Jump to content

Да ли су јуродиви светитељи заиста били луди или су се претварали?

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

Ма питам озбиљно, ето везано баш за примјер који сам навео на претходној страници. 
У реду, нпр за свету Ксенију петроградску знамо без сумње, ало како данас можемо (ако уопште можемо икако) препознати?
Конкретно за човјека из мог примјера. Или ако мени нешто кврцне у глави, па умјесто Александра Шмемана или светог Николаја, кренем читати неку преозбиљну и претешку монашку литературу коју не разумијем, па кренем да се лудирам... Очигледно да не бих био јуродив, јер нисам у том степену духовног развоја, већ да сам пукао.
То је заправо било моје питање (не жеља да ти контрирам): како данас препознати јуродивог, или то једноставно није могуће док га сам Господ не пројави?
 

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

заиста не знам одговор, мораћемо да питамо неког теолога.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ало како данас можемо (ако уопште можемо икако) препознати?

 

Битно је да га је Бог препонао, а да ли ће га људи препознати као јуродивог или као шизофреничара, и Богу и јуродивом је сасвим свеједно. :)

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

а да ли ће га људи препознати као јуродивог или као шизофреничара, и Богу и јуродивом је сасвим свеједно

 

Pa da! Treba uzeti u obzir i činjenicu da bolest (fizička, mentalna, duševna, itd.) nije prepreka za svetost. Žitija su puna priča o svakojakim boleštinama kojima su bolovali sveci, te na kraju i umrli od istih. Rak na želucu ili šizofrenija, svejedno je, bolest je bolest. Mogu da zamislim svetog duševnog bolesnika, što da ne.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da! Treba uzeti u obzir i činjenicu da bolest (fizička, mentalna, duševna, itd.) nije prepreka za svetost. Žitija su puna priča o svakojakim boleštinama kojima su bolovali sveci, te na kraju i umrli od istih. Rak na želucu ili šizofrenija, svejedno je, bolest je bolest. Mogu da zamislim svetog duševnog bolesnika, što da ne.

Jeste ... Sve je to ok . Ali kakav nas odnos treba da bude prema jurodivim ljudima ...

Ne moraju oni da budu samo crkveno religiozni ljudi  ...

To mogu da budu izuzetno inteligentni ljudi sa kojima radimo , pravi podviznici ... Ponekad namerno rade neke stvari ...===>  Glupiraju se . 

Npr. Moj sef ...  Dodje ponekad u moju kancelariju i kaze - Ovde niko nece da me nadje .   

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali kakav nas odnos treba da bude prema jurodivim ljudima

 

U žitiju Simeona Jurodivog ima jedna scena koja beleži reakciju njegove sabraće iz tadašnje crkve; kaže žitije, citiram:

izvedoše ga napolje i prebiše skoro do smrti. Eto, pravo hrišćansko razumevanje i bratska ljubav :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U žitiju Simeona Jurodivog ima jedna scena koja beleži reakciju njegove sabraće iz tadašnje crkve; kaže žitije, citiram: izvedoše ga napolje i prebiše skoro do smrti. Eto, pravo hrišćansko razumevanje i bratska ljubav

Meni bi ga bilo zao ...  

  ... :sunce:   ...  Jednostavno treba reci - Oce , da li mogu nesto da Vas pitam ...

                                                              -Pitaj , cedo... 

                                                              - Da niste Vi mozda malo jurodivi ?

                                                              -Nisam 

                                                             - Znaci jeste ....   :smeh1:

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

P.s. Sta sam ustvari htela da kazem ... Bez obzira na sve , mi treba da ispunimo one 2 zapovesti o ljubavi ... 

A to znaci ... Sta to zapravo znaci ?    :citac:   Zivi i pusti druge da zive ? 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли постоје дебели светитељи .......мислим .........да ли је то могуће........ма оно не би требало  ..........али да питам...... :)  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је остало упечатљиво из житија блажене Пелагије Ивановне то што се молила да јој се упокоје два мала синчића. Недуго након тога то се и остварило. Затим је родила и кћерку коју је однијела мајци и бацила је пред њу и рекла ево ти је. Ти си хтјела да се удам, сад ти води рачуна о њој, од сада ме више нећете видјети.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da, samo sto je u slucaju jurodivih to malo nezgodno...oni ne zive u pustinje, pestere, zabacene manastire...saasvim neocekivano se pojavljuju na svim mjestima bockajuci tvoju udobnost, nemajuci losu namjeru naravno.   

Zato su onog svetitelja i pretukli zli monasi ... :coolio: ...

I da ne preterujem ... Da zakljucim  --->  postoji nekoliko vrsta jurodivosti , za pocetak , ona moze biti -  monaska  jurodivost i jurodivost u svetu ... 

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је остало упечатљиво из житија блажене Пелагије Ивановне то што се молила да јој се упокоје два мала синчића. Недуго након тога то се и остварило. Затим је родила и кћерку коју је однијела мајци и бацила је пред њу и рекла ево ти је. Ти си хтјела да се удам, сад ти води рачуна о њој, од сада ме више нећете видјети.

 

feminizam. :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato su onog svetitelja i pretukli zli monasi ... :coolio: ...

I da ne preterujem ... Da zakljucim  --->  postoji nekoliko vrsta jurodivosti , za pocetak , ona moze biti -  monaska  jurodivost i jurodivost u svetu ... 

 

za pocetak, samo da ne sretnem nekog takvog, inace cu zapasti u iskusenje da ga prebijem od batina. :smeh1: ono, nisam ja nista veci od one monaske bratije iz zitija...cak stavise, i gori sam. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...