Jump to content

Папа се поклонио пред васељенским Патријархом Вартоломејем и затражио његов благослов

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

Pravoslavna Crkva u vreme oca Justina Popovića nije ni nalik današnjoj, po kvalitetu teologa.

 

али је већ тада у много чему била налик на ову данашњу, о чему свети Јустин пише:

 

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Ekumenizam/AvvaJustin/OZajednickojMolitviZaJedinstvoSvetomSinodu.htm

 

 

 

Neka Bog primi nadanje naše da na ŽRU forum dođe neko od katoličkih teologa.

 

 

Па зар их већ нема овде? Не мислим тренутно, него иначе? 

 

А има и оних који су латиномислећи ;)

 

На којима се остварује истинита мисао савремене теологије: "Они су присутни својим одсуством" 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па зар их већ нема овде? Не мислим тренутно, него иначе? 

 

Nisam video katoličkog teologa do sada na ŽRU, niti negde na forumima našeg jezičkog podneblja. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A meni najjace ono "vreme oca Justina" ono kao ne pre 30tak godina,nego jedno 30 vekova  i ne da su okolnosti bile manje vise slicne nego nemaju nikakvih dodira ipak je to veliki period 30 dina,pa kao tad je bilo drugo vreme,sad je drugo...I ono kao da danas nemamo nikoga ko bi iz prve ruke pricao o ocu Justinu ili imao neko direktno secanje,a ne da imamo od ucenika,do direktno ljudi koji su ga licno poznavali,posecivali,sa kojima se druzio,koje je ispovedao,pa sad pricamo kroz prizmu eee kad je to bilo to bejase drugo vreme,drugo sve.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam video katoličkog teologa do sada na ŽRU, niti negde na forumima našeg jezičkog podneblja. :)

 

Па има их, чини ми се, неколико на Београдском богословском факултету. А ово је форум вероучитеља, могли би да им упуте позив :-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A meni najjace ono "vreme oca Justina" ono kao ne pre 30tak godina,nego jedno 30 vekova ,pa kao tad je bilo drugo vreme,sad je drugo...I ono kao da danas nemamo nikoga ko bi iz prve ruke pricao o ocu Justinu,a ne da imamo od ucenika,do direktno ljudi koji su ga licno poznavali,posecivali,sa kojima se druzio,koje je ispovedao,pa sad pricamo kroz prizmu eee kad je to bilo to bejase drugo vreme,drugo sve.

svet se rapidno menja, pa i stanje u samoj crkvi, naročito našoj, nema više ni turaka, ni komunista, onda smo bili u regresiji sad smo u progresu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

али је већ тада у много чему била налик на ову данашњу, о чему свети Јустин пише: http://www.svetosavl...vetomSinodu.htm
pa i nije.

Sem oca Justina, ne smao kod nas, koga smo još imali?

Imali smo patrijarha Atinagoru koji je govorio isuviše smele izjave.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

svet se rapidno menja, pa i stanje u samoj crkvi, naročito našoj, nema više ni turaka, ni komunista, onda smo bili u regresiji sad smo u progresu.

 

Pa zar nije logicnije tom logikom da je tad sveti ava imao dijemetralno suprotno misljenje o RKC? mislim to sto kazes turci,komunjare,svi drugi su nam tad ipak bili veci problem od pape i RKC pa je opet ava imao takav stav.  Tom logikom danas bi ava imao jos zesce stavove protiv pape npr

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако мислиш да је квалитета данашњих теолога опала, слажем се
ne mislim, mislim da je bolja nego ikada, a ako vladika Atanasije nije uspo kao profesor i duhovnik da stvori nešto kvalitetno da ostane posle njega, onda ti ni on mnogo ne vredi ;)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

svet se rapidno menja, pa i stanje u samoj crkvi, naročito našoj, nema više ni turaka, ni komunista, onda smo bili u regresiji sad smo u progresu.

 

У прогресу? Врло занимљив смисао за хумор...

 

pa i nije.

Sem oca Justina, ne smao kod nas, koga smo još imali?

Imali smo patrijarha Atinagoru koji je govorio isuviše smele izjave.

 

 

Говориш ли о патријарху Атинагори за кога је свети Јустин рекао:

 

"Ево и другог питања из савремене ужарене вавилонске пећи: Шта сте учинили, Богом постављени стројитељи Цркве Христове, за заштиту Светог Православља од самоубилачке површности и издајнички неозбиљне делатности Цариградског Патријарха Атинагоре, који својим неопапистичким понашањем у речима и делима ево већ више од једне деценије саблажњава православне савести, одриче јединствену и свеспасоносну истинитост Православне Цркве и вере, признаје римске и друге јереси за равноправне са Истином, признаје римског Понтифекса-Максимуса са свом његовом демонски противцрквеном гордошћу, вратоломно ужурбано и површно припрема, по угледу на Ватикан, некакав свој такозвани "Велики Свеправославни Сабор", не са основном еванђелском и свето-предањском темом спасења човека и света, него са чисто схоластичко-протестантском тематиком;"

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Ekumenizam/AvvaJustin/OdgovorNaAnonimnuDopisnicu.htm

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa zar nije logicnije tom logikom da je tad sveti ava imao dijemetralno suprotno misljenje o RKC? mislim to sto kazes turci,komunjare,svi drugi su nam tad ipak bili veci problem od pape i RKC pa je opet ava imao takav stav.  Tom logikom danas bi ava imao jos zesce stavove protiv pape npr

Не би, напросто нисмо били спремни за дијалог.

Није дијалог тек тако се појавиш и то је то.

Под турцима и комунистима нимо имали прилику да се образујемо, борили смо се за биолошки опстанак, ми смо тек недавно почели да добијамо, однонсо преводимо светоотачка дела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi da,ali sveti ava Justin ne,on je prevodio sam ta sveotacka dela,govorio je nekoliko jezika i imao uvid u njih(ta dela) i bio je i ostao jedan od najvecih teologa savremenog doba.

 

Slazem se da je drugo vreme,izlazak iz ropstva,ulazak u komunisticko ropstvo,nestanak naroda,bezboznistvo...ali to i dalje ne menja cinjenicu da uprkos svemu tome,tom crnilu sveti ava nije govorio znate pustite vi papu,imamo mi gorih problema trenutno,nego je jasno i nedvosmisleno rekao papa njet,stavise grmeo je jednako kao i na bezboznistvo i sve ostalo lose i crno sto je obavijalo nasu zemlju tada.

 

E sad,ti meni ne mozes dokazati da danas kad prividno Srbija nije u ropstvu ili je to moderno neko ropstvo,rob si a i da ne znas i kad ne postoji toliko losih stvari kao tada,da bi ava imao drugaciji stav i da bi sada govorio ja sam za dijalog,ajde sto ne znas nego sto nemas na osnovu cega to ni da mislis,ja naprotiv mislim da bi imao mozda i zesci stav.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imali smo patrijarha Atinagoru koji je govorio isuviše smele izjave.


А да је поменути Васељенски патријарх којим случајем прећутао "isuviše smele izjave" које је "govorio"... било би баш врло необично. Скоро немогуће, него рече ли ту скоро како ти "površnost nije svojstvena"? Добро, бар сад пишеш ћирилицом па...
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...