Jump to content

Читање Псалтира у току Великог поста?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Колко да нема забуне, ја типик нисам састављао, а ваљда неќеш ни ти да га промениш. ;)

Овај распоред налази се у све Псалтире на црквенословенски језик. 

 

Necu da ga promjenim, samo cu da tvrdim da to pravilo treba da upraznjavaju monasi, ne mirjani. Pa i mirjani, ali oni koji zele, a ne zato sto je to propisano. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

tako je bar meni jednom rekao jedan monah i jos sam to od nekoga slusala. Vjerovatno je sve receno u ovom predavanju koje jos nisam poslusala :)  Jos jednom hvala puno!

 

Eto vidis, monah ti rekao....Ne treba bre njih slusati. Ako ga poslusas, bice dana kad neces imati volje da procitas ni te dve katizme, i onda ces koriti savjest kako nisi dovoljno revnosna. Monaska logika je naopacke izvrnuta. Treba da citas koliko god mozes i kada god mozes. Ako citas jednom godisnje katizmu a od srca, umjesto dve katizme svakodnevno, a zbog pravila, ovo prvo ti je bogougodno, ovo druge nije. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читам редом, онолико колико ми прија, не на силу. Псалми су лек за душу.

...ali kad imas pravilo , onda je na silu ... Primoravas sebe da citas ... To ti je obaveza .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...ali kad imas pravilo , onda je na silu ... Primoravas sebe da citas ... To ti je obaveza .

Тако тренирамо душу.

Понављање, понављање и понављање.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...ali kad imas pravilo , onda je na silu ... Primoravas sebe da citas ... To ti je obaveza .

Па није на силу. Рекао сам да читам кад и колико ми се чита, по вољи ми, без неке шеме. х=)

Невероватно је како Псалми дају одговоре на многа питања, и увек кад изнова читаш проналазиш још. Сами Бог Светим Духом надахњује Псалмисту.

 

''А ја ћу певати силу Твоју, рано ујутру гласити милост Твоју; јер си ми био одбрана и уточиште у дан невоље моје.

Сило моја! Теби ћу певати, јер си Ти Бог чувар мој, Бог који ме милује.'' (Псал. 59, 16 - 17)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тако тренирамо душу.

Понављање, понављање и понављање.

Razumem , ali ja to ne bih mogla na taj nacin ... Kad mi se cita , ja procitam ceo ... :))) ... Vratim ga na policu , pa se posle nekog vremena ponovo setim , obrisem prasinu ... i tako ... Cesto ne mogu da spavam , kad otvorim Psaltir zaspim posle prve katizme ... Ali da ne spamujemo temu ...

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
Читају се све. У неким заједницама се Псалтир у току Великог поста чита и више него иначе.


U nekim manastirima se Psaltir cita bez prestanka, svakog dana, 365 dana u godini,...

Послато са SM-G7102 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...