Jump to content

Пођеш на славу у току поста- кад домаћин спремио мрсно


Препоручена порука

Posti se kod  kuće

 

A ti kad postiš, namaži glavu svoju, i lice svoje umij,

 

 Da te ne vide ljudi gde postiš, nego Otac tvoj koji je u tajnosti; i Otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 110
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Моцартов рецепт за најбрже гојење попова и појаца.

 

И знаш каш онда народ научити да треба да пости?

Никад, а можда ни тад.

 

 

Nema veze, makar cemo isceljivati bolesne.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једем шта ми се постави, не зановетам. Ако има посни месни, јешћу посно, ал ако нема, нећу да увредим домаћина, трудио се да ме угости. Не морам да му кварим то што је спремио, сигурно није урадио нешто из зле намере.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posti se kod  kuće

 

A ti kad postiš, namaži glavu svoju, i lice svoje umij,

 

 Da te ne vide ljudi gde postiš, nego Otac tvoj koji je u tajnosti; i Otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno.

 

 

Чиме мажеш главу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једем шта ми се постави, не зановетам. Ако има посни месни, јешћу посно, ал ако нема, нећу да увредим домаћина, трудио се да ме угости. Не морам да му кварим то што је спремио, сигурно није урадио нешто из зле намере.

 

А, шта ако, на пр., одеш код домаћина који ти је пријатељ или рођак и одлично зна да ти постиш, а из године у годину се никада не потруди да те испоштује у том смислу? Чак, јавља се помисао, да ипак има злу намеру, ставља ти до знања да га није брига за за тебе и твоја осећања, веру или тебе самог. Чак се прави неспретан и каже ти: "Јао, ја знам да ти постиш, али шта бре да ти спремим посно, ја не знам...", а за остале се потрудио итекако да спреми брдо мрсне хране. Или, као мени што се десило скоро на дечијем рођендану, да ми рођак каже (после наваљивања да се послужим, где сам морала да кажем да је среда а средом постим, иако сам се два сата трудила да то нико не примети): "Пффф! Па, шта ја сад да ти радим!" У фазону - "где ме брига!" Није се ни потрудио да прикрије безобразлук.

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може ли неко да окачи линк за тему сличној овој, била је врло актуелна, а звала се типа ''да ли мрсите кад одете у госте за време поста''? Хвала.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А овако када би се то сада пренело на овај период, па ти лепо одеш на славу код домаћина који мрси, па се лепо наједеш и онда му рекнеш да треба да пости и да шириш веру (ако успеш да прекинеш госте у политичким темама). Мислим да би то био пун погодак.

 

U suštini idem na mali broj slava pa mi stavka nije bitna a ljudi uglavnom spremaju posno. Jedem šta ima i molim se da ne prejedem.

 

 

Чиме мажеш главу?

 

Maslinovim uljem. Kad je crveno slovo onda zadenem filet oslića ili soma za uvo, al to samo kad sam sam kod kuće. Ne praznujem javno. Imam i fotke.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Устанеш онако озбиљно, стојиш тако око минут, чисто да те сви гости примете и да се ућуте јер очекују да нешто урадиш. Ти стојиш и кренеш да мрмљаш нешто себи у браду. Они се још више уозбиље, мало се и уплаше. Сви устану махинално, јер не знају ред славски, свуда другачије, па да испоштују, неки се и крсте. Онда прекрстиш у ваздуху изнад хране, кажеш "Гуди, гуди, риба буди!", и седнеш да једеш ко да се ништа не дешава. После тога све време, да би домаћин схватио ако није већ, причај како си обилазио манастире и велики си верник, старце си разне сретао што лебде у ваздуху и они ти откривали тајне, видиш колко су сви око тебе грешни, ал да ниједан грех не може да се мери са мрсном трпезом у посне дане или у неки од четири поста. 

 

Следеће године ако опет спреми мрсно, онда је задрта комуњара, нема другог објашњења.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

А, шта ако, на пр., одеш код домаћина који ти је пријатељ или рођак и одлично зна да ти постиш, а из године у годину се никада не потруди да те испоштује у том смислу? Чак, јавља се помисао, да ипак има злу намеру, ставља ти до знања да га није брига за за тебе и твоја осећања, веру или тебе самог. Чак се прави неспретан и каже ти: "Јао, ја знам да ти постиш, али шта бре да ти спремим посно, ја не знам...", а за остале се потрудио итекако да спреми брдо мрсне хране. Или, као мени што се десило скоро на дечијем рођендану, да ми рођак каже (после наваљивања да се послужим, где сам морала да кажем да је среда а средом постим, иако сам се два сата трудила да то нико не примети): "Пффф! Па, шта ја сад да ти радим!" У фазону - "где ме брига!" Није се ни потрудио да прикрије безобразлук.

Ништа, поступим ко са сваким ко ме не поштује, ко се потруди да ми каже да ме не поштује, искулирам га за било какве озбиљније контакте и потрудим се да му то све јасно ставим до знања. Зашто би ми то био проблем?

 

Али већина људи то никад неће намерно да уради, посебно не за славу, једноставно не размишљају уопште о томе, зато то и не памте.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Устанеш онако озбиљно, стојиш тако око минут, чисто да те сви гости примете и да се ућуте јер очекују да нешто урадиш. Ти стојиш и кренеш да мрмљаш нешто себи у браду. Они се још више уозбиље, мало се и уплаше. Сви устану махинално, јер не знају ред славски, свуда другачије, па да испоштују, неки се и крсте. Онда прекрстиш у ваздуху изнад хране, кажеш "Гуди, гуди, риба буди!", и седнеш да једеш ко да се ништа не дешава. После тога све време, да би домаћин схватио ако није већ, причај како си обилазио манастире и велики си верник, старце си разне сретао што лебде у ваздуху и они ти откривали тајне, видиш колко су сви око тебе грешни, ал да ниједан грех не може да се мери са мрсном трпезом у посне дане или у неки од четири поста.

 

Следеће године ако опет спреми мрсно, онда је задрта комуњара, нема другог објашњења.

 

О брате!

Ево метанија за поруку:

 

:bendoff:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ништа, поступим ко са сваким ко ме не поштује, ко се потруди да ми каже да ме не поштује, искулирам га за било какве озбиљније контакте и потрудим се да му то све јасно ставим до знања. Зашто би ми то био проблем?

 

Али већина људи то никад неће намерно да уради, посебно не за славу, једноставно не размишљају уопште о томе, зато то и не памте.

 

Јес`, кад би могла тако да се искулира мужевљева најбилижа фамилија... која живи спрат изнад :D

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јес`, кад би могла тако да се искулира мужевљева најбилижа фамилија... која живи спрат изнад :D

Онда употреби рецепт који је одмах изнад поруке коју си цитирала. Ил ће да се уозбиље и да ти спреме посно, ил ће да престану да те зову. У сваком случају, од следеће године, ти на тај дан не мрсиш :)

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И онда долазимо до питања, зашто ти људи славе славу.

Због традиције, наравно. Али опет не значи да се у неком тренутку свог жиувота неће окренути Цркви озбиљније, ко што се много пута дешава, посебно кад има неких проблема.

 

Ако би му још и славу укинуо и тих пар пута годишње колко види попа и чује молитву, то ти је зицер за врачару. Нека га овако, опамети се свако кад - тад. Ако неће он, онда ће његово дете које иде на веронауку да га опомиње кад мало порасте, па ће опет да се исправи. 

 

Имали смо шездесет година комунизма, брате. Не брише се то гумицом. Треба ту много стрпљења и мукотрпног рада.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...