Jump to content

Naći svoju sredinu, pogledati drugog, odnosi u romantičnoj vezi


Препоручена порука

Postovani ,

 

Imam par dilema za koje se nadam da cu dobiti odgovor (takodje backspace moze da vas vrati na prethodnu stranicu i da izgubite tekst koji ste pazljivo napisali umesto da obrisete slovo - sto se meni malo cas desilo i copy-paste ne radi da mozete da vratite tekst...)

 

Elem na glavno pitanje

 

U ljubavnom odnosu se preplice ljubav i strast , brak nije izuzetak. Potreba da se pogleda u tog voljenog  uvazavajuci njegovu individualnost , licnost i slobodu , voleci ga kakav jeste , a sa druge strane ponovo seksualna zelja koja je sebicna , jer je fokusirana ne na tu osobu vec na zadovoljenje koje ta osoba pruza , ono sto odvaja od svog bliznjeg , sebicluk koji vodi ka samoci ...

 

Ako smatramo da je seksualni cin blud , cin greha i zla , ono sto odvaja od Boga i svog bliznjeg (da li je to teoloski tacno ?) onda cemo imati veliki problem sa svojom seksualnoscu i necemo bas zeleti da je praktikujemo ni u braku ni u romanticnoj vezi pa ce onda zene da nam se masivno zale svojim vladikama , a moze se desiti da se nadje i tu neki dobar samaricanin koji bi da pripomogne , da se ocuva brak :D. Elem , salu na stranu. Hriscanstvo sa aspekta savrsenog Logosa , poziva na jedan bezkompromisan obracun sa svojim strastima kao obracun sa onim sto je zlo u coveku i sto ga odvaja od Boga i covek kao lik boziji nije greh , a sa druge strane takav pokusaj realnog obracuna sa svim strastima bi znacio siguran ponor za nas vecinu (ne samo nas nego i monaha koji su u mnogome svoje strasti umrtvili). Dakle na koji zdrav nacin koji ne izaziva neuroze sagledavati svoju seksualnost ? Kako naci harmoniju i pravilno razumevanje koje donosi mir u svim tim ambivalentnim aspektima coveka ?

 

Unapred hvala !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam par dilema za koje se nadam da cu dobiti odgovor (takodje backspace moze da vas vrati na prethodnu stranicu i da izgubite tekst koji ste pazljivo napisali umesto da obrisete slovo - sto se meni malo cas desilo i copy-paste ne radi da mozete da vratite tekst...)

 

hehehe meni se ovo već par puta desilo... Osećaj je ... sFun_bat

Potom ću se vratiti, i sazidaću dom Davidov, koji je pao, i njegove razvaline popraviću, i podignuću ga

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako smatramo da je seksualni cin blud , cin greha i zla , ono sto odvaja od Boga i svog bliznjeg

Ово, извини, није тачно. Још у Старом завјету имамо заповјест о множењу и испуњавању земље. Дакле сексуални чин; као такав, (као и остало што само по себи није добро/зло него зависи од наше (зло)употребе) никако не може бити то што си навео. Зна се какав је сексуални чин благословен а какав није. Па да је сексуални чин то што тврдиш, како би постојале света тајна брака и крштења?

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

U ljubavnom odnosu se preplice ljubav i strast , brak nije izuzetak. Potreba da se pogleda u tog voljenog  uvazavajuci njegovu individualnost , licnost i slobodu , voleci ga kakav jeste , a sa druge strane ponovo seksualna zelja koja je sebicna , jer je fokusirana ne na tu osobu vec na zadovoljenje koje ta osoba pruza , ono sto odvaja od svog bliznjeg , sebicluk koji vodi ka samoci ...

 

Ako smatramo da je seksualni cin blud , cin greha i zla , ono sto odvaja od Boga i svog bliznjeg (da li je to teoloski tacno ?) 

 

Ne :)

 

Lako je napraviti rez kod same seksualnosti. To su razni manihejci tokom istorije radili. Ali to nije hrišćansko gledište.

 

"Strast" je ono od čega se strada, ono što nama gospodari i u čemu smo sebični i odvojeni, kako si primetio - ali bračni čin apsolutno ne mora biti takav.

 

Bila sam na jednom divnom predavanju +Porfirija gde je bračnu postelju poredio sa oltarom tokom Liturgije. Kako ćeš to pomiriti sa tom tvojom manihejskom idejom? :)

 

Ako se oženiš, moj ti je savet da bračnom činu pristupaš u jednom žrtvenom stanju duha - a to prosto znači da se usredsrediš na drugu osobu, na svoju ženu, na ono što ona želi, voli, oseća u svakom trenutku - umesto da ženi pristupaš kao objektu koji će prosto ispuniti tebi jednu telesnu funkciju. Tu je negde stvarno to razgraničenje između bluda i ljubavi.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Умереност у свему.

 

Мора се раздвојити два термина, који се често мешају, нагон и страст.

 

Сексуалност није грех, као што ни храна није грех. Све што нам је Бог дао треба да користимо. Страст је када нагон, који је од Бога благословен (било нагон да утолимо глад, или сексуални нагон), почне да влада нама.

 

Ako smatramo da je seksualni cin blud , cin greha i zla , ono sto odvaja od Boga i svog bliznjeg (da li je to teoloski tacno ?)

 

Није тачно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само још да додам, из прве посланице св. апостола Павла Коринћанима:

"Али због блуда сваки нека има своју жену, и свака нека има својега мужа.

Муж нека указује жени дужну љубав, тако и жена мужу.

Жена није господар од својега тијела, него муж; тако и муж није господар од својега тијела, него жена.

Не забрањујте се једно другоме, сем по договору привремено, да би се предали посту и молитви, па опет да се састанете, да вас сатана не искушава вашим неуздржањем."

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle na koji zdrav nacin koji ne izaziva neuroze sagledavati svoju seksualnost ?
Ovako, seks mora biti kvalitetan, apstinencija izaziva manju neurozu i  depresiju nego loš seks.

Dakle, lošeg seksa bez.

Sve što radiš u životu radi kako treba ili ga ne radi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не би "испало" да неки нациста бива у својој средини, "обезгалвљеној" латиници из наслова сам наденуо "главу/е" :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako, seks mora biti kvalitetan, apstinencija izaziva manju neurozu i  depresiju nego loš seks.

Dakle, lošeg seksa bez.

Sve što radiš u životu radi kako treba ili ga ne radi.

 

:D Ау Бићанићу ти кад објасниш, објаснио си...па није то штемовање зидова, тежак физички посао.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako, seks mora biti kvalitetan, apstinencija izaziva manju neurozu i  depresiju nego loš seks.

Dakle, lošeg seksa bez.

Sve što radiš u životu radi kako treba ili ga ne radi.

Дејане,

http://mondo.rs/a767067/Info/Drustvo/Oglas-zigola-na-autobuskoj-stanici.html

твој оглас?

:)

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

па није то штемовање зидова, тежак физички посао.
Otac Justin savinski pitao jednog čoveka zašto neće da spava sa ženom, kaže mu ovaj : Pope, ne znaš ti koji je to fizički posao.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jok, ne dajem oglase, radim na preporuku :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako naci harmoniju i pravilno razumevanje koje donosi mir u svim tim ambivalentnim aspektima coveka ?

 

Budi poslusan zeni.  :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...