Jump to content

Последице погрешног тумачења еп. Ј. Зизјуласа

Оцени ову тему


Препоручена порука

Marko,da li biste mogli da napravite rezime... I da postavite 3-4 kratka pitanja na koja biste mozda lako pronasli kratke odgovore...Jer znamo da onaj ko ne ume jednostavno da objasni sustinu nekog teksta ,verovatno ne razume materiju,kao npr.ja.

P.s. Probacu da procitam tekst u celosti,ali uopste ne vidim smisao u njemu ...Ne zamerite,zasto je to uopste vazno ... 0703_read ...

Na koja pitanja zelite da odgovorite i koje nedoumice da resite ? Ukratko-sta je sporno?

Sporno je sledeće: zašto se Zizjulasovo sagledavanje crkvenih službi po kome je episkop ikona Hrista, sveštenici ikona apostola, itd. uzima skoro kao dogma, dotle da stoji u programu za katihizis u osnovnoj školi? Jer to je bogoslovsko mišljenje. Druga stavka je pogrešno shvatanje istog i pravljenje grubih razlika između službi u crkvi, a svi služimo istu Liturgiju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:D   Pretpostavljam da teolozi idu u skolu da nauce da predaju veronauku ,sluze liturgiju itd. ...sto je vise od toga od zloga je,a iskreno...ne da smara,nego ubija. Kakve to veze ima sa zivotom ...  ?

Arsenija, na samom početku sam istakao da je problematika za teologe i sveštenoslužitelje, oni znaju o čemu je reč, tema nije namenjena svima. Ima veze sa životom, jer Zizjulasova teologija mnogima služi da crkvu pretvore u sistem sa podredjenima i nadredjenima, a ne u zajednicu ljubavi. Dakle, nije tema za sve, ona pretpostavlja da čitalac ima izvesno predznanje. I ovo je, mislim, prva takva tema koju sam "izbacio", mahom pišem lako razumljive tekstove, ali moram malo i ovo. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam samo ko bi zeleo da se druzi sa episkopom.  :D  ...

Prosto nije red...da se episkop spusta na nas nivo,osim u nekim posebnim slucajevima ...kad ne postoji drugi nacin da se postigne neki cilj.

Eto, do tog shvatanja da episkop "ne treba da se spušta na NAŠ nivo" i da vernici, prosto, nemaju želju da se s njim "druže" dovela je izvitoperena teologija po kojoj su episkopi viša duhovna bića od nas. :) Opet velim, tekst je za teologe, niko nije ni očekivao da svi shvate, rekao sam to na početku teksta. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomislite na episkopa, koji bi dugo ostajao u vasoj Crkvenoj porti, do kasno u podne se druzio sa okupljenim narodom oko njega, decom koja se igraju, svestenike u svecanim odorama, tu u prirodi vaseg lokalonog Crkvenog imanja.

 

Lici li ta ikona na Hrista? Lici li dete u episkovom narucju, na onu Hristovu ikonu, da je dece punoCarstvo  Nebesko, ta ista deca postoje sad i ovde ali nema episkopa, koji je ikona Hrista, da sedi sa okupljenim narodom i tom decom.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sporno je sledeće: zašto se Zizjulasovo sagledavanje crkvenih službi po kome je episkop ikona Hrista, sveštenici ikona apostola, itd. uzima skoro kao dogma, dotle da stoji u programu za katihizis u osnovnoj školi? Jer to je bogoslovsko mišljenje. Druga stavka je pogrešno shvatanje istog i pravljenje grubih razlika između službi u crkvi, a svi služimo istu Liturgiju

 

Na ovoj odgovor je moja crtica iznad. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

мислим да овде постоји опасност да се Литургија схвати као представа у два чина, након чега се спушта завеса. следеће недеље ново извођење.. и тако све док се не скине са репертоара.

 

а да ли је то тако?

NIje, u tome je uprvo problem. Zizjulas se nadovezuje na shvatanje hrišćana iz prva tri veka koji su Liturgiju shvatali nerazdeljivo od celine života; međutim, danas se shvata kao bogosluženje određenog trajanja, nakon kojeg "kud koji, mili moji". Nema zajednice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako jeste svepravoslavno prihvaceno, da je episkop Ikona Boga Zivoga, onda je zaista dogma, da se episkopi ponasaju po Svetom Pismu u kome imamo svedocanstvo Boga, koji radi nas postade covek.

 

Dogma bi trebala biti, zivot Isusa Hrista, ne nekog drugog Boga niti ikakvog coveka ali onda bi morali episkopi ziveti Do visina Hristove rasti, koji pripremi Otac u Jednom Duhu za coveka. 

 

Dakle, episkop je duzan da bude uz narod, ne samo na Liturgiji, jer prijatelji moji Liturgija ne traje 1 sat i pol sata, kako ko govori brze ili manje brze. Liturgija je prijatelji moji od 00:24, svakog Bozjeg dana. Svakog Bozjeg dana.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto, do tog shvatanja da episkop "ne treba da se spušta na NAŠ nivo" i da vernici, prosto, nemaju želju da se s njim "druže" dovela je izvitoperena teologija po kojoj su episkopi viša duhovna bića od nas. :) Opet velim, tekst je za teologe, niko nije ni očekivao da svi shvate, rekao sam to na početku teksta. :)

Nisu episkopi na nekom visem nivou,to sami dokazuju...ali ne moze se sa episkopom "druziti"...episkop se samo moze slusati...Kako zamisljate to druzenje npr. jer episkop mora da bude episkop,a ne klovn ...Dakle,to sto ce neko da razgovara sa ljudima,ne znaci da treba sa njima da se "druzi"...Mora da postoji neka distanca... Ja bar to tako dozivljvam. 

Tema jeste za svestenike i veroucitelje,ali zar to nije izopstavanje laika iz te zajednice ljubavi o kojoj Vi govorite,u njoj mora da ima mesta za sve ,bez izuzetka,tu nista nije sporno...Mi zene volimo u sve da se umesamo,ali ne zamerite...

Previse se teoretise. Mora da postoje nadredjeni i podredjeni,ne moze drugacije,ali to ne znaci teror,nego poslusnost... :D ...

Opet ponavljam da ja ne razumem sta se tu sustinski sagledava...ako se podje od sebe, tj.o d cinjenice -ja nikad dovoljno sagledan,nikad shvacen...

Sve zavisi od samish ljudi,od licnosti...od stava koji neko zauzme... Bog je glavni,svi mu sluze na ovaj ili onaj nacin...ako neko toga nije svastan ima problem.

Pozdrav... :pivo:   

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu episkopi na nekom visem nivou,to sami dokazuju...ali ne moze se sa episkopom "druziti"...episkop se samo moze slusati...Kako zamisljate to druzenje npr. jer episkop mora da bude episkop,a ne klovn ...Dakle,to sto ce neko da razgovara sa ljudima,ne znaci da treba sa njima da se "druzi"...Mora da postoji neka distanca... Ja bar to tako dozivljvam.

 

Hristos i okupljeni narod oko Hrista je onda bio najveci klovan na svom svetu i tako, da ja sebe mogu da nazovem klovan po blagodati, Onoga koji je bio sve vreme medju narodom i uz narod i radi naroda a ne radi sebe

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu episkopi na nekom visem nivou,to sami dokazuju...ali ne moze se sa episkopom "druziti"...episkop se samo moze slusati...Kako zamisljate to druzenje npr. jer episkop mora da bude episkop,a ne klovn ...Dakle,to sto ce neko da razgovara sa ljudima,ne znaci da treba sa njima da se "druzi"...Mora da postoji neka distanca... Ja bar to tako dozivljvam. 

Tema jeste za svestenike i veroucitelje,ali zar to nije izopstavanje laika iz te zajednice ljubavi o kojoj Vi govorite,u njoj mora da ima mesta za sve ,bez izuzetka,tu nista nije sporno...Mi zene volimo u sve da se umesamo,ali ne zamerite...

Previse se teoretise. Mora da postoje nadredjeni i podredjeni,ne moze drugacije,ali to ne znaci teror,nego poslusnost... :D ...

Арсенија, ја сам до сад написао 70ак текстова пријемчљивих свима, махом кроз приче. Овај текст је изузетак, јер се служим управо тим речником да бих побио "филозофирајућу" теологију. А то, да се епископ не може дружити са народом, је, опростићете на изразу, обична глупост, био сам сведок да поједини то раде, иако је постојала свест о његовом достојанству. Као што се отац дружи са својом одраслом децом: да, послушност и поштовање, али и обострано разумевање и љубав. Епископ није чиновник, нити ће се он "деградирати" ако седне са "обичним народом", видите ли колико се изгубила свест о томе како смо сви пред Богом једнаки? Ја јесам за подређене и надређене, као и за послушност, али нисам за грубе поделе и одузимање скоро свих права онима са дна "лествице".

Опет, тема је за теологе, тако да... :) Позз.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

VSB  

Tako ce samo da izgubi autoritet... :D

Gde ste videli da episkop u slobodno vreme  pije kafu sa babama ?

Mozda ja preterujem,zaista isam ni teolog ni svestenik da bih stvari mogla da sagledam na taj nacin...ali mogu da kazem da ...koliko god bilo tesko to da se shvati i prihvati... episkop jeste i treba da bude autoritet na nivou...ali to ne znaci uobrazenost vec dostojanstvo .

Hristos jeste ziveo medju ,ali nije imao 1000 nego 12 najblizih ucenika,prijatelja ...ali ako se cita Jevandjelje,bar ja sticem taj utisak...da je Hristos bio distanciran...

Imate primer Vladike Nikolaja... pa primer drugih svetih vladika,Svetog Justina Celijskog...

Preterujete...  Ova prica teologa Zzzz...ja za mene licno neka besmislica o kojoj ne zelim da razmisljam... Vidite i sami.Da imate dete,ne bi ste smeli da ga date svesteniku  ni na 5 minuta ...a i sta ce njemu vase dete. Zasto bi se vladika igrao da decom...

Necu vise da pricam stvari koje ocigledno ne razumem,ako je Sveti Justn Celijski nesto rekao na tu temu,ja se slazem sa njim. Pozdrav .

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што се отац дружи са својом одраслом децом: да, послушност и поштовање, али и обострано разумевање и љубав.

 

 

Otac se ne druzi sa decom,on sa njima zivi. :)))

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hristos jeste ziveo medju ,ali nije imao 1000 nego 12 najblizih ucenika,prijatelja ...ali ako se cita Jevandjelje,bar ja sticem taj utisak...da je Hristos bio distanciran...

 

Прочитајте опет Јеванђеље. :) Позз.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vidite i sami.Da imate dete,ne bi ste smeli da ga date svesteniku  ni na 5 minuta ...a i sta ce njemu vase dete. Zasto bi se vladika igrao da decom.

 

Ovo mene boli, koliko je ne tacno i koliko ide u nekom drugom pravcu a ne u pravcu ljubavi i Ikone Hristove.

 

Voleo bi da procitaju ovo sto si napisala svi episkopi sveta i da saznaju dokle su stigli svojim i samo svojim radom.

 

Sramno je da deca vise vole deda mraza nego li ikonu Boga Zivoga. 

 

Vrlo bitno: Ja ne krivim tebe arsenija, nego ovo sto si napisala, vaistinu jeste delo danasnjih episkopa. To je iskljucivo episkopsko delo, od reci do reci koje si srocila. 

 

Kako cine tako im je.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...