Jump to content

Брига за спасење наспрам слободе другог - да ли треба говорити о спасењу добрим људима који не иду у цркву


Guest Alefshin

Да ли Вам се допада тема ?  

20 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли Вам се допада тема ?

    • Да
      13
    • Не
      6


Препоручена порука

О итекако има , ниси копао дубље, тамо има и Бога и ђавола ...свега има кој на пијацу :)

Слушао сам јуче једно предавање оца Голијана, лепо је човек објаснио, ми се заваравамо да је народ у Србији верујући. Све смо болеснији а помоћ од Бога не желе и не траже, због чега је то тако то је већ нешто што ја не бих знао објаснити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tesko ovde moze da se nauci sve to... Ne mislim nista lose, ima divnih ljudi, odgovora... 1000 ljudi, 1000 misljenja i sad kako ja da shvatim sta je najbolje, sta je pravo? Jednostavno nisam od onih koji kuckaju non stop, vise volim da procitam sta me interesuje... Naravno da necu da iznosim ovde svoju pricu, detalje i kako neko moze da me posavetuje? Zar za to nije potreban duhovnik kome cemo da se obratimo? Kako da me duhovnik upozna, da zna neku moju pricu a da to ne bude na osnovu neke emisije?

Posti toliko i toliko i to je to, dodji na ispovest...

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala na lepom odgovoru...

Bas ta mantija govori u cemu taj covek moze da nam pomogne... Naravno da necu kod njega da idem ako me boli nesto, da mu trazim pare ili da pijem kafu sa njim... :D

Ali ako imam potrebu da popricam sa svestenim licem (a pritom ne trazim majcinski, lekarski, drugarski savet, vec se zna koji), i sigurno mu ne bih prisla zbog gluposti, valjda moze i on da stane, poslusa me i posavetuje. Bas sam u ovom periodu imala jaaako mnogo problema i potrebu za njihovim savetom kako i sta dalje...

Kao sto sam nabrojala ima dosta razloga zbog kojih sam smanjila odlaske u crkvu, a najvise me odbija taj njihov stav. Hvala Bogu videla sam da ima i pravihi dobrih svestenika.

Citam, ucim, slusam, hocu da moje dete nauci od mene sve sto ja nisam ali kad pomislim da treba da popricam sa svestenikom o pricescu padne mi mrak na oci...

молим, и други пут :)

мантија је управо више од свих других униформи или служби које сам навео, он је онај који ће те као духовни родитељ привести Богу и Цркви, чак и онда кад будеш мислила да те одбија ... некад човек не види даље од себе, зато нам Бог и даје другог, неког ко може из трећег лица да сагледа ко смо и какви смо. а и зашто да не попијеш кафу са свештеником, зашто и не само попричати као човек са човеком, није то нимало далеко ни од службе ни од смисла, а однос духовног детета и духовног родитеља се и не заснива на добар дан-довиђења.

некад и одсуство других помаже, онда кад човек мисли да је најслабији и остављен од свих управо се Бог појави у свој снази и благодати ако верник држи свест да подноси искушење који му је Бог оставио да ојача а не да га убије:

Зато сам добре воље у слабостима, у ружењу, у невољама, у прогоњењима, у тугама за Христа: јер кад сам слаб онда сам силан.

Коринћанима посланица друга, глава 12, стих 10

у линку је тумачење целе посланице, пронађи 10. стих.

добра воља у слабостима значи тврдо држање вере а верник зна да страда од ближњег и ђавола јер не пада у вери иначе не би ни имао искушења, а благословени су они који страдају за име Господње јер ће наследити Царство Небеско. обрати пажњу да се Апостол хвали слабошћу јер ће га Господ услишити најпре, умити његово лице, умирити болно срце, исцелити ране патње а онда и излити велику благодат бесмртне љубави Христове на недостојног. чак су и Апостоли знали да су недостојни да се Христос добровољно попне и буде прикуцан за њих и њихових греха, болести и слабости ради на Крст, да би били опрани и да би се потрудили да се припреме за своје и светитељство ближњих.

шта је човеку такав дар бесмртног живота ако га добије само зато што је рођен и крштен, неће ли га ценити колико и свиња бисер, а неће ли бити много више задовољан собом и сваким другим ако труда, зноја и напора уложи сваки дан и удари темељ своје будуће куће у Царству и крене полако да је гради? а Бог се не каје за дар који је дао крштењем, оставио је и светињу причешћа да би се тај дар умивао да се човек не спотакне и не погине пре него се усели. до нас је онда само да пузимо, корачамо, трчимо и возимо бицикл, јер временом постаје радост и престаје да бива шкргут зуба и плач. и не дај се помрачити, какве мисли гајиш такав ће ти и живот бити.

и опет, тај све ближи вечни живот није награда, јер се као заблудели син враћамо пред путир, у коме стоји богоносна благодат очишћења греха и живота вечног, освећен Духом Светим кроз Сина Божјег у Оцу који нас је послао у свет да успемо и остваримо се као усправни људи и поносне личности, с пуним поверењем и обилном љубављу дарованим свиме што ће нам икад и у било којој ситуацији затребати, а не да се враћамо голи пред њега, као просјаци који су у смрдљивим ритама греха и умирући од смрти дошли да моле за мрвице које падају са стола.

Бог нас не понижава, нити пушта на нас искушења да би нас садистички ломио него да би нам указао да се ослободимо камења које нам не да да узлетимо ;)

одатле и молитва, да будемо услишени за све што тражимо, одатле и пост да се тело управи ка јачини воље и смислу а не ка немоћи и робовању свакој слабости и мисли која искрсне, одатле и исповест да бисмо се научили искрености и Истини, одатле и Литургија и свето причешће да се перемо од грешака и смрти, одатле и потреба за читањем, учењем и разумевањем Светог Писма да не би могао ни пали анђео с неба да нас превари него да бисмо имали и мање греха јер сваки проистиче из незнања и непознаница последица.

према томе, стисни мало зубе и полако крени, са стрпљењем и у болу јер можда тај свештеник жури неког болнијег прво да превије, какав год да је он. па и сачекај, ал буди упорна и не одустај.

уосталом, не знаш ниједно име потенцијалног светитеља који је одустао, само оне који су истрчали целу трку живота и уписали своје име у Књигу Живих ;)

ако имаш нека конкретна питања и/или недоумице, има и овде свештеник на форуму :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема Бога међу народом, нажалост.

јелда? :D

какав луди промашај, па то је као да си рекао да се Литургија не служи управо због народа, него само за свештенике ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tesko ovde moze da se nauci sve to... Ne mislim nista lose, ima divnih ljudi, odgovora... 1000 ljudi, 1000 misljenja i sad kako ja da shvatim sta je najbolje, sta je pravo? Jednostavno nisam od onih koji kuckaju non stop, vise volim da procitam sta me interesuje... Naravno da necu da iznosim ovde svoju pricu, detalje i kako neko moze da me posavetuje? Zar za to nije potreban duhovnik kome cemo da se obratimo? Kako da me duhovnik upozna, da zna neku moju pricu a da to ne bude na osnovu neke emisije?

Posti toliko i toliko i to je to, dodji na ispovest...

чини ти се, овде су атеисти постали верници а камоли ћеш ти остати гладна и жедна ;)

и немој ни да очекујеш да ћеш све разумети и умети одмах да разлучиш светло од мрака, зато и постоји искуствени процес ходања и падања кроз живот, са или без свештеника.

према томе, научићеш временом шта пије воду а шта не, биће ти већ очигледно у којим речима стоји здравље и живот а у којим болест и смрт ;)

а што се тиче личног вођења у вери, нађи свештеника у којег ћеш имати поверења али не оног којег ћеш беспоговорно и без размишљања слушати, већ који ће те научити да прво слушаш речено, па онда размишљаш а онда и одговориш својом слободом КА Богу и Цркви, а не ОД.

уосталом, моли се да ти Бог отвори срце и ум да препознаш оног исповедника/духовника који ће те одвести пред врата Раја која ће ти се отворити, а не да изгинеш пред њима.

и упамти, ван Цркве је само смрт и грех:

https://www.pouke.org/forum/topic/6877-%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D1%98%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%98%D1%83-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%99/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ovo je vec bolje... :D

Potrudicu se u svemu da budem bolja.

Hvala puno na savetima, tekstovima...

Lepo bi bilo da se posle sluzbe ostaje na kafici, tad bih mogla da upoznam i druge vernike, mozda bih i duhovnika lakse nasla...

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слушао сам јуче једно предавање оца Голијана, лепо је човек објаснио, ми се заваравамо да је народ у Србији верујући. Све смо болеснији а помоћ од Бога не желе и не траже, због чега је то тако то је већ нешто што ја не бих знао објаснити.

Čovek snuje Bog određuje, šta znaju popovi...

Да су попови нешто знали учинити с овим народом за последњих 20 година колико је прошло од пада комунистичког режима могли су до сада направити чудо, али посао мисионарења је незахвалан и мало је оних који га се прихватају.

Међутим ја ти тврдим да је у овоме народу лако мисионарити јер има све потребне предуслове за хришћанску мисију. Прво је традиционално и културно поткован хришћанским воспитанијем без обзира на деформитете, друго словенски је народ и није прек , и треће сам то жели, али није ни народ глуп, кад му попови вазда испостављају неке рачуне а заузврат ништа не пруже народ брзо провали о каквој се ту занатској удрузи ради и наравно окрене леђа.

Но долазе младе генерације , па ћемо видети шта ће бити.

Истина је да је тренутни степен материјализма на високом нивеу, но није горе него у доба римљана и првог Христовог доласка...

Попови обично иду у две крајности , једна је народ неваља а друга је народ је светосавски.

Нит је народ ово нити оно. На жалост али народ је мало светосавски, но није ни много далеко.

Као кад се дете одаљи од куће а родитељ се жали типа : " Ето неће да ме слуша , а све сам му пружио". Па јеси , али без љубави тебра родитељу , а то је најважније !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1350622939' post='732365]

јелда? :D

какав луди промашај, па то је као да си рекао да се Литургија не служи управо због народа, него само за свештенике ...

Нисам мислио на цео народ колективно, већ велика већина, а највећи доказ за то су полу празне и празне цркве. Црква је кућа Божија, зар не? Што ти је човече Божији тешко да дођеш на мису/литургију??? Одричу се Бога а као једино божанство признају НОВАЦ, народ је болестан, не можемо рећи да је неверан јер он ипак верује у нешто, у паре и моћ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читам све ово и не могу да вјерујем колико ја среће имам.Живила сам у три града и сад сам у четвртом,нигдје нисам наишла на неразумјевање од стране свештеника,а нисам имала потребу никога вући за рукав,а поготово овде у Дервенти гдје су четири свештеника на располагању свом вјерујућем живљу.

Само могу да кажем хвала,проти Драгану,проти Радојици,о.Илији а највише о.Синиши.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам мислио на цео народ колективно, већ велика већина, а највећи доказ за то су полу празне и празне цркве. Црква је кућа Божија, зар не? Што ти је човече Божији тешко да дођеш на мису/литургију??? Одричу се Бога а као једино божанство признају НОВАЦ, народ је болестан, не можемо рећи да је неверан јер он ипак верује у нешто, у паре и моћ.

брате, теби је изгледа израстао верометар па знаш шта и које лежи у туђем срцу :D

дај, не бави се другима - видиш да си ослепео за њих ;)

како ти, тако веран и трудбеник на плугу Господњем, испуњаваш једини закон љубави према ближњем, самим тим и према Богу, кад олако судиш а ни не знаш тог непознатог ближњег и шта му лежи или не лежи у срцу и вери? :)

ја 21 годину нисам знао за Бога јер ми га нико није ни понудио, нити сам био заинтересован кад нисам ни знао шта ми фали ... према томе, и Црква је крива, а не само та НЕЗНАЛИЦА, како нас је све прозвао Господ с Крста, а не ЗЛИ људи како си их ти обележио оваквим начином размишљања.

сем тога, ако ти тако народу, или великој већини, судиш олако, ко зна на шта би то личило на појединачном примеру, или још горе - планетарном.

ајд да знају за Бога, па и да Га се одрекну, ал кад ни не знају - јесу ли зли или су незналице?

и на коме је онда да их образује, принесе знање и познање - теби, мени, Цркви, свештеницима или је то обавеза сваког хришћанина да сведочи и собом своју веру?

а како је ти сведочиш - "ви сте се одрекли Христа као Јуде за 30 сребрњака, Њега разапињете а себе побили, ви сте самоубице", не мораш ни да изговориш кад избија то из тебе и одбија те од другог ... па је ли то сведочанство Јеванђеља, благе вести Христове да нема смрти, да нема греха који је препрека пред спасењем и богопознањем величине љубави Бога према човеку?

Христос је поставио целу Цркву на две речи и једном везнику: дођи и види, јер зна да нема имуних на љубав и Њега, нема недодирнутих.

а како ћеш ти први то неком да изговориш кад те одбијају, не сведочиш ли лицемерје - све оно што незналице одбија?

а колико у Цркви лицемера има, јер нема једног праведника?

да ипак прво кренемо од себе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

како ти, тако веран и трудбеник на плугу Господњем, испуњаваш једини закон љубави према ближњем, самим тим и према Богу, кад олако судиш а ни не знаш тог непознатог ближњег и шта му лежи или не лежи у срцу и вери? smiley.gif

Ја сам своје рекао, ти можеш да се с тим сложиш или не али ја и даље остајем при свом ставу. Боље је признати да су атеисти него да лажу себе и друге да су хришћани.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам своје рекао, ти можеш да се с тим сложиш или не али ја и даље остајем при свом ставу. Боље је признати да су атеисти него да лажу себе и друге да су хришћани.

твој проблем, ал крштенима ни ти ни било који човек на земљи нема право да одузима оно што им је Бог дао, слагао се ти с Богом или не ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1350672123' post='732541]

твој проблем, ал крштенима ни ти ни било који човек на земљи нема право да одузима оно што им је Бог дао, слагао се ти с Богом или не ;)

Само крштење по себи није довољно, то не значи: "ја сам хришћанин". А да ли идеш на литургију? Да ли се молиш? Да ли знаш Оче наш? Симбол вере? Исповест? Причест?...

Све то ако не зна и не чини, такав човек није хришћанин, а таквих је у Србији ихихи!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...