Jump to content

Последице погрешног тумачења еп. Ј. Зизјуласа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Hocu... :D ...

Nisu apostoli bili bliski Hristu na onaj nacin na koji vi zelite da budete episkopu...Hristos je bio ucitelj,a oni ucenici,i ne moze ucenik da bude iznad ucitelja,nikada.. 1324_womens

Нико и не жели да буде изнад учитеља. Нити ја оспоравам епископски ауторитет.  :nene:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni to nije normalno... :))) ...

Sta sam ja sve napisala...Episkop treba da zivi sa narodom,a ne da se druzi sa nima. 1324_womens

Pozdrav.

Не можеш живети са неким, а да с њим не будеш пријатељ. То би била наопака заједница. Као што некад и јесте. Да не помињемо да неки не виде ил не поричају са својим епископом цео свој живот. То је нормално? Ае, нећемо више.  :)))  0122_tuk Свако добро од Господа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hocu... :D ...

Nisu apostoli bili bliski Hristu na onaj nacin na koji vi zelite da budete episkopu...Hristos je bio ucitelj,a oni ucenici,i ne moze ucenik da bude iznad ucitelja,nikada.. 1324_womens

 

jel sad OK?

 

m69.jpg

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema ni jednog velikog teologa u istoriji hrišćanstva i Crkve koga nisu pratile velike kontroverze. Od ap. Pavla pa do mitr. Zizjulasa. To je opšte mesto.

Ipak, ono što ovde u Srbiji nedostaje jeste pošteno (dakle, akademsko, hermeneutičko i pažljivo) čitanje mitropolitovog bogoslovlja.

 

Svih ovih godina u Srbiji dominiraju dva čitanja Zizjulasa:

- epigonsko (njegovi tekstovi su poput svetog pisma koje ovi epigoni čitaju na fundamentalistički način, itd.)

- pljuvalačko (sve u vezi sa Zizjulasom je napljuvano, potcenjeno i unapred odbačeno kao jeres, ekumenizam, itd.)

 

Za sve ove godine (decenije) nisam u Srbiji video ni jedan ozbiljan članak, studiju, rad o teologiji mitr. Zizjulasa. Ili je epigonski, ili je pljuvački.

Doduše, postoji u Srbiji jedan pošten čitalac Zizjulasa i od njega sam mnogo puta uživo čuo sjajne kritike i zapažanja.

Ali, ovaj čovek ne piše o tome, iako je plodan pisac u nekim drugim temama, te kaže da mi teolozi to trebamo da pošteno iščitamo.

 

Treba uzeti ceo opus i sa olovkom u rukama čitati i akademski relevantno interpretirati. Verujem da se tek onda može ozbiljno suditi o teologiji Jovana Zizjulasa.

 

P.S.

Lično, meni je mitr. Zizjulas (putem knjiga, članaka, beseda) mnogo pomogao. Akademski, ima mnogo plodnijih i boljih teologa od njega.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svih ovih godina u Srbiji dominiraju dva čitanja Zizjulasa: - epigonsko (njegovi tekstovi su poput svetog pisma koje ovi epigoni čitaju na fundamentalistički način, itd.) - pljuvalačko (sve u vezi sa Zizjulasom je napljuvano, potcenjeno i unapred odbačeno kao jeres, ekumenizam, itd.)

 

Да, то је проблем. Није ми јасно зашто постоји та врста блокаде код наших теолога? Као старовременском човјеку, мени се допала критика избацивања апологетике из Зизјуласовог теолошког система коју је својевремено изнио незаборавни прота Лазар Милин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jel sad OK?

Ne zelim da se upustam u diskusiju koju ne razumem.Ja ova pitanja ne mogu da shvatim.Moj mozak to odbija i ne prepoznaje kao pitanje...Zivimo u takvom vremenu da je to strasno.Znate i sami,i nije ok da manipulisete fotografijama koje su potpuno van konteksta...Moja ideja je bila ta da danasnji covek zaista ne da ne moze da veruje svestenicima,nego prosto ne sme...

Toliko.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Богословствовање Епископа Пергамског је ускраћено управо за тај- ЛИЧНОСНИ однос. Кад причешћујемо народ Божији, не говоримо ли име сваког понаособ причасника, потврђујући тиме његову личност? И послије службе, пијући кафицу, не разговарамо ли са тим истим људима као личностима? Сретнемо се у шетњи са парохијанима и ето опет разговора са личностима, о томе као нам је било прошле недеље на служби, понека анегдотица, и ето наставка заједничарења. Отприлике тако гледам на ту проблематику, да кажем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...