Jump to content

Брига за спасење наспрам слободе другог - да ли треба говорити о спасењу добрим људима који не иду у цркву


Guest Alefshin

Да ли Вам се допада тема ?  

20 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли Вам се допада тема ?

    • Да
      13
    • Не
      6


Препоручена порука

Нарочито не стално имати претерано обзира ка некоме другом и мислити да сметаш. Његов је проблем што не ради ствар/посао како ваља. Страх од ауторитета, несигурност, затвореност... - беспотребно мучење себе и назадовање.

Хајд ти драга @@malaMaia, на Литургију по благодат, а за причу можемо и ми овде да послужимо :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

medenice, kad nekom kazes kako je on jedini krivac i da mu u stvari nista i ne treba jer da mu treba on bi se vise potrudio, i vukao bi svestenike za rukav, to znaci da je u crkvu sve ok, svestenici su svi dobri, jedino je problem sto ona izmislja neke razloge koji i ne postoje , a ne bih rekao da je tako.

ima puno ljudi koji bi da krtenu u crkvu pa ih pasivnost popova odbije, i njih ce samo nečije razumevanje i ljubav da vrati u vrkvu, a ne to sto ces im reci: vi ste krivi, samo vi. to nije ni istina, svestenstvo, i generalno odsustvo zajednice u crkvi su najveci problem.. to ne znaci da covek treba zbog toga da stane... nego treba da nađe mesto koje mu odgovara, i treba mu dati postreek za to.

a koliko mi je poznato, ti si sam jedan od onih koji stalno menjaju crkvu jer ti ni jedna nije po meri, ili sam nesto pogresno razumeo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

medenice, kad nekom kazes kako je on jedini krivac i da mu u stvari nista i ne treba jer da mu treba on bi se vise potrudio, i vukao bi svestenike za rukav, to znaci da je u crkvu sve ok, svestenici su svi dobri, jedino je problem sto ona izmislja neke razloge koji i ne postoje , a ne bih rekao da je tako.

ima puno ljudi koji bi da krtenu u crkvu pa ih pasivnost popova odbije, i njih ce samo nečije razumevanje i ljubav da vrati u vrkvu, a ne to sto ces im reci: vi ste krivi, samo vi. to nije ni istina, svestenstvo, i generalno odsustvo zajednice u crkvi su najveci problem.. to ne znaci da covek treba zbog toga da stane... nego treba da nađe mesto koje mu odgovara, i treba mu dati postreek za to.

a koliko mi je poznato, ti je sam jedan od onih koji stalno menjaju crkvu jer mi ni jedna nije po meri, ili sam nesto pogresno razumeo.

нешто си опет сањао да пише што не пише :D

сем приче о семену које пада на камен, песак и плодно тло и на страну да није идила нигде јер су свуда људи, ал узми и упореди "обичан" живот са Црквом - ником не смета да стоји у реду и по 4 сата испред шалтера да заврши посао, иако сви гунђају ал знају да нема другде оно што им тамо треба, сви чекају и по 4 сата да дођу на ред код доктора јер знају да ће да буду болесни месецима ако не санирају кијавицу или упалу грла на време, па не знам какав да је доктор даће им лек који им треба а ако их и зезне иду код другог и не легну да умру јер је један омашио, сви необразовани иду у школу барем да се друже са својим вршњацима, ако ни због чега другог, сви запослени иду на посао јер знају да ће добити оно за колико раде, па не знам колика да је плата ...

ал кад је Црква у питању, онда су сви други криви, иако та изјава не искључује да и у Цркви има грешника, вероватно и већих.

а и није Црква установа праведника ...

дакле, прво труд па онда све остало, а лењост, гунђање и упирање песнице у правцу Цркве и Бога никад ништа не решава.

што се тиче мојих одлажења по другим црквама на Литургију, ако си на то мислио, не идем около јер ми се моја парохијска не свиђа, већ напротив, али волим да се дружим с људима из Цркве које имам шансу само једном недељно да видим окупљене на једном месту - па онда спојимо лепо и корисно :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

medenice, kad nekom kazes kako je on jedini krivac i da mu u stvari nista i ne treba jer da mu treba on bi se vise potrudio, i vukao bi svestenike za rukav, to znaci da je u crkvu sve ok, svestenici su svi dobri, jedino je problem sto ona izmislja neke razloge koji i ne postoje , a ne bih rekao da je tako.

ima puno ljudi koji bi da krtenu u crkvu pa ih pasivnost popova odbije, i njih ce samo nečije razumevanje i ljubav da vrati u vrkvu, a ne to sto ces im reci: vi ste krivi, samo vi. to nije ni istina, svestenstvo, i generalno odsustvo zajednice u crkvi su najveci problem.. to ne znaci da covek treba zbog toga da stane... nego treba da nađe mesto koje mu odgovara, i treba mu dati postreek za to.

a koliko mi je poznato, ti je sam jedan od onih koji stalno menjaju crkvu jer ti ni jedna nije po meri, ili sam nesto pogresno razumeo.

Ma jeeesteeeee, svestenstvo je najveci problem, kako da ne. Malo zaboravljamo da su i oni samo ljudi, sa vrlinama, manama, brigama, obavezama i da im je najverovatnije nekad i muka od nas.

Naravno da je ona glavni krivac, odraslu osobu neko da vuce za rukav da ide u crkvu :D, kako da ne :D,evo odmah :D.

Medenica je ostar, al mu svaka na mestu vazda bila :D.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najprostije receno ne idemo u crkvu zato sto smo narod koji misli da je dovoljno reci da veruje,a ako je ta vera dovoljno tvrda i iskrena,cemu onda odlazak u crkvu!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala svima na komentarima i savetima...

Nemam razloga da ne budem iskrena, ovo je forum, nikog ne znam i lakse mi je ovako da trazim savet i sl.

Da je neko od svestenika pristupacan odavno bih popricala sa njima.

Primer, zaustavila sam svestenika i htela da postim i pricestim se a on nikako da stane nego ide ka vratima i prica mi... i ja rekoh ajde mozda covek ima posla, zuri, ali to se stalno tako desava.

A kad sam bila u Bg-u na klinici i tamo sam se pricesivala redovno, htela da popricam sa svestenikom on nije imao vremana tada ali rekao je da ce kasnije da svrati do mene i jeste. Sve sto mi je bilo na dusi rekla sam mu, posavetovao me je, pricao razne price a ja se osecala tako lepo lagano posle razgovora.

  • Волим 1

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

принципијелно, треба да буде обавеза колико свештеника толико и верника да се зна ко пије а ко воду доноси, али имајући у виду да је свуда мањак свештенства, обавезе којекакве познате и непознате јер мантија не полаже рачун верницима за оно што имају као службу, предвиђене и непредвиђене околности ... много се иначе ређе чује да је свештеник одустао од неког, него да је верник одустао од Цркве, ако ћемо руку на срце.

дакле, то је однос двоје и гради се временом а не може да се захтева нешто замишљено само зато што је неко рођен и крштен.

поготово кад је одрасла особа у питању, чак и кад је новопридошли верник у питању.

а ако свештеник стварно не ваља, има следећи.

па следећи, све док се не заврши посао јер шалтерско услуживање у Цркви ником не треба нити се долази тамо због тога.

мада, мени ни не смета да "стимулишем" свештеника да испуни своју службу према мени, исто колико осећам своју обавезу према њему да му максимално изађем у сусрет собом.

према томе, то је брак, родитељство и пријатељство између верника и свештеника који почиње упознавањем, редовним виђањима ради исповести, Литургија и причешћивања и вечним послушањем у коме се стимулише разлучивање, образовање и подизање у вери.

па и растајање и мимоилажење, кад и како околности налажу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne razumem, ako vec svako radi svoj posao zar svestenik ne treba da saslusa coveka i pokusa da mu pomogne? Verujem da od onih 10 ljudi u crkvi preko nedelje ne zaustavlja ih svako da trazi savet ili sl. Ja nemam 60 godine, imam 23, nisam se naucena rodila. Nisam imala ni od koga da naucim nista sto se tice nase vere, i kako ja da znam sta i kako treba da radim?

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam imala ni od koga da naucim nista sto se tice nase vere, i kako ja da znam sta i kako treba da radim?

Макар на овом форуму можеш да нађеш одговоре на све што те занима, и далеко више од тога.

Хајде полако, врати се тамо где си стала и уложи мало труда t4431

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne razumem, ako vec svako radi svoj posao zar svestenik ne treba da saslusa coveka i pokusa da mu pomogne? Verujem da od onih 10 ljudi u crkvi preko nedelje ne zaustavlja ih svako da trazi savet ili sl. Ja nema 60 godine, imam 23, nisams e naucena rodila. Nisam imalani od koga da naucim nista sto se tice nase vere, i kako ja da znam sta i kako treba da radim?

на страну што не треба да бринеш шта је туђ посао или служба ал онда ти треба само да радиш свој "посао" - да будеш упорна у вери и да будеш упорна у одласцима у цркву, све што иде с тиме - молитва, пост, Литургије, исповест, причешћивање, читање, учење, постављање конкретних питања за све прочитано и оно што не разумеш, па у почетку и за све оно што мислиш да разумеш - провериш јел си добро разумела.

сем тога, мантија и није замена за бели мантил доктора и психолога, родитеља, пријатеља и друго, него је свештеник.

приде, свака парохија има свог свештеника и њему се првом обраћаш.

претпостављам да постоји и веронаука у оквиру цркве којој припадаш, а ако не постоји онда купиш/набавиш књижице које се баве тиме или питаш овде или неког уживо где можеш да их набавиш па онда и лепо размењујеш с нама своја размишљања, питања и мало читаш и по темама шта се и како ради, па и како не.

баш зато што се ниси научена родила, вера је процес узрастања, на страну твоје физичке године :)

реално, како је мањак људи у мантији онда спремиш конкретна питања за свештеника, па и напишеш на папирић ако треба и договориш се прво кад имате обоје времена и кренете полако па докле стигнете. колико год да си паметна или жељна знања и вере, немој да очекујеш да ћеш све одмах укапирати или научити, него је потребно и време човек да стекне искуство, промени живот, навике, себе пре свега да устројиш ка Богу а не целу творевину према себи и захтевати него тражити начин, па и кројити околности да можеш да свој живот и "посао" завршиш као светитељ.

дакле, тргни се из те учмалости, лењости, беса и безнађа и одвој стомак са земље, крени да пузиш, као беба, пиј млекце па ћеш већ стићи до ходања, јаче хране, трчања, вожње бицикла и даље :)

а кривећи другог или гонећи зло нико се још није посветио, него како каже свети Апостол Павле:

Добар рат ратовах, трку сврших, веру одржах.

Тимотију посланица друга, глава 4, стих 7

пс. ја сам крштен у 21. години, никад до тад у кући нисам имао ни икону, ни фарбана јаја, ни приближно неки празник па ни славу славили, ал сам временом све научио, идем у цркву, причешћујем се, постим све постове редовно ... и то после 13 година, ал немој да очекујеш да ћеш све радити како треба и колико треба од почетка :)

за спасење не брини, него само ради оно што је до тебе, о осталом се Бог брине ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala na lepom odgovoru...

Bas ta mantija govori u cemu taj covek moze da nam pomogne... Naravno da necu kod njega da idem ako me boli nesto, da mu trazim pare ili da pijem kafu sa njim... :D

Ali ako imam potrebu da popricam sa svestenim licem (a pritom ne trazim majcinski, lekarski, drugarski savet, vec se zna koji), i sigurno mu ne bih prisla zbog gluposti, valjda moze i on da stane, poslusa me i posavetuje. Bas sam u ovom periodu imala jaaako mnogo problema i potrebu za njihovim savetom kako i sta dalje...

Kao sto sam nabrojala ima dosta razloga zbog kojih sam smanjila odlaske u crkvu, a najvise me odbija taj njihov stav. Hvala Bogu videla sam da ima i pravihi dobrih svestenika.

Citam, ucim, slusam, hocu da moje dete nauci od mene sve sto ja nisam ali kad pomislim da treba da popricam sa svestenikom o pricescu padne mi mrak na oci...

Господе, Ти који гледаш у срце човечије, душу моју очисти од отрова, од мржње, сујете и гордости, од ватре похоте и јарости, избави мене Свемоћни!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najprostije receno ne idemo u crkvu zato sto smo narod koji misli da je dovoljno reci da veruje,a ako je ta vera dovoljno tvrda i iskrena,cemu onda odlazak u crkvu!

Чему одлазак на факултет када смо научили сва слова и бројеве већ у школици ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne razumem, ako vec svako radi svoj posao zar svestenik ne treba da saslusa coveka i pokusa da mu pomogne? Verujem da od onih 10 ljudi u crkvi preko nedelje ne zaustavlja ih svako da trazi savet ili sl. Ja nemam 60 godine, imam 23, nisam se naucena rodila. Nisam imala ni od koga da naucim nista sto se tice nase vere, i kako ja da znam sta i kako treba da radim?

Ако овде не сазнаш све шта и како , онда немој ни ићи у Цркву.

Ако ипак све сазнаш а не будеш ишла у Цркву , онда покушај наћи неко боље оправдање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема Бога међу народом, нажалост.

О итекако има , ниси копао дубље, тамо има и Бога и ђавола ...свега има кој на пијацу :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...