Jump to content

Ефекти причешћа - искуства и упутства


Препоручена порука

Данас на Литургији сам доживео својеврстан позитиван шок.

Симеон Нови Богослов из уста богобојажљивог свештеника.

Парафразирам. "Како рече свети Симеон Нови Богослов, ако приступамо Светом Причешћу и срце нам игра тј ако не приступамо као да је уобичајена храна - значи да имамо активан однос према Христу". За мене својеврсно разрешење и у односу на мистификацију коју не можемо потпуно избећи али којој не смемо подлећи са једне стране, психологизацију која је потпуни промашај, али и разрешење у односу на редовно приступање Причешћу само зато што се мисли да је то оно што је довољно - редовно долазити и причешћивати се без подробног преиспитивања, покајног расположења, труда ка преумљењу (које се нехајно оставља да узрасте само од себе, тј од Христа кога тако примамо)... "Царство се Божије на силу задобија"...
Ако ко шта жели да дода или коментарише, рад сам чути - како ви приступате и колико често то бива "охладнелог срца"...

 

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 53
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ретко се причешћујем, а када то и чиним увек је са преиспитивањем себе, свог досадашњег живота и наравно претходне исповести.

Христос Воскресе!

 

Ваистину Воскресе!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se uvek trudim da svoje raspolozenje prema pricescu uskladim sa recima one molitve pre pricesca: Verujem Gospode i ispovedam da si ti Hristos ,sin Boga zivoga,...

Ponekada osetim i radost ali uvek nekako pomalo svecano. Inace priprema za pricesce je svaki trenutak zivota. Mnogo mi smeta kada se to svede na citanje kanona i posebnih molitava. Ja to ne citam.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
Занео си ме љубавном чежњом, Христе, и изменио Твојом божанском љубављу. Спали сада грехе моје огњем невештаственим, и удостој ме да се испуним радошћу која је у Теби, да ликујући, Благи, величам два доласка Твоја... Очисти, Господе, нечистоту душе моје и спаси ме, као човекољубац....Приљубљивање уз Бога мени је добро, ослањање на Господа нада је спасења мојега. (из претпричасних молитава)

 

Већ сам једном помињао молитве за причешће и да ми чисто дође непријатно да ово читам јер не осећам речи молитве онако како су светитељи који су написали то осећали. Једино ми остаје да ишчитам то механички и чекам можда једног дана да стварно дођем на тај степен.. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@feeble, Па знаш како, и ја сам прије мислила да су њихова набрајања сопствених гријехова лицемјерје, јер су они, јел', толико бољи и чистији од нас. Али некако кад кренеш да се очишћујеш од свакојаког смрада схватиш да су они то искрено осјећали, јер су се борили против умних гријехова, само на нивоу помисли, а то не може нико да контролише, па су у уму имали зачетак свих гријехова. Исто тако су улазили у колективно несвјесно свију нас и преузимали на мистичан начин и наше гријехе, па су их зато искрено осјећали у себи.

А то о о љубавној чежњи, то је зато што је Христос женик душе која је дјевствена, рецимо монашке, али и сваке хришћанске душе која стреми Господу и љуби га свом снагом својом. Отуда та парабола...

Само ти читај, доћи ће временом... Можда кад осјетиш неки благослов или олакшање патње и препознаш благодат... Можда је твој живот тако миран, без усхићења и патње, па си у ствари срећан /благословен а да и ниси тога свјестан...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

photo-thumb-15991.jpg?_r=1398803062

алиса
Ако се човек после Причешћа не осећа радосно, већ тужно и безвољно, да ли то значи да се недостојно причестио? Знам да човек никад и није достојан, али да ли су му овакво осећање баш очигледан доказ недостојности, или нешто друго је у питању?
ipb.pngДанас, 16:26 ·
    • photo-thumb-16614.jpg?_r=1399744069
      TrifkeMa batali osecanaj sestro, ona su tu samo da te zavesu. Uzdaj se ti samo u milost Bozju i ne brini!
      Данас, 16:33 ·
    • photo-thumb-5767.jpg?_r=1408782974
      Лапис лазулиhm,mogla bi tema da se napravi malo o tome
      Данас, 16:34 ·
    • photo-thumb-15991.jpg?_r=1398803062
      алисаДа послушам ја Трифкета, рекла бих да мудро збори :)
      Данас, 16:40 · 
    • default_large.png
      Иван ♪♫hmm, dobro reče Trifke, to kako se ti osećaš prema sebi nije isto kako Gospod oseća prema tebi
      Данас, 16:41 · 
    • photo-thumb-7709.jpg?_r=1406499927
      Дијана.to ti je protiv-udarac sile kojoj se ne svidja sto si se pricestila. pretrpi i uninije kao da je radost, pa ces pobijediti...
      Данас, 17:13 ·
Link to comment
Подели на овим сајтовима

алиса Ако се човек после Причешћа не осећа радосно, већ тужно и безвољно, да ли то значи да се недостојно причестио? Знам да човек никад и није достојан, али да ли су му овакво осећање баш очигледан доказ недостојности, или нешто друго је у питању?

 

Када Христос уђе унутра негативан садржај душе изађе споља.

Једно с другим не иде.

Кад се душа временом очисти онда је њен садржај константна радост и мир у Духу.

До тад морамо пунити душу Христом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I opet nikako se ne oslanjati na osecanja zato sto su ona prevrtljiva. Npr dovoljno je 100 gr cokolade i covek se zaljubi. Velicina jednog covek nije u broju osecanja koja njega mogu da nadvladaju vec u broju osecanja koje moze da pobedi!

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I opet nikako se ne oslanjati na osecanja zato sto su ona prevrtljiva. Npr dovoljno je 100 gr cokolade i covek se zaljubi. Velicina jednog covek nije u broju osecanja koja njega mogu da nadvladaju vec u broju osecanja koje moze da pobedi!

 

Ово саветују сви старци у свим књигама које прочитах.

А опет некад те толико преплаве позитивна осећања на литургији и по причешћу да је просто немогуће зауставити их.

Тад некако треба гледати да се човек не погорди, да се не понесе, да не помисли да је сад бољи од рецимо неких људи који не иду у цркву или тако нешто, а бежати од среће мислим да је безвезе јер управо томе тежимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Efekat pricesca (naravno sa punom svijescu cemu se pristupa) uvijek je izvjesna kolicina zivotne sile, energije. Kolika, to zavisi koliko je covjek otvoren za blagodat, ociscen, a i koliko je spreman da ponese (da li to kod starca Siluana ima, da bi nas blagodat mogla ubiti tjelesno). Kako ta sila djeluje, zavisi i od drugih sila koje djeluju na covjeka. Npr. mori ga x-kolicina nekog bola, dusevnog ili tjelesnog, tu onda pricesce moze i da samo olaksa trpljenje, a da ne donese radost... Oni koji su cisti, i smireni, dobijaju jos vise mira i radosti (taj efekat sijanja nekih monaha recimo, ali ne mora da bude ograniceno na njih, naravno).

Nakon pricesca, ide suprotna sila da ti ukrade darove koje si dobila. Moramo biti spremni na to. Osjetila si radost recimo, makar i malecku, mir, zelju da se molis... Odmah nastupa losa misao, uninije, gnjev, neko te nesto potkaci... znaci neprijatelj djeluje ne bi li te pokrao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam jedno pitanje. Nema veze sa temom. Da li je ok nekoga ubedjivati da se pricesti bar jednom u zivotu,iako on ne veruje u Boga ?

Na primer nekoga je nemoguce umoliti da zakoraci u crkvu ,iako mu je tik ispod prozora ....Zasto ?

Ja sam se proteklih meseci zaista trudila da neke rodjake ubedim u nesto,naravno trudeci se da ne delujem fanaticno, Uspela sam da jednu osobu  ubedim da se  krstiti za svoj 60. rodjendan......   ( :bu:  )... pristao je ,samo da mi udovolji.

Da li trebe da se krsti,ako ne veruje u Boga ? I da se pricesti,ako ne veruje ?   :.mislise.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam jedno pitanje. Nema veze sa temom. Da li je ok nekoga ubedjivati da se pricesti bar jednom u zivotu,iako on ne veruje u Boga ?

Na primer nekoga je nemoguce umoliti da zakoraci u crkvu ,iako mu je tik ispod prozora ....Zasto ?

Ja sam se proteklih meseci zaista trudila da neke rodjake ubedim u nesto,naravno trudeci se da ne delujem fanaticno, Uspela sam da jednu osobu  ubedim da se  krstiti za svoj 60. rodjendan......   ( :bu:  )... pristao je ,samo da mi udovolji.

Da li trebe da se krsti,ako ne veruje u Boga ? I da se pricesti,ako ne veruje ?   :.mislise.

 

Znas naisao sam na razlicite odgovore na to. Po meni nije i gde god da sam citao da li u Jevandjeljima ili kod otaca niko to nije preporucivao. Ipak i krstenje i pricesce mora biti akt vere.: ... sastrahom Bozjim, verom i ljubavlju pristupite... a opet postoje neka iskustva koja su pokazala da su se ljudi krstili onako bez vere pa je vera dosla ili na krstenju ili posle. postoji jedno zanimljivo prvailo a to je ako se neko pricetio iako nije krsten to mu se racuna kao krstenje. Ne secam se tacno sta posle sa njim treba uraditi.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

joj, to je tako tesko pitanje, Arso... i nema jednoobraznog odgovora. Najispravnija je ravnoteza, mjera, bez krajnosti, niti ih pustiti tek tako, niti ih siliti... Dobro je da se covjek krsti, cak i ako ne vjeruje, nadam se da ce blagodat krstenja ipak da odradi svoje... za pricesce nisam sigurna, suvise vjerujem u ono 'jer si oganj koji nedostojne sazize'

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала свима на коментарима, интересовала су ме искуства и мишљења других људи  поводом ове теме пошто сам релативно нова у свему овоме...хвала још једном!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

imas duso ovde sve (i ova temica tu spada) pa citaj

https://www.pouke.org/forum/topic/9085-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%88%D1%9B%D0%B5/

 djeluju zastrasujuce ogromne teme, ali citas ili zadnjih desetak strana, ili random, pa sta te zainteresuje... bolje da je sve na 1 mjestu nego da se dragocjena razmisljanja i iskustva zature, posto stalno izviru novi sadrzaji i utapaju se teme

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...