Jump to content

НОВОСТИ: Синод СПЦ сменио владику Филарета

Оцени ову тему


Препоручена порука

М. Артемије је монах-аскета и од њега се и очекивало да ће јасно разумети канонске преступе због којих је укораван. Није он саблажњивао раскошним или развратним животом. Зато је могло тако.

О овим другима кад би било транспарентно - бојим се да би свашта било, а много је слабих који би се саблазнили о Цркву=Христа уместо о човека...

 

Ali ne shvatas to da je ono sto se prica automatski postalo istina jer spc nije demantovala u slucaju vl.Vasilija,dakle upravo istina je on je sve ono sto se prica jer crkva to nije demantovala.To je lose sa jedne strane.

 

Sa druge strane to je lose jer ispada da kazna za sve to jeste penzionisanje na osnovu licnog zahteva.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali ne shvatas to da je ono sto se prica automatski postalo istina jer spc nije demantovala u slucaju vl.Vasilija,dakle upravo istina je on je sve ono sto se prica jer crkva to nije demantovala.To je lose sa jedne strane.

Sa druge strane to je lose jer ispada da kazna za sve to jeste penzionisanje na osnovu licnog zahteva.

Хајде само да хипотетички узмемо и другу могућност - да је скоро све истина (а можда има и нешто друго), али да је тај изразио покајање и спремност да до краја живота окајава грехе у неком манастиру... Ми не видимо да ли је то покајање лажно или истинито, Бог зна. Он је прихватио епитимију. Шта да демантујеш? Како би ти судио? Ко жели од нас да буде судија?
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тешко је раздвојити полуистину од истине. Често се не можемо поуздати ни у сопствена чула. Само Бог зна истину. Ми само верујемо у нешто што сматрамо да је истинит догађај.

Не ђорђе није тако. Истина може да се докаже и установи. Али она небеска Истина дакле сам Христос је већ једно друго питање и ту суда нема, до коначног за све истог и праведног.

 

Немој сада да одемо у разводњавање.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде само да хипотетички узмемо и другу могућност - да је скоро све истина (а можда има и нешто друго), али да је тај изразио покајање и спремност да до краја живота окајава грехе у неком манастиру... Ми не видимо да ли је то покајање лажно или истинито, Бог зна. Он је прихватио епитимију. Шта да демантујеш? Како би ти судио? Ко жели од нас да буде судија?

 

Cekaj,to su jasna krivicna dela,to nije greh da se premrsio u toku posta,ne znam da li shvatas?

 

Dakle u narodu je opste prihvaceno da je vladika Vasilije pedofil,homoseksualac i pride ubica kako pisu neke knjige koje imas kupiti na svakom koraku,a "kazna" spc je penzionisanje na osnovu licnog zahteva i bez suda.

 

Sa druge strane m.Artemiju ili vladici Filaretu kazna za ne znam finansijske malverzacije i jos pride neke u odnosu na gorepomenut slucaj benigne stvari rascinjenje,crkveni sud i isterivanje iz eparhije.

 

I onda je normalno da se neko zapita i kaze,cekajte bre. 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sama diskusija u ovoj temi jeste politika.

Па да наравно да јесте и зато није добро. Боље да се јасно зна, би било дискусије?

 

Или мислиш, па сви знамо безакоња владике филарета и ко пита за њих тај је политикант?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cekaj,to su jasna krivicna dela,to nije greh da se premrsio u toku posta,ne znam da li shvatas?

Dakle u narodu je opste prihvaceno da je vladika Vasilije pedofil,homoseksualac i pride ubica kako pisu neke knjige koje imas kupiti na svakom koraku,a "kazna" spc je penzionisanje na osnovu licnog zahteva i bez suda.

Качавенда није починио дело педофилије, бар према ономе што је процурело у јавност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne,ne pricam o tome sto je objavljeno ako mislis na snimke,nego onome sto se prica i pise (ima knjiga u Beogradu da se kupi),bivsi monasi izlaze u emisije i to pricaju itd.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ниси ти поента приче, колико ми се чини, већ стање у Цркви и не треба то толико лично да примаш

 

Далеко од тога да мислим да сам ја центар и поента приче. Наводим само оно што је утицало на мој коментар. С тобом се слажем да је једно написати на форуму било каквом, а посебно православном, неком да си малициозан а друго да кажеш уживо тој особи. Различито би схватио. Овде, по свој прилици, већина нас негативно схвата било коју реч. И придаје јој значење личније и у преувеличано него што би то у разговору.

Мени просто није јасно, поред коментара на моје обраћање теби, по чему ти мене уопште покушаваш да сврсташ у неку од групација која стање у Цркви види на овај или онај начин.

Шта је спорно у мом ставу да, и поред политике и политиканства којег је увек било тамо где су људи па и у Цркви, да том Црквом управља на концу, или у начелу Свети Дух тј. Бог?! Сувише идеалистичан? Или можда из користољубља нећу да критикујем?

 

Шта год ти рекао и колико год пребацивао тежиште реченог на мене, разлика је у томе што ја теби нисам рекао да си злобан и покварен (малициозан), нити сам у једном једином тренутку помислио на тако нешто, нити сам то написао.

 

Могао си схватити, да иако сам написао да си "малициозан" да кроз моје потоње коментаре тај придев нисам дословно користио.

 

едноставно не желим да учествујем у врсти разговора кога сматрам из поменутог разлога непримереним и који као такав не води нигде, и то нема везе са тобом већ са одређеним принципом. Наравно, то се може променити ако је приметна и промена у приступу саговорнику.

 

Као што рекох, ако ћемо да меркамо један другом речи (као што сам већ напоменуо) и да убеђујемо ко је кога више "окрпио" и ко је шта мислио, написао или рекао, расправа је излишна. Нешто имам утисак да би моје слагање са твојом критиком тебе задржало на истом становишту.

 

те немој мислити да и ја, из свог угла посматрања и увида у неке ствари (после 28 година активног живота у Цркви, 45 година живота, сходно мом образовању, увидима, познанствима, директним сведочанствима свега и свачега, великом искуству са црквеним структурама али и пословним и политичким, тешко да "не знам" шта се дешава и из ког разлога!), немам право да будем, најблаже речено, озбиљно незадовољан. Мораш схватити да има људи који мало боље познају реалну ситуацију у држави и у Цркви од неких других и то није ништа страшно.

 

Не знам зашто мислиш да твоје мишљење не узимам за озбиљно. И да инсистирам да боље познајем ствари, нпр. од тебе. Или да сам због тога озлојеђен?! Веруј ми, нисам. Нити мислим да је мој угао гледања једини исправан. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С тобом се слажем да је једно написати на форуму било каквом, а посебно православном, неком да си малициозан а друго да кажеш уживо тој особи. Различито би схватио. Овде, по свој прилици, већина нас негативно схвата било коју реч. И придаје јој значење личније и у преувеличано него што би то у разговору

Мислим да си ме скроз погрешно схватио...нигде нисам рекао да одређена реч има једно значење када се напише а сасвим друго када се изговори уживо...напротив.

 

 

 

Мени просто није јасно, поред коментара на моје обраћање теби, по чему ти мене уопште покушаваш да сврсташ у неку од групација која стање у Цркви види на овај или онај начин. Шта је спорно у мом ставу да, и поред политике и политиканства којег је увек било тамо где су људи па и у Цркви, да том Црквом управља на концу, или у начелу Свети Дух тј. Бог?! Сувише идеалистичан? Или можда из користољубља нећу да критикујем?

Ништа нема спорно у твојој мисли да је Бог (уверен сам да је то поента твоје мисли), и поред присутног политиканства и многих других неподобштина у Цркви, Алфа сваког добра и благодати дате човеку и свету и да је Омега у сваком завршном и разрешујућем чину, а камоли у многобројним и шароликим моралним флуктацијама, егзистенцијалним превирањама, социјално-политичким колебањима и свим постојећим животним осцилација његовог љубљеног бића - човека...али то такође не мења суштину онога о чему смо разговарали...само треба размислити и видети да неке ствари нису неспојиве - напротив.

 

 Ако твоје до сада изречене ставове сматрам идеалистичким, не значи да имам лоше мишљење о теби. Да...наравно да постоје и користољубиви и потпуно покварени људи унутар Цркве, и то је чињеница, али чини ми се да тебе нисам сместио у ту категорију, зар не? Речи су јасне, контекст је сасвим прецизан. Наравно да, на жалост, постоје и такви људи и да неприхватање неким ствари може бити побуђено и таквим унутрашњим склопом појединаца.То је јасно и теби и мени.

 

 

 

Могао си схватити, да иако сам написао да си "малициозан" да кроз моје потоње коментаре тај придев нисам дословно користио.

Чисто сам хтео да ти скренем пажњу на чињеницу да поједине речи имају сасвим одређено значење и да не могу имати преносни смисао стављене у било који контекст, и да све написано после њих веома лако може бити схваћено као свесно и тенденциозно ублажавње нечега зашта се схватило да је претерано те да као такво може донети само штету ономе који ју је употребио... ништа више.

 

 

 

Као што рекох, ако ћемо да меркамо један другом речи (као што сам већ напоменуо) и да убеђујемо ко је кога више "окрпио" и ко је шта мислио, написао или рекао, расправа је излишна. Нешто имам утисак да би моје слагање са твојом критиком тебе задржало на истом становишту.

Није у питању никакво "меркање" већ озбиљан и братски савет зарад могућности вођења и реализовања једног озбиљног дискурса са озбиљним људима...а ти схвати то како год желиш.

 

 

 

Не знам зашто мислиш да твоје мишљење не узимам за озбиљно. И да инсистирам да боље познајем ствари, нпр. од тебе. Или да сам због тога озлојеђен?! Веруј ми, нисам. Нити мислим да је мој угао гледања једини исправан.

Што је потпунији и целовитији одређен угао гледања, што је више страна са којих је осветљен, он је све ближи истини.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да си ме скроз погрешно схватио...нигде нисам рекао да одређена реч има једно значење када се напише а сасвим друго када се изговори уживо...напротив.

 

 

 

Ништа нема спорно у твојој мисли да је Бог (уверен сам да је то поента твоје мисли), и поред присутног политиканства и многих других неподобштина у Цркви, Алфа сваког добра и благодати дате човеку и свету и да је Омега у сваком завршном и разрешујућем чину, а камоли у многобројним и шароликим моралним флуктацијама, егзистенцијалним превирањама, социјално-политичким колебањима и свим постојећим животним осцилација његовог љубљеног бића - човека...али то такође не мења суштину онога о чему смо разговарали...само треба размислити и видети да неке ствари нису неспојиве - напротив.

 

 Ако твоје до сада изречене ставове сматрам идеалистичким, не значи да имам лоше мишљење о теби. Да...наравно да постоје и користољубиви и потпуно покварени људи унутар Цркве, и то је чињеница, али чини ми се да тебе нисам сместио у ту категорију, зар не? Речи су јасне, контекст је сасвим прецизан. Наравно да, на жалост, постоје и такви људи и да неприхватање неким ствари може бити побуђено и таквим унутрашњим склопом појединаца.То је јасно и теби и мени.

 

 

 

Чисто сам хтео да ти скренем пажњу на чињеницу да поједине речи имају сасвим одређено значење и да не могу имати преносни смисао стављене у било који контекст, и да све написано после њих веома лако може бити схваћено као свесно и тенденциозно ублажавње нечега зашта се схватило да је претерано те да као такво може донети само штету ономе који ју је употребио... ништа више.

 

 

 

Није у питању никакво "меркање" већ озбиљан и братски савет зарад могућности вођења и реализовања једног озбиљног дискурса са озбиљним људима...а ти схвати то како год желиш.

 

 

 

Што је потпунији и целовитији одређен угао гледања, што је више страна са којих је осветљен, он је све ближи истини.

 

Слажем се. Са свиме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

25. март 2015.

 

Комисија СПЦ истражује у Канади

 

Епископ канадски Георгије, осумњичен за злоупотребе, отпутовао из Србије. Међусобне оптужбе свештенства и владике за раскош и богаћење

 

ТРОЈИЦА епископа - Хризостом, Теодосије и Максим - чланови су комисије Светог архијерејског синода СПЦ, која треба да испита рад Епархије канадске, на чијем је челу владика Георгије (Ђокић). У комисији ће, како "Новости" сазнају, бити и свешеник Велибор Џомић, затим један верник из Канаде и православни свештеник на раду у тој епархији. Извесно је, како смо обавештени, да ће чланови комисије бити дужни да поверену им дужност обаве до заседања Светог архијерејског сабора СПЦ, који се, традиционално, одржава у мају.

 

Још није прецизиран тачан одлазак чланова комисије у Канаду, али је извесно да ће се то ускоро догодити. Епископ Георгије, који је био у краћој посети родној Семберији и Београду, јуче је отпутовао за Торонто. Он је годинама на "мети" дела верника и свештенства, који му ставаљају на душу наводни раскошан и раскалашан живот, због чега, наводно, многи наши људи не одлазе у српске богомоље у тој земљи. Крајем јануара прошле године, он је био "на тапету" Синода СПЦ, али су оптужбе одбачене и наставио је да ради као да се ништа није догодило.

 

Нове оптужбе против Георгија уследиле су после братског састанка епархије одржаног почетком фебруара. Из више извора сазнајемо да је овај архијереј СПЦ, иза кога су пуне три деценије епископског стажа у Канади, кренуо јасно и отворено да говори о понашању дела свештенства, богаћењу и луксузном животу њих и чланова њихових породица, што, како је казао, "није у духу мисије која им је поверена".

 

- Мада имена свештеника није навео, неколико њих, и то оних који слове као "његови људи", који имају парохије, које би могло, лагано, да дели и по 4-5 свештеника, осетили су се прозваним, па су пале тешке речи на рачун епископа. Он је прозван и да се вози у аутомобилу вредном око 70.000 долара, док прозива што се њихова деца до факултета возе колима која коштају једва 5.000 долара - прича наш саговорник, свештеник из Торонта. - То је био шок, јер су владику почели да прозивају баш они који су имали све могуће привилегије. "Севале" су чак и клетве, оптужбе за непослушност, као и они за међусобне за раскалашан, па и развратан живот...

 

Међу свештеницима који су говорили епископу шта им је било на срцу, био је и сестрић владике Доситеја (Мотике).

 

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE.395.html:540295-%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%A1%D0%9F%D0%A6-%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D1%83%D1%98%D0%B5-%D1%83-%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B8

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otvori Milane posebnu temu o ovom slučaju dok je vreme, ili ovu preimenuj u "Aktuelna svrgavanja u SPC u periodu Veliki post - Duhovi 2015. godine"...

1324_womens   :)))

  • Волим 1

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...