Jump to content

Да ли је могуће спасити се а не бити ни у браку ни у монаштву?

Оцени ову тему


banana

Препоручена порука

Monaštvo je protivno ljudskoj prirodi.Bog koji je ljubav, kako ga definišete kako to da uskračuje ljubav među Njegovim stvorenjima.Drugi problem nedaj Bože kada bi svi odlučili da budu monasi onda bi taj put spasenja bio propast za hriščane.Itd.

Da bi mogao reci da je nesto protivno ljudskoj prirodi, prvo moras znati kakva je ljudska priroda po svojoj sustini.Pa te pitam, kakva je ljudska priroda?

“Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.” Yoda

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Monaštvo je protivno ljudskoj prirodi.Bog koji je ljubav, kako ga definišete kako to da uskračuje ljubav među Njegovim stvorenjima.Drugi problem nedaj Bože kada bi svi odlučili da budu monasi onda bi taj put spasenja bio propast za hriščane.Itd.

Bog nikome ne uskracuje ljubav medju stvorenjima,vec je to dato coveku na slobodan izbor.Nikada nisu niti ce ikada svi hriscani odluciti da krenu monaskim putem.To je za malobrojne ljude koji su tako sami svojevoljno odlucili.

" Јер има ушкопљеника који су се тако родили из утробе материне; а има ушкопљеника које су људи ушкопили; а има ушкопљеника који су сами себе ушкопили царства ради небеског. Ко може примити нека прими."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog nikome ne uskracuje ljubav medju stvorenjima,vec je to dato coveku na slobodan izbor.Nikada nisu niti ce ikada svi hriscani odluciti da krenu monaskim putem.To je za malobrojne ljude koji su tako sami svojevoljno odlucili.

" Јер има ушкопљеника који су се тако родили из утробе материне; а има ушкопљеника које су људи ушкопили; а има ушкопљеника који су сами себе ушкопили царства ради небеског. Ко може примити нека прими."

А ко каже да монаси немају љубави? Према братији, према читавом свету за који се свакако моле у својим келијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ко каже да монаси немају љубави? Према братији, према читавом свету за који се свакако моле у својим келијама.

Otkud ti to da sam rekao da monasi nemaju ljubavi ? Bosanac je pitao kako to Bog uskracuje ljubav svojim stvorenjima,i ja sam rekao da im Bog ne uskracuje ljubav-prema suprotnom polu nego da oni sami biraju monaski put.Monasi se inace podvizavaju da bi stekli ljubav,kako kazes prema citavom svetu.Osnov hriscanstva jeste ljubav i to ona cista bezuslovna,cak i prema neprijateljima.Pojedini monasi to mogu najbolje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да ствари посматраш са погрешне стране...

Не може се живот живети тако што ћеш да осмислиш некакав концепт, па макар тај концепт био и хришћански, па онда покушавати да живот укалупиш у тај концепт. Живи свој живот корак по корак, и покушавај да свој живот на сваком од тих корака оплемениш својом вером, уместо да га у њу затвориш, и стићи ћеш већ тамо где треба да стигнеш... :)

divno receno likefaceeeeeeee nasznak9877777777777777777

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vladika Nikolaj je na slicnu dilemu u svojim pismima odgovorio u smislu 'Ako se to pitas, onda nisi za monastvo'. Jer monaski priziv je apsolutan i nadvladava sve drugo. Ali covjek je bice koje se razvija, pa neko to moze da osjeti i u kasnijim godinama, a da ima porodicu i ove ili one obzire koji ga sputavaju.

Postoji i 'monastvo u svijetu', to je najteze. Monasi sami koliko znam preporucuju da u svijetu ljudi stupaju u brak. Ali mnogi brakovi se raspadnu, mnogi nikad ne stupe u brak iz straha i egoizma, pa ima puno (samo o hriscanima kad govorimo) koji nisu ni tu ni tamo.

Cini mi se da u savremenom svijetu ta dilema postaje trilema.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да се мало нашалим: ако ти срце гори за мучеништвом - ожени се

0110_hahaha

Чуј "да се мало нашалим"... 4chsmu1

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Monaštvo je protivno ljudskoj prirodi.Bog koji je ljubav, kako ga definišete kako to da uskračuje ljubav među Njegovim stvorenjima.Drugi problem nedaj Bože kada bi svi odlučili da budu monasi onda bi taj put spasenja bio propast za hriščane.Itd.

Mi smo pozvani da pobeđujemo svoju palu prirodu.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Живи свој живот корак по корак, и покушавај да свој живот на сваком од тих корака оплемениш својом вером,

Мислим да је ово прави одговор.

Наш једини план је да идемо ка Христу,и сваки наш корак треба да буде усмерен ка Христу .

Са том тежњом у срцу треба ићи кроз живот дан за даном.

Чини се да они који су унапред испланирали ,"израчунали", да су за брак или за манастир често схвате да су погрешили.

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не треба журити, не треба правити притисак на себе, ништа зацртавати. Колико људи има који се нису ни женили, ни монашили, а живе у вери, радосно, и спасавају се.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vladika Nikolaj je na slicnu dilemu u svojim pismima odgovorio u smislu 'Ako se to pitas, onda nisi za monastvo'. Jer monaski priziv je apsolutan i nadvladava sve drugo. Ali covjek je bice koje se razvija, pa neko to moze da osjeti i u kasnijim godinama, a da ima porodicu i ove ili one obzire koji ga sputavaju.

Postoji i 'monastvo u svijetu', to je najteze. Monasi sami koliko znam preporucuju da u svijetu ljudi stupaju u brak. Ali mnogi brakovi se raspadnu, mnogi nikad ne stupe u brak iz straha i egoizma, pa ima puno (samo o hriscanima kad govorimo) koji nisu ni tu ni tamo.

Cini mi se da u savremenom svijetu ta dilema postaje trilema.

a taj treci put.,ni brak,ni manastir.,da li je i tako nesto blagosloveno,jer stalno se isticu ta dva puta za spasenje,pa me interesuje sta sa tim trecim?

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Monaštvo je protivno ljudskoj prirodi.Bog koji je ljubav, kako ga definišete kako to da uskračuje ljubav među Njegovim stvorenjima.Drugi problem nedaj Bože kada bi svi odlučili da budu monasi onda bi taj put spasenja bio propast za hriščane.Itd.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/KaVisotamaObozenjaKarelin/KaVisotamaObozenjaKarelin09.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...