Jump to content

Не може бити мучеништва ван Православне Цркве


Препоручена порука

Успели сте да убедите @Ел Џи, да има ван цркве спасења

 

Ми њега!? Тешко... Тај је аспирант на Предрагово Петровића место... У најмању руку...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i ta tvrdnja da van crkve nema spasenja je isto nas sud drugima, valjda Hristos zna za koga ima spasenja a za koga ne, formalnosti su mozda bitne za zemaljsku birokratiju, za Hristosa cisto sumnjam....

meni je jako tesko povjerovati u to da su toliki dobri ljudi koji slave drugoga boga vec na rodjenu izgubljeni....

evo recimo da je Milan Rakic rodjen u saudijskoj arabiji, pravoslavac ne bi bio garant, vec bi klanjao u dzamiji i izuvao cipele, mogao bi biti jos duhovnij ineg sto je sada al bi bio izgubljen, meni u to tesko vijerovati

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тужно је то што неки овде погрешно разумевају речи да се нико ван православне Цркве не може спасити.

 

Ево како ја то доживљавам: Личе ми на јеховине сведоке, који Христа представљају на такав начин, који јасно говори ми смо прави Христови и сваку реч му знамо....

 

Еј........

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

онда је боље бити и члан библиотеке

 

А шта фали Библиотеци? Додуше, само ако су душекорисне књиге у питању!? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дух дише где хоће, а где дише изграђује Цркву.

Мучеништво није православни ексклузивитет.

Кол'ко су пута у историји прекрајане „границе“ Цркве из политичких разлога, а сад Бога спречавају да уведе мученике у Царство?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je najvažnije u svemu shvatiti šta znači sam pojam "mučenik". Mučenik je termin koji u hrišćanstvu ima svoje tačno određeno značenje. To je prevod sa grčkog, "martyros", šta bi značilo "svedok". Dakle, mučenik nije čovek koji je mučen, koji je stradao, ubijen, jer, biblijski gledano, čovek može da pogine i zbog sopstvenih grehova. On je svedok, koji je svoje svedočanstvo za Hrista doveo do vrhunca, jer nije želeo odreći se Hrista ni pod cenu života. E sad, čega su ovi Kopti bili svedoci? Monofizitske jeresi? Verovanja u to? Odeljenosti od Crkve? Učenja da su sve vere ravnopravne? Da na ovome svetu ima "istina" koliko i konfesija? Da je svejedno u šta veruješ? Da se spasavaš svojim zaslugama?

Drugi problem u celoj priči su oni kao pojedinci-šta mi znamo o njima? Kakav život su provodili? Bili su prosti ljudi-jesu li u životu svedočili za Hrista? Da li je među njima bilo preljubnika, bludnika, sodomita, zavisnika, kockara? Jesu li možda stradali zbog sopstvenih grehova?

Treći problem jeste njihovo ispovedanje Hrista pre smrti. Ono samo po sebi ne mora značiti ništa, jer Gospod gleda na srce čovekovo. Da li je njihovo zazivanje Hrista bilo uslovljeno verom u Njega, ili strahom? Ako strahom, da li se može reći da su bili u ljubavi i slobodnoj volji? Ako nisu, da li je to ispovedanje slobodno, i izraz stanja njihove duše?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Citajuci ovu temu od pocetka pa do sad, mislim da bi se i sam Bog Gospod prekrstio   :krstix:

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pitam se da li je bilo bitno i jednom muceniku da li ce u opste biti kanonizovan i slaviti ga kao sveca

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sto recimo vi ne napisete neki tekst, na ono pisanije Jurija Maksimova Van Crkve nema spasenja? U tom tekstu se iznosi neka argumentacija,i objasnjava zasto oni koji nisu pravoslavni nece da se spasu.

Па када бих могао да се као парамецијум мултиплицирам... Ја сам човек од крви и меса који има фамилију. Ако ми палтите за тај текст... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па када бих могао да се као парамецијум мултиплицирам... Ја сам човек од крви и меса који има фамилију. Ако ми палтите за тај текст... 

Koliko bi kostao taj tekst,pa da svi sa foruma sakupimo prilog? :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i ta tvrdnja da van crkve nema spasenja je isto nas sud drugima, valjda Hristos zna za koga ima spasenja a za koga ne, formalnosti su mozda bitne za zemaljsku birokratiju, za Hristosa cisto sumnjam....

meni je jako tesko povjerovati u to da su toliki dobri ljudi koji slave drugoga boga vec na rodjenu izgubljeni....

evo recimo da je Milan Rakic rodjen u saudijskoj arabiji, pravoslavac ne bi bio garant, vec bi klanjao u dzamiji i izuvao cipele, mogao bi biti jos duhovnij ineg sto je sada al bi bio izgubljen, meni u to tesko vijerovati

 

Имам пријатеља, сјајан човек, око 50-60 година има. Апсолутно му је материјално небитно, телесно "пости" јако дуго, сигурно 10-20 година (не једе месо и месне прерађевине), ако не и више. Сваком би дао кожу са леђа, да не причам. Рекао би човек, хришћанин из књиге. Кад сам га питао што се не би крстио. Он је тај став изнео: Није Бог формалиста, да гледа ко је крштен, а ко не. Ја сам се благо насмејао и задивио тој мудрости. Бог стварно није формалиста. Ја наравно нисам инсистирао да се крсти, јер не треба да се крсти неко ко верује да је то формалност.

 

Ако неко у Цркви има тај став, то само говори о његовом лицемерству, у смислу, један викенд ћу код врачаре, или у џамију, други на причешће, и онако је и једно и друго формалност, па ће ми ваљда нешто помоћи. Ја да верујем да је крштење, причешће, литургија, богослужење само формалност, ја не бих то упражњавао, него бих читао књиге, и трудио се да подражавам Христа. Довољно би било се клоним злих дела, и хитам ка добрим.

 

Као што Бог није из неке своје "злоће", охолости, рекао Адаму и Еви да не једу са дрвета познања, тако и нама није рекао да ко се не причешћује нема живота. Видимо около нас много боље људе, који немају удела у Чаши, и потпуно нам је неправедно да се ми спасемо, а они не. Вероватно је и Еви и Адаму било неправедно да умру само зато што су јели плод који је био са тог дрвета, који је изгледао добар, и леп.

 

Не смемо се до краја уздати у наше судове, наше просуђивање, шта је добро, праведно, логично. Наше је да слушамо и испуњавамо Реч Господњу.

 

Али наравно, нешто што је величанствено, треба похвалити, као што је држање ових Копта у последњем животном часу. Ако је то било онако како су пренели неки православни сајтови. Стварно би већ морали да се запитамо где смо ту ми, и зашто у браћи из Цркве чешће видимо ђаволе, а не анђеле. А у браћи ван Цркве, обрнуто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Истиријски податак:

У фрнцуској револуцији револуционари су масовно убијали попове и монаштво.

Елем једна од фрнцуских принцезла није хтела власт и част него Христа.

Замонашила се нешто мало пре револуције. Но то није сметало револуционарима да је осуде и гиљотинирају.

Када су је убили цео трг је почео да мирише на тамјан. Прост народ је ово схватио једноставно, убили су истинску Хришћанку и њена смрт је била мучеништво за Христа.

 

Е сад, има ту једна зачкољица, наиме Французли су римокатолици...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...