, the ocean, the glaciers. The share of solar activity in climate change is only 20%. This means that sun’s activity could trigger certain changes whereas the actual climate changing process takes place on the Earth".

 

Цитат

Руски научници из Ст. Петерсбурга сигурно немају никакве везе са тим Фераром...

Pa nemaju... zato i ne pokušavaju da obmanjuju kao on. Zato nećeš ni naći neku objavu te Opservatorije o tome da nam sledi novo ledeno doba... naćićeš samo zaverološke interpretacije izjava ovog naučnika...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Grizzly Adams рече

Руски научници из Ст. Петерсбурга сигурно немају никакве везе са тим Фераром...

Da dopunim prethodno rečeno... ima jedan drugi ruski astronom, baš iz te observatorije, koji eksplicitno tvrdi da nam dolazi ledeno doba... međutim, taj "igrom slučaja" ima veze sa ovim Ferarom... :D

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Grizzly Adams рече

DJC1KnOVAAECUoQ.jpg

nisam siguran da razumem bas ovaj grafik ali ovde mi ne deluje nista kao pogorsanje ili poboljsanje vise manje isto se krece.... izmedju 2010 i 2020 imamo jedan uragan vise prosecno i to je to.. 

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...