Jump to content

Da li je u redu ovako ljubiti svoje dete?

Оцени ову тему


Препоручена порука

5 hours ago, Ћириличар рече

Па, живимо и друштву гдје је пољубац у уста до сад био ствар само заљубљених парова, па су овакве новотарије зачуђујуће ( као и све ново што је зачуђујуће, што је нормално ). Ал' ето, сад ја и поред личног несвиђања овакве праксе знам и медицински разлог да се то не ради :D

Мислим, наравно да треба радити оно што се сматра природно, а наше границе су срећом другачије...мада наравно постоје неке границе, које НИКАДА неће бити премашене. Ја пољубац на уста детета не видим као проблем, јер ја то не радим, али волим да чујем шта други мисле о томе, јер волим нијансирани поглед на свет. Узгред, много размишљам о томе како се деца и одрасли понашају "телесно", и то не зато што интуитивно не осећам моје и границе деце. Али нажалост видимо где су границе  прекорачне...Није проблем пољубити децу на уста, али кад је ту граница премашена? Не можеш дете пољубити превише, али га можеш пољубити погрешно. Да, мишљења сам да Бекам  може љубити своје дете на уста до дана када оно помисли да је срамота или изрази да пољубац смета. Зашто би за нормалне људе постојало нешто необично у томе?! Ја не бих мењала навике/вредности, јер има болесних људи.

Пољубац:

Spoiler

 

Ако је у питању страстан пољубац, или те врсте грљење, или додир… ево вам одговора. Другарско грљење са собом не носи страсти па зато и није грех. Интересантно је да и пољубац у уста раније није носио страстан карактер, јер су родитељи тако љубили своју децу или обратно.

https://svetosavlje.org/sr/poljubac/

 

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Тања1 рече

Да, Бекам  може љубити своје дете на уста до дана када оно помисли да је срамота или изрази да пољубац смета. Зашто би за нормалне људе постојало нешто необично у томе? Ја не бих мењала навике/вредности, јер има болесних људи.

Па као што рекох, мене то асоцира на страствен пољубац јер ја не бих тако пољубио своје дијете. Али забога, не пада ми на памет да скачем као опарен ако неко други то ради, а притом је све нормално. Уосталом, његов живот, његова ствар и може радити шта год жели, а моја нелагодност око овога је моја ствар коју не бих требао никоме натурати ван чистог изјављивања личног става.

Сад, нити осуђујем ово нит ишта, али ја то не бих никад радио. Она би и то је то. Се пет док нема штете по само дијете. Но, једино што би се требало мијењати јесу лоше навике које имају лоше посљедице. Ово за сада не видим да има било какву лошу посљедицу мимо негодовања одређеног броја људи ( а опет, њен живот, њено дијете, њена ствар ). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

54 minutes ago, Ћириличар рече

Па као што рекох, мене то асоцира на страствен пољубац јер ја не бих тако пољубио своје дијете. Али забога, не пада ми на памет да скачем као опарен ако неко други то ради, а притом је све нормално. Уосталом, његов живот, његова ствар и може радити шта год жели, а моја нелагодност око овога је моја ствар коју не бих требао никоме натурати ван чистог изјављивања личног става.

Сад, нити осуђујем ово нит ишта, али ја то не бих никад радио. Она би и то је то. Се пет док нема штете по само дијете. Но, једино што би се требало мијењати јесу лоше навике које имају лоше посљедице. Ово за сада не видим да има било какву лошу посљедицу мимо негодовања одређеног броја људи ( а опет, њен живот, њено дијете, њена ствар ). 

Ако те асоцира  на страствен пољубац, и не би тако пољубио своје дете, како можеш рећи 'њен живот, њено дете, њена ствар'? Како то да прође да не позовеш полицију? Или, како си то мислио не натурати лични став, а мишљења си да се ради о врло страственом (сексуалном) пољупцу над дететом? Наравно да не разумем твој пост. Не замјери.

 

Зар се идентитет детета не  ствара у интеракцији са људима и светом који га окружује.?!
 

Spoiler

Што више емотивно, виши утицај на идентитет. Родитељи наравно остављају јасан траг на идентитет своје деце.  Али он није фиксне величине, иако би требао да има одређену стабилност. Комплексан је и променљив. Може се описати као збир прича које причаш о себи. Другим речима, овде на форуму се појаљујеш на један начин, код куће на другачији. Говориш са форумашицом Тањом1 и бираш колико и како ћеш рећи. Код куће говориш на другачији начин.  У вртићу је нешто треће речено и урађено. То није зато што нешто на пример, мора бити негде сакривено, већ зато што је различитих страна детета које су на терену у различитим контекстима.  Дете се упоређује и огледа се у другима и разматра контекст у коме је. Оно приступа разумевању језиком који се користи, и на тај начин постаје члан заједнице. Гради се стално, анализира ситуације, мења се кроз живот. Непредвидивост је свакодневно искуство. Време и место су нешто друго него пре.  Друштво се социјално, културно и практично драматично променило од када си ти био дете, не? Кога питаш за савет о одгоју деце? Нови услови - треба да смислимо како да будемо родитељи на другачији начин него што су нас научили наши родитељи. Можемо само делимично да се ослонимо на своје искуство и мораш ићи далеко да би измислио своје родитељство. А студије показују да су вредности по којима данашњи родитељи одгајају своју децу брзо променљиве.  Ако подижеш своје дете по својим личним нормама и вредностима, могуће да их припремиш за друштво које више не постоји.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 hours ago, Тања1 рече

Мени је пољубац знак за веома велику љубав, нешто природно и нешто што ми се свиђа...Али, понекад је преко границе и постоје много различитих мишљења о томе када је у реду љубити и кога љубити. На пример, сви родитељи не љубе своју децу у уста, уместо тога љубе их у косу, руке, образ и тако даље (мене су љубили у косу). У неким породицама, уопште не љубе у уста, али негде у другим породицама то чине, и често постоје различита правила за пољубац између родитеља, деде и бабе и деце. Исто важи и за миловање, имамо различите начине да милујемо једни друге и показујемо нашу љубав. У неким породицама се рукују, у другим ће загрлити, и природно је да загрлимо једни друге...Физички контакт варира од детета до детета, и смањује се како дете расте. На крају, постоје деца која имају проблем са притиском - то се зове сензорни проблем, или сензорна стидљивост. Слажем се са тобом Лидија из истог разлога.

Dobar post Tanja!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

20 hours ago, Лидија Миленковић рече

   Иако у томе не видим никакву сексуалност, противник сам оваквог љубљења из хигијенских разлога. Никада своју децу нисам љубила у уста и, у том смислу, никада нисмо јели истим кашиком, лизали исти сладолед и слично.

 

Ali sta onda reci za francuski poljubac ili za sexualne odnose izmedju partnera koji su po pitanju bakterija i infekcija ekstremno opasni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Љубљење у уста је за мене нешто сексуално, онда сам против, али .. У литургијским књигама (бар на пољском) за Ускршњу службу за крај стихира Пасхе је написано, да сваки сваког љуби у уста. Али  у пракси није то тако; увек сам видела (уживо, и видео) да се љубе три пута у образ .   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Тања1 рече

Ако те асоцира  на страствен пољубац, и не би тако пољубио своје дете, како можеш рећи 'њен живот, њено дете, њена ствар'. Како то да прође да не позовеш полицију? Или, како си то мислио не натурати лични став, а мишљења си да се ради о врло страственом пољупцу над дететом? Наравно да не разумем. Зар се идентитет детета не  ствара у интеракцији са људима и светом који га окружује.?!

То што за мене пољубац у уста има једно значење, не значи да га сви тако схватају. Једноставно, не мисле сви људи исто о свему.

Наравно, ако бих видјео да је то за родитеља више од невиног пољупца, онда се отварају врата за заштиту од педофилије. Али не смије се ни са тим скакати одмах за врат, јер можемо и погријешити у пребрзој оцјени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Тања1 рече

Зар се идентитет детета не  ствара у интеракцији са људима и светом који га окружује.?!

А како би ово утицало на дјететов идентитет?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

25 minutes ago, Dominika рече

Љубљење у уста је за мене нешто сексуално, онда сам против, али .. У литургијским књигама (бар на пољском) за Ускршњу службу за крај стихира Пасхе је написано, да сваки сваког љуби у уста. Али  у пракси није то тако; увек сам видела (уживо, и видео) да се љубе три пута у образ .   

Bilo nekad i u hriscanskoj praksi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

36 minutes ago, Ћириличар рече

А како би ово утицало на дјететов идентитет?

Mislim da je Tanja mislila da se trebamo prilagodjavati djetetu kako raste jer u ukoliko pokaze na primer u petoj godini stid prema takvom poljupcu mi trebamo to i da postujemo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ћириличар рече

А како би ово утицало на дјететов идентитет?

Које? Интеракција са другим људима? Ако је то питање.  Па, рецимо, у интеракцији са старијом генерацијом. Твој идентитет је рецимо формиран 20-30 година раније него рецимо твог детета и у неким фундаментално различитим условима. Данас  делимично постоје други захтеви, делимично неки други услови за стварање идентитета.  Која етика, које вредности? Како најбоље опремити своје дете да му буде што боље у свету - и сада и кад оно одрасте? Није лако да се одговори на питања. Посебно имајући у виду брзину којом се друштво мења. Замисли свет за 10 година.  Мислим да без  обзира на будућност дете мора да буде опремљено јаким идентитетом и самопоштовањем, тако да може да прати интеракциу са променама које ће неминовно настати, али и да је у стању да има своју навигацију на путу заједнице - где постоји слобода за све, и где због тога мора да бира.  То само може ако има неке смернице по којима ће да изабере. Треба да има неке вредности. Мора да има осећај шта је добро, а шта лоше. Мора да осети шта жели и воли. Све ово мора да идентификује кроз детињство и младост, а то ће у великој мери бити засновано на теби, твоје вредности и на начин на који си везан са својим дететом. Не значи да ће мислити исто о свему. Ето.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Ronald рече

Mislim da je Tanja mislila da se trebamo prilagodjavati djetetu kako raste jer u ukoliko pokaze na primer u petoj godini stid prema takvom poljupcu mi trebamo to i da postujemo.

Да, баш тако. Као што сам написала у посту изнад, не значи да ће дете мислити исто о свему, уколико покаже стид ми то треба да поштујемо, обрнуто, не треба детету ускратити пољубац на уста, ако дете хоће да пољуби маму и тату на уста, видела својим очима има такве деце. Не живимо у време без средстава за одржавање хигијене и трулих зуба, за име бога људи.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Тања1 рече

Да, као што сам написала у посту изнад, не значи да ће мислити исто о свему, уколико покаже стид ми то треба да поштујемо, обрнуто, не треба детету ускратити пољубац на уста, ако дете хоће да пољуби маму и тату на уста, видела својим очима има такве деце. Не живимо у време без средстава за одржавање хигијене и трулих зуба, за име бога људи.

Slazem se tako su se moji postavljali:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Тања1 рече

Које? Интеракција са другим људима?

Мислио сам да конкретно говориш о овом љубљењу у уста да утиче на формирање идентитета, па ми је било чудно. Видим да сам те погрешно схватио јер си мислила на шири спектар ствари. 

1 hour ago, Тања1 рече

Да, баш тако. Као што сам написала у посту изнад, не значи да ће дете мислити исто о свему, уколико покаже стид ми то треба да поштујемо, обрнуто, не треба детету ускратити пољубац на уста, ако дете хоће да пољуби маму и тату на уста, видела својим очима има такве деце. Не живимо у време без средстава за одржавање хигијене и трулих зуба, за име бога људи.

Па нико није говорио о ускраћивању пољупца ни у било ком случају. Додуше, у праву си за тај случај, ако дијете жели, ту не видим проблем. Занимљиво је да сам сво вријеме размишљао у правцу да родитељ први то иницира. Није ми пала на памет могућност и да дијете буде прво. Говори доста како људи знају реаговати "на прву лопту" :D Но, све у свему, све док нема штете за дијете, нема се шта коме наметати нити солити памет.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

49 minutes ago, Тања1 рече

обрнуто, не треба детету ускратити пољубац на уста, ако дете хоће да пољуби маму и тату на уста

Ја мом детету ускраћујем пољубац у уста. Када је пар пута када је била млађа покушала да ме пољуби у уста, рекла сам јој да ја то не желим и пољубиле смо се у образ. Пар покушаја и није више ни тражила. И не мислим да сам је емотивно осакатила зато што сам била изричита то не радимо. Са својом ћерком имам изузетно нежан однос, пун љубави и разумевања. Без љубљења у уста, заједничког голог туширања и заједничког седења на ВЦ шољи. Дете жели свашта, али и ми се ваљда ту нешто питамо. Нема посебног разлога, једноставно не желим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...